CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: isaura

Mahir Add Math/Calculus, is it gifted or boleh diasuh??

ryu math kurang sket sbb malas buat latihan..maths selalunye kena buat latih tubi..tapi zaman sekolah mmg dikalangan budak2 yg malas buat homework..dtg sekolah pg2 copy buku member so bila dah masuk U amik pulak course engineering..mmg tak leh lepasla kira2 ni..asyik mengira jer..sometimes kena derive formula..tu lagi sakit..huhu..tapi disebabkan buat latihan byk kira okayla..so kesimpulannya expert dlm calculus ni boleh diasuh..not gifted..kena buat byk latihan/latih tubi..

stuju ngan atira..math nie adlh subject yg sgt best kalo cikgu/lecturer pandai ngajar..ms form 1, mmg slalu kantoi math..nak wat operasi + ngan no -ve pon cam masalah besar sgt..tapi bile masuk form 3, dpt cikgu yg sgt best, pandai ngajar markah tros naik..masuk U plak, amik minor math..de 1 subject nih; linear algebra..1st time amik, kantoi..lec ajar mmg xphm..rase cam subject nih susah giler..tapi bile amik kali kedua ngan lec yg lain,rase cam senang gak laa..dpt A-..
kesimpulannyer, cara cikgu 2 ngajar main peranan penting..kalo kat skolah, cikgu pandai ajar, dapat tarik minat kite nak belajar math, takyah gi tuisyen pon takpe..

addmath kena tau basic algebra. klu benda benda mcm nak pindah sebutan ke kira kanan atau nak hilangkan denominator dlm pecahan pun tak reti then mmg susah. apa tah lagi bila tak tau benda mcm squares, square roots atau factorisation mmg susah woh. so make sure basic tu yg belajar kat peringkat menegah rendah tu mahir dulu.

oh lagi satu, ni aku balas post alvienna, mmg benar cara cikgu mengajar ada kena mengena dgn prestasi kita. tapi pelajar jgn selalu suka salahkan cikgu, sebab dulu aku ada cikgu math yg bagus tapi classmate aku lain tu bsiing so cikgu pun fed up mengajar, tapi at least dia ajar budak budak yg nak blajar yg dok depan. so i think most of the time attitude pelajar juga penting, dan klu mereka tak paham harus bertanya jgn terus nak salahkan cikgu. aku ckp mcm ni sebab ada bdk bdk ni suka sgt blame cikgu kutuk2 padahal cikgu2 tu antara yg paling dedikasi kat skolah. tapi drg sendri selalu gagal nak blame cikgu lak, sedangkan sifir darab sendiri pun tak tau.

hm..
aku mmg minat gila add maths drpd maths...
homework add maths aku siap kan dulu baru sejarah, geog etc..
masa kat U, ambik engineering.. ada 6 subjek maths... semua A (puas gila)..

sebenarnye.. masa darjah 1 sampai 2.. aku mmg tak suka math  nombor.. padahal masa tu math senang gila.. tambah,tolak etc..

thanx to my papa.. dia tanam kan sikap suka nombor... dia yg suruh aku hafal sifir sampai 12x12..
dlm kereta.. siap main2 soal lagi...

kesimpulan: semua bermula dari rumah.. parents  kena kasi galakan..
all the best...

hm... selain tu..
minat mmg kena ada... bila kita belajar bukan sebab exam..
kita akan igat sampai bila.. lekat dlm otak..
sampai sekarang.. aku ingat lagi, kamiran, bezaan, sukatan membulat, vektor.. yess.. trigo..(aku suka soklan trigo suruh 'buktikan'), paling best.. prob  n stat..

tgk macam subjek sejarah.. lanngsung lupa habis... sbb belajar utk exam...!!!

Follow Us
seriously, masa aku sekolah rendah kan aku mmg tak pandai math..pastu masa form 1-4 aku still lagi slow dgn subject math..nsb baik math aku masa pmr dapat B..masa form 5 laa aku berubah dgn tiba2..aku nekad gie tuition dgn seorg cikgu R nie..dia bangsa India..honestly, apa yg aku belajar kat sekolah mmg aku tak paham lgsg, maybe cara cikgu aku mengajar tak betul bg aku..tapi bila aku tuition dgn cikgu R nie mmg bagus la..aku secara automatik blh terror plak..cara dia senang jer..dgn bg latihan byk2 pastu bg pendekatan bab mana yg kita lemah..tk smp 2 bulan aku jd terror..hehe..bkn nak bangga tapi aku gembira yg teramat sgt..setiap exam aku fail jer tapi bila masuk ujian mid masa form 5 aku blh score A dlm subject math dan C dlm subject Add math..bersyukur masa tue..start dari tue aku terus jatuh cinta dgn subj math..aku jd asyik dgn math..abis semua buku latihan aku buat..kalau tak usah harap laa aku nak sentuh buku latihan math..apa2pun aku berterima kasih sgt kat cikgu R sbb mengajar aku dgn baik sehingga aku memperolehi keputusan yg baik..

