CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mama_fuad

[MERGED] Lagenda Puteri Gunung Ledang

komeng This user has been deleted
Originally posted by azmi_hisham at 6-10-2005 10:20 AM

Ok.. aku nak citer sikit pasal PGL versi buku Hikayat Hang Tuah(HHT).. untuk makluman semua.. Hikayat Hang Tuah di percayai telah dikarang oleh 4 org pengarang.. err.. mungkin sambung2 lepas  ...

Lepas dipujuk2 dier pun balik ke istana hidup macam biasa.. sampai masa dier kahwin ngan Raja Chulan..
disebabkan dier tu pernah merajuk ke sana.. (ntah2 pergi kaki gunung je kot) lekat gelaran puteri gunung ledang kat dier...
kita sekarang ni pulak dok mengagung agungkan puteri tu hahahahaha...

Aku minta maaflah kalau aku tersalah letak kat BOD mana. Aku cite apa yg aku tau je pasal tuan puteri ni.  Sumbernya pun orang terdekat dengan family aku. Nantilah..bila berkesempatan aku tanya lagi kat mak cik pasal tuan puteri/nenek kebayan ni.

Originally posted by komeng at 6-10-2005 04:33 PM

Lepas dipujuk2 dier pun balik ke istana hidup macam biasa.. sampai masa dier kahwin ngan Raja Chulan..
disebabkan dier tu pernah merajuk ke sana.. (ntah2 pergi kaki gunung je kot) lekat gelar ...

Err.. ni citer dlm HHT gak ker komeng?? Tak perasan lak ada baca part ni.. mungkin gak buku HTT tu dah lerai separuh..

Originally posted by mama_fuad at 7-10-2005 10:31 AM
Aku minta maaflah kalau aku tersalah letak kat BOD mana. Aku cite apa yg aku tau je pasal tuan puteri ni.  Sumbernya pun orang terdekat dengan family aku. Nantilah..bila berkesempatan aku tanya lag ...

MOD dah kata ok.. ok ler tu..:cak:

siapa dpt berjumpa dgn puteri gunung ledang mmg bertuah.

Originally posted by riccckyyy at 7-10-2005 05:38 PM

siapa dpt berjumpa dgn puteri gunung ledang mmg bertuah.

Sebab apa?? Explain sikit.. :stp:

Follow Us
Originally posted by azmi_hisham at 10-10-2005 08:41 AM
Sebab apa?? Explain sikit.. :stp:

pakailah akal sikit. berjumpa dgn lagenda silam yg subjektif. mana tak bertuah.;)

Saya pun ada minat kalau  dapat jumpa perempuan macam Tuan Puteri.... dah le cantik , bijaksana, alim dan berilmu tambah lagi misteriiiii.....

Originally posted by ct_og at 11-10-2005 11:03 AM
Saya pun ada minat kalau  dapat jumpa perempuan macam Tuan Puteri.... dah le cantik , bijaksana, alim dan berilmu tambah lagi misteriiiii.....

ohhh... siti nak berjumpa dgn tuan puteri yg jelita eh...

Rate

1

Originally posted by riccckyyy at 12-10-2005 02:52 AM

[img]http://rds.yahoo.com/S=96062883/K=Puteri+Gunung+Ledang/v=2/SID=w/TID=YS67_89/l=IVS/SIG=12f67gt68/EXP=1129143830/*http% ...

Itu Puteri berkemban.............................. banyak lagi yg boleh diconsiderkan jelita dari Tiara ni ...

Originally posted by yipun78 at 12-10-2005 11:42 AM
Itu Puteri berkemban.............................. banyak lagi yg boleh diconsiderkan jelita dari Tiara ni ...

baru berkemban, yipun da macam tau byk lagi jelitanya.

Originally posted by riccckyyy at 12-10-2005 02:52 AM

[img]http://rds.yahoo.com/S=96062883/K=Puteri+Gunung+Ledang/v=2/SID=w/TID=YS67_89/l=IVS/SIG=12f67gt68/EXP=1129143830/*http% ...

Puteri gunung ledang cantik diluar, cantik di dalam.... tu yang bila dia letak syarat untuk  menolak lamaran Sultan Melaka walaupun pelik tapi tetap ingin di adakan... tak ke itu menandakan keanggunan seorang puteri yang bijaksana dan cantik... Rasanya  puteri gunung ledang pakaiannya lain dari yang ditunjukan ni .... ;)

Rate

1

Kolam tuan puteri

Kolam tuan puteri

Aku teringat satu cerita tentang kawan sepejabat aku. Dia ni memang minat aktiviti lasak. Suatu hari tu dia join satu group utk mendaki Gunung Ledang. Dalam ramai-ramai tu, adalah sorang mamat ni, mulut cabul sikit. Aku lupalak..dia cakap apa tapi lebih kurang mengata2 tuan puteri ni lah.

Entah macam mana dia hilang dalam ekspedisi ni. Berhari-hari orang mencari. Tak jumpa gak..akhirnya melalui seorang pengamal perubatan tradisional (lebih kurang tok bomoh la) dia sebenarnya bukan berada di kawasan gunung yang diaroang daki, tapi kat puncak yang lagi satu. Heran..pelik bin ajaib. Tak kan lah dia boleh berjalan merentas hutan sampai ke puncak yang sebelah tu. Bila aku tengok gambar Gunung Ledang yang Azmi_Hisham tempek tu..aku teringat cite nih. Di pendek kan cerita akhirnya mamat ni pun berjaya dijumpai. Mamat yang hilang tu cakap kat kawan aku semasa dia hilang dia telah berjumpa satu kolam yang saaangattt cantik di penuhi dengan bunga-bunga. Agaknya macam taman raja-raja macam dalam tv cerita dulu2.

