CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: Greenbottle3

gelombang baru cinema melayu?...

Bagaimana dgn Gubra?

Dengar cerita sengaja mengundang kontroversi.

Selagi I tak tonton I relax dulu he he he he he

Salam ....

Tak tengok lagi Gubra tapi ada sket komen kat GOSSIP tadi ...

hmmm...td aku g la tgk gubra...tp separuh jer,aku blah tgk bujang senang...bukan ape, satu : sebab dlm cinema tu ade 4 org je yg tgk...dua: aku xlalu nk tgk adegan2 dlm citer tu...si adlin dgn amani baik punye posing atas katil...siap cium2 dlm kete...tu belum babak bilal pegang anjing(dh ade thread ni),babak norkhiriah salam and cium suami dia solat jemaah,abak punggung yg xdisensored kan..

Tapi kalau tengok baru wat ulasan ....

Rate

1

Wah! Yasmin Ahmad dah mengaku suka pd Mawi.

Sekiranya Yasmin mengambil Mawi berlakon dlm filem beliau mesti boom...

Mawi sesuai juga jadi pelakon krn beliau bersikap terbuka, byk idea spontan, selamba, bijak bercakap, ramai peminat bla bla bla bla

Mungkin ada individu2 yg perasan bagus terjatuh dr kerusi sekiranya Yasmin ambil Mawi berlakon he he he he he

Malay mainstream movies makes me want to vomit. Sorry to say this. I stopped watching Malay movies until my brother passed me a pirated copy of Jogho. I loved it! Then I found out U Wei is an indie film maker. No wonder! I marched to the store and bought myself an original copy and took it back with me to US. Even my husband who did   not understand much(at that time) Kelantanese dialect liked it.
         I read some reviews about those indie films that you guys mentioned above but have not gotten a chance to watch them. Last summer,while in the country, I tried to look for indie films but in vain. Guess I did not go to the right place. I am particularly interested in watching Chemman Chaalai and Big Durian . How do I get hold ofMalaysian  indie movies? I could not seem to find them in regular stores in shopping centres. (I did not look for them in KL)

Adakah Gelombang Baru ni nama Melayu yg. diberi kepada Independent Film? Tahun lepas ada dengar pembikin filem gelombang baru ni bernama Kit Ong nak buat film berkenaan Tsunami 2004. Dia ada iklan untuk ujibakat. Katanya nak bagi siap sebelum ulangtahun pertama Tsunami pada Dec. 2005. Apa jadi? Jadi ke tak filem tu?

I ajak member tonton Gubra.  Diorg lebih rela tonton Ice Age...

Terpaksa la tunggu sesiapa ada beli cd.  Biasanya yg cetak rompak la... he he he he

Follow Us
Jgn ketinggalan menonton Fenomena Seni pd hari Ahad, TV1 pukul 9.30 malam.

Tajuk something about Sepet & Gubra mencemar budaya.

saya masih tidak tergerak hati nak tengok kedua2 filem ni...tapi dari apa yg di tulis media saya fikir yasmin ni mungkin terlalu 'over' nak attract orang cina /bukan melayu nak tengok filem dia?? lalu dia buat adegan2 yg tak berapa di sukai oleh orang2 melayu...betul ke andaian ni?
kalau macam ni macam mana....

Ni hao

Pepatah Zhongguo (China) ada menyatakan - Perjalanan yang beribu batu bermula dengan satu langkah. Langkah yang pasti dan yakin, bukannya penuh was-was dan ragu-ragu. I merasakan gelombang perubahan dalam dunia sinematik Melayu/Malaysia kini sudah sampai masanya...

Kita sudah merdeka hampir 50 tahun tapi banyak persoalan yang masih belum beres didalam setiap sanubari kita, malah sesama kita - rakyat Malaysia. Filem arahan Yasmin et al, cuba membangkitkan persoalan apa itu konsep "orang Malaysia"? Ya, didalam brochure-brochure pelancongan kita di war-warkan sebagai berbilang kaum, bangsa, agama dan gaya hidup. Satu melting-pot yang harmoni nampaknya...

Tapi itu cuma dikulit, hakikatnya? Jambatan perhubungan kaum dibina atas dasar yang masih rapuh. Konflik yang terpendam, bakal meletus pada bila-bila masa kalau kita terlalu selesa. Filem-filem sebegini mengingatkan kita, isu-isu yang selama ini menjauhkan kita dari satu sama lain - sebagai rakyat Malaysia. Isu-isu remeh yang dikatakan sensitif tapi sebenarnya tidak. Tidak bermaksud - jika kita boleh melihatnya dengan jujur dan kritis, serta berhemah. Tiada benda yang sempurna didalam alam ini. Tuhan mengajak ciptaan-Nya supaya melihat, menerima dan menilai sesuatu seadanya. Siapa kita untuk menghakimi orang/makhluk lain?

Apabila I sekarang berada di suatu tempat yang sebegitu jauh, baru kini I faham segala kekusutan yang berlaku. Kekusutan yang perlu dijawab, diselesaikan kalau kita semua mahu terus ke depan. Isu-isu yang diutarakan oleh Yasmin didalam Gubra hanyalah sebahagian dari ribuan persoalan dan kenyataan pahit yang kita semua harus hadapi - dengan berani dan bijaksana...

Zai qian,
tangtut1

P.S. Filem-filem sebegini seharusnya lebih fokus pada satu-satu isu. Melambakkan segala macam isu sekali harung boleh membuatkan para penonton pusing, mematikan selera mereka. Ai...wo bu gao xing le, wei shenme?