Salam...

Tiada yang mustahil sekiranya minat serta usaha yang gigih tanpa mengira jemu mampu mengatasi segala-galanya..To be or not to be...
                                                   "Chentaku Pada Math Bageikan Sabun Mandi"

x tau la nk kata gifted or boleh di asuh...
rasanye dua2 bole di pakai...
mcm aku maths n addmaths bole...
SPM pon dpt A jgk...
lagipon sbb minat..
ms skola rendah dpt cikgu maths plg baik...
dia ajar senang paham... tingin lak kt my teacher...
masa form4 dlu aku bengong gak addmath ney...
cikgu yg ngajar kt skola tuh x paham...
then aku pi tusyen addmath..
cikgu tuh sgt bagos... n bersyukur la dpt cikgu mcm tuh...
subjek sejarah pon still bole score A...
cuma fizik jek kureng sket sbb x brape minat...
conclusion, kne ada minat kt subjek2 mcm ney...

p/s :: utk tuan umah, kne tanamkan minat maths kt anak2..

mate nie senang je..
janji ingat formula..
nk ingat formlua kene la rajin buat latihan..
aku pun ada tuisyen kat "easy math"..
kalo korang pernah dgr la tempat tuisyen nie..
easy math nie popular kat johor je..x tahu la kat tempat korang...
aku ikut teknik cikgu 2 ajar je aku le skor mate dlm spm..

lagi satu...
kalo korang gantok atau borink time nk buat latihan mate...
korang bukak la radio ke mp3 ke...
br ilang borink 2....

[ Last edited by  amir_hero at 12-4-2007 12:50 PM ]

nak join jugak boleh? maths? actually maths nie menarik. saye minat maths. tp skang nie add maths ampeh gile. ehehehehe. padahal tahun ni nak spm. huhu. maths nie kalau takat tau formula je,tatau nak apply pun payah gak. mane nak sumbat tatau. yg penting,buat byk latihan la. latihan yang same pn takpe.   and kene minat maths. kan ?? latihan,latihan dan latihan. heheeheh

practise makes perfect... yang gifted tu ability to comprehend or cepat tangkap konsep (intelleigence, high IQ).. bagi yang slow tu.. kalau ulangkaji banyak kali, mesti boleh faham konsep.. hence bole la selesaikan permasaalahan tu..

For more complex concepts, tak kira bidang maths ke, fizik ke etc, pasal tu orang gifted je dapat pergi jauh pasal dia boleh memahami konsep lebih cepat dari the rest.. kalau macam aku contohnya.. dah bertahun2 baca & cuba paham the theory of relativity.. tapi tak reti2.. bagi orang macam Einstein, bukan je dia faham malah dia yang discover.. to discover that theory, berapa banyak theory lain yang berkenaan yang di perlu faham terlebih dahulu.. so for common memang takde can la..

But god is fair, u don't really need to know those complex concepts to live in this world.. memadai tau apa yang perlu.. however, we still need the "Ibn Sinar", "Einstein" to help us further understand the already so complex world..

setakat mana math yg diajar di kumon/mental arthmetic...?
setau aku, itu semua hanya untuk memudahkan atau mempercepatkan pengiraan nombor2 bulat.
mungkin ada jugak pecahan dan perpuluhun.
tetapi math utk kalkulus, aljabar, kaedah berangka, persamaan terbitan, statistik,geometri trigonometri dan juga pengiraan yg melibatkan ilmu fizik dan kejuruteraan spt momentum, innersia, shear force, bending moment dan macam2 lagi memerlukan pemahaman dan tahu menggunakan formula dan persamaan. perlu memahami dari segi fizik dan logiknya dan mantap utk memahami persamaan dan formula.

anak saudara saya yg kini dalam tingkatan lima agak cepat mencongak nombor2 bulat(kepakaran yg diperolehi dari kelas tuisyen mathnya) tetapi selalu salah bila menjawab soalan yg melibatkan masa(saat/minit/jam/hari/bulan/tahun),bearing,peratusan yg agak advance dan  beberapa soalan yg memerlukan logik akal, tidak bergantung kepada formula dan congakan nombor semata mata.

saya amat sejutu mengenai pemahaman konsep.
matematik memerlukan pemahaman konsep yg mantap di samping kepakaran  kecepatan mencongak nombor2 bulat.

