CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8038|Reply: 45

anak masuk asrama

tak tahulah kut ader ker tak parent kat sini yang anak dah beso2 mcm anak akak dewi. tapi nak tanya ler ckit pendapat korang.

Anak akak masuk asrama tahun nie. tak ler jauh dlm negeri selangor juga. bukan aka tak der pengalaman aka dulu pun sekolah berasrama penuh gak. tapi bila time anak sendiri masuk asrama mak nyer pulak terlebih2 risau. beli itu ini takut anak lapar kat asrama.sampai nenek dia kata ni nak kasi anak masuk asrama ker nak pergi berkelah 3 bulan. hehehehe

kalau ader yang ada anak masuk asrama jom ler kongsi2 pengalaman. tips dan nasihat especially buat mama2 yang gabra cam akak nie.

Rate

1

Anak kak dewi masuk asrama tingkatan 1 atau 4?

hai kak dewi...lamanyer tak nampak??? pegi bertapa yer???

makanan or what we used to call cekikan tu memang penting if masuk asrama! ntahla...rasa msa i dulu2...macam kelaparan aje all the time! ala kebulur je rasa! but if ur anak a boy...what i heard from the boys' schools...habis la...org lain yg rembat!

Originally posted by KakFie at 4-1-2006 08:23 AM
Anak kak dewi masuk asrama tingkatan 1 atau 4?

anak akak dewi masuk asrama tingkatan 1. byk beza kan ting 1 ngan 4. nak bagi duit byk2 pun takut nak hilang jer. nak masuk akaun nanti payah lak dia nak keluar bandar untuk withdraw. tetau jer lah asrama mmg tak di bina di tengah town. kalau ade pun cikgu mesti tak kasi keluar.

aku dulu pon skolah asrama...
rasanye anak aku nanti pon kalau boleh nak dia dok asrama...
banyak experience n pengajaran dia boleh dpt....
bab2 makan ni.... kene train anak jgn cerewet sgt kot... apa ada kat dewan makan tu suh dia makan...
time aku dulu makan 6 kali sehari... breakfast, tea, lunch, tea, dinner, supper... debab aku time dok asrama... so bab extra ration ni tak de la penting sgt.... time outting tu boleh laa beli apa2 yg patut...

Follow Us
Originally posted by tina^^ at 4-1-2006 09:00 AM
hai kak dewi...lamanyer tak nampak??? pegi bertapa yer???

yerlah tina... tina aper khabor. akak dewi pergi bertapa kat gunung. sekarang dah kembali tak tau ler 3-4 bulan nanti kut2 kena pi bertapa lagi.:hmm:

Originally posted by yela at 4-1-2006 09:16 AM
makanan or what we used to call cekikan tu memang penting if masuk asrama! ntahla...rasa msa i dulu2...macam kelaparan aje all the time! ala kebulur je rasa! but if ur anak a boy...what i heard fro ...

anak akak perempuan..rasanya mmg ler gitu bende2 cekikan tu mmg menjadi idaman dan buruan masa kat asrama. kalau time mak bapak sesapa dtg melawat .... lepas balik tu bilik org tu mmg kena serbu ler mana tau dpt merasa sikit sebanyak.

kalau mak bawakan sambal kering ikan bilis dgn tempe ngan kacang tu ...pergh... best makan ramai2 ngan kawan2 kat dewan makan.

Originally posted by atira at 4-1-2006 09:27 AM
aku dulu pon skolah asrama...
rasanye anak aku nanti pon kalau boleh nak dia dok asrama...
banyak experience n pengajaran dia boleh dpt....
bab2 makan ni.... kene train anak jgn cerewet sgt kot. ...

makan kat asrama mmg byk kali yer atira. tapi kadang tu tak sedap. akak lak dulu tgk tukang masak. kat asrama dulu ade 2 tukang masak sorang tu masak sedap lg satu tu masak tak sedap. time tak sedap tu makan sikit jerlah. dulu asrama jauh mak lak bukan org senang nak dtg selalu. ader kut dlm 5tahun tu mak dtg 2-3 kali jer. bila time kuar town sebulan sekali tu ler nak boleh membeli makanan2 cam tu.

anak akak pula nak kata cerewet mkn tu tak ler tapi dia nie kalau tak sedap dia tak komplen cuma dia tak makan. tapi kalau yang dia suka tu ... dia pulun ler selagi boleh. kegemaran dia ikan masin atau ikan pekasam ... mkn ngan nasi ngan kicap pun dah cukup. Badan tinggi jer 151cm tapi berat 36kg. habih tu macam mana ler mama dia tak risau.

