CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cikgu_2020

enfagrow or dutch lady?

anak saya minum dutch lady step 2,, so far ok je. kalau saya ajar2 something new kat dia cepat je tangkap.. so saya rase ni semua takde kaitan ngan susu mahal or murah.. yg penting cara parents tu mengajar anak2... mcm my cousin bagi anak dia susu S26 tapi still anak dia takleh meniarap pun lagi wlaupun dah 10 bulan, beza 1 bulan je ngan anak saya.
tapi klau mak ayah berkemampuan tu takpelah...

anak2 saya minum susu badan .. n kalau diorg dah mkn besar, saya campur.. tp rata2 alhamdulillah dua2 anak sempatlah minum susu badan sampai 6 bln tuh.. yang 1st lepas 7 bln minum dumex.. alhamdulillah OK jerk. pastu tukar baby sitter n ahkak tu soh tukar nestle sbb anak saya kembung.. n alhamdulillah bagi neslac dia OK... makan pon banyak..aktif pon iyer..Anak 2nd tak cukup susu badan masa 12 ke bawah bagi NAN..ujung2 11 bln tu dia berak hijau..  pastu 1 thnn saya bagi ANMUM essential n alhamdulillah dia suka n minum banyak.. berak2 nya pon tak ijau cam dulu.. dia pon aktif gaks..
Susu apa2 pon OK laa rasanya..

bg haku susu termahal adalah susu ibu...seme ader...naper aku kater mahal?anak aku amik breastmilk jap jek....sbb masa aku tatau aper2 sgt tentang BF.pehtu terpaksa plak pakai susu mahai..bukan sengaja..with a cause..sbb anak gue ada rashes2 plak...pehtu episode ke klinik rsnyer seminggu skali...sib baik le ada doc suggest pakai alternatif murah skit(isomil to certain bb biler tambah solid food leh sembelit)..fuh..lega poketku.....pehtu ngk2 sbb asyik sakit jek..berat plak tak ok..dr suggest susu utk maintain growth plak..skali lg poket aku kena..high maintanace tul anak aku nih...sib aku pakai susu murah jek kat nursery..kalo tak 1/3 gj melabur kat susu jek...
utk jdkan anak cerdik..faktor pemakanan dan stimulasi tuh penting...seiring dan sejln

aku nak tanya skit la... mcm susu dutch lady 123 perisa coklat tu kan (ini kes utk budak bawah 3 tahun la)... kalau aku bagi anak aku 100% susu perisa coklat, khasiatnya sama tak ngan susu plain? takpe ke bagi susu coklat 100%?

coz anak aku baru 2 tahun, takut x baik plak bagi 100% susu perisa coklat... masalahnya sejak aku bagi dia susu perisa coklat tu... sepanjang masa dia request "mama... nak melo!"

mak chammy cakap budak bila dah pekena  susu bercoklat,memang susah nak minum susu plain...

ye ke chammy... kira aku dah salah step la ni?... alahai... asal beli susu perisa coklat tu untuk sarapan dia la konon nya... sebab aku pikir cam x elok bagi milo utk dia... baik bagi susu perisa coklat yg mmg sesuai ngan umor dia...

ni tup2 sepanjang masa "mama... nak melo!"... dulu "mama... nak tutu"

Follow Us
ada anak member hasben,start umur sethn kot...minum susu kotak jek...bdn sedap jek...nak kater tak pandai..pandai gak...sbb ms g umur dia 2thn..tak pakai pampers dah...ckp pun petah le gak...tp member tuh ckp mmg anak2 dia cepat,tumbuh gigi pun cepat..yg bongsu ms lahir dah nak tumbuh gigi...

Menarik isu susu ni.. Susu mahal ke murah ke sebenar ikut kesesuaian bayi dan kemampuan parents..Tak juga yg bagi susu mahal ni nak berlagak..Cuma mungkin rasa mampu..apa salahnya ..
lagipun aku selalu pikir cam ni aku tiap2 hari belanja makan kat opis lebih kurang 8-10 hengget (utk makan) sehari kalau seminggu dah RM50..so susu anak ni cuba i tin korang bahagi lah berapa lama boleh bertahan..aku rasa sehari tak sampai pun RM5 .. Tapi tengok balik kemampuan ..cam aku anak dah dua..abg kena mengalah lah..
pengalaman aku pasal susu dan tahap kecerdasan anak:
anak No. 1... breastfeed setakat 3 bulan pastu s26..Enfapro..Enfagrow (sampai 2 tahun)..essential sampai la ni.. tapi aku campur gak ngan Dutch Lady 123 perisa biasa
Hasilnya..anak aku berjalan umo 13 bulan..tumbuh gigi setahun lebih ( aku rasa setahun setengah kot)..bercakap tak pelat dan terang..1 tahun lebih dah pandai bercakap..suka buku...pick-up..tapi motor skill kurang sket..dah umo 2tahun lebih barulah suka memanjat /melompat macam budak2 lelaki lain la

No. 2 breastfeed sampai sekarang (1 tahun)..kat nursery top-up ngan enfalac A+..prediasure..
Hasil..tengah practise berjalan ..memanjat dah master...aftif tak ingat (penat aku) gigi tumbuh masa umo 6 bulan sekarang dah 6 batang

Kesimpulannya..mana2 susu sama je tengok atas kemampuan parents dan kesesuaian baby..Kalau dah ader duit lebih tu tak salah nak melabur sket beli susu yg mahal..Ukur baju kat badan sendiri...especially tuk yg 2 tahun ke bawah kalau nak jimat lagi breastfeed la...Beli susu mahal pun bukan sebab nak berlagak...Cam orang jugak memula pakai keta Kancil bila duit dah lebih naiklah wira..innova etc... fungsinya tetap sama...

Aku rasa isu ni lebih  sesuai dibincangkan di board parenting

aku setuju ngan owen. sebenarnya susu mana-manapun sama je.. cam anak2 aku, masa diorang baru lahir sampai umo setahun aku bagi similac advance tapi perkembangan diorang tetap berbeza. si abang umo 11 bulan baru blh berjalan. tapi si adik umo 9 blan dah blh berjalan. siadik lagi cepat pick up dari si abang. bila dah setahun lebih, abang aku bagi essential tapi si adik dutch lady 123 perisa biasa + honey. perkembangan diorang sama je aku tgk. malah aku tgk adik dah blh lwn si abang w/pun beza umo diorang ni 2 tahun lebih. satu lagi faktor aku rasa sebab si adik ni dari baby lagi dia dah duduk kat nursery, tapi si abang ni lepas 2 tahun baru duduk kat nursery. before tu maid aku yang jaga.so, perkembangan dia jadi terbatas sebab asyik dengar mek indon tu je...

Originally posted by owencute at 25-1-2006 10:00 AM
Menarik isu susu ni.. Susu mahal ke murah ke sebenar ikut kesesuaian bayi dan kemampuan parents..Tak juga yg bagi susu mahal ni nak berlagak..Cuma mungkin rasa mampu..apa salahnya ..
lagipun aku s ...

ada sesetengah baby dia susah nak tukar susu... mgkn rasa lain sikit, dia dah xnak.

anak ko minum susu campur2 ek owen? xpe ke? aku pun baru cadang nak wat camtu... sbb anak aku skang minum essential... then aku selangkan ngan dutch lady 123 perisa coklat tu... aku igt nak tukar terus ke dutch lady plain + dutch lady coklat... maklum la... ekonomi meleset... makin x mampu beli essential...

cikedee,  Aah anak aku minum susu campur2 asalnya aku nak tukar  dari Essential ke dutch Lady 123 tapi entah kenapa aku rasa tak sampai hati so aku campur ajerlah..maksudnya awal2 bulan tu aku beli essential pastu dah tengah bulan aku beli plak Dutch Lady ..aku takdelah campur tuk hari yang sama..aku tengok ok jer..lagipun aku berani sket sebab dia dah nak masuk 3 tahun..dah makan/minum macam2..tapi ko tengok dulu anak ko camne takutkan tak serasi plak..Anak aku minum 123 perasa biase jer..sebab dia tak suka yg coklat..

Memang setengah baby dier tahu rasa susu..anak aku yg second tu aku sajer2 tukar dari Enfalac A+ ke enfalac biasa sebab murah sket..(utuk nursery kat umah fully bf) tapi yg jaga dia cakap  dia tak nak minum sangat sebulan lebih baru abis satu tin 900gm..memula aku ingat dia tak nak minum susu ..risau gak so aku beli lah pediasure at least kalu dia minum sket pun takper..sekali pagi tadi yg jaga dia tu siap cakap anak aku cukup suka susu tu banyak plak dia minum..tahu plak dia rasa susu murah ngan yg mahal...mak ai.. alamatnya si abanglah terpaksa berkorban...

owen, taste ko mcm sama plak ngan aku... dari essential nak tukar ke dutch lady! he he..

aku harap anak aku x memilih susu... sblm ni pun dari dia baby aku dah tukar mcm2... mula2 dumex, pastu snow, frisolac, essential... then ni nak try dutch lady! he he... nampak mcm maknye plak yg lebih nak rasa semua susu!

salah satu sebab aku akui la... masalah kewangan pun ye... bak kata ko, ikut yg termampu. dia dah 2tahun.. cuma yg buat aku belah bagi bila doktor ckp kat aku, jgn biasakan tukar susu coz sistem penghadaman budak sekecil ni x berapa kuat lagi... takut perut dia tak serasi.

tapi aku rasa nak try beli dutch lady pek kecik dulu. kalau confirm dia suka, aku akan teruskan.

aku ni byk citer dan soalan plak.. kesian tuan umah... tanya sikit je tapi byk plak yg menyimpang! sorry ek tuan umah...

ha..ha.. cikedee...aku boleh nak tukar 123 tu sebab tengok cite...123 la...pastu pegi sureheboh booth duch lady tu jual RM15 tuk refill 1.2 kg saje jer try..Ok lah tu lagipun maknye suker sangat minum freshmilk dutch lady ..aku rasa dua tahun dah ok dah tu...

aku plak owen, berkenan dutch lady pasal tin @ cover dia menarik! ha ha...

tambah plak bila tgk rancangan dutch lady tu la... tgk sofea jane tu... sure anak dia pun minum susu dutch lady je... xyah yg mahal2 (susu sponsor!) he he...

tapi one thing la... aku x suka bentuk sudu dutch lady tu... lebar skit so sama genap ngan mulut botol susu, bila tuang susu, sure tumpah! so, aku guna essential punya sudu je.

owen n cikedee dah buat bod neh mcm bodd parenting..hehehe...penah dak anak korang biler tukar susu tuh berak mcm taik hulk hogan?haku penah kena skali..ms anak aku umur 4bln kot.bg dumex(seme sbb iklan..mmmmm...pandainyerrrr)..skali kuar taik ijau...pelik plak haku..terus jumper dr...

penah.... tetiba semelit semacam... time tu assential baru upgrade formula.... terus stop coz x tahan tgk aksi dia semasa nk membuang.... siap najis dia cam taik kambing.... skang nih terpaksa remain ngn pediassure coz slps cuba aritu anak nk minum yg tu jek... ikutkn mmg kopak ler... tp, ader perubahan sket badan anak semakin berisi.... almaklumlah anak ddk ngn maid yg mmg x berapa rajin nk masak..... terpaksa cover ngn susu... lps ni nk try campur la ngn 123 tu... cam best jer....

honey..masa anak sulung owen minum enfagrow (sebelum tu enfapro) selalu sangat kena sembelit..memang taik tu kalah hulk hogan ..biler tukar essential..ok jer..
nurryn..pediasure tu memang ada dua perasa jer ker? takde perasa biasa ker??

honey..Tu lah dah suggest tuk move topic ni ke parenting