CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ghetto_souljah

Artikel Imam Mahdi mengikut ASWJ (merged: astika, nuralisa)

Originally posted by nahzaluz at 16-9-2005 11:59 PM

setahu saya tiada satupun hadis ttg Sufyani yg thabit di sisi ASWJ. kesemuanya daif dan maudu'.

Kesian Tatie...terperangkap dengan hadis Syiah kot? Itulah saya cakap jangan berhujjah ikut done saja. Kena bagi sumber-sumbernya dan dari mana rujukannya.

Originally posted by nahzaluz at 16-9-2005 11:59 PM

setahu saya tiada satupun hadis ttg Sufyani yg thabit di sisi ASWJ. kesemuanya daif dan maudu'.

Tatie tahu ler ustaz zul ni wahabi....hehehe....tapi tatie lagi hormat Imam Ahmad bin Hambal yg menyatakan beliau lebih mempercayai hadis daif dari qias...

Kalau ustaz zul faham maksud imam itu, ustaz tak pertikaikan seperti statement di atas...dan kalau ustaz betul-betul memahami bagaimana tertib, halus dan tasasufnya ulamak dahulu memberikan taraf kepada hadis maka tidaklah ustaz berkata seperti di atas...

setahu saya tiada satupun hadis ttg Sufyani yg thabit di sisi ASWJ

tatie rasa ustaz kena tukar ayat di atas ni sebb kurang tepat..kepada di bawah :

setahu saya tiada satupun hadis ttg Sufyani yg thabit di sisi Wahabi...

cubalah tgk buku yg ditulis oleh Grand Muhadith Prof Dr Abdullah ben Sadek itu..terutama komen beliau pasal puak yg sellau guna hujah hadis daif kepada pakej hadis akhir zaman...

ermm....sebenarnya kalau kita ni ambil jalan tengah, tatie rasa org ASWJ yg faham tak kisah org Wahabi ndak ikut Imam dia, dan ndak buat cara yg mereka rasa betul..tapi tak payahlah pula masuk campur dan tuduh itu, ini pada fahaman ASWJ ini....kita berlapang dada sahajalah....

-------------------------------------------------

ini sampai ada ustaz beraliran wahabi (bukan diamksudkan pada ustaz zul yer..) yg baru dapat PhD zampai sanggup kata Imam Ghazali kena minta maaf sebb byk guna hadis daif dalam penulisan beliau...ermm....hebat sangat kah ulamak PhD ni?...buat PhD tiga tahun tu adakah sama nilainya dgn ilmu ulamak seperti Imam Ghazali itu?...tatie rasa dalam hal ini, org berpendidikan sekularpun lebih pandai beradab semasa memberi pendapat terhadap pakar-pakar akademi mereka...;)..meskipun tidak bersependapat......

[ Last edited by serihartatie at 17-9-2005 12:11 PM ]

sauber This user has been deleted
Salam tatie,
Takkan melenting kot sampai ustaz zul dapat gelaran ulama wahabi apabila beliau menyatakan hadis-hadis tuh daif bagi aswj...
Itukan pendapat aswj sajer.... kalau ikut kata saidina umar dalam satu artikel yang saya baca;

Additionally, once, Ali (may Allah be pleased with him) passed a verdict as a sentence during the Caliphate of Omar bin al-Khattab (may Allah be pleased with him). Ali (may Allah be pleased with him) passed the sentence based on his personal views. Omar (may Allah be pleased with him) was asked his opinion on the verdict of Ali (may Allah be pleased with him). Omar (may Allah be pleased with him) was told, 'We are sure your verdict regarding the same issue is different. Why you do not abrogate the verdict of Ali (may Allah be pleased with him)?' Omar bin al-Khattab (may Allah be pleased with him), commented, 'If the verdict that Ali passed was concerning the meaning of the Glorious Quran or an interpretation of Hadith, I could have abrogated it. But, Ali's verdict is a matter of mere opinion. Opinion is, in fact, an open and public issue. No one of us knows for sure which is the best opinion in the Sight of Allah (subhanahu wa ta'ala)'.

ponder This user has been deleted
Setuju dengan teguran sauber.

Tatie kata:
tatie rasa dalam hal ini, org berpendidikan sekularpun lebih pandai beradab semasa memberi pendapat

Jadi, eloklah Tatie pun beradab juga dan jangan menyindir orang.

Tentang Sufyani dikatakan Amerika dan sekutunya tu, saya rasa tak berasas langsung! Sufyani dikatakan "pemberontak", bukan invader.

Sekarang ni pun ramai orang Arab yang memakai nama Al-Sufyani. Di Arab Saudi pun ada. Mungkin yang dimaksudkan ialah keturunan Abu Sufyan kot... ??

