CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6697|Reply: 34

gelombang baru cinema melayu?...

Bila terbaca luahan hati pengarah sepet pasal banyak penggiat filem melayu menghentam sepet lepas filem tu menang PFM 2005 saya terfikir ... macam mana ni?...

saya tak tengok sepet dan juga PGL (Puteri gunung ledang) jadi tak boleh lah buat perbandingan yang mana layak dan yang mana tidak... tapi saya fikir gelombang baru perlu di galakkan bagi seni filem malaysia....

jangan lah lagi memalukan negara dengan membawa filem2 yusuf haslam atau senario ke pertandingan2 antarabangsa... (dulu filem2 badul pun boleh menang dlam PFM...ini satu kegilaan yang nyata...)

Orang macam Yasmin, Amir muhammad dan lain2 perlu di beri peluang menunjukkan kemampuan mereka dan jangan lah ada pula yang iri hati atau nak tekan kreativiti mereka pula...

if i have one complain... hanya satu... new wave film makers of malaysia are a little too "mat salleh" centric for my taste.... they are basically coconuts   (brown outside white inside)...they are more comfortable with english than BM... mungkin prejudis saya saja....

by the way I've seen "big durian", "six shorts" and "lips to lips" by amir muhammad... and i feel that all of them are just crap... but still ....his ability to bring all these films all over the world in all kind of festivals are something to be admired and praised....and i think he has potential to make good films... he has the sense of humor that's sorely lacking in filem2 arus perdana....

Rate

1

saya tonton PGL dan Sepet. PGL entah hapa2 cuma cantik panorama saja tapi sepet dgn hati dan sanubari. kerana itu sepet patut menang. film yg baik bukan bergantung pada budget tapi pada penyampaian dan isi kandungan.
  ya saya setuju. kita harus beri peluang pada golongan gelombang baru.
tapi,  kadang2 kala pengiat film independent ini (spt yg mereka selalu gelar diri mereka) ada yg perasan bagus dan rasa lebih tinggi martabat dari pengiat filem macam yusuf haslam dan sebagainya.
tp dari satu segi lain, golongan filem malaysia ni berpuak2 dan berkroni2.. masing2 rasa lebih bagus dari yg lain. malaysia masih perlukan filem2 mcm yusuf haslam (jgn nafikan kerana khalayak yg tonton filem dan buat filem itu box ofis adalah golongan 'sebegitu') tapi kita juga perlukan art filem dan gelombang baru spt amir dan yasmin.
saya ingat kedua2 puak ni kena bercantum utk menseimbangkan nilai komersial dan nilai filem itu sendiri. tapi bila mereka akan bercantum tak pastilah pula tapi rasanya bukan setakat ini apatah lagi kalau ada org2 yang suka dengki dan gila glamour.

Rate

1

Salam,

I dah tonton kedua2 filem tersebut.  Sepet adalah filem yg menarik perhatian.  PGL pula agak membosankan.

Apa yg I boleh komen ttg Sepet, filem tersebut berjaya menjentik perasaan ingin tahu penonton.  Plot2 dan dialog2nya menarik perhatian krn mudah, realiti dan humor.

Pelakon2nya ada x factor gitu.

PGL pula kelihatan 'grand' tetapi pelakon2 utamanya gagal mengetengahkan watak yg boleh menarik perhatian penonton.  Kalau watak Puteri Gunung Ledang diberi kpd Maya Karin dan Hang Tuah diberi kpd Rosyam Nor mungkin dialog2 dpt disampaikan dgn lebih berkesan kpd penonton.

Filem2 Yusuf Haslam boleh box office krn pelakon2nya diminati ramai.  Walaupun jln cerita kurang berisi, penghayatan watak kelihatan kaku, penonton masih boleh duduk di panggung utk bersama2 bintang idola mereka.

Maya Karin tak mungkin boleh berlakon untuk selamatkan nyawanya.

Atau

Maya Karin mungkin tak boleh berlakon untuk keluar dari beg kertas.

Rate

1

Yg I nampak pelakon wanita cantik, popular dan berbakat setakat ini adalah Maya Karin dan Rita Rudaini.

Kalau bawa  filem mereka ke peringkat antarabangsa mungkin tidak akan memalukan Malaysia.

1. Sebabnya Malaysia tak tahu malu.

2. Kedua-duanya pelakon yang tak reti berlakon.

Rate

1

Follow Us
Org2 yg paling pandai menipu adalah org2 yg paling pandai berlakon.

I faham perasaan Yasmin.  Apabila beliau berada di dalam dunia politik perfileman glokal, beliau harus menjadi pelakon juga tetapi dlm dunia realiti.

Ambil ikhtibar dr fenomena Mawi.  Kalau ada rezeki, benar2 berusaha, sokongan itu pasti ada.

PGL- dah tengok tapi the first 20 mins saja, on  cd cetak rompak . Apa yg  boleh aku kata, filem yg paling bosan aku pernah tengok, pertunjukkan "kemegahan"  terlampau sampai jalan cerita pon jadi mengarut, byk   scene2/shots  yg irrelevant/meleret2 yg  kononya menggunakan teknik cinematografi (betul ker term ni)  yg canggih that would make the audience go whoaaah..as if!

Sepet- tak pernah (& tak mungkin)  tengok sebab aku masih berdendam dengan Rabun..

Rate

1

saya dah lama tak tengok filem melayu....last sekali aku tengok Jogho... di mid valley... ada 4 orang selain dari aku yang tonton...menyedihkan... bagi aku jogho sangat bagus... aku suka dialog kelate pekat... dailog kelate buat2 atau rojak dgn BM aku cukup tak suka...sebab tak original...by the way.. apa hal dengan Rabun Lana??

Rate

1

Originally posted by Greenbottle3 at 14-8-2005 03:16 PM
apa hal dengan Rabun Lana??

Why? Suffice to say that Rabun made me cringed and i was on the verge of insanity when i decided to switch  to other channel. That was my 30-min Rabun experience :bgrin:. Tapi mungkin saya biased sebab saya ni buta seni & tak tahu appreciate benda2 yg artistik & abstrak. Tapi ramai org suka Rabun sebab diorang kata pembikinannya lain dari yg lain and its a true  reflection of  Malaysians' way of life (so-called). Yang pasti, saya bukan penonton sasaran Yasmin Ahmad.

Apa2 pon, vote Marty Casey for the lead singer of INXS. He's the ultimate expression of art!:bgrin:

Rate

1

ok je rabun.. yg aku fhmm pasal 2 org tua yg hidup berdua di kampung. bg aku xde pe2 yg perlu aku dndamkan dgn rabun or sepet.tp..aku plg2 dendam pd citer2 keluaran metrowealth :kant:

Rate

1

saya dah tgk kedua2 film-PGL dan Sepet... dan bagi saya kedua2nye mempunyai kehebatan tersendiri... masing2 ada value tersendiri..

cuma agak terkilan dgn pihak yg mempertikaikan kemenangan Sepet tidak dapat beri poin yg kukuh... Setakat cakap PGL lagi layak sbb kos film tu mahal adalah sgt tak memadai... Film yg terbaik tidak semestinye film mahal... Lihat saja anugerah2 film utama dunia... banyak film yg mahal tewas kepada film yg cokia je...Amik cth terdekat iaitu Million Dollar Baby yg menang Best Picture Oscar mengalah kan Aviator yg kosnye lagi mahal... Film In The Bedroom lagilah macam cokia dan murah je kos pembikinan tapi dapat meletakkan film tu antara 5 film terbaik Oscar 2002 di samping A Beautiful Mind, Gosford Park, Moulin Rouge dan LOTR-FOTR...

Satu lagi, orang yg dah ceburi dalam bidang seni ni, kenalah keluar dari kepompong, takkan lah memanjang nak terperap dgn benda yg sama... Sbb tu lah timbul isu yg juri tu tak reti pilih terbaik, juri tu tak tau menilai... Penjurian film di Malaysia sebenarnye masih lemah lagi sbb banyak yg tak keluar dari kepompong mereka... wpun film Sepet menang dapat membuktikan sikit yg sebahagian daripada mereka dah keluar dari kepompong, tapi yg selebihnye masih terperap dgn mempertikaikan film Sepet tanpa poin kukuh...

Sekian... TQ...

Rate

1

chuih....kalau massarakat pun bley tertipu dengan penggombrolan yang Mawi tuh boleh nyanyi, tak hairan lah kalau mereka pun bangkit mempertikaikan kemenangan Sepet kan?

Ada apa dengan Raja Aziz tuh? soh dia balik tanam okid dier elok elok la....

Rate

1

onEdge

raja aziz?raja aziz ke raja azmi :stp:

Originally posted by millennium girl at 17-8-2005 08:59 PM
raja aziz?raja aziz ke raja azmi :stp:

:stp pun jenuh fikir siapa Raja Aziz tu?

Originally posted by OnEdge at 17-8-2005 03:07 PM
chuih....kalau massarakat pun bley tertipu dengan penggombrolan yang Mawi tuh boleh nyanyi, tak hairan lah kalau mereka pun bangkit mempertikaikan kemenangan Sepet kan?

Ada apa dengan Raja Aziz  ...

:cakrang yg silap Raja Azmi ngan Raja Aziz...mana leh komen
pasal Mawi (ceh...ikon gelak guling2 dah takde)...mender la
ikonnye sikit na dah...

I masih berfikir mengapa Yasmin Ahmad mengambil pendekatan utk menarik diri dr Festival Filem Asia Pasifik tu.

Adakah krn takut atau krn ego?  

Sayang... beliau mengalah sebelum berjuang.  

Bg I beliau harus turut bertanding.  Apa nak dirisaukan sekiranya kalah dan mendapat kutukan.. atau menang mendpt perlian.  Yg penting beliau harus sedar ini melibatkan hidup bermasyarakat dan sokongan kpd negara.

Ye laaa... a man's got to do what a man's got to do.  Tapi kita hidup dlm dunia glokal, bukan bawah tempurung.

Bercakap pasal Mawi.  

Beza benar pendekatan Mawi dgn Yasmin tu....  Dlm bidang nyanyian Mawi mungkin tak sebagus Yasmin dlm bidang perfileman...  Tapi Mawi tahu bawa diri dan bagaimana nak respect mereka yg perlu beliau respect.

ooo...Raja Azmi ye...ahaha...freudian slip

Originally posted by fleurzsa at 18-8-2005 02:15 AM
I masih berfikir mengapa Yasmin Ahmad mengambil pendekatan utk menarik diri dr Festival Filem Asia Pasifik tu.

Adakah krn takut atau krn ego?  

Sayang... beliau mengalah sebelum berjuang.  
...

tu laa..aku pon tak puas ati dia tarik diri.. mcm xnak fight utk hasil kerja dia.. patotnye antar je filem dia tu p mana2 festival pilem.. biar padan muka raja azmi tu.. (tp version onEdge jd raja aziz )

Rate

1

Sepet dah dihantar la...

dari Cannes Film Festival sampai ker San Francisco Film Festival..

Rate

1

12Next
Return to list New