CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: akucome

[MERGED] Penjagaan & Makanan Semasa Berpantang...

Masa mak sedara Ina datang jenguk Ina semasa pantang, Ina tgh baca mag PA&MA, terkejut Ina bila dia tegur supaya jangan membaca semasa pantang nanti rabun. Hmmmm tak ikut pun, lepas dia balik Ina buka balik mag tu.
Semasa waktu pantang time malam dlm kul 2-3 pg, Ina ada problem tak boleh tidur sbb tunggu baby Ina bagun utk feeding time, jadi masa tulah Ina dok pulun baca buku cerita Bosanlah kalau masa pantang tak boleh membaca....

aturcara This user has been deleted
bentan tu apa sebenarnye ek..kita tak tahu camne yang dikatakan bentan tu..

bentan ni... cam tumpah darah, pening2, pitam2. i dgr kes tumpah darah ni serious sgt. my mom cerita ada sorang tu..after a few weeks dok naik motor gi sana sini...before that she was fine..pas tu tumpah darah. kena masuk spital. so kita pun tak tau la...was it because of tak jaga masa pantang or mmg nak kena. wallahualam. cuma kita always take precautionary measures kan. and post-natal blues (gila meroyan) is verrry real. that's why compared to us, the westerners have higher post-natal blues rate...coz they langsung tak de pantang2.

Originally posted by aturcara at 18-9-2006 10:14 AM

hehe.,.nak buat camne ..pantang sendiri..tp bagus tau jalan2 ni..untuk melancarkan perjalanan darah..tapi janganla jalan jauh2 sangat..skrg ni kita banyak gi shopping complex..sebab asyik beli  ...

kawan kita lak, arini bersalin sok tu ada graduation day... so, lepas kuar spital, balik umah. pakai cun2 terus g konvo...

Aku dulu masa bersalin kat obersea, 2 minggu sebelum due dah start masak double untuk stok  dlm pantang.  So kalau masak kari biasanya guna sebelah ayam je, aku tambah jadi seekor ayam.  Yang bakinya bekukan dalam peti ais.  

Masa dalam pantang, dapatlah 2 minggu aku rehat dari masak yg heavy-heavy (untuk hubby aku esp., sebab dia nak  makan lauk yg berat2).   Aku cuma tambah yg ringan2 macam ikan bilis goreng, sup telur atau sup sayur.  Aku sendiri memang tak berselera langsung.  Aku lebihkan banyak makan cereal atau oats yg dibancuh dgn air susu suam.

Dua kali bersalin kat sana, dua kali aku tak berurut dgn cara yg betul, sebab mana nak dapat tukang urut.  Hubby aku setakat gosok2kan belakang dan kaki tangan dengan minyak panas pandailah.

Bila balik Malaysia, aku terus cari tukang urut.  Dia tanya aku tak pernah berurut ka masa pantang sebab rahim aku jatuh.  So dia pun urut bagi naik balik.

Originally posted by yela at 20-9-2006 08:48 AM
bentan ni... cam tumpah darah, pening2, pitam2. i dgr kes tumpah darah ni serious sgt. my mom cerita ada sorang tu..after a few weeks dok naik motor gi sana sini...before that she was fine..pas tu  ...

serious bahayer bentan ni.... tu yg sume kena jaga dr atas ke bawah... like my chinese kampung mate tu lagik laaa... 2 months xkuar umah except kena gi klinik, then, dok dalam bilik, xleh kipas, xde cahaya even sunlight... warhhhh... seram sungguh.. ape lagi nak tengok tv, baca buku sume takler.... tp lepas pantang mak aiii cun sungguh body dia....

Follow Us
Originally posted by aurorae at 20-9-2006 05:34 PM
Aku dulu masa bersalin kat obersea, 2 minggu sebelum due dah start masak double untuk stok  dlm pantang.  So kalau masak kari biasanya guna sebelah ayam je, aku tambah jadi seekor ayam.  Yang bakin ...

anak 1st ngan 2nd ni rapat x? sbb biasenye kalo rahim jatuh senang lekat..

ade lojik tak, sbb kite beranak kan dah banyak urat2 yg putus... ade ke urat yg sampai ke mata tue? :lol

shey... btul ke kalu rahim jatuh sng lekat? confinement lady @ tukang urut dulu ckp kalu rahim jatuh nnt ms bersama rs x best... sakit & x selesa...