[ Last edited by  finding at 26-8-2007 07:30 PM ]

matwalla This user has been deleted

Reply #53 finding's post

Yes, pendapat saya 'kunci' math adalah ALGEBRA. Mempunyai kemahiran yang tinggi dalam ALGEBRA umpama batu asas untuk meneroka math di perngkat yang lebih tinggi...seperti Calculus..dan sehingga yang lebih tinggi. Tapi yang lebih penting ialah minat...dan tujuan. Bagi seorang doctor perubatan tidak perlulah mengkaji math sampai ke peringkat ..say..partial differential equation....tapi bagi seorang engineer sesuatu yang di perlukan untuk di fahami...itupun kalau ingin meneroka sesuatu yang baru misalnya mencipta (bukan hanya mengguna) software untuk engineering simulation. Math akan jadi amat penting seperti " bahasa"  dalam bidang yang meneroka dan mencipta formula seperti fizik teori. Bagi seorang ahli matematik tulen ...meneroka matematik adalah kerana 'passion'...umpama artis yang berkarya...pushing the boundaries of human logical thinking.

sebut pasal math satu je kena ingat yaitu pemahaman

hafalan x guna

yang dipaham kan adalah konsepnya...

once dah hafal konsep insyaAllah lain senang

kalau untuk yang amik periksa pulak

kalau ikutkan, bentuk soalan kebanyakan sama, yang ditukar adlah nombornya sahaja
cuba selak2 soalan past year, bentuk soklan kbykan sama

kalau pengalaman saya, maths satu satu nya subjek yg membawa ceria pada saya, sbb result saya bagus tang maths je, dr skola rendah smpi matriks

tp masuk U da tak amik math dah...

pendekatan mak sy, kecik2 dulu kena hafal sifir, sifir tak hafal sumer x bole, then sy diantar tusyen sbb mak sy tau sy sgt malas, so nak suh saya belajar die antalah g tusyen...

then sy paham je la apa cikgu ajar... actually bg tumpuan kt skola dah cukup, cikgu sekola bukannnya tak bagus, tambah klu yang tak mampu nk anta tusyen, ramai je yg x bertusyen berjaya...

tanamkan minat dalam maths tu la... tambah add maths, for me very interesting, one day saya rasa cam nk amik degree or ape2 dlm math... rasa sayang lak tinggalkn maths dulu

klo nak merasa keindahan math nant degree amik lah dedree in math.. memang pecah kepala.... hehhehe

Erm... Aku plak, bukan nak blagak la... Tapi aku bleh la gak dikatakan agak gifted dlm math ni... Malas pun bleh score gak. Tapi tak bleh kata aku ni genius math la...

Aku ader tutor 2 irg junior and sorang member aku math. Diorang ni adus... susah gak nak ajar diorang nih. 2 org junior aku tu tak minat sgt math. Sorg plak overconfiden... Jadi keputusan math diorang tak memuaskan. Yg member laki aku tu, lagi la teruk waktu aku tutor dier add math tahun lepas... Buat latihan past year dpt gred D jer. Tapi dia ni betul2 minat math. Skrg ni dier amik engineering. Dan nampaknya dia bleh cope buat masa ni...

Kesimpulan aku ialah, terer math sebahagiannya adalah pemberian ilahi. Tapi semua org pun bleh buat math kalau ada minat diberi masa utk paham konsep2 math...

Or maybe I'm just a terrible teacher... *sigh*

aku kalau sebut je math,memang menggigil la segala kepala.rasa loya tgk angka2.sampai skrg aku masih fobia ngan math.

it can be gifted..mcm adi putra tu.unlike me,kne practice practice n practice just to master it.tapi sbb aku pemalas, so susah sket kot..hahahahah.Alhamdullilah, i survived my SPM n all my CALCULUS classes..yg penting kne faham konsep..itu ajer, xperlu nk hafal2 ni..same mcm subjek laen juger.dan juge,jgn malas.

my experience plak... buat latihan byk mana pun tak guna.. nanti masa exam konpom blank tengok soalan lain dr yg kita biasa buat

yg penting adalah kita tahu langkah-langkah yg betul utk solve problem tu.. satu lagi cikgu/lecturer yg mengajar tu kenalah jenis yg pandai nak explain... kalau yg jenis mengajar diri sendiri tu ssh sikit..

sekarang ni tengah buat part time degree.. dah 10 tahun tak belajar since habis diploma hari tu, jumpa plak maths n kalkulus balik... hadus!

tapi masa sekolah dulu bab addmath mmg fail, spm pun cukup2 je 8, tu dah pegi tuition dah! tapi masa diploma ok plak math, tak pernah fail.. and sekarang masa degree boleh tangkap coz lecturer tu mengajar mmg bagus.. detail tunjukkan steps2 yg betul...

now i know my problem with maths... bukannya tak boleh buat, actually my problem is i can do maths that doesn't involve numbers... misalnya yg ada x, y like kalkulus, i boleh buat.. tapi bila keluar je nombor yg panjang dan meleret2 dalam question mmg ssh sikit.. sbb i tend to make mistakes masa calculation...

nasib baik sekarang ni maths byk pekali je.. sekali tengok mmg pening, tapi masa buat ok!!