CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 266492|Reply: 661

[MERGED] All about Taska, Tadika, Kindergarten, Preschool

Post Last Edit by mamahusna at 29-4-2010 11:40

sorry Pak/Pn mod kalau  topik ni berulang...

my girl is 2 yrs plus ... selama ni hanya tinggal dgn maid and my family... so dia ni tak begitu xpose dgn budak2 lain kecuali a few cousins and neighbours.. i'm thinking of sending her to a preschool next year where she can mix around with other kids from different background and learn to make friends and to SHARE..  may b tak perlu torture her on early reading and maths awal2 sangat...
so macam mana nak tahu preschool yg mana bagus untuk budak2 ni.. apa kriteria yg perlu ibu/bapa nilai? ada tips? ada pengalaman yg boleh dikongsi?

.........

Rate

1

website JKM

assalammualaikum n hie 2 rebas n all. manjakani nak kongsi pengalaman mencari taska. bagai nak giler buat pencarian ke sana n ke sini.most importantly make sure the taska is registered under jabatan kebajikan masyarakat, just to be on the safe side incase anything happen to our beloved children, kite tak dipersalahkan of not giving much toughts on their taska. taska will take babies from 2 months to 6 years old in is govern by jkm. whereas kindergardens of tadika is under the jurisdiction of kementerian pendidikan. tadika is actually for toddlers at the age of 4 to 6. ii tak risau sangat on tadika coz nearly all tadika is registered under kementerian pendidikan but taska, u have to be carefull. ramai yang kata ada licence whereas tak de pon... most akan kata lesen dah apply and dalam proses, but from ny experience bile i check dgn jkm, application pun takde... geram n panas je hati ni.nf: most taska will also offer day care or transit for our toddlers yang dah masuk kindergarden ni. coz kindergardens usually operates only in the morning, from 8.30 to 11.30 or 12.30. than anak kite kena stay at taska or day care or balik rumah, stay dgn maid or atuk/nenek. some kinders pun ada offer day care, so can stay there straight sampai petang tapi fees lain2.  

its good to know what jkm stands. here's the website:www.jkm.gov.my/inst/taska.htm and www.jkm.gov.my/aktataska.htm

good luck

oh ye, another good source is magazine 'parenthink'. inside ada one smaller magazine named 'kinderlane'. there's a listing of all kinders/taska n learning centres. i recommend all parents to read this mag 'parenthink'. it focus on child's brain development and how you can help to make your children smart. n tak pe la rebas, anak2 kite belajar reading, writing and maths at an early age. manjakani pun buat and opt for glenn doman's method. actually, kite parents je yang rasa macam kite bebankan kepala anak actuallynye tak. their brain needs stimulation, its like sponge. actually by 2 years old they can understand 10 words in an hour. amazing kan? i got that from anmum's info. okay, happy finding info. hope mine helps. good luck.

Rate

1

good info manjakani, padat dan penuh informasi...:clap:

dlm majalah PA&MA bln Dis 05 dgn Jan 06 rasanyer ader list of tadika/taska...nnti zue balik check majalah tue dan update tuk rebas...rebas duk kat area mana?

tapi ada gak yg pilih taska ke tadika ke yg ada "class" mcm "krista" tu contohnya lah... nak register pun cecah ribu!

benda ni betul... kalau jenis makpaknya mmg loaded & mampu lantak diorang lah kan... tapi ada jugak yg aku kenal... register kat "krista" tu semata2 nak menunjuk2 ngan org keliling yg anak dia masuk tempat anak2 org kaya!

tentu ada antara korang yg masuk kan anak ke situ... tapi aku citer ni pasal kawan aku la... korang tak tau la.... he he... tak baik menunjuk... nanti tuhan marah!

Originally posted by cikedee at 5-1-2006 04:31 PM
tapi ada gak yg pilih taska ke tadika ke yg ada "class" mcm "krista" tu contohnya lah... nak register pun cecah ribu!

benda ni betul... kalau jenis makpaknya mmg loaded & ...

ya ker cikedee sampai cecah ribu? kat area umah zue kat putrajaya ader 1 tadika krista nie tp zue blum pi survey lagi brapa. ingat nak masukkan dina ke tadika krista nie sbb btul2 dekat dgn umah zue tp kalu mahai tak nak ler bukannyer mampu...

Follow Us
yg aku tau la... member aku anak dia umur 3 tahun, registration Rm900++... tu belum masuk monthly payment... lebih kuang RM200++ (half day only)... kalau nak suwuh stay sampai petang, maknanya rm400++... mgkn dia mahal sebab krista ni campur semua bangsa...tau je la kan kalau anak melayu upah jaga selalunya murah, tapi kalau anak cina ke, bagi diorang rm400-500 tu standard price.

sorang lagi member aku anak 4 tahun++, dia ckp registration dekat  rm2ribu! (dia kata la...). pastu ada perkhidmatan antar bebudak ni balik sampai umah... naik van/keta...

umah member aku jaraknya adalah 1 kilometer je dari krista ni tapi bayaran tambang mak oi...RM70 sebulan! bayangkanlah... halfday jaga je  rm200++ campur ngan tambang lagi... dah berapa tuh!

mmg la krista tu bagus... sesuai ngan heganya pun! he he

sbb kat situ, anak diajar dlm bahasa inggeris, then ada kelas computernya lah... mcm2...

tapi taska melayu pun apa kurangnya... betul tak? jangan pandang rendah ngan kebolehan anak bangsa sendiri!

cikedee..
fee structure krista tuh sama jek ngan tadika lain yang seangkatan dengannya.........kata kat member hang tayah nak belagak la masuk tadika mahal2...

aku pon pelik....samoetimes, u go for expensive price for the quality...but most of times people pay just to show off....mangkuk hayun betulla......macam nih kalau mak pak punya mission and perspective...sian anak2.....

