CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pikacun

[MERGED] Minta pendapat sama ada anak duduk asrama ok atau tidak

annalisha This user has been deleted
Saya pun produck asrama... tapi start form 4 la.... terasa ruginya bila bandingkan dgn kawan2 yg masuk form 1... basic dalam pelajaran they al power2 walaupun srp dia tak seteror srp kita orang yg masuk form 4 ni.....

Saya nak Semua anak2 saya masuk asrama..... tahun depan anak sulung saya ambik upsr.... setakat ni dia maintain top 5 best student every year, wakil sekolah dan wakil negeri dalam koko.... hopefully dan doakan dia dapat 5 A dan saya harap dia dapat di offer asrama....

Hari tu dia gi wakil negeri dalam kursus kepimpinan dan jugak kursus pengawas.... bila duduk seminggu dgn kawan2 baru yg datang dari satu malaysia termasuk sabah serawak..... dia dah dapat bayangkan kehidupan asrama macamana.... balik aje kursus.... menangis gile..... kita ni tension sebab ingatkan ada benda tak elok berlaku.... rupa2nya dia rindukan suasana macam"asrama" tu......

Saya rasa anak2 yg nak masuk asrama ni , mak ayah kena cerita ceriti sikit and slow talk.... bukan pakai hantar je.... karang culture shock....

mungkin 13 tahun tu awal sgat nak ke asrama.. unless yr kids really dah matang.. kalau i.. maybe after pmr kut baru kasi dia duduk asrama.. and i wont paksa kalau dia tak nak..

...parents are to guide..

kalo anak manja mmg tk seswai la dok asrama .. mcm aku mak aku garang so dpt dok sekolah asrama penuh, kire mcm prayer comes true. Aku dok asrama dari form 1-5.

sape kate dok asrama jadi teruk.. tiap2 waktu semayang kene berjemaah, lepas asar tetiap hari ade tazkirah, form 1&2 wajib hadir .. tiap2 minggu ade penceramah jemputan, semua wajib hadir. Itu sekolah aku la SSMJ, Sg Petani. Sekolah korang aku tatau la...

Kena tanya betul-betullah dengan anak tu.......munkin dia tak suka duduk asarama tapi ibu bapa paksa jadi kerana tak mahu dikatakan anak suka melawan dan tak dengar cakap jadi anak you tu hanya mengiyakan sahaja (rela dalam paksa)........dan yg lain-lain tu kemunkinan anak you sukar untuk menyesuaikan diri dengan kehidupan diasrama...memang tinggal diasrama jadual belajar sudah ditetapkan dan semua pelajar tidak sewenang-wenangnya membuat keputusan sendiri....dan selain daripada itu tanya anak you tu semada berlaku pelajar lama yang tinggal disana membuli atau sebagainya.....

dari pengalaman Has tinggal diasrama dahulu.....kemerosotan pelajar dapat dikesan oleh guru dengan mudah dan salah satu sebab utama ialah tidak dapat menyesuaikan diri dengan semua peraturan asrama yang begitu ketat....

annalisha This user has been deleted
sekolah asrama sekarang ada buli2 lagi tak?

aku tak penah masuk asrama dan tak mungkin suke duk asrama, sbb aku tak sker kengkawan lepak bilik pastu kecoh, duk rumah sewa best, suke ati nak buat ape pun bleh...paid oredi sehh...
okay je exam aku sumer, warne berterbangan sampai habes warna dah...
BETUL, mmg kene check samade anak tu sesuai duk asrama/ tak sesuai...setiap org unik...lain cara..
alaaa...jgn risau sgt, ikut je pattern pembelajaran anak tu yg benefit kpd dia...kalau sesuai kat rumah, so be it...

p/s fed up dgn ragging! donkey seniors, mcm bagos....

Follow Us
Basically asrama ditubukan untuk kemudahan pembelajaran bg student sebab kalau dok asrama mmg tumpuan belajar tu lebih.

Anyway, ada certain student yg x boleh belajar dlm keadaan yg terlampau pressure. I myself masuk asrama since form 1 until form 5. Sabb masuk sebab mmg Sabb dr kecil impian nak masuk asrama penuh tp bila dah masuk tempat tu bukanlah sehebat yg Sabb sangkakan. Not because of the school, the school is fantastic tp actually Sabb x boleh adapt ngan cara belajar kat sana. My sister pon cam tu. MAybe kitaorg adik beradik ni mmg stail belajar sama. Tp my sister keluar asrama masa form2 n masuk skolah biasa. Form 4 baru dia masuk balik asrama. Result dia pon kencang gak compare to me. Sabb percaya kalau Sabb skolah biasa my result would be better sebab masa nak SPM tu Sabb x boleh nak study tp pk nak balikkk jer.

So make sure, whether your children can adapt dgn cara belajar di asrama/ not. This definitely will effect result peksa dia.

Originally posted by yela at 28-10-2005 11:47 AM
i pun product sbp. bila ingat2 pasal kat sekolah...syok rasanya. mine was a non-coed, so tak de masalah2 cinta2ni, except that dok bertulis2 surat dgn boys from also non-coed schools. we all ada se ...

alamak your story buatkan maisya flashback ke zaman sekolah dolu :cak: sama sebijik macam my experience( except part softball player tu )

mmm...duduk asrama ni memang rasanya kita akan jadik rapat dgn kekawan daripada family sendiri. Tapi part berdikari tu memang betul...maisya duduk asrama dari f1 sampai f5. Parents datang masa daftar masuk f1 dan masa ambik lepas spm...2 kali tu jer..cuti kena balik sendirik...walaupun kekadang rasa macam terkurung tapi overall I enjoyed duduk asrama( iyelah dari kecik dok berangan dok kat hostel akibat baca buku enid blyton tu... )

Me & Hubby pon produk asrama gak. Me all-girls SBP-zon tengah (same school as yela ), Hubby lak MRSM Kuantan.

Sepanjang pengamatan saya (cewahhhh) byk gak pengalaman yang saya kutip masa dok asrama. Manis masam masin pahit sume ada. And I do really appreciate that!

Kalau my child ada peluang utk ke asrama, mesti suruh pegi nyer laaaa. Tapi depend gak, kalau gred A asrama boleh laaaa.

Anak tanak pegi? Saya dulu pon camtu. Kena paksa, but once dah duduk ngan kengkawan, best lak rasanya.

Relationship ngan family? Biasa jer. Takde lah renggang ker hapa. Eventough my family tak selalu melawat sebab me at KL, dowang kat Kelantan. Cuma yang rajin datang jenguk my late grandparents, sebab dowang dok KL, & dekat ngan sekolah. Mebbe sebab masa masuk tu form 4 kut, jadi dah paham ler kalau family tak selalu datang.

Originally posted by katak_kiut at 22-12-2005 10:15 AM
Me & Hubby pon produk asrama gak. Me all-girls SBP-zon tengah (same school as yela ), Hubby lak MRSM Kuantan.

Sepanjang pengamatan saya (cewahhhh) byk gak pengalaman yang saya kutip mas ...

maknanya kita pon same school as you ..hie

Originally posted by maisya at 25-12-2005 02:18 PM

maknanya kita pon same school as you ..hie

Hahaha..iye ke? windunya kat ayam karbon. lupa nak amik resepi ngan makcik DM

Hantar Anak Dok Asrama

Nak Tanya pendapat u all yg mempunyai anak yg bersekolah di asrama.. cam ne citenyer anak Lab dapat keputusan yg cemerlang lam UPSR, Lab dan suami berpakat nak hantar dia tinggal di asrama penuh.. sebelum tu biasalahkan sebagai ibu bapa mesti inginkan yg terbaik tuk anak2.  suami lab ni rajin bertanya kawan2 dia yg ada pengalaman menghantar anak ke asrama penuh.. Makanya berbagai2lah jawapan yg positif mahupun negetif yg dia terima, so suami Lab ni macam tak berapa berminat nak menghantar anak kami ni ke asrama? pagi td suami cakap hantar anak berdekatan dengan tempat keje Lab.. dia cakap lagi tengahari abang hantar dia balik umah dan dia cakap lagi kalau tak sempat lab yg kena hantar, memanglah boleh tp masalahnya jarak rumah lab dgn tempat keje jauh. Apatah lagi suami lab ne keje sendiri tak tentu masa kalau bz tu jgn nak cakaplah, kalau free tu memang free betullah.. pening kepala lab pikirkan.:geram:

Originally posted by Labeaute at 28-11-2006 08:43 AM
Nak Tanya pendapat u all yg mempunyai anak yg bersekolah di asrama.. cam ne citenyer anak Lab dapat keputusan yg cemerlang lam UPSR, Lab dan suami berpakat nak hantar dia tinggal di asrama penuh..  ...

nak tanya Lab sikit....apa sebab utama nak hantar dia ke boarding school?

Originally posted by KakFie at 28-11-2006 09:52 AM

nak tanya Lab sikit....apa sebab utama nak hantar dia ke boarding school?

sebab utama Lab nak hantar anak ke boarding school
pertama : anak lab ni suka sangat nonton tv tak kiralah cite apa kekadang tu kalau cuti tahan satu hari mengadap tv
kedua : anak lab ni baru sorg, lab pikir bila dia dok asrama dia bley berdikari dan pandai menguruskan diri yelah kat umah ada nenek. bila Lab bising sikit ada je nenek dia tak puas hati.
ketiga : Lab mahukan yg terbaik buat anak lab, lagipun ditempat tinggal Lab cuma ada satu sekolah yg mempunyai disediakan bas seklah terus dari rumah.. masalahnya anak lab tak nak sekolah di situ (adalah sebab2 yg dia tak mahu)

memanglah ramai yg kata anak ada sorg nak di letakkan di asrama.. sapa tak syg anak sebab syglah lab buat cam tu, kalau ikutkan hati lab biarlah dia dok umah depan mata.. tp dgn keadan sedemikian cam ner lab nak hendle:geram:

Originally posted by Labeaute at 28-11-2006 10:34 AM

pertama : anak lab ni suka sangat nonton tv tak kiralah cite apa kekadang tu kalau cuti tahan satu hari mengadap tv
kedua : anak lab ni baru sorg, lab pikir bila dia dok asrama dia bley berdikari dan pandai menguruskan diri yelah kat umah ada nenek. bila Lab bising sikit ada je nenek dia tak puas hati.
ketiga : Lab mahukan yg terbaik buat anak lab, lagipun ditempat tinggal Lab cuma ada satu sekolah yg mempunyai disediakan bas seklah terus dari rumah.. masalahnya anak lab tak nak sekolah di situ (adalah sebab2 yg dia tak mahu)

Ya ampunnnnnnnnnnnn... sama sebijik peel anak Lab dgn anak sedara Aja.. Tu pasal kakak & abg ipar pakay2 gak nak antar gi boarding school.. Anak sedara tu pulak pompuan, tak tahu buat keje rumah langsung.. baju sekolah & kasut sekolah pun harap maid yg cuci, kalau harap dia, mmg takde laaaaa.. Start bukak biji mata sampai nak tido mlm dok tercongok depan tv.....:geram:

Has pun pernah terfikir nak hantar anak keasrama nie.........banyak jugak fikir konon-kononnya biar dia berdikari sendiri bila hidup sendiri diasrama.....tapi asrama penuh kebanyakkan nya baju sekolah hantar dobi cuma baju biasa jek yang kena basuh sendiri.......cuma tahap tumpuan anak mentelaah pelajaran memang 100% belajar dan memang jamin sampai SPM pun dapat result bagus.........TV memang kena control tapi dirumah anak memang susah nak kawal TV....akupun kadang-kadang pening dengan anak aku yang melekat dari pagi sampai petang depan TV terutamanya Sabtu & Ahad....dan hari-hari biasa plak aku naik letih mengawal channel TV.....sampai nak panggil mandi pun susah, nak panggil untuk makannnnnnnnnnnn dia tak mahu berhenti sekejappun......apatah lagi kalau kita nak bagi dia buat apa-apa buku latihan.....itupun nasib baik rumah aku ASTRO tu aku dah bagi balik kalau tidak jadi hantu ASTRO..........

cuma aku terfikir kalau hantar anak asrama nie tak boleh tahan menanggong rindu dengan anak...anak plak seorang lagi lah..........

ni pengalaman sy yg dok asrama penuh dr form 1 smpi ler ker form 5, pastu dok lak kat kolej 3yrs...sy pun adik beradik 2 org jer...kira manja jugak ler :bgrin:

sy di hantar dok asrama oleh parent sy sbb:
1. dpt offer asrama penuh coz keputusan penilaian (time sy amek Penilaian darjah 5, UPSR mmg xwujud lg ) cemerlang
2. sy suka sgt tgk tv & tido, klu balik sekolah tu mmg xde koje lain mmg tido & tgk tv...zaman sy mana ade VCD & DVD, yg ade video jer..PS2 ke Xbox ke mmg xde ler..klu ade mau lg haru kot :lol..parent sy pun pelik mcm ner ler sy leh dpt keputusan cemerlang :lol :lol sbb mmg sy xstudy langsung

memula kena hantar mmg sedih giler rasa mcm parent sy xsayang sy...sbb jauh tu sekolah sy...kat Kelate nun...umah sy kat KL...dh lah tu sy xpernah dok jauh dr parent sy...pastu sy xpernah basuh baju, basuh kasut sekolah, iron baju semua xpernah ler sbb mmg maid yg buat sumer tu...mmg kat situ ler sy belajar semua tuh...mmg boley indipendent giler lah...

bg sy lah...if sok anak sy di takdir kan dpt masuk asrama, sy tgk jugak if dia boley belajar dok umah better dok umah jer...if xboley belajar elok lah antar sbb kat asrama semua schedule...

mac mmg harap agar anak mac dapat masuk asrama..... mac dulu pun from boarding school...

tapi semalam tension dgn cina fotostat.... dia tanya, buat apa nak fotostat sijil2 ni.... mac kata untk mintak mrsm..... cina tu kata..... aiya.... kenapa you mahu hantar anak asrama? kami orang cina..... kalau miskin sangat2 baru hantar anak asrama tau..... mac jawab.... mac suka cara pembelajaran disekolah asrama.... and tiba2 dia kata... aiyaa.... you malas jaga anak ke?

opps...... sebenarnya mahu aje mac argue, tapi bila pikir2, buat apala nak argue dgn org yang tak tau and tak perlu ambik tau hal2 camni kan..... but then mac tergelak bab dia tanya mac malas jaga anak.... sbb my chinese friend ramai yg hantar anak ke baby sitter, jumpa every sunday je..... tapi ada sekali tu mac tanya, so weekend you jumpa anak ke? kawan mac kata.... tak sempatla.... i pergi perm rambut..... mac kata.... ooo dah 2 weeksla tak jumpa anak.... dia kata..... takla.... dah 3 weeks sebb minggu dulu i pegi main bowling dgn kawan2...so tak sempat tgk dia..... mac tanya lagi.... eh, tak jumpa sekejap pun ke? bukannya jauh...baru 15 mins drive.... dia kata .... takdalah.... penatla....

adnil memang harap nak hantar anak gie boarding school ni, tapi every time tanya dia, my doter nangis ... sian la pulak..

hai.. just nak share my 2 cents

me, mmg dok asrama sejak tkt 1, sejak kecik kitorang adik beradik mmg aim nk gi sekolah asrama penuh, sebab tu sekolah budak2 pandai, kira motivasi utk kitorang utk belajar sungguh2, so bila dpt masuk asrama mmg seronok sgt. so far cuma kakak saya tak dok asrama sebab dia sakit, mak mcam kesian nk tinggai dia dok sendiri. saya dah adik lelaki mmg survive, belajar berkawan, belajar handle urusan sendiri, mmg berdikari. tp balik rumah still melekap tgk tv atau tido and tido and tidoo..
adik saya, dpt ofer dok asrama at tender age of 9, darjah 4, under spesel program apa tah by kementerian pendidikan utk org luar bandar. but sadly, nmpk results dia tak berapa bagus. taktau la salah cikgu ke atau mmg adik saya malas belajar, UPSR dia dpt 3A je, which mak rasa kalau dia dok sekolah lama maybe boleh dpt at least 4A... now dah tkt 1, mak kata sabar je hope she did well in PMR so she gan go to beter school. pendapat mak saya tak elok gak anak dok asrama awal2 mcm adik saya tu, susah nk adapt is one thing, susah juga kita as parent nk didik.
kalau tkt 1 pun just nice, but it all depend kat perangai anak2 kita gak, some children can take it well, some just coudnt.