Aku tak pasti pulak samada dia terjumpa ke idak tuan puteri nih. Kawan aku ada cerita tapi aku dah lupa..sebab dah lama dah cerita ni. Sori ye...    Yang aku ingat cuma cerita takat dia jumpa kolam cantik tu jerk. Bye..

Rate

1

Originally posted by azmi_hisham at 6-10-2005 10:20 AM

PGL mengikut HHT adalah anak kepada Sultan Melaka. Bersaudara dgn Tengku (?luper ler). Sultan Melaka tu plak tak pernah diberi nama kalau tak salah aku dm HHT tu. PGL ni telah bertunang dgn Raja Chulan.. putera dari Perak. Raja Chulan ni plak gemar sangat menyabung ayam.

aku tak pernah baca hikayat hang tuah... tapi raja chulan ni putera perak yg mana lak? kita pon sedia maklum kesultanan perak bermula lepas melaka ditakluk oleh portugis..
yg aku tau raja chulan putera raja dr perak yg tahun 1900an punya...

Rate

1

Kisah ini saya dengar sendiri dari seorang 'alim' ex-komando VAT69 yang kini menetap di daerah Muar. Wallau 'Alam ...

Selepas persaraan beliau dari VAT69 sekitar tahun 1988, beliau memutuskan untuk menghambakan diri pada amal ibadat
dan untuk itu beliau banyak mengasingkan diri di gua-gua sekitar gunung ledang. Nak dijadikan cerita selepas beberapa
ketika, beliau telah didatangi oleh seorang lelaki tua yang berpakaian lagaknya orang dahulu kala. Beliau mengaku dirinya
adalah Hang Tuah yang menyepikan diri ke Gunung Ledang beberapa ketika sebelum Portugis menyerang Melaka.

Banyak cerita tentang kerajaan Melaka dan PGL yang dpt didengari dari sosok Hang Tuah ini ... antaranya Hang Tuah menceritakan tentang rahsia disebalik permintaan pelik2 PGL kpd Sultan Melaka antaranya dulang hati nyamuk, jambatan emas,
darah puteranya dsb ... Kononnya semasa Hang Tuah dan rakan2 sampai ke Gunung Ledang, mereka telah bertemu
berbagai kesukaran untuk sampai ke puncak apalagi untuk bertemu PGL ... jadi mereka telah mengada-ngadakan suatu
cerita yg akan menyejukkan hati sultan agar mereka semua tidak dihukum bunuh bila pulang nanti ...

Beliau difahamkan PGL memang berasal dari keturunan Ningratan  Kraton Majapahit ... namun, berlawanan dengan kisah
yang difilemkan, PGL yang sebenar adalah pengamal ajaran Sufi Islam yang warak lagi taat .. disebabkan peristiwa
tertentu di Tanah Jawa, beliau membawa diri ke sini lantas menyepikan diri ... hingga berkat amalannya beliau mencapai
tahap People of the Light ... (Melayu kata orang halus ....) Memang hari ini bukan sembarangan orang boleh melihat
beliau ...

---

Siapa sanggup melalui tirakat (ritual) tertentu pasti bisa melihat beliau ... namun ramai juga yg jumpa saya tidak sanggup
menghabiskannya ... Alhamdulillah saya sendiri diizinkan Allah pada penghujung tahun 2001 melalui suatu
'pengembaraan' utk bertemu beliau walau seketika ... tapi bila dah tengok sendiri dah takde 'thrill' lagi dah ... sekadar dah
tahu and that's it ...yang pasti memang confirm dia wujud tapi kini sebagai 'makhluk' yang lain ...

Wallahu 'Alam ...

Rate

1

aku ingat apa.... rupa2 abg raden pun ada citer donggeng yer...

Originally posted by riccckyyy at 17-10-2005 11:16 AM

Apa lak dogeng... mungkin ini cerita yang hampir kepada kebenaran.... dari pada penilaianan saya, kisah PGL Raden ni adalah hampir menyerupai apa yang saya dapati... Hanya Allah yang lebih mengetahui.....

[quote]Originally posted by raden at 16-10-2005 10:57 PM
Kisah ini saya dengar sendiri dari seorang 'alim' ex-komando VAT69 yang kini menetap di daerah Muar. Wallau 'Alam ...

Selepas persaraan beliau dari VAT69 sekitar tahun 1988, beliau memutuskan un ... [/quot

Lebih kurang sama la cite ngko ngan cite aku..cuma aku tak reti nak buat ayat camne. Sekarang baru aku tahu nak tulihh..jasadnya tiada..tapi jiwanya masih wujud di Gunung Ledang. Yang aku dengar lagi PGL ni lebih kurang macam wali.

Kalau sape2 penah baca mastika tahun lepas (kalau tak silap) ada cerita pasal hang tuah/hang jebat yang masih hidup. Tapi bukan la jasad hang tuah yang sebenarnya cuma adalah manusia sekarang yang berjiwakan hang tuah. Kalau bercakap seperti melayu dulu2 serta pandai berpencak silat. Kalau sesiapa baca mastika boleh cerita kan balik.:stp:

Rate

1

Alaa rickyyy bro .. .keep cool ... nama forum ni sendiri pun dah History, Myth, Legend ... all talks should be relevant to that nonetheless !! Kalau tak nak dengar cerita dongeng, I believe this forum is not the right place ....

CU later ..

Originally posted by riccckyyy at 17-10-2005 11:16

Ronaldomie This user has been deleted

Asal usul putri gunung ledang

Boleh sesapa bagi aku fakta-fakta pasal putri gunung ledang.aku nak buiat research