CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: matchip

Mesir

I love taking pictures of local children & they love the camera too!

Rate

1

The pretty egyptian tour guide. hehehe

Rate

1

my friend bwk i jln2 Khan El Khalili's market. shopping for souveneirs.

Haa..ni lah Mohammed, our guide

yg ni plak, satu market in Wikala, Downtown Cairo. Market yg byk jual kain2.. aku nak cari cadar mcm hotel tu, egyptian cotton, tapi kain ela pulak yg kawan aku ni bwk..

Signboard kat kedai. Wrong grammar? We don't care..

Kedai2 bwh fly over pun aku redah!

I couldn't resist a snap with these 2 pretty young girls i spotted under the fly over.

Belly dance + dinner on Nile Cruise. We boarded The Nile Pharaoh. I think we paid around rm120 for this.

Pssstt..mod! boleh dpt extra credit tak letak gmbr belly dancer? hehehe

The Sufi dance, (I think) aku pulak yg pening tgk dia pusing2..

Follow Us
baru balik dari cairo ahad lepas..
mmg seronok kat sana..
wlupun hanya 3 hari saja (3hari kene bekerja) dpt berjalan2 tp sudah ckup memuaskan hati dan rasa mcm rugi plak amik tiket balik cepat..

kota cairo yg sibuk dgn bunyi hon kereta dijalan2 sekitar downtown..
peniaga2 di jalanan yg memberikan harga2 gila..
kanak2 diorang yg sgt friendly dan sering say hi dan welcome kepada tourist..
polis sentiasa berada di dalam town menjaga keamanan dan terbukti polis2 mereka juga friendly..
paling best bile time aku nk lintas jalan je mesti polis yg jaga trafik tu akn tahan kereta suruh stop bg aku lintas dulu kt zebra crossing sbb kt sana pejalan kaki tak dihiraukan oleh driver..driver always right..
naik teksi plak kita bg berapa yg ikhlas je kt die..tp ada skali tu aku test bg 3 pound die kata tak cukup..die nk 5 pound..so aku pun bg le..sbb selalu mmg aku bg 5 pound tp sesaja nk test..
shoping souvenier kt khalili mmg gila..diorang leh recognize yg aku ni org malaysia..
aku start jalan kaki dari khalili tu sapai betul2 kt stesen bas kt sebelah stesen metro attaba..sepanjang jalan tu org berniaga..diorang sume turun shoping sbb nk raya haji..beli tudung kt mak aku harga asal 40 pound...sbb aku ni leh cakap arab sesikit mintak kurang dpt 10 pound sekeping tudung..tudung tu mmg takde kot kt malaysia sbb tu aku rasa nk beli kt mak aku..aku beli 7 keping berlainan warna..
balang shisha pun aku beli gak..yg kecik dgn yg medium..2 tu die tolak kt aku 50pound je..siap bg free tembakau n piramid kecik2..lepas solat raya haji jejalan area piramid kt sakkara mephis and great giza pyramid..masa kt sakkara sempat gak le g carpet school beli karpet kecik..mahal tp cantik..org dtg umh aku semua nk karpet tu..masa kt giza jejalan naik kuda g tour area pyramid..cuaca panas tp berangin dan rasa nyaman je..
plan ke alex terpaksa dibatalkan sbb tak sempat dan masa tak mengizinkan...3 hari bekerja diberi hotel dan aku stay kt atlas hotel..staf hotel mmg best dan baik dan byk membantu..then lagi 3 hari aku stay kt Let Me Inn Hostel..yg ni lagi best..friendly abis dan yg best aku leh lepak2 dgn mat salleh..diorang pun friendly abis..yg best nye hostel ni wifi sapai dlm bilik..kt lobi pun ada pc berinternet..diorang arrange kan aku nye pyramid tour pun best gak sbb die kasik aku tour guide ppuan yg cun dan friendly..tp kesian gak kt guide aku tu kena guide aku di hari raya haji..

kat cairo susah gak nk cari nasi..so hari2 aku bantai philly steak ni atau kebab ayam

my guide

blue mosque kt citadel..

tpt amik wudu'

dalam masjid

kt area citadel ni ada muzium tentera..

