CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Kacip_Fatimah

PETUA & TIPS UTK KESIHATAN, MASAKAN & PENJAGAAN BARANGAN DAPUR

Oh ye...lagi satu, kalo nak sedap gulai kurma, kacang badam + gajus, blendkan...ini mamak kasi tau sbb hari tu maklang gi pasar chowkit beli rempah lambak....ada kira 9 jenis rempah dicampur2kannya. Bila...bukan senang mamak nak bagi tips unless kalo keturunan dia jer...hi..hi..hi...Jangan mare ya mamak...

Menghilangkan gatal getah keladi- ....

Sebelum menyiang keladi pastikan tangan tidak basah.
Lumurkan beberapa keping asam keping (asam gelugur) pada tangan. Insyaallah tangan tidak gatal lagi.
Seperkara lagi semasa menyiang keladi iaitu semasa menanggalkan kulit nipis dibahagian luarnya, janganlah batang keladi direndam dengan air.
Setelah siap kesemuanya, barulah dibasuh bersih dan masukkan bersama beberapa keping asam gelugur jika masih terdapat kegatalan.

AGAR-AGAR/PUDING CEPAT BEKU

Puding sejuk dan agar-agar kadang-kadang lambat membeku jika terlebih airnya.
Untuk mempercepatkan pembekuan, loyang perlu disejukkan didalam peti sejuk tingkat teratas.
Apabila cukup sejuk, isikan agar-agar didalamnya. Pasti hasilnya amat memuaskan.

atau

letakkan loyang/acuan  yg hendak diisikan agar2 didalam loyang yg lebih besar sikit dan isikan air.

MENGHILANGKAN BAU HANGIT NASI

Untuk menghilangkan bau nasi hangit, caranya ialah ambil beberapa helai daun limau purut atau daun pandan,
carik-carikkan dan masukkan di dalam nasi hangit - tutup semula tudung periuk.
Pasti nasi berbau harum.

MEMUDAHKAN KUPAS KERANG
Caranya ialah apabila merebus kerang, campurkan sesudu minyak masak kedalam air rebusan. mudah-mudahan kerang itu akan terbuka sedikit dan memudahkan mengupas/membuka kerang itu.

Originally posted by MAKLANG at 29-4-2005 03:28 PM:
Ini ada info berguna pasal kari.Kari ikan yang sedap bergantung terutama pada rempah karinya. Ada dua rempah komersial di pasaran. Contohnya, jenama Adabi dan Baba's. Cuba gandingkan kedua-dua jeni ...

Pada orang lain saya tatau lerr..tapi saya mmg mencampurkan 2 jenis rempah!!Saya wat camnie pun sbb secara tak sengaja...tapi sampai sekarang saya masih guna stail nie..tapi kari saya mmg sedapp..[wakaka...angkat bakul arr...jgn marah erkk..] :lol
selain tuh..kalau nak sedap..bawang merah tuh banyakkan..saya kalau wat gulai nie hiris jerr bawang tuh sampai jadik gunung baru stop!!hahaha...then rempah tuh laks saya campor ayor panas skit then letak sesudu dua serbuk cabai..pehtu saya tumbok laks bawang merah+putih+jintan putih+jintan manis+lada hitam..sampai lumat then campor dalam pes rempah tadi..tumis laks mesti kena pecah minyak gilerr..sebab tuh saya suka guna non stick..bior tumis pun peyok tak hangit..rempah ok jerr..
lagik satu..soal masam gulai pun kira penyedap jugak..mcm suami saya gemor masam2 skit..jadik saya lebihkan lerr...

itu jerr petua saya...

lagik satu...masa nak letak bendi tuh..letak masa akhir sekali [jgn masukkan dgn terung] letak masa dah masukkan ikan..bila ikan masak..gulai pun menggelagak tutup api then baru bubuh tomato..

hahaha...saja jerr nak habaq!!jgn marah arr...

Follow Us
Originally posted by cranko21 at 21-4-2005 09:26 AM:
hehheehe.. setuju gak kak jon..
to me.. rasa laaa. kalau agak2 perlu.. saya letak.. kalau rasa tu cam takde kurang.. ok lerrr. tak yah dah nak tambah menda pun.. heheheee

yg pasti.. mmg saya a ...

cam aku gak laa...tapi ada jugak orang guna gula instead of perisa tambahan nie..lagik baik gula dari MSG!!walaupun tak banyak...secoet jerr...hihihi...

kalo de anak kecik (oang tue pun kene peringatkan) , makan salu buah buahan tu gitu gitu bukan wat jus or lenyek2 cair..buahan ni elok di makan , basuh duluk..good untuk GIGI banyak vitamin agen pelawas haaa ok?