Originally posted by HerSheys at 20-9-2006 06:35 PM

serious bahayer bentan ni.... tu yg sume kena jaga dr atas ke bawah... like my chinese kampung mate tu lagik laaa... 2 months xkuar umah except kena gi klinik, then, dok dalam bilik, xleh kipas,  ...

hihi... xtreme nye kwn awk berpantang... tp tang x leh bc buku tu confinemnt lady tu pun ade ckp... die kate aft bersalin urat2 bdn kite sume dh sort of beralih, sbb tu we hav 2 rest or else nnt sok2 ade je la yg sengal la, ngilu la... & mate pun kene rehat, if not senang dpt rabun... according 2 her la... mmg byk pantang / amalan die... alhamdulillah, berbaloi me follow... even my mom pun admit yg confinemnt lady tu jg bagus... mmg puas ati la... aku je kdg2 panas ati... hihi... itu x leh, ini jgn... huhu... nasib baik menjadi la jugak... alhamdulillah...

anakperantau This user has been deleted
orang tua2 ni tah macam2 pantang tak m asuk akal.. yang masuk akal tu ok lah.. macam tak kasi angkat berat2.. mak saya pula percaya dalam pantang tak boleh tidur baring, kena tidur duduk susun bantal tinggi2.... sandar kat bantal tu, then yang atas tu utk kepala kita letak.. alasan, supaya darah tak turun ke mata.. nanti cepat tua.. (rabun lah tu agaknya).. tu dia sangat2 tekankan, so masa dia ada kat rumah saya 3-4 hari kalau dia masuk bilik saya buatlah cam tu, tapi dia tak ada, saya baring cam biasa... malas nak argue dgn orang2 tua ni..

Pada saya pantang ada dua syarat:-
1) tak bercanggah dgn agama
2) tak bercanggah dgn kesihatan.. '

kalau tak ada dalam kamus2 di atas, saya langgar jer...

Eynda dulu hari ke2 lepas bersalin kat wad dah siap suruh husband belikan majalah banyak2...nak baca masa duduk kat wad hehehe....

kiter lak kuar ward... ade sorang jiran ni kasik magazine sampai 7 keping... sbb dia xtau nak kasik adiah ape.. tu yg kasi magazine kat kite... pestu kasik duit kat baby... :lol

Originally posted by anakperantau at 22-9-2006 06:36 AM
orang tua2 ni tah macam2 pantang tak m asuk akal.. yang masuk akal tu ok lah.. macam tak kasi angkat berat2.. mak saya pula percaya dalam pantang tak boleh tidur baring, kena tidur duduk susun bant ...

kalau ikutkan pemahaman aku
bila tido camtu
darah kita perlukan lebeih tenaga utk bawak oksigen ke otak
sebab kena lawan graviti
so oksigen tuh dah guna laa sket for tenaga
jadi oksigen yang dibawa ke otak tak maksima laaaa
refresh back biologi time form 5

kalau dalam pantang leh ke makan ikan pekasam?

nih emo punya pantang pulak, tapi untuk C-sect:

1.  kuar dari operations jek, terus sapu minyak panas kat kaki

2.  makanan: apa sahaja asalkan jangan makanan yang gatal, makan buah & sayur2an.  Emo amalkan makan yang untie emo ajar: nasi panas + (lada hitam serbuk+bawang putih rebus+sikit garam) + ikan bakar + sayur2an....paling best yang campuran lada hitam tu sebab memang elok untuk buang angin dalam badan

3.  minum pati ikan haruan polleney sebotol setiap hari selama 15 hari, lepas tu sambung dengan sesudu air gamat (nih untuk kasik jahitan yang kat dalam tu bercantum elok) tapi gamat tu jangan makan banyak2 nanti parut kelloid terjadi...

3.  bila nifas dah kering, baru emo start makan ma'ajun bidan / jamu segala (yang nih untuk dalaman) - masa nih emo akan basuh rambut setiap hari sebab ma'ajun / jamu panas so boleh sebabkan kita rabun kalo tak basah kepala (petua bidan)

Pengalaman anak pertama dulu sebab anak emo lahir awal (emergency) so untie yang tolong jaga.  Ya ampun, tersiksa jiwa raga sebab dia sapu pilis kat kepala punyalah tebal sampai berabuk2 masuk bijik mata, kaki naik gatal2 sebab asek berstokin, tak boleh minum air sejuk segala (emo tak boleh minum air panas, bila minum je mesti cirit birit - nih masalah dari kecik) so rasa nak meroyan dibuatnya sebab dia buat pantang cara orang bersalin normal... Makan pulak ciput ya amat + ikan masin tak boleh makan sayur, buah segala takut sejuk perut - tapi emo degil, curik makan dalam bilik...baby nyusu badan so mesti kena cukup semua....after 2 weeks sister in law ambil alih (dia ada experience ceaser so barulah rasa bernafas sikit)

anak ke-2 & ke-3 emo jaga sendirik jek...alhamdulillah....

anakperantau This user has been deleted
kebanyakan kita kalau bersalin sure berurut.. saya pun cam tu.. cuma saja nak tanya.. kalau yang bersalin kat over-c sure tak ada tukang urut.. biasanya tak berurut..then balik malaysia bila berurut tukang urut tu kata rahim jatuh etc.. sebab tak berurut. Nak tanya, habis tu kalau dalam sesetengah culture macam mat salleh ni tak berurut pun.. saya sajalah musykil.. tengok depa sihat semacam. Hari tu ada student mat salleh dtg masa advising session, bawa baby kecil nya, tanya dia umur berapa dia kata 2 minggu. Then tanya lagi dtg dgn sapa, dia kata sorang, drive.. bukan dekat kira dekat 20 batu gak lah dari rumah dia..  Teman tanya ni cuma nak tahu, kalau tak berurut dari segi kesihatan memang ada effects ke? Kalau ada medical doctors boleh share sikit opinions bagus juga..

nih apa yang arwah grandma emo ajar:  kalau kita ajar dari anak pertama berpantang, berurut segala...seeloknya buat the same sampai bila2 sebab kita dah ajar badan kita berpantang segala, kalau tak buat tu yang boleh sakit badan...

tapi kalau kita dah awal2 ajar pantang macam orang tak pantang...so kita tak perlu nak risau2 pantang teruk2 lepas anak kedua dan seterusnya...

sebab kita dah ajar body kita cenggitu...tapi tak boleh deny, berpantang tradisional ada kebaikannya jugak, kalo kena demam sendi teruk dibuatnya....however, jangan ikat diri kita keterlaluan sebab kalau terlalu berpantang pun mudarat jugak dikemudian hari..apa apapun bersederhanalah...

kes2 banyak tumpah darah yang menyebabkan kematian antaranya punca berpantang yang keterlaluan, terlebih jamu dan pemakanan yang tak seimbang...so kena take note on these jugak....

satu lagi, mat salleh, even dorang tak pantang teruk macam kita but diorang amalkan exercise selepas bersalin, dan terus sambung healthy lifestyle (exercise)....orang kita cam malas sikit nak bersenam segala.....

it is all mengikut kepercayaan, nasihat doctor, nasihat orang tua2 dan cara hidup sesuatu kaum. Kalau tengok orang kita berpantang pun ada banyak beza antara satu sama lain.  Contoh paling dekat keluarga emo sendiri: untie berpantang kena minum air suam/panas..air sejuk tak boleh nanti sejuk perut/'kembang' segala....arwah nenek (mom dia sendiri) pulak kata boleh minum air sejuk ais sebab ianya lagi panas sebenarnya asalkan air tu dah dimasak (bunuh kuman) terlebih dahulu, bagus untuk rahim....sebelah mom pesan makan manjakani banyak kasik 'flower' tu kuat, belah dad plak pesan jangan amalkan manjakani sangat sebab ada kesan negative kat 'flower' bila selalu diamalkan...so you see, different people different opinion, different reasons, different cara.....it is all ikut diri kita jugak....

i did  just that, ikut kemampuan mana yang terlarat & tak terlarat and alhamdulillah takde sakit2 sendi, 'flower' pun takde lah 'kembang' ke apa ke.....

...alaaaaa....orang2 tua nie bukannya apa...dorang tak kasi korang membaca sebab dorang takut korang leka ngan buku2 dan majalah2 tu...dorang takut in the end korang syok2 baca buku...dorang plak yang kena tukar pampers cucu...sebab tu dorang kluarkan fatwa tak bley membaca semasa dalam pantang....so that korang tak de kerja dan dapat tumpukan perhatian kat anak 24/7....dan...dorang plak bley duduk membaca urtv...hehehehehe...:tq:

Originally posted by mummydhani at 21-9-2006 06:33 PM
shey... btul ke kalu rahim jatuh sng lekat? confinement lady @ tukang urut dulu ckp kalu rahim jatuh nnt ms bersama rs x best... sakit & x selesa...

not so sure laa but maybe yess... tukang urut aku cuma kata masa berurut ngan dia tue ari dia kata nak naikkan peranakkan/rahim aku biar jarak sikit .... kalo x anak rapat2...