misil yg diorang penah guna masa perang

jet pejuang

brahim pasha statue

view cairo frm citadel

luar citadel

palm tree

egyptian museum..tgk mummy kt sini le

luar muzium

ni lak experience aku gi egypt.sama dgn azharfcsit, baru balik ahad lepas..
aku gi dgn satu travel agency kt bangsar.first time gi mlancong dgn travel agency.biasanya kami buat research dulu before travel mana2, but then this time x sempat due to short notice dr hubby yg confirm dpt cuti.so, xpe la try dulu.mana tau ok gi dgn travel agency, next time buleh pegi lagi.
so, kami naik egypt air.ni la first time guna arab carrier..x best lgsg. kami dah request dok depan sbb nak tpt baby cot.masa check in, request lagi.alih2 masa kt atas tu buleh derang letak 2 babies kat depan.disebabkan baby aku dah dekat umo 2 thn, dia letak kt floor, baby org lain kt atas tpt original baby cot should be.GILA BETUL.dah la 12hrs flight.elakkan la naik arab carrier ni..kampungan betul..
sampai kt Cairo, ada la wakil dr travel agency jemput kitorg kt airport.sepatutnya kami ni bukan gi tour group.juz me,my hubby and our son.tiba2 guide tu kt ada kwn dia akan amik kami kt hotel (bukan dia sendiri),turn out org tu jd guide utk tourist group dr singapore.so nak tak nak, join la naik bas dgn derang.maybe company tu join kan kitorang sbb nak jimat kos. 2 hari join group tu.buang masa.sbb derang ni suka gi tpt shopping je byk, which is mmg arab tu suka bw gi tpt2 gitu untuk katok pelancong..kitorang ni pulak jenis tak suka sangat nak shopping, unless bende tu tak dapt kt mesia..aku rasa almost everything we can find in malaysia now, just a matter u want it or not.or , u really need it or not.
perception aku skrg, mmg nyampah kt arab but im sure not every arab is bad, so maybe kl gi lg next time gi sendiri.jgn gi dgn travel agency, we could not get to know the real face..kt sana terjumpa 1 chinese couple.rupa2nya dok kt our neighbourhood.dia amik package 12 days dgn travel agency yg sama dgn kitorg..i remember wut the husband said.."so regret"..

rugi le camtu naoki..
aku pun cam kau gak suka sana g jejalan tgk negara org tak suke sgt shoping..shoping benda2 yg betul takde kt malaysia je..masa aku nk book tiket dulu pun pada asalnye mmg nk naik egypt air..tp bila aku dpt tau yg egypt air tak wat direct dr KL aku pun cari airlines lain..so dpt emirates dgn harga yg murah..segala hotel dan hostel yg aku tinggal sume aku book dari internet lepas baca review2 org terdahulu drp website yg berlainan..hasilnya mmg puas hati..aku ikut guide utk piramid je..piramid ni pakej tour paling popular dan byk agensi suka menipu..aku dh tanya gak bbrp agensi sblm pegi dan terbukti hostel yg aku tinggal tu menyediakan harga termurah dan servis yg bagus..guide aku cakap die mmg keje dgn tourism egypt jadi tour guide dan ada esen..gaji die dapat pun bulan2..so aku tak jadi la kasik tips kt die..hehehehe...dr 250 pound yg aku bayar tu 50 dpt kt hostel dan balance akn dibayar pada agensi dan tourism egypt..250pound sorang guide sorang driver utk 2 orang tourist..sgt berbaloi..

tempat2 lain sume aku pegi sendiri dgn berbekalkan buku pasal negara egypt yg aku beli sebulan sblm pergi sana..dan buku ni byk membantu..selain tu aku nye bahasa arab pun masih boleh digunakan sket2 utk perbualan membuatkan agak mudah gak le nk berinteraksi dgn diroang yg tak fasih english..klu kt malaysia selalu rojak kan bm-bi kat sana aku terpaksa rojak kan english ngan arab..tempat yg aku g sendiri egyptian museum..sapai sana ada org offer utk jadi guide..tp aku tanak sbb aku ada buku sejarah egypt dan museum guide yg aku pinjam dari hotel..diorang ni nk tips je klu kita amik diroang jadi guide..islamic cairo plak aku jalan sket je..makam imam syafie pun tak sempat pegi apatah lg coptic cairo..dan mmg terkilan sgt sbb masa tak mengizinkan aku pegi ke alexandria..mmg aku nk g sgt alex ni sbb nk g library diorang tu..selain lepak kt laut meditrenean..

naoki pun mesti guide bawak pegi perfume factory..nama je factory tp barang2 mahal gile..tp aku ada beli bekas letak perfume pelbagai bentuk dan sgt cantik..bile tgk balik kt khalili mmg ada bekas yg sama tp pirates nye nampak cam berbeza sket..dr segi corak pun agak berbeza..puas hati gak le dpt beli yg mahal tu 2 ketul..yg murah2 borong kt khalili bazar...pastu last sekali diorang bawak g papyrus institute..institute tu just nk mengaburi mata kita je..ekceli ni kedai jual papyrus cuma ada le demo buat papyrus..kt tepi jalan plak ada org jual bananarus..nk gelak aku dgr...