toksah jus sana jus sini, makan truih gitu..praktis gigi tuh bukan dengan gigit ayam KFC jek..esp untuk anak2 kecik sek rendah menengah seme tuh..bantai jek seme jenis buah esp tomato, carrots seme tuh hah.

abe aji tak galakan jus seme ni unless kalo terbaring gigi tak leh pakai , nak makan kene pakai tube masuk badan haaaaa masa tu tak per k?

orgutara This user has been deleted
X TAU DAK ADA KA DAK tp gini la...kalau petu iah kita smell not good letak
sekeping or 2  roti potong ( gardenia or high 5) to..result the smell will gone

best betul baca tips ni

selalu tengok chef wan masak, taruk gula kan

ada tak sape2 tau camne nak elakkan semut dan cicak kt umah...selain pest control...

Originally posted by orgutara at 14-5-2005 10:27 PM:
X TAU DAK ADA KA DAK tp gini la...kalau petu iah kita smell not good letak
sekeping or 2  roti potong ( gardenia or high 5) to..result the smell will gone

ini gud for doyan!!kalau kita beli doyan letak dalam but kereta..for sure tk hilang bau dia..cara dia amik sekeping dua roti pehtu lekatkan kat doyan tuh..

then dalam peti ais kalau bau busuk sgt..letak uncang bag serbuk kopi dalam tuh..insya allah..

Originally posted by Arwen at 19-5-2005 10:26 AM:
ada tak sape2 tau camne nak elakkan semut dan cicak kt umah...selain pest control...

yerlaa arwen...me pun nk tau gak...tapi kalau dalam balang gula tuh..nak avoid semut nie masuk..just letak beberapa biji cengkih kat dalam balang tuh..insya allah semut tak masuk...ini saya mmg dok wat...

Originally posted by ajinomotonosuga at 14-5-2005 02:13 AM:
kalo de anak kecik (oang tue pun kene peringatkan) , makan salu buah buahan tu gitu gitu bukan wat jus or lenyek2 cair..buahan ni elok di makan , basuh duluk..good untuk GIGI banyak vitamin agen pe ...

abe aji ...kat sini pun ada yer...

Originally posted by Kacip_Fatimah at 19-5-2005 10:45 AM:

yerlaa arwen...me pun nk tau gak...tapi kalau dalam balang gula tuh..nak avoid semut nie masuk..just letak beberapa biji cengkih kat dalam balang tuh..insya allah semut tak masuk...ini saya mm ...

Kalau semut yg nak masuk blg gula tu tak pe sbb tu tahu nak elak camne tapi masalah ni yg merayap dari mana pun tak tahu...sampai dalam air masak kosong dlm jag letrik tu pun dia nak masuk..itu yg problem tu...x sempat nak simpan dah kena masuk semut...terpaksa buang..sayang je air tu.

pada sesapa yg suka makan petai kalau nak kurang kan bau petai bolehlah merendam petai tu kedalam air beras selama satu jam selepas dipotong.  dah tu bilas ngan air bersih so bolehlah dimasak...insyaallah.

cara memilih sayur2an.

kobis  - pilih yg ringan. bila dipotong kelopak atau rongganya besar..jenis ni manis
tomato  - warna kehijauan sebab ia padat dan sedap
sawi - daun lebat tapi batangnya kecil lebih sedap dan manis. yg bebatang besar kdg2 pahit.
timun - pilih yg lurus dan warna di bahagian pangkalnya tidak begitu hijau.
kentang - permukaan kulitnya mulus tanda benjol2 yg ketara.  bentuknya bulat pjg serderhana. warna kulitnya coklat muda sekata jg ada kehijauan atau kebiruan (muda).  saiz sederhana.

beberapa hari sudah..saya ada menonton citer yg di hoskan oleh jasmin hamid.Dalam rancangan tuh,sorang tetamu dia bagi petua cara nak elak semut ialah dengan memotong limau nipis/kasturi pehtu letak jer kat mana2 tempat laluan semut..
saya tk penah cuba lagik..sebab sibuk nak pindah barang!kalau arwen cuba..berkesan..bagitau laa erkk...

Originally posted by Kacip_Fatimah at 20-5-2005 09:38 AM:
beberapa hari sudah..saya ada menonton citer yg di hoskan oleh jasmin hamid.Dalam rancangan tuh,sorang tetamu dia bagi petua cara nak elak semut ialah dengan memotong limau nipis/kasturi pehtu l ...

okay, thanx for the tip. esok gak arwen try....nanti arwen bagitau.