CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NoorMasri

SUDUT DIY :: MEMBUAT MEE KUNING

Originally posted by crystal_biru at 10-7-2006 12:58 PM
comfirm tak melekat ker kalau gelek sampai abis baru celur..

sebab ari tu pernah sekali try... mee jadik kembar... sifu kata pasal adunan terlebih air.. pastu melekatlah jugak antara satu sama l ...

nampaknya kita serupa la..
dok bagi /cakap jkat org jangn putus asa..tapi kkliza pun frust gak ni.. buat aritu..kantoiii...:nyorok:

macam tak caya jer kak liza buat pung kantaoi... :

Originally posted by yusnina at 10-7-2006 10:24 AM
Untuk pertama kalinya, setelah lama mesin mee itu ku perapkan di ceruk dapur.....semalam menjadi gak mee yang diidam-idamkan tu.....dan yang paling kelakar, dlm pada merancang, rupa2nya tepung gand ...

wah cun nya kuey teow Nina :clap:

well done !

Originally posted by crystal_biru at 10-7-2006 12:38 PM
nak tanya skit....

tepung mee yg telah diuli tu kan... di lalukan semua sampai habis pada penggelek mee and then baru celur semua atau gelek skit... celur skit...

err... paham ker soklan crys ...

k Noor klu wat 1 adunan akak gelek semua sekali baru celur ...masa dah nak abis gelek..sebelum wat juraian tuh..akak didihkan air siap2..

klu akak wat byk selalu dlm 4 adunan akak sesambil wat juraian terus masuk dlm air didih..maknanya lepas wat juraian terus celur..

Originally posted by crystal_biru at 10-7-2006 12:58 PM
comfirm tak melekat ker kalau gelek sampai abis baru celur..

sebab ari tu pernah sekali try... mee jadik kembar... sifu kata pasal adunan terlebih air.. pastu melekatlah jugak antara satu sama l ...

kasi bedakkan byk2 tak..?

nih cth akak buat

doh selepas dimesin dlm food processor..jd berderai cam nih cam biji2 pasir...klu jd seketul tuh maknanya doh tuh lembik..sah mee akan jd melekat

yg nih selepas digelek..masa susun tuh akak tabur tepung byk2..sebelum nak wat juraian

ni setelah dicelur..(mee kurang kuning sket..la nih akak cuba kurangkan penggunaan pewarna makanan.)

klu dah bedakkan mee tetap jd kemabr..next time buat kurang kan 1-2 sudu besar air..ok

Rate

1

Originally posted by hanieliza at 10-7-2006 04:59 PM

nampaknya kita serupa la..
dok bagi /cakap jkat org jangn putus asa..tapi kkliza pun frust gak ni.. buat aritu..kantoiii...:nyorok:

kantoi tang mana..guna resepi saya ke kak?

Follow Us
Originally posted by NoorMasri at 10-7-2006 05:31 PM

kantoi tang mana..guna resepi saya ke kak?

bukan buat ngan resepi Noor..tapi resepi lain.
raanya kkliza silap buh air..terlebih  sikit kot..
meenya asik putus2..naik geram gak..
tapi nantilah kkliza try lagi...
rasa nak cuba mee resepi noor pulak sebab ada kandungan minyak dalam bahan..
resepi yg tu tak der minyak..

Originally posted by crystal_biru at 10-7-2006 05:12 PM
macam tak caya jer kak liza buat pung kantaoi... :

jangan tak percaya...:no::no:
kakliza pun ada gak time failure..
tapi mmg nak cuba lagi...insyaAllah....:pray:

k noor, camana lak kak noor buat doh tu jadi betul2 empat segi cantik je...?
Lepas berderai2 tu k noor uli dengan tangan ke?..pas tu gelekkan jadi empat segi cam gambar tu...pas tu baru gelek ngan mesin mee?..
Masa uli ngan food processer tu dah taruk kan air ke belum k noor?..

Originally posted by sunshine05 at 11-7-2006 05:21 PM
k noor, camana lak kak noor buat doh tu jadi betul2 empat segi cantik je...?
Lepas berderai2 tu k noor uli dengan tangan ke?..pas tu gelekkan jadi empat segi cam gambar tu...pas tu baru gelek ngan mesin mee?..
Masa uli ngan food processer tu dah taruk kan air ke belum k noor?..

S- k noor, camana lak kak noor buat doh tu jadi betul2 empat segi cantik je...?

J- setelah diulang beberapa kali gelek..dr tebal ke nipis ke tebal balik ke nipis balik..masa ulang2 tuh lipat semula doh tuh..lama2 jd 4 segi cam tu lah..selagi tak dpt 4 segi cam tuh..ulang lagi...dan lagi dan lagi..

S- Lepas berderai2 tu k noor uli dengan tangan ke?.

