CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 13672|Reply: 44

HUKUM MELUKIS ORANG HIDUP ?

Bagaimana hukum melukis orang hidup (fine art) dari segi ajaran agama Islam?

Kalau tak silap PakMalau, terdapat beberapa hadis yg mengatakan larangan untuk menyimpan gambar binatang. Ada org kata melukis tidak dibenarkan kerana kita tidak dapat memberi nyawa.

Pastu satu masalah lagi bila belajar fine arts nie ialah melukis model org hidup yg bogel. Kelas yg mcm tu ada kat Malaysia tak? Camana boleh skip ke kelas tu? Atau ada fatwa mana-mana ulama yg membolehkan.

(Fluerza mungkin tahu)

Any komen?

:cak:

Aku dulu kelas nie yang aku paling rajin attend kekekeke

Originally posted by Remy_3D at 27-5-2005 10:56 PM:
Aku dulu kelas nie yang aku paling rajin attend kekekeke

PakMalau tak pernah attend tapi ada roomate yg ambil sbg elective kat overseas dulu... dari cara dia cerita tu memang hebat la... boleh jatuh bijik mata

grugals This user has been deleted
yg dikatakan tak boleh tu..apabila kita melukis betul2 menyerupai ciptaan yg maha satu tu..betul2 sebiji..kiranya cam kita melawan kuasa atau nak same ngan tuhan..

tu sebab sebenarnya dlm melukis..walau camna pro pun..tetap tak leh serupa ngan yg maha pencipta..

konpius thread ni nak letak mana ek..kat sini bagus..kat mm pun lagi bagus..:hmm:

Salam,

Membuat gambar tanpa tujuan dakwah atau tanpa sebarang kepentingan yg diharuskan adalah haram.

Sabda nabi saw,

"Barangsiapa membuat gambar akan diseksa oleh Allah swt dgn seksaan yg pedih"

(riwayat Bukhari & Muslim)

wallahua'lam

Follow Us
Originally posted by PakMalau at 27-5-2005 09:21 PM:
Kalau tak silap PakMalau, terdapat beberapa hadis yg mengatakan larangan untuk menyimpan gambar binatang. Ada org ...

Melalui pengalaman I,

Kelas melukis figura memang ada.  

Melukis gambar org bogel rasanyer bertentangan dgn etika universiti di Malaysia.

Mengenai lukisan figura... pelajar boleh membuat pilihan samada nak lukis atau tidak.

Bagaimana pun pensyarah suka kalo pelajar yg serba boleh.

I pernah buat catan Monalisa... sebab I yg sengaja suka2 nak buat... lepas tu dah takut nak simpan sendiri.

Originally posted by fleurzsa at 29-5-2005 11:23 PM:

Melalui pengalaman I,

Melukis gambar org bogel rasanyer bertentangan dgn etika universiti di Malaysia.

Mengenai lukisan figura... pelajar boleh membu ...
kenapa lak takut?boleh kasi gru tengok?mesti cantik

kadang2 rasa beruntung jugak tak pandai melukis kalo bercerita pasal melukis body figure pompuan...

kalo tak mesti selalu lukis body pompuan ni je...

ps: lukis katun pon saya tak pandai...

teringat psl satu mimpi yg penah saya alami masa tgh seronok melukis 'org' satu masa dulu(zaman sekolah).
dlm mimpi tu mmg menakutkan, di mana saya dok dlm satu galeri lukisan2 manusia, pstu lukisan2 tu seakan hidup dan semua memandang saya dgn pandangan yg menakutkan... lepas tu terus takut dah nak lukis 'org' lagi...
maybe satu petunjuk atau cuma mainan tidur...ntahla. ekceli penah dgr psl hukum lukis bende hidup ni...cuma tak pasti.
tapi sekarang, lepas saya lukis org(kdg2 sekali sekala nak gak lukis 'org'), saya akan conteng balik lukisan tu pastu buang. just nak pleasure masa lukis aje. n takut nak simpan.

[ Last edited by sayangidaku on 31-5-2005 at 01:10 AM ]

How about 3D? you not only create human, but enviroment. Ala ala dunia tersendiri...

Originally posted by fleurzsa at 29-5-2005 11:23 PM:
Melalui pengalaman I,

Mengenai lukisan figura... pelajar boleh membuat pilihan samada nak lukis atau tidak.

Bagaimana pun pensyarah suka kalo pelajar yg serba boleh.

I pernah buat catan Monalisa... sebab I yg sengaja suka2 nak buat... lepas tu dah takut nak simpan sendiri.

Dulu PakMalau pun suka melukis potret, banyak potret yg pakmalau hasilkan especially lepas SPM, cuti panjang... PakMalau buka kedai.. banyak juga duit hasil melukis potret, lumayan gak...

Tapi bila PakMalau masuk U dan pilih bidang lain, bakat PakMalau terbiar gitu je... tambahan pula bila lihat banyak hadis yg membawa maksud seolah2 haram melukis gambar, etc.  

Berbelas tahun PakMalau tak melukis lepas tu, tapi bila PakMalau buat kajian ttg pelbagai mazhab dlm Islam. Ada juga fatwa nya membenarkan melukis untuk mencari makan/pendapatan. Barulah PakMalau mula balik melukis potret... sekarang PakMalau guna medium charcoal, pensel, colour pensel je... utk potret. PakMalau lebih suka melukis gambar background.

Baguslah kalau U kat Malaysia tidak dibenarkan melukis gambar bogel.

:ah:

[ Last edited by PakMalau at 19-8-2005 07:30 PM ]

PakMalau

Kisah kita hampir serupa tapi tak sama, sebenarnya melukis nie bukan minat. Tapi lepas sekolah, ambik course Animation, which aku kena melukis, tapi secara digital lah hehe. Kalau melukis tangan pun utk buat rough model & storyboard. Aku rasa aku takde talent untuk melukis menggunakan tangan. Aku cuma able mengexploitkan computer dimana kami akan menggunakan geometry. Lepas tu bermain dengan cahaya dan basic color untuk mendapatkan texture yang menarik.

BTW, my artwork tidaklah dapat dipaparkan disini, kerana mod kita perempuan, dan sudah pasti mereka akan mengatakan aku nie mengexploitasikan perempuan.

Originally posted by grugals at 29-5-2005 11:27 PM:
kenapa lak takut?boleh kasi gru tengok?mesti cantik

Monalisa kena demam kuning.. he he he.. I buat dlm masa 2 hari.

Originally posted by PakMalau at 4-6-2005 02:19 AM:
Dulu PakMalau pun suka melukis potret, banyak potret yg pakmalau hasilkan especially lepas SPM, cuti panjang... PakMalau buka kedai.. banyak juga duit hasil melukis potret, lumayan gak...
...

Actually, terdapat forumners lain di forum ni yg pernah jual hasil seni mereka. Cuma mereka tak minat nak masuk bod ni... he he he

I boleh terlanjur masuk bidang Seni ni krn masa nak apply universiti dulu, I rasa course ni paling mudah nak dapat.  Sebab I dpt distinction utk subjek Pend Seni.

Nak kata berbakat melukis memang jauh sekali... tapi I pandai menyesesuaikan diri dgn keadaan.

I berani mencuba dan rajin menghasilkan folio.  I selalu buat aper yg pensyarah tak syorkan... he he he

So I boleh survive utk pergi ke peringkat yg tinggi dlm bidang ini.

Potret Monalisa itu adalah utk mengetahui kebolehan I dlm catan potret.  I tak kisah dpt markah rendah.

Dulu I tinggalkan potret tu dlm bilik kuliah.  My junior citer... Pensyarah selalu guna utk mengkritik... :kant:

Originally posted by PakMalau at 27-5-2005 21:21:

Kalau tak silap PakMalau, terdapat beberapa hadis yg mengatakan larangan untuk menyimpan gambar binatang. Ada org ...