Rate

1

Mengikut undian sms Sepet & Gubra Pencemar Budaya.... 59% bersetuju... 41% tidak bersetuju...

IMO...

Ada somethings yg I suka ttg Yasmin, ada juga yg I kurang suka.

Masalah utama Yasmin ialah cuba menonjolkan sesuatu yg tidak baik itu menjadi baik.  Maka masyarakat tidak boleh terima.  Malah masyarakat yg terbuka & berilmu pengetahuan juga tidak boleh terima, sesuatu yg janggal.

Ia juga bukan contoh yg baik utk remaja dan warisan bangsa.

Boleh nampak filem2 P Ramlee kurang unsur2 hipokrit.... maka semua bangsa suka menonton.

I pun berkawan, malah bercinta dgn berbagai bangsa. Biasa juga lepak, makan & minum, di rumah member India & China. In my family juga ada keturunan China & India.  Nak bercakap apa2 ttg sensitiviti bangsa India dan china pun tak boleh sebarangan, nanti ada members atau in law yg kecil hati pula.

Seperti Patrick Teoh highlight-kan... setiap individu ada tanggungjawab terhdp contoh yg baik dlm masyarakat.

aduh cik flu...bercinta dengan berbagai bangsa... banyak nya cinta anda!...anyway back to topic...

saya tak boleh beri komen pasal filem yasmin sebab tak tengok malah macam saya kata tak tergerak pun nak tengok...

kabar nya amir muhammad pun dah dapat kelulusan untuk filem nya 'lelaki komunis terakhir'..satu filem musikal..untuk di tayangkan di pawagam... dia juga di katakan sedang mengarah filem 'susuk'...

nampak nya kita sekarang dah ada sedikit gambaran 'pelapis' pengarah2 yg punyai pengetahuan perfileman dari barat dan mahu terjemahkan bakat mereka di medan filem 'Malaysia' (bukan filem 'Melayu')...

tak tahu lah saya nak kata...

saya tonton filem kerana tarikan kreatif nya..sama ada dari bentuk sinatographi yang cantik, dialog/screenplay yang 'witty' & tidak bodoh dan filem2 dan pengarahan dan lakunan yang 'intelligent' dan kita tidak merasa bodoh menonton nya...

oleh itu saya fikr orang2 macam yasmin dan amir mungkin boleh beri sedikit suntikan baru terhadap filem2 malaysia...di harap nya begitu lah...tapi di harap juga jangan terlajak rasa mereka ni pandai sangat hingga nampak BODOH pula...

Rate

1

Originally posted by Greenbottle3 at 29-4-2006 03:55 PM
aduh cik flu...bercinta dengan berbagai bangsa... banyak nya cinta anda!...anyway back to topic...

saya tak boleh beri komen pasal filem yasmin sebab tak tengok malah macam saya kata tak tergera ...

Hmmm... lelaki sekiranya jumpa perempuan & vice versa...mcm2 boleh jadi...he he he he he

Mengenai Yasmin dan Amir...

IMO mereka boleh dikatakan baru dlm bidang perfileman... kita perlu memberi mereka ruang dan masa utk berkarya.

Kritikan dan kutukan bukan bererti sesuatu yg tidak membina.

Seperti painting Waiting For A Godot.... dulu sgt kontroversi...sekarang menjadi salah satu painting dlm teks Pend. Seni Visual di sekolah.

I suka cara Yusuf Haslam... beliau bergiat dlm bidang perfileman bermula dr usia muda dan peringkat bawah.  Bersifat sederhana dan jarang mendabik dada.  

Filem2 beliau mungkin ramai yg kata tak menjana minda...  tetapi stail beliau mengarah filem...susunan plot dan jalan cerita kelihatan tersusun dan kemas.  Penonton dpt menghayati filem dgn selesa.

nanti ada masa sambung lagi..

cik flu...setahu saya 'waiting for godot ' ada lah satu ' play' karya  terkenal samuel backett, tak tahu pula saya ada orang yg melukis/painting yg punyai title yg sama.

berbalik pada filem.... saya fikir filem2 yusof haslam tak menjana minda. saya tak nampak siapa yg punyai estetika yang baik boleh tahan tonton filem2 yg 'bodoh'... saya rasa kalau nak berhibur pun orang yg punyai minda yg agak kritis tak tahan tengok filem2 yusof haslam yg begitu stereotype dan klise....memuakkan.

filem2 'gelombang baru' seperti amir ni pun satu hal....
apa kah jenis begini filem2 malaysia yg kita mahu?...bahasa nya campur aduk... budaya nya entah apa...saya lebih suka kalau filem2 seperti 'jogho' oleh u-wei di perbanyakkan....

Rate

1

Originally posted by Greenbottle3 at 20-5-2006 12:32 AM
cik flu...setahu saya 'waiting for godot ' ada lah satu ' play' karya  terkenal samuel backett, tak tahu pula saya ada orang yg melukis/painting yg punyai title yg sama.

berbalik pada filem....  ...

One thing yg en GB perlu sedar.... kreativiti itu bukan priority pd hasil tetapi process oriented.

Estetika adalah sesuatu yg subjektif.  Apa2 pun sesuatu perkara akan dilihat oleh berbagai org dlm berbagai perspektif.

Hanya Jauhari yg mengenal manikam.... hmmm filem2 Yusuf Haslam jarang dpt award... tapi in certain parts I masih anggap filem beliau ada value.

12
Return to list New