Originally posted by dewi at 4-1-2006 09:40 AM

makan kat asrama mmg byk kali yer atira. tapi kadang tu tak sedap. akak lak dulu tgk tukang masak. kat asrama dulu ade 2 tukang masak sorang tu masak sedap lg satu tu masak tak sedap. time tak  ...

hah... mmg tak sedap....
aku dok asrama dulu pon aku tau laaa... meehoon cam dawai.... ikan hanyir.. sume tu biasa laaaa..
sbb tu aku rasa some of the phase of our child development.. kita kene train gak dia hidup susah...
aku pon ngaku aku dulu pon org sng... both my parents have good job...
tapi aku tak di manjakan... apa yg ada kat asrama tu aku kene makan....
parents aku pon tak de la jenis hantar makanan kat aku every week... kadang2 je tu pon kalau ada apa2 special occasion cam birthday ke....
now aku thankful parents aku train aku cam tu... aku rasa aku umur aku muda lagi dulu tu aku dah boleh independant....

tapi terpulang laaaa..

Has dulu 5 tahun duduk asrama........bab makanan memang makanan kat asrama nie ada yg sedap dan ada yg tak sedap....itu yang perit tu tapi sebab dah bayar kena paksalah makan... bila mak datang dua minggu sekali mak memang dah tahu makanan kegemaran Has.......masak cili padi, asam pedas, gulai nangka atau sambal cili pedas......kalau tiba musim buah -buahan kenyanglah semua kawan-kawan asrama Has...itu tak termasuk mak bawa biskut dan cokelat.....memang kaki makan masa kat asrama dahulu dan badan apa lagi memang plam lah waktu itu......kami kat asrama dahulu boleh masak meggie dalam bilik cuma bila hari Sabtu dan Ahad nak tunggu time makan kadang-kadang tak boleh tahan sakit perut tapi nasib baik ada maggie jadi alas perut.....dan waktu itu kami rajin order biskut dari kawan-kawan yang tinggal diluar asrama.....kawalan asrama cukup ketat sebab asrama dalam bandar...

Originally posted by yela at 4-1-2006 09:16 AM
...what i heard from the boys' schools...habis la...org lain yg rembat!

tapi yela, masa sekolah kita dulu....makanan aku yang aku letak kat, errmm what we call coffee room ker? (kan kita takleh simpan food lam bilik) pon kene rembat gak

nway, nak tau gak anak kak dewi masuk asrama mana?

p/s: cite pasal makanan ni wat aku teringat ayam karbon laaa

Originally posted by katak_kiut at 4-1-2006 11:30 AM

tapi yela, masa sekolah kita dulu....makanan aku yang aku letak kat, errmm what we call coffee room ker? (kan kita takleh simpan food lam bilik) pon kene rembat gak

nway, nak tau gak anak ka ...

anak akak masuk asrama daerah yayasan selangor kat kuala kubu baru. nak kata jauh tak juga tapi pekan kuala kubu tu macam pekan koboi jer bukan ader kedai besar supermarket ke.

Originally posted by dewi at 4-1-2006 11:46 AM

anak akak masuk asrama daerah yayasan selangor kat kuala kubu baru. nak kata jauh tak juga tapi pekan kuala kubu tu macam pekan koboi jer bukan ader kedai besar supermarket ke.

Asrama memang selalu dibina di tempat "Jin bertendang"..kalau ikut bahasa slanga.  Rasanya reason being supaya student tak banyak access to pengaruh tak baik selain drp tanah lebih murah.
Masa akak di asrama dulu, dari form 1 sampai 5, makan memang mewah.  Mewah bukan bermaksud sedap tapi frequent.  6 kali sehari.  Breakfast, morning tea, lunch, tea, dinner dan supper.  Badan kebanyakan student memang di pam pam kecuali akak yang metabolism tinggi ni kurus kering jugak.  Walaupun murah dengan makanan tapi still jugak kena ada stock dalam drawer tu atau istilah kat asrama tu, "ration".  Akaknya bila banyak sangat study, perut pun cepat je digest makanan dan terasa lapar.