Sekarang ni pun ramai orang Arab yang memakai nama Al-Sufyani. Di Arab Saudi pun ada. Mungkin yang dimaksudkan ialah keturunan Abu Sufyan kot... ??

:lol .....

Originally posted by ponder at 17-9-2005 11:27 AM

Tatie kata:

org berpendidikan sekularpun beradab jika memberi pendapat......

thanks ponder dan sauber.....

tatie bukan menyindir ustaz zul dgn kenyataan di atas..tapi kepada seorg individu yg baru dapat PhD tapi dah pandai pertikaikan Imam Ghazali...bukan ker tatie ada sebut dalam posting tu kisahnyer...

pasal tatie kata ustaz ZUl tu wahabi..itu berdasarkan pengakuan beliau sebelum ini bahwa dia Salafi..jadik Wahabi/SALAFI/ Kaum Muda dll ada beberapa lagi tu...ulamak ASWJ kategorikan dalam rumpun fahaman yg sama...jadik, itu sebb tatie kata ustaz Zul wahabi berdasarakan pengakuan dalam posting beliau...

apa-apapun, tatie minta maaflah...kalau ada kata-kata yg menyinggung hati dan tersilap faham atas posting tatie tu...

AMPUN MAAF semua...;)

Follow Us
salam
nampaknya masih ramai pertikaikan kesahihan HADITH NABI
tak kisah sape pun perawinya, dari mazhab manapu dia
itu kan KATA NABI atau pesan NABI
bukan kata manusia seperti kita
jadi sebagai UMATNYA, kenalah terima dulu HADITH tersebut
barulah dikaji dan diteliti
dan kemudian terpulanglah, sanggup kah atau tak???
seTAHU saya yang BODOH ini
tak pernah saya DENGAR/BACA HADITH NABI YANG TAK BAIK
HADITH SYAITAN adalah yg menYESATKAN

SELAWAT DAN SALAM BUATMU YA RASULLULLAH
TERIMALAH KAMI SEBAGAI UMATMU

Originally posted by Gravedigger at 17-9-2005 12:04 AM

Kesian Tatie...terperangkap dengan hadis Syiah kot? Itulah saya cakap jangan berhujjah ikut done saja. Kena bagi sumber-sumbernya dan dari mana rujukannya.

Alahai grave.....hadis pasal Imam Mahdi dan hadis pakej akhir zaman lebih byk ulamak ASWJ yg tulis dan bincangkan daripad Syiah...takkan org pandai cam grave tak tahu hal ini...

Imam Nuaim bin Hammad itupun ulamak ASWJ juga.

oklah senang cerita...HAwari Abd Malik  ambil semua hadis dan atsar sahabat, tabien dan tabiet tabien ini dan dibincangkan dalam buku yg beliau tulis berdasarkan 2 buah kumpulan buku-buku hadis karangan :

1.

Kitab Al Qaulu Muhtasar Fi Alamatil Mahdiyul Muntazar
Karangan ulamak besar ASWJ iaitu Imam Abul Abbas bin Muhammad Badruddin bin Hajar Al Haitami al Makki al
Ansari

Beliau menyatakan kitab beliau ini (Imam Abul Abbas)  memasukkan hadis-hadis yg terlepas dari unsur Jahalah (tidak dikenal rawinya) dan Tughah (rawi yg tercela). Selain itu beliau telah memasukkan isi sebahagian kitab susunan ulamak kenamaan yg lain, guna memperkuatkan hujah terhadap hadis-hadisnya.

2.

Kitab Al Mahdiyul Muntazar
Karangan ulamak terkemuka zaman iaitu Syeikh Abdullah ben Sadek. (1914-1993
)

Menurut Syeikh tersebut, hadis-hadis yg dimuatkan di dalam bukunya ini adalah hadis-hadis yg telah mencapai taraf sahih dan kesahihannya diperakukan oleh para Huffaz. Beliau merupakan ulamak hadis yg bertaraf Grandmuhadith
.

ermm...agaknya kalaulah ada di antara kita ini yg lebih tinggi ilmu daripada mereka dalam mengenal hadis-hadis yg boleh dijadikan rujukan maka persilakanlah....

tetapi tatie rasa tatie hormati ilmu kedua-dua ulamak di atas ini, dan tatie tidak ada sebarang pertikaian mengenai kemampuan ilmu mereka.

Bagaimanapun, kalaulah Imam Syafei dan Imam Ghazalipun org boleh pertikaikan juga, apatah lagi kedua-dua ulamak di atas ini. Yer lah, maklum sajalah ulamak dulu tak pernah masuk U formal dan tak pernah dapat sijil formal..tak der degree yg ndak dijadikan resume utk mereka..

tetapi Prof Dr Abdullah ben Sadek adalah cth ulamak yg ada degree...tapi kalau ndak pertikaikan juga ilmu beliau, terpulanglah...biasalah org sekrg ni...heheheh....ramai kaum MUDA...darahpun muda dan otakpun belum matang lagi sebab masih muda...;)

[ Last edited by serihartatie at 17-9-2005 07:26 PM ]

Originally posted by ponder at 17-9-2005 11:27 AM

Tatie kata:

Jadi, eloklah Tatie pun beradab juga dan jangan menyindir orang.

Tentang Sufyani dikatakan Amerika dan sekutunya tu, saya rasa tak berasas langs ...

ponder, ada byk hadis pasal Sufyani bukan satu atau dua sahaja...ia diperkuatkan lagi maksudnya dari atsar sahabat, tabien dan tabiut tabien..jadi kalau setakat kita baca satu, dua jgn cepat sgt buat kesimpulan..sampai kata tidak berasas langsung..itu bukan cara membuat kesimpulan yg berilmiah...

seperti juga kalau kita dah baca 4, 5 buah buku, kita dah berani dah kata ulamak dulu tak berwibawa...kita lupa depa cari, belajr dan dapat ilmu cam ner..kita lupa bahwa bgmana takwa mereka..sebb kita ni lupa ndak muhasabah diri dan selalu rasa kitalah yg lebih byk ilmu...PERINGATAN ni pada diri tatie juga sebenarnya...

amboi tatie pjgnyer komen... saya baru kata "setahu saya..." . kalau saya terus tulis "hadis2 ttg Sufyani daif dan maudu' " tentu lagi pjg lagi lebar heh heh ...

apa pun syukran atas respon tatie. memandangkan isu sufyani ni berkait dgn isu Imam Mahdi dan PBT yg tatie akan postkan info2nya sampai habis, saya tak akan komen dahulu. saya akan tunggu bila tatie dah selesai cp apa yg tatie rasa perlu, baru saya komen dan beri pendapat saya ikut rujukan dan sandaran saya pulak.

berkenaan dgn Wahabi tu memang betul dulu saya kata tak kisah kalau nak panggil saya Wahabi, cuma yang saya tak setuju ialah mengeluarkan Wahabi dari ASWJ heh heh

dan satu lagi, ttg Dr. X yg kata Imam Ghazali bla bla tu kalau betul lah dia kata mcm tu ia tiada kaitan dgn fahaman salaf. sikap mcm tu balik kpd diri dia, bukan balik kpd fahaman salaf. fahaman salaf tak ajar begitu. yg fahaman salaf ajar ialah jgn taksub dgn org!

wassalam.

opps terlupa. satu lagi, soalan saya tatie belum jawab. Hawari tu pengikut Abuya ke?

Originally posted by nahzaluz at 18-9-2005 01:19 AM
amboi tatie pjgnyer komen... saya baru kata "setahu saya..." . kalau saya terus tulis "hadis2 ttg Sufyani daif dan maudu' " tentu lagi pjg lagi lebar heh heh ...

apa pun syu ...

ermm...pasal ulamak salafi ni banyak tahapnya ustaz...ada yg terlebih advance sampaikan org wirid La ila ha illallah pun diejeknya...sebb bagi dia bidaah wirid lepas solat ni.

tatie rasa ASWJ tak kisahlah kalau org salafi/wahabi ndak ikut imam-imam dia (Imam Taimiyah, Muhammad Abd Wahab, dll tu) tapi janganlah sampai tuduh itu bidaah, tuduh ini bidaah...terimalah pendapat org ASWJ bahawa bidaah itu ada dua. Bidaah hasanah dan bidaah yg sesat.

Elok ustaz zul tengok CD yg tatie promosikan dalam thread ASWJ, Wahabi, Syiah etc.. tu...

Hawari tu bukan orang rufaqa...dia hanya pensimpati. Dia mengkaji berdasarkan fakta ilmiah. Kalau ustaz sudah baca buku itu, tentu ustaz mengakui bahwa perbahasan beliau berilmiah dan hujah beliau meyakinkan. Mencukupi untuk dinilaikan sebagai satu rujukan ilmiah.

;)....

