CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: akucome

[MERGED] Penjagaan & Makanan Semasa Berpantang...

Originally posted by mummydhani at 21-9-2006 06:37 PM

hihi... xtreme nye kwn awk berpantang... tp tang x leh bc buku tu confinemnt lady tu pun ade ckp... die kate aft bersalin urat2 bdn kite sume dh sort of beralih, sbb tu we hav 2 rest or else nnt  ...

tukang urut aku pon ade ckp... hehe tp aku baca gak magazine time pantang tuh... but then kena put pilis tu kat dahi, so elakkan darah putih naik ke mata.. smthing like dat laaa... aku sampai ari ke 44 pkai je laa pilis tu, tp serious aku pasan, at 30 days aku drive.. mata lain mcm aaa... xleh nak fokus kat jalan... cam nak juling je mata...

anakperantau This user has been deleted
blackmore you ni lawak lah...- memang betul tu setengah orang tua pantang2 tu tapi tak bagitau sebab tersembunyi. Teringat dulu mak kata masa dia kecil nenek dan datuk tak kasi makan hati ayam.. masa tu ayam bela sendiri, so sembelih ayam beberapa kali jer setahun.. hati ada satu.. depa tak bagi budak makan,s ebenarnya sebab depa nak makan.. heheheh..

saya pula, urut dan berbengkung tak apa, pantang makan berminyak ke pun tak apa, tapi pakai pilis tak tahan lama, tak tahan bau... jamu pun tak boleh nak telan.. my mum bising tapi lama2 dia diam jer lah, ambil homeopathy supplement jer. Tapi bab minum air banyak yang my mum tak kasi tu saya langgar ajer lah sebab saya ada masalah sembelit dan nurse and gynae dah pesan awal2 banyakkan minum air. Makan pula, my mum tak kasi makan sup2 tu, sebab dia punya pantang ialah semua benda berair.. hak tu saya langgar jugalah, sebab saya makan sup.... then breastfeed baby pula, alhamdulillah, sihat walafiat diri ni sehingga hari ni..

Originally posted by anakperantau at 26-9-2006 02:15 AM
saya pula, urut dan berbengkung tak apa, pantang makan berminyak ke pun tak apa, tapi pakai pilis tak tahan lama, tak tahan bau... jamu pun tak boleh nak telan.. my mum bising tapi lama2 dia diam j ...

sis.. yg pakai pilis tuh kan.. tgk brand jugak... me guna yg makcik urut tu punye sedap pakai... tp bile pakai yg amway punye xbrape best... bau pon lain... pilis ni ade mcm2 content dia kan... tp tulah.. sejuk je atas mata ni ;)

pasal air2 tu kite xpantang gak... mak pon xbising, sbb dia suh kite minum air banyak, tukang urut lak xkasik.. ekeke.. tp perasan badan kite even kurus balik, leper sana sini, tp lembik laa... nampak x tough plak.. compare to my fren yg masa pantang xminum air banyak... dia mmg gemok giler masa peknen..lepas pantang mmg runcing jek badan...

plusss... minum air banyak ni kat bawah tu lambat baik, even darah nifas dh abis.. still ade cecair coklat2 cair gitu... nyesal lak rasa masa pantang aritu gilerr air.. makan sayur pon sume masak sup.. tp tula xtahan lorrr :lol

memula minum air banyak tu pon sbb sembelit.. last2 xjalan gak, teros makan pills.. :bgrin:

Originally posted by hemorion at 24-9-2006 12:35 PM
nih apa yang arwah grandma emo ajar:  kalau kita ajar dari anak pertama berpantang, berurut segala...seeloknya buat the same sampai bila2 sebab kita dah ajar badan kita berpantang segala, kalau tak ...

biasenye kalo mak pantang cenggini.. anak pon ikut pantang cenggini gak...

but, kalo org lain pantang cenggitu.... mak mesti xkasi pantang cara cenggitu.... walopon berkesan kat org tu

ni smuanye sbb keturunan, kadang kalo mak alah ikan kembung.. takut2 anak dia pon alah ikan kembung... takut gatal laaa ape.. tp tak gatal lak utk keturunan yg lain...

centulah adenye...

Originally posted by HaYe at 22-9-2006 05:45 PM
kalau dalam pantang leh ke makan ikan pekasam?

rasanya x berapa bagus...baik amalkan ikan fresh..lagi byk khasiat..

kat sini..saya pastekan balik..tips berpantang..

) dilarang mengamal atau memakan ikan masin kerana boleh mengakibatkan darah  nifas cepat kering & berbau busuk serta melemahkan daya ketahanan fizikal & mental

2) makan ikan segar & dijauhi makan ikan berbisa seperti bawal hitam,terubuk,ikan berduri,ikan pari. ini boleh menyebabkan bisa-bisa batu merian(uterus) yg masih lemah & keadaan luka.

3) dilarang mkn ikan yg boleh menyebabkan kegatalan tempat sulit & kulit seperti ikan kembung, ikan tamban,cencaru,tongkol & makanan laut.

4) digalakkan memakan ulam seperti pucuk peraga,mengkudu,ulam raja & ulam2 yg lain.  sayur-sayuran yg disyorkan selain ulam seperti sawi,lobak merah,asparagus,brokoli,tomato,salad,cili merah/hijau,ubi kentang & bawang2..

5) boleh juga memakan buah2an semasa seperti epal merah(bkn masam),buah kurma,tin,zaitun,delima,blackcurrant(air-ribena),limau manis (kecuali limau bali),buah peach & anggur (tidak digalakkan ibu2     yg lemah bhg dada & paru2,masalah bronkitis krn boleh menyebabkan batuk...

6) digalakkan minum air rebusan akar kayu utk membuang angin,mencuci darah & kotoron melalui peluh..mencuci pundi2 kencing & saluran usus...

Follow Us
Originally posted by HerSheys at 26-9-2006 12:54 PM

sis.. yg pakai pilis tuh kan.. tgk brand jugak... me guna yg makcik urut tu punye sedap pakai... tp bile pakai yg amway punye xbrape best... bau pon lain... pilis ni ade mcm2 content dia kan... t ...

Mungkin jugalah, saya pun masa tu beli pilis kat gerai2 dalam Carefour Subang Jaya, ... beli bahan2 tradisional yang luar2 ajer... tapi kali ni bersalin kat perantauan tak lama lagi, hmm nampak gaya makan homeopathy supplement (bawa dari Malaysia), dan vitamin ante-natal yang gynae bagi ajer lah.. cuma rasa terkilan sikit mungkin tak dapat berurut sebab manalah nak cari tukang urut.. bengkung pulak, hmm pakai post partum support belt jer lah jawabnya.. Actually saya suka juga masa pantang ni, sebab selera biasanya turun, dan makan pula rebus2 atau saya bakar jer... memang boleh turun berat badanlah kalau saya...  biasanya badan naik balik bila dah habis berpantang 6 months after delivery....-

Originally posted by anakperantau at 26-9-2006 08:56 PM

Mungkin jugalah, saya pun masa tu beli pilis kat gerai2 dalam Carefour Subang Jaya, ... beli bahan2 tradisional yang luar2 ajer... tapi kali ni bersalin kat perantauan tak lama lagi, hmm namp ...

sis... agak2 kalo pakai FIR lingerie tu membantu tak? main sarung aje laa.. xyah pakai param n tapel tu...

hazel_eja This user has been deleted
macam hazel dulu ..waktu dalam pantang memang bnyk  membaca...al maklumlah waktu tu masih study lagi..pantang pun 2 minggu jek (14 hari..)..masuk kelas dah kena belajo macam biasa...so far takda apa2 pun...tapi hakikatnya hazel mmg dah rabun pun..hehe..

Originally posted by eezah797 at 15-6-2006 09:15 AM
Betul ke dalam pantang tak boleh membaca? Boleh rabun?

tak tau la whether perkara ni mitos ke apa...tp i ada jugak mmbaca masa pantag bila boring coz i mmg suka membaca.....effect dia tak tau la coz i mmg rabun...

MIL kite mmg kuat pantang, baca buku mmg dia tak bagi tapi mak kite sporting siap suruh adik2 belikan malajah untuk kite tak bagi boring...bila MIL datang cepat2 campak majalah kat bawah katil...kelakar!
Lagi dasyat MIL kite siapa sound kite tak bagi demam...Heran bin ajaib sekejap, macamlah demam tu boleh d tahan2...bile pikir mmg bnyak ibu2 yang menyusukan anak demam disebabkan bengkak susu...
Mujur kite pantang sepenuhnya umah mak kite, kalu kat umah MIL mauh menangis hari2....

Menu waktu dlm Pantang

Hi u all,

desperately need help on this topic. I akan deliver bulan 3 ni, dan first time akan berpantang sendiri... so xlama lagi my new maid akan dtg (first time pakai maid), ingat nak suh dia tolong jaga masa pantang tuh...

the problem is, bole tak sape2 list kan menu  dan cara2 nak prepare food utk org2 berpantang nih, maklum lah saya ni bukan pandai masak sgt, so sblm bersalin nih , nak get ready dgn menu2 nih, senang nnt kalu dah sampai masa nyer,boleh jgk share resepi dgn bakal2 ibu yg lain... cth menu : Sambal kunyit, daging msk lada hitam, sawi masak air (tu jer yg i tau masak) and so on... maap yer kalu topic nih dah ade, tlg link kan yer..sbb dah cari tak jumpa lak...

sape2 yg dapat bg resepi tu, thank u in advance ( mod, betul ke masuk dlm thread ni or kena gi  thread food n recipes yg lagi satu tue?)

[ Last edited by  pokokbunga at 2-2-2007 02:02 PM ]

masa pantang.. aku hanya lalu makan lauk ikan bilis goreng ngn bawang je.. yanglain sumer tak selera... bawah nun sakit sangat..

ikan gelama bakar letak kunyit skit campur lada hitam, pagi & malam makan quakeroat jer.tu pun kadang2 jer..nak slim punya pasal

menu mak aku...(sbb mak aku yg sediakan)

ikan bilis goreng + halia goreng

takpun

stim ikan

takpun

ayam goreng kejap campurkan ngan air tapai (berkuah sikit)...yg ni mmg kegemaran aku...smpikan abg ipar aku pun blasah lauk aku...
takpun

ikan masak air kuning..

Aku time pantang mmg suka betul... lg bab mkn2 nie.. hehehe

Tiap2 hari mesti ader nie...sampai 44 hari...

Halia padi tumbuk dgn ikan bilis mentah... lepas 30 hari bru kita tambah lada hitam dan sikit kunyit hidup...
baik utk kitanyer toot dan seluruh badan....
Mkn dgn nasi panas yg bru masak... fuhhh berpeluh satu badan lepas mkn bendaalah nie ringan jer badan...

Menu tambahan lain...

Ikan haruan masak singgang
Lobak putih + sawi hijau btg putih masak lemak
Ikan bilis goreng
Sawi masak tumis air
Sup Ayam (bila luka kat toot tu dah kering bru bleh mkn ayam...)

Pagi petang mesti ader se mug queker oat @ milo @ nestum.... insyallah byak air susu...

Pesanan
Dalam pantang bila dah abis sepinggan nasi jgn tambah lg... :no:
Air teh minta di jauhkan...

[ Last edited by  alysa79 at 3-2-2007 11:51 AM ]

kalo boleh mkn daging dgn ayam.. sate boleh makan tak??

mana boleh mkn sate.. sbb sate kan dah diperap ngan bahan2 lain...

Mamason dulu menunyer adalah.... ikan haruan bakar/nasi panas/lada hitam....  ermmm...  pagi2 mak bagi biskut/roti ngan air milo kosong secawan jerk... selang nak makan t/hari mak bagi air rebusan akar kayu....