Hulu nie tak lah pandai sangat dalam bab hukum fekah nie....
But....kalau tak salah hulu...memang betul ada hadis hadis
yang mengatakan membuat lukisan orang adalah tidak boleh....
Hulu tak pasti samada hadis itu adalah hadis yang kuat sanadnya...

Hulu pernah terbaca yang lukis orang yang hidup mengikut
ijtihad ulama terdahulu...mereka berpendapat tidak boleh but
cerdik pandai Islam sekarang banyak memberi pendapat yang
di bolehkan jika lukisan tersebut membawa mesej yang baik atau
mesej berdakwah.....

Originally posted by PakMalau at 4-6-2005 02:19 AM:

Berpuluh tahun PakMalau tak melukis lepas tu, tapi bila PakMalau buat kajian ttg pelbagai mazhab dlm Islam. Ada juga fatwa nya membenarkan melukis untuk mencari makan/pendapatan. Barulah PakMalau mula balik melukis potret... sekarang PakMalau guna medium charcoal, pensel, colour pensel je... utk potret. PakMalau lebih suka melukis gambar background esp. utk sajak, etc.

...

Salam Pak Malau,

Boleh tak Pak Malau memberikan sedikit maklumat tentang pandangan mazhab selain mazhab Sunni yang melarang membuat lukisan potret. Jika mengikut majoriti dalam mazhab Sunni ia adalah sesuatu yang terlarang berdasarkan banyak hadis-hadis yang menegahnya.

Saya juga adalah seorang yang meminati seni tapi against potrait painting. Dulu semasa study pernah mengikuti kelas lukisan dan pernah membuat lukisan figura (live model) untuk mengkaji anatomi serta ciri-ciri art yang lain seperti balance, form, structure dll. tapi buat hanya untuk dapat markah saja. Lepas tu saya koyakkan dan masukkan saja dalam tong sampah walaupun ada kawan-kawan merayu minta. Saya juga menentang membuat arca figura dan pernah memecahkannya semasa bersemangat dahulu.

Pelukis Melayu tak ada idea lain ker selain nak mengambil 'subject matter figure' dalam menghasilkan karya?? Alam ini kan luas dan mengapa tidak diterokai sepenuhnya untuk mencari keindahan. Kalau nak merakamkan figura kenapa tidak digunakan saja fotografi yang sekarang boleh dikreatifkan dengan berbagai teknik.

For me ...I found myself in Khat calligraphy that exposed God's Beauty in innerself.

Sebenarnya saya ingin tahu fatwa dari Syeikh Tentawi atau Qardhawi (ulama terbaik ASWJ yg masih hidup) kalau ada forumer yg tahu. Dalam mazhab jaffari (syiah), melukis potret dibenarkan oleh Ayatullah Seestani (Iraq) tetapi tidak oleh Ayatullah Khui (telah meninggal). Saya kurang pasti ttg Ayatullah Khamenei (Iran). Dari segi hukum fekah (utk mazhab Jaffari), saya memilih fatwa Ayatullah Seestani (masih hidup). Secara akal, saya boleh terima pendapat Ayatullah Seestani kerana IMHO lukisan (potret) tidak ada bezanya dgn gambar. Yg penting apakah niat org melukis/bergambar, kalau utk tujuan baik, maka dibenarkan dan sebaliknya.

Al-Khui (RA) - Articles of Islamic Acts: 2077. Making the image of a living being, and even its painting, is unlawful; but there is no harm in purchasing and selling it, though it is better to abstain from it.

Al-Seestani (RA) - Islamic Laws: 2077. Making a human sculpture or that of an animal, is haraam, but there is no harm in purchasing orselling it, though as a precaution, it should be avoided. However, painting human portraits or animals
is permissible. [sorry le tulis sebaris-sebaris, server buat hal]