J- tak dah..akak amik sekepal..buat bulat2..klu satu adunan jd 4 kepal bulat pastu baru leperkan terus gelek..

S- pas tu gelekkan jadi empat segi cam gambar tu...pas tu baru gelek ngan mesin mee?..

J- dak eh...dr sekepal td akak leperkan sket..supaya leh masuk dlm mesin...so mesin je lah biar jd 4 segi

S- Masa uli ngan food processer tu dah taruk kan air ke belum k noor?

J- dah..semua baling sekali gus dlm FP

Rate

1

ok dah faham dah...nanti nak cuba buat cam k noor buat la..
tima kasih k noor

mekasih kak noor.. ari tu crystal buat memang dapat seketull.. tak dapat macam kak noor buat tu sebiji-sebiji.. berderai....

Originally posted by NoorMasri at 10-7-2006 05:29 PM

kasi bedakkan byk2 tak..?

nih cth akak buat

doh selepas dimesin dlm food processor..jd berderai cam nih cam biji2 pasir...kl ...

Kak Noor, terima kasih krn bagi demo kat sini. Saya 1st time buat homemade noodle ni memang lembik semcm. Dah 2nd time & seterusnya baru okay w/p cuma guna tepung gandum biasa je.

salam buat semua

saya dah cuba buat mee dan kueh teow ikut resepi kak noor dan mmg menjadi (terima kasih kak noor) but problem saya sekarang nie mesin mee saya dah rosak part yg nak leper kan doh dah tak berfungsi. Ada sesapa yg menghadapi problem macam saya tak, atau saya nie ganas sgt hehehe

salam buat semua

saya dah cuba buat mee dan kueh teow ikut resepi kak noor dan mmg menjadi (terima kasih kak noor) but problem saya sekarang nie mesin mee saya dah rosak part yg nak leper kan doh dah tak berfungsi. Ada sesapa yg menghadapi problem macam saya tak, atau saya nie ganas sgt hehehe

Semenjak dah pandai buat mee.kuetiow dr resepi kak noor...mmg tk pernah beli dan spegetty tu..original buatan sendiri..dah sll sngt buat rasa sekejap jer dr start mula sampai msk mulut..kurng 1 jam langsai...mula2 rasa boring gak...seklai nk mkn kena gelek..skrng rasa naik syok lah plak mungkin alah biasa dah kot..lg pun maner ada jualkan..maunya kt msia nanti tk taulah....minta2 angin R tu ada klu balik nanti....

ok nak tepek gak aar..nie mee dr hubby..dia malas nk pie beli telur..so,mee nie tkder letak telur..so far rasa ok gak..tkder beza sngt ada telur ngan tidak...jadi pas2nie..tk letak telur pun tkper kot..jimat skit telur mahal ooi sebiji 60sen lg....

TERIMA KASIH BANYAK2 KAK NOOR..

opp...masa nie baru pas rebus blm letak minyak pasa tu tk merelit2

Rate

1

Originally posted by ummiaiman at 13-7-2006 11:27 PM
salam buat semua

saya dah cuba buat mee dan kueh teow ikut resepi kak noor dan mmg menjadi (terima kasih kak noor) but problem saya sekarang nie mesin mee saya dah rosak part yg nak leper kan do ...

salam buat ummi,

tahniah krn berjaya dah buat mee..dan takziah krn mesin mee dah rosak... (tumpang simpati)

dulu akak pun pernah jd camni.mesin mee rosak part yg leper tuh..bila akak buka tepi tuh..rupanya gigi tempat berpusing tuh dah haus..cengkaman dah abis..tuh yg jd tak berpusing..last2 beli lain..jenama lain lak..so far ok..

Originally posted by sunshine05 at 12-7-2006 11:57 AM
ok dah faham dah...nanti nak cuba buat cam k noor buat la..
tima kasih k noor

sama2 kasih :bgrin:

Originally posted by crystal_biru at 12-7-2006 12:28 PM
mekasih kak noor.. ari tu crystal buat memang dapat seketull.. tak dapat macam kak noor buat tu sebiji-sebiji.. berderai....

jgn silap faham..berbiji2 masa lepas kuar dr FP ..tapi bila kita kepal mudah aje jd seketul (tapi klu dah seketul masa dlm FP mmg tak boleh)

Originally posted by Baiduri Othman at 12-7-2006 12:32 PM

Kak Noor, terima kasih krn bagi demo kat sini. Saya 1st time buat homemade noodle ni memang lembik semcm. Dah 2nd time & seterusnya baru okay w/p cuma guna tepung gandum biasa je.

sama -sama kasih Bai :bgrin:

k Noor kat sini tak jd klu guna tepung gandum..mee jd benyek gitu..tepung sini lain sket la