Originally posted by serihartatie at 18-9-2005 08:24 AM

ermm...pasal ulamak salafi ni banyak tahapnya ustaz...ada yg terlebih advance sampaikan org wirid La ila ha illallah pun diejeknya...sebb bagi dia bidaah wirid lepas solat ni.

betul. mereka ada mcm2. setiap pengikut kpd manhaj tertentu ada macam2. sama juga mcm pengikut Abuya, juga ada mcm2. ada yg terlebih advance dsbnya. tapi mana2 org yg kata wirid lepas solat tu bidaah memang tak betul lah.

tatie rasa ASWJ tak kisahlah kalau org salafi/wahabi ndak ikut imam-imam dia (Imam Taimiyah, Muhammad Abd Wahab, dll tu) tapi janganlah sampai tuduh itu bidaah, tuduh ini bidaah...terimalah pendapat org ASWJ bahawa bidaah itu ada dua. Bidaah hasanah dan bidaah yg sesat.

betul lah ulama' ada dua pendapat. ada yg kata bidaah tu satu jer, sesat . ada yg kata dua, hasanah dan sesat. masing2 ada hujah masing. yg penting nya kita jgn duk berbalah pasal bidaah. dah berkurun duk berbalah tak selesai-selesai. yg penting kita pandai beza mana satu bidaah, mana satu khilaf ulama'.

Elok ustaz zul tengok CD yg tatie promosikan dalam thread ASWJ, Wahabi, Syiah etc.. tu...

saya ingat macam tu lah, nak tgk jugak vcd tu. kalau nak order pakai no hp tu ker? tak ada cara lain?

Hawari tu bukan orang rufaqa...dia hanya pensimpati. Dia mengkaji berdasarkan fakta ilmiah. Kalau ustaz sudah baca buku itu, tentu ustaz mengakui bahwa perbahasan beliau berilmiah dan hujah beliau meyakinkan. Mencukupi untuk dinilaikan sebagai satu rujukan ilmiah.

buku tu memang saya cadang nak baca jugak. tak ada masa lagi nak cari.

balik semula kpd maklumat ttg Imam Mahdi dan PBT, ada byk lagi ke maklumat yg tatie nak bubuh?

Originally posted by serihartatie at 17-9-2005 07:23 PM

Alahai grave.....hadis pasal Imam Mahdi dan hadis pakej akhir zaman lebih byk ulamak ASWJ yg tulis dan bincangkan daripad Syiah...takkan org pandai cam grave tak tahu hal ini...

Saya tak pertikaikan hadis-hadis Imam Mahdi ni makcik. Yang saya persoalkan ialah hadis-hadis tentang tentera Sufyani yang banyak ditimbulkan dalam mazhab Syiah. So kalau ada juga hadis-hadis tentang tentera Sufyani ini seperti mana yang ditanya oleh oranggunung....silakanlah beri info. Saya pun berminat nak tahu. Banyak ker?

ZORRO_05 This user has been deleted
Originally posted by orangbesi at 17-9-2005 03:00 PM
salam
nampaknya masih ramai pertikaikan kesahihan HADITH NABI
tak kisah sape pun perawinya, dari mazhab manapu dia
itu kan KATA NABI atau pesan NABI
bukan kata manusia seperti kita
jadi sebagai UMATNYA, kenalah terima dulu HADITH tersebut
barulah dikaji dan diteliti..

Betul kata Orgbesi tuu!.
Kita terima dulu... baru kaji & teliti
Bukan setakat kaji dgn otak saja, tapi dgn teropong, alat seismos, IT, DNA, dsbnya.
Sbb itu saja kelebihan kita, org akhir zaman ini (khalaf) berbanding org salaf dahulu.

Pd pendapat Zorro la.. tambah2 lagi di akhir zaman skrg!
Hadis ni byk terletak pd pengulasnya, bukan pd perawinya.
Sbb kita ni dah jauh sangat dari zaman Nabi SAW

Hadis daif pula.. tidak semestinya batil!. Sbb kita boleh check samada ia ada membawa bunga2 kebenaran serta relevan pulak dgn perkara2 kehidupan semasa.

Spt kata Tuan XYZ dlm forum TranungOnline di http://www.tranungkite.net/modul ... 22f905a59a6925cf0d4 pd posting bth 17Mac:-

Originally posted by nahzaluz at 18-9-2005 09:37 AM
balik semula kpd maklumat ttg Imam Mahdi dan PBT, ada byk lagi ke maklumat yg tatie nak bubuh?

kalau ikut kapasiti maklumatnyer besar lagi..tapi tatie suka juga kalau dibentang mengikut soalan dari forumners..ada apa-apa soalan lagi ustaz zul ndak tanya?..

nanti tatie bubuh jawapannya ...(cakap dgn ustaz ni, teringat time kecik dulu, speaking Tganu..)..

Asslkm

Sejak keluar imej baru Zorro tuu.. tak dak habiss semua orang!
Mcm ketegurann, je!. Sampai tak tertulis apapun

Agaknya berhantu jugak gambar Zorro ni
Awat.. tergoda ke?