mmg seronok cairo ni..aku plan tahun depan mmg nk g sana lg..maybe pegi dlm bulan 12 gak kot sbb cuaca die best sgt..nk abiskan islamic cairo + coptic cairo + alexandria..klu berkesempatan nk ke fayyoum tgk kincir air nabi sulaiman dan ke sinai lepas tu area jabar moses..plan nye mcm nk duk hostel hari tu je..hostel yg aku duk tu tingkat 6..naik lif die agak seram sbb style lama nye lift..lepas tu kt bawah tu mmg buruk sgt..tp bile sapai tingkat 6 mmg best lawa macam kondo mewah...seronok dpt lepak2 dgn mat salleh...

azhar, ko gi dgn emirates brp tambang? brp jam flight? tpt2 yg ko pegi tu lebey kurang sama dgn aku..tp mmg x best gi dgn guide..asyik cari pluang nak katok je..
ye, mungkin aku akan gi lg, tp kitorg gi sendiri la nanti..oh ye, ko dok hostel kat ne? apa nama hostel tu? aku dok cairo khan, derang ni tak tukar cadar.pemalas arr arab ni. yg menyebbkan aku tau derang tak tukar cadar tu sbb ada bekas muntah anak aku kn sket kat hujung cadar.tetiba aku dpt idea, kl bekas muntah tu ada lg, maknanya derang tak tukar.so, ptg balik hotel,tgk mende tu ada.sah la,kan..so, next time aku dok mana2 hotel aku nak bt camni lah.leset taik idung ke..yg kecik2 tak nampak,tgk tukar tak..
oh ye, kt papyrus institute tu pon nak mengatok org suh beli lukisan and baju cop dgn tulisan higrolifik.aku x beli pon   tp ok gak kl beli, sbb mende ada kt egypt je rasanya.cuma kt institute tu mungkin mahal sket aa..harga katok la katakan..masa kt khalili bazar tu guide tu cuba mengheret aku masuk kedai bekas kaca tu..husband x nak ,bg reason takut anak aku yg nakal ni tersnap brg2 kaca tu.dia heret kitorg masuk kedai yg jual sourvenir.laki aku beli penanda buku dr kulit papyrus tu je.mesti derang kata kitorg ni kedekut giler..lantak la..

aah..satu lagi kt egypt ni, most toilet yg aku masuk smua jenis xde paip.jenuh lerr..kl gi negara kapir xpe larr, ni negara islam,tempat lahir banyak ulama, xde kesedaran mende gini..

benda yg buat aku terkejut abis..
kt azbekia garden aku lalu bau hancing gile..tp bersangka baik dgn menganggap yg maybe garden so maybe binatang2 seperti kucing anjing ni main kencing je kt tepi2 garden tu nye pagar..then ada satu hari aku tgh jalan aku tgk bbrp lelaki macho egyptian ni selambe dek je kencing kt pagar garden tu maka terjawab le persoalan aku selama ni bile lalu kt situ bau hancing..

aku duk kt Let Me Inn Hostel...
diorang ni mmg pentingkan kebersihan..
agak kerap dan rajin gak diorang bersihkan hostel tu especially bilik air..
mcm aku siap request extra blanket lg..diorang kasik..
tp satu aku tak puas hati aku duk 2 hotel (Atlas n let me inn) apsl diorang kasik towel yg sedang je..bile lilit tu mmg ngam2 je towel pastu spai atas sket dari lutut..selalu hotel mesti bg towel yg besar dan labuh..tp die bg 2 lai

azhar, baper tambang emirates?

hari tu dapat MYR3130 return..(2 bln awal)
klu lmbt sket beli MYR 3830..

transit kt dubai yg meriah gile die nye duty free..

KL-dubai hampir 6 jam
dubai - cairo 2 jam setengah kot..(naik airbus)
cairo - dubai 2 jam ngam2 (boeing 777-300ER)

[ Last edited by  azharfcsit at 1-1-2008 12:40 PM ]

Originally posted by aiharanaoki at 31-12-2007 07:59 PM
aah..satu lagi kt egypt ni, most toilet yg aku masuk smua jenis xde paip.jenuh lerr..kl gi negara kapir xpe larr, ni negara islam,tempat lahir banyak ulama, xde kesedaran mende gini..

toilet sana tak de paip tapi semua toilet sana equipped with spray yg keluar fm toilet bowl tu! aiii...you tak perasan ke? dia punya faucet located at the bottom of the toilet bowl.  toilet buruk kat pyramid pun mcm tu jugak!

ohh yes, the men there mmg selamba kencing everywhere!!  tepi jln. tepi diniding, bwh bridge.. sabar je lah.