CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: isaura

Mahir Add Math/Calculus, is it gifted or boleh diasuh??

impale This user has been deleted
Originally posted by DARSITA at 27-5-2004 08:25 AM

nama dalam porem:    DARSITA

nama timangan:      Darsita ibu babi pemakan kredit

tarikh lahir:         Jan 198* (tahun babi)

tempat lahir:        kawasan berhampiran kandang babi di  

Seremban N.Sembilan

Membesar           dekat Kuantan & KL

Status:                betina Jalang

Kelebihan body :       punyai panntat terlebih kembung ( lihat gambar di bawah )

Hobi  1:        Jadi babi makan kredit di forum cari

Hobi  2:        Jadi babi makan thread di forum cari

kegemaran utama  :          berdiri  tonggeng sikit, mengadap pc utk potong kredit sambil menerima tusukan

batang suami dari arah belakang.  enak ..  classssssss...  

lain-lain kegemaran:     pakai seluar jean ketat hingga jerut buret ( lihat gambar bawah )

minuman kegemaran:    milo o campur sikit air kencing babi

makanan kegemaran:     Laksam

warna kegemaran:        warna kelabu spt kulit babi

words yg gemar digunakan:       tak ader life  

Impian:                     terus menjadi Ibu Babi Pemakan kredit di porem cari hingga sampai waktu malaikat

maut datang merentap nyawa serakus nya.

detik malang:      gagal exam kertas bahasa melayu.kecewa & merana, terpaksa bawa
                          diri ke USA utk jadi amah(orang gaji/maid)

rekod buruk di cari:     pada 3/9/07 admin mengesahkan Darsita berperangai buruk ( bad attitudes)

GAMBAR IBU BABI DARSITA

Originally posted by jimbait at 12-3-2007 06:01 PM
aku pun lemah math ni..
satu jer aku nak tanya..
bila kita akan aplikasikan math ni??

contoh algebra.
merepek nak mati 2x la,
kerja aper yg akan gunakan skill tu?

lecturer linear algebra aku ckp idea nak buat google, youtube tu sume banyak dtg dr subjek ni la... tp siyes subjek linear algebra ni susah gak la... pade yg rase add math spm tu da susah, bile masuk U ambik subjek ni lg la... tecengang je tgk no2 tuh... mmg byk bende baru kne blajo...

nak pandai belajar kena ade guru yg betul2 kita boleh jadikan contoh.
bile nampak org yg ajar kita tu pandai mase mengajar, benda yg susah pun boleh jadi senang.
kenape ramai yg berjaya bile pergi tuisyen?? sbb tempat tuisyen byk lecturer uni yg ajar subjek2 maths (mcm tempat sy dulu laa). n diorg pandai ajar.

maths perlukan pemahaman n sebenarnye tak susah. sbb maths terikat dengan formula n logik. utk dptkan jawapn kita tak perlu tokok tambah ayat2 power for extra marks...(mcm sejarah n bm n bi n marketing n business n lain2)

n yg penting kita kena paham kenape belajar algerbra, calculus or benda2 yg tak masuk akal tu... cth mcm nak kira utg jangka panjg. ni pun baru tau mase belajar kat kolej dulu.

masalah budak sekolah skarang tak diberi pendedahan kenape kena belajar add maths... so buat ape nak belajar kan??? rasenye cikgu2 kat skolah tu pun tak tau knape, selalu kate add maths ni penting utk awk masuk uni.

maths = formula + aplikasi + kepentingan = MUDAH!!
apabila diringkaskan,

maths= MUDAH!!

sejak aku darjah 4, bagi aku, math susah, lagipon adik beradik aku memang lemah ngan nombor.. sambung balik, masa aku darjah 4, cikgu math aku, memang garang nak mampos, budak bodoh cam aku, and the rest of my friends, dia biar, budak2 pandai dia ajar, belai.. isk.. nak cakap aku tak bertanya, tanya, seriously.. tapi kena marah, sebab bengap.. sedih aku..

cikgu math aku pernah hentak kepala aku kat papan hitam depan murid2 lain dalam kelas.. sejak tu aku trauma dengan cikgu tu.. asal jumpa mesti menggigil nak pengsan.. masalahnya, ia terbawa2 sampai sekarang, asal cikgu math aku takut.. dan cikgu tu juga membuatkan aku tak suka math.. aku nak sangat belajar math.. tapi tak de bantuan..

kat sekolah kawan2 sombong, yang pandai bukan nak ajar.. cikgu lak buat tak peduli kat budak kurang pandai.. aku dah berusaha, banyak buku math aku buat, latihan tak usah cakap lar, banyak giler, tapi ambik masa lar nak siapkan satu soalan.. tanya abang aku, dia pon lemah math, tanya parent, apa pun tak tahu, sebab dulu diorang belajar lain mak abah cakap.. aku cam terkapai2.. harap dalam kelas je lar.. kalau tak faham, kena lar rujuk buku teks, sampai faham.. nasib baik aku pro dalam BI..  

Reply #64 kroit92's post

Ooo... Mathemmatical anxiety. Ader sorg ni... dah tua gak la. Dulu sebab cikgu math garang sgt, dia jadi takut skit ngan nombor. Tapi bila dah tua skit, sedar ngan kepentingan nombor, bila nak blaja balik, rasa macam malas/susah/terlambat jer...

salah satu faktor juga guru...kalau guru tu pandai mengajar sure pelajar akan cepat tangkap...my history...aku gagal maths time sekolah rendah sampai la form 1...tak selalu gagal but kengkadang gagal kengkadang lulus...but since form 2 until now in form 4, alhamdulillah ALLAH takdirkan sorang guru yang bernama Pn. Angel Lee, mengajar aku maths...dia ni memang pakar gila dalam maths...bagi je dia apa

Follow Us
bagi aku...add maths ni yg paling penting adalah buat latihan.practise makes perfect.masa aku SPM dulu cikgu add maths bkn main garang lagi.takut.....kitorg sllu kecut perut.dah la homework byk.sllu kena wat latihan byk2.kelas tmbhn pun byk (ckgu kitorg rajin sgt.sllu wat kls tmbhn free.tak berbayar)

hasilnya...masa thn aku SPM-2001, 90% student kls aku dpt A1 & A2 dlm add maths.dlm 45 student tu...2 org je kot yg dpt B3. yg lain smua dpt A.hebat x?ni adalah hasil usaha gigih kitorg pya ckgu mendidik kitorg smua

lg 2 buah kls yg ckgu aku ngaja...yg 2 kls ni kls yg ujung2 je tp diorg semua kredit add maths.plg kurang pun dpt C6. tp mostly ramai yg dpt A & B.

dan utk tahun tu gak...sekolah kitorg dpt anugerah pencapaian terbaik bg subject add maths SPM prgkt negeri aku lah.sklh kitorg ni bukannya SBP pun.sklh terpilih gak tp bkn smua student pndai cam stdnt SBP.buat 1st time nya sklh kebangsaan dpt lwn pencapaian sklh cina.sbb sblm ni,sklh cina yg sllu dpt best award dlm add maths ni.tp thn tu, sklh kitog yg dpt terbaik prgkt negeri

bg aku,tu smua jasa cikgu kitog yg garang giler.mmg berbaloi la usaha cikgu tu didik kitog

SPM add math aku 8  .... math 1 :victory:

pasal time skolah mals blaja add math

Originally posted by QueenLove at 31-12-2005 10:27

nak pandai math ni kena minat dgn rajin... insya allah boleh...
nak hantar anak2 kecik gi kelas2 pun boleh.. tp klo tgk anak tu mcm tak berapa nak minat, jgn nak paksa sgt... lagi satu mcm s ...

betul apa yg QueenLove katakan. kena ada minat dan rajin. pengalaman waktu sekolah rendah, kalau xda kerja rumah, mesti ayah buat soalan matematik byk2 dan kena siapkan sebelum masuk tidur. nak kata tension, ada mmg ada tp bila kita dah mahir, baru tau apa yg dibuat tu banyak gunanya. tusyen, bukannya mampu pun. harap latihan yg cikgu bagi ajelah. dari situ, minat dah ada.
konsep dan penyelesaian kena faham. xfaham, payah nak buat walaupun soalan yg mudah. latihan kenalah buat banyak terutama matematik tambahan. sampai sekarang minat math. cita2 nak ambik jurusan math, moga2 tercapai.....

Ada orang gifted maths, tak payah latih tubi, cukup dah faham asas, boleh jawab apa soalan pun.  Tapi ramai orang boleh mahir maths dengan latih tubi.  Score dlm maths penting untuk courses technical kat univ seperti Medic dan Engr.  Tapi kalau anak  tak minat maths, tak perlu paksa dia ambik course pilihan kita, biarkan anak excel dalam bidang yg dia sendiri minat.

Faktor guru la paling besar bagi I..Dulu time sekolah rendah bukan main minat lagik..
I dr yang x reti math jadi reti ambik masa lam 4 bulan dah terer...Math pun I jawab sebentar je.. Tp time sekolah menengah cikgu x best..Dia kurang bagi perhatian & buku latihan pun x diperiksanya..Banyak kali x lulus.. And then bila dah form 3 I mmg x leh nak ikut tp mujur la
sebelum periksa PMR cikgu baru..Best dia ajar dah la bersungguh2.. I ada semangat dan
passion lam math...Alhamdulillah I boleh jwb lam PMR tp tgklah resultnya nanti..