For Norsha,

I will go for lower price yg memenuhi kriteria :
1) takkan abaikan anak kita bila nangis (kita akan tahu bila tengok our kids suka ke tak suka pegi sekolah..this apply for kids yg tak pandai nak bagitau lagi)
2) ada schedule programs for kids (everyday program) - so, pilihlah yg basic like baca, coloring, math, bi, bm and agama...comp takyah lah..tu kids pandai belaja sendiri (atau mak dia nie kedekut..)
3) ada display eating menu for kids (penting nie..nanti anak aku laporrrr..)..and menu tu mestilah yg kira seimbang lah

Cukuplah tu..tapi for my 2nd son, last kriteria..tempat tu takde carpet sb dia sgt2 allergy dgn carpet

Originally posted by norsha at 9-1-2006 09:24 AM
For Norsha,

I will go for lower price yg memenuhi kriteria :
1) takkan abaikan anak kita bila nangis (kita akan tahu bila tengok our kids suka ke tak suka pegi sekolah..this apply for kids yg t ...

isk...bior betul ko....
aku tak nah lagi tgk kindy or taska yang ada carpet....
macam tak logik jek....
ada ker?????

taska anak aku pun takde carpet..
agaknya ada bebudak alergic kot..
so far anak aku dah hampir 4 bulan kat sana..
cikgu2 dia pun ok setakat ni..penyayang...
abg ngan kakak pun aku tadika kan kat situ gak (sebelah taska tu)

tadika - registration RM302
monthly - RM100 (seorang - 1/2 day) dan RM180 (seorang - full day/daycare)
monthly nursery for baby RM171 (ikut government) dan RM220 (private)

Originally posted by akubest at 9-1-2006 10:08 AM

isk...bior betul ko....
aku tak nah lagi tgk kindy or taska yang ada carpet....
macam tak logik jek....
ada ker?????

lorrr...Norsha selalu cari taska yg ada nursery sekali...sb mak dia nie maleh nak jaga the whole day..:cak:
So...biasanya yg jaga the whole day ada area yg dia org carpet..untuk kids main2 time tengahari atau untuk dia org bentang tilam for afternoon nap

Setakat nie mmg Norsha penah jumpa yg ada carpet..kat tadika Abim..tu yg cancel, ingat nak bagi anak pandai Arab..

Murah jugak nursery cost kat sana yer..
sini biasanya yg paling murah pun boleh jumpa the whole day 250

tadika krista?

first time dengar tadika tu?

kat area mana tu?

Originally posted by nashra at 9-1-2006 03:36 PM
tadika krista?

kat area mana tu?

ngko nashra....tadi kena cop kurang cerdik...
kang ngan aku kena cop kurang update....muahehehehehhe...
tak de ahh nashra melawak jek...
anak hang kecik lagik...tuh la pasai kot kureng arif pasai tadika2 nih...
banyak gak nashra tadika tuh...kalo ko perasan kaler dia hijau ngan kuning kat tepi2 jalan.....itu tadika krista ahhh....
kalo q dees..kaler dia merah biru....

tu jek pon yg aku tau nashra.....utk pengetahuan mu....

Originally posted by nashra at 9-1-2006 03:36 PM
tadika krista?

kat area mana tu?

Krista ikut kaedah montessories...ada website krista...cuba check.
Bnyk dah krista ni...kat area perumahan...shah alam, kajang, Pj...semuanya ada krista.

nashra..takper..hang mcm haku kot..bukannya arif pasai tadika2 nih..lain le mcm akubest..arif tul dia ngan g-dees n smart reader..ngehngehngeh..hehe...
tadika krista tuh mcm penah jumper..tp di mana ya?kalo registraation dekat rm1k++++ mau terduduk haku..
erm..sistem montessori nih mcm mana yek..penah dgr but kurang arif ler...
manjakani..mcm mana u check taska tuh berlesen ke tak?u gi jkm ker?

Originally posted by zue_af at 6-1-2006 09:18 AM

ya ker cikedee sampai cecah ribu? kat area umah zue kat putrajaya ader 1 tadika krista nie tp zue blum pi survey lagi brapa. ingat nak masukkan dina ke tadika krista nie sbb btul2 dekat dgn ...

Zue,

Rmh kat P9 ke. Anak umur berapa tahun. Kalau boleh Nilam nak suggest suruh Zue hantar kat Tadika/Taska Cendekiawan, dekat P9. Ownernya melayu, bekas ofismate Nilam. Tmpt ni boleh tahan juga. Nilam dah 3 tahun hantar anak2 kat situ. Baru2 ni register utk 2 org RM1500, monthly RM550. Register tu termasuk buku2,beg sekolah,baju sekolah 3 pasang,baju t-shirt utk sukan/aktiviti luar,topi, alas tidur dll. Kira tak mahal sgt nak compare dgn tmpt lain. Nilam hantar anak dari jam 8:00 pg. hingga 6:00 ptg.
Tmpt ni takde carpet, tidur ada alas khas dan yang best anak Nilam kata tiap2 bilik ada aircond. Boleh hantar anak2 dr usia baby hingga 6 tahun. Kat sini ada juga kelas KAFA utk. sek ren dan juga transit.

[ Last edited by Nilamsari at 11-1-2006 10:54 AM ]

nilam..rm550++ sebulan?wow....leh thn yer....