Tapi if given the choise,  akak lebih prefer anak2 masuk sekolah asrama dari form 4 sebab masa tu basis insyAllah dah cukup kuat.  Form 1 still belum ada identiti diri sendiri dan senang ditiup angin. Tapi akak bukan nak generalise, ada yang masuk form 4 sebagai budak baik tapi bila keluar kecundang jugak ada yang masuk dari form 1 baik tapi still maintain jugak dari segi akademik dan keperibadian.  Sekarang ni dengan perkembangan teknologi, gejala tak sihat senang menular walaupun asrama tu terletak di hutan rimba sekalipun.  Itu yang takut.  Tambah kalau jauh dari perhatian ibu bapa.  Takut pulak memikirkan.  Ataupun akak ni paranoid??:stp: Yang penting mix with the right group of student dan jati diri kena kukuh, itu tips for survival.  Martial art pun kena ada jugak sebab banyak sangat kes buli by seniors.

Originally posted by KakFie at 4-1-2006 02:50 PM

Asrama memang selalu dibina di tempat "Jin bertendang"..kalau ikut bahasa slanga.  Rasanya reason being supaya student tak banyak access to pengaruh tak baik selain drp tanah lebih mu ...

thanks kak fie... dewi ader gak nasihat serba sedikit pasal kes orientasi dan ragging nie. dewi ader pengalaman sekolah asrama tapi tak pula kena buli @ ragging sebab dewi masuk asrama 1st batch tak de senior.

kalau dewi buli org tu ader ler tapi tak ler tahap sampai org nangis

Originally posted by katak_kiut at 4-1-2006 11:30 AM

nway, nak tau gak anak ka ...

masa time i boleh simpan food dlm dorm, but tak boleh makan dlm dorm aje...haku ni tua nor rasanya!!

Originally posted by yela at 5-1-2006 12:25 PM

masa time i boleh simpan food dlm dorm, but tak boleh makan dlm dorm aje...haku ni tua nor rasanya!!

ye ke? ish time aku sudah tukar laaa
simpan takleh, makan pon takleh

Originally posted by katak_kiut at 5-1-2006 12:57 PM

ye ke? ish time aku sudah tukar laaa
simpan takleh, makan pon takleh

time akak dulu simpan boleh, makan boleh siap buat party lagi dlm dorm. memalam buat nestum, buat air masak megi.

pas tu ader pantry leh ler takat nak masak cokbilis ker.

kira mewah gak ler asrama akak dulu.

nasib baikla anak pompuan yg masuk asrama..kalau anak lelaki..ngan baldi2 sekali senior sapu.mknan jgn ckpla.bwk setin biskut...yg tinggal tin ajer..penutup tin pun ilang.i xder anak besar lgla tp ni kutip pengalaman hubby dan kawan2 lelaki yg duduk asrama.tp i think xper jugak bwk mknan byk2 ke asrama.kalau studi malam2 tu ade ration bestnye mkn ramai2.lgpun kalau dah ade mknan byk kt asrama,mesti nk kuar ke town malas xtau nk beli ape.so blhla sedikit sebyk mengurangkan anak u kuar jejalan kt town

sr2d2, dewi ingat dewi ader pengalaman masuk asama tak ler risau sangat tapi rupanyer zaman kita dah beubah. dulu2 tak ler pernah dengar pasal buli/ragging kes curi ker kat asrama dewi. ader pun kes terpencil. dewi pergi pendaftaran semalam terkejut juga bila cikgu dia cakap jgn kasi duit kat anak sebab kes kecurian byk berlaku. hmmmm dulu dewi siap bawa tabung lagi buh atas meja tak der sapa pun ank jeling. takat hilang barang sebab tersilap letak ker kecuaian mmg ader tapi tak ler sampai baldi pun kena kebas.

makan tu biasa ler kalau org tak pelawa tak ambil.tapi pantang d pelawa.... licin. tapi bagus juga byk peraturan yg cikgu buat untuk atasi masalah. anak dewi sibuk nak hp. dewi tak nak bagi sebab dewi rasa budak sekolah mmg tak patut bawa hp. nanti jadi dist4raction pula asik sms kengkawan. nasib baik sekolah dia pun melarang murid2 bawa hp. dulu masa dewi d asrama bila ader murid baru masuk kami tak berani pun nak buat bising ker memasing duk diam jer org tanya baru jawab. tapi bebudak asrama sekarang macam tak heran jer ader mak bapak org dlm asrama. bebudak sekarang makin berani. mak budak lak takut ..... :gila: