CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4179|Reply: 6

menora

Saya selak2 topic yg. lalu tak nampak pun menora jadi saya buka thread baru. Tak larat selak dah...
       Ada sesiapa biasa tengok persembahan menora ni. Sewaktu emak saya kecil dulu dia suka tengok menora, dimainkan oleh orang Melayu katanya. Masih adakah orang Melayu main menora sekarang? Di Kelantan bagaimana dengan situasi menora ni...ada lagi ke di kalangan orang Melayu?

Rate

1

plainpaper This user has been deleted

pernah dengar menora...
tp tak tahu mcm mn...
tak pernah tgk pun...
skrg ada lagi ke???

Sebut Menora I teringat seorg penari, datin dr Kelantan.. lupa nama beliau..

Music for Theater: MENORA

Menora is another dance drama form. It is of Thai origin and is practised mainly in the Malaysian states bordering Thailand: Kelantan, Kedah and Perlis. It is also known as Nora or Lakon Chatri and is performed as entertainment, in conjunction with religious rituals and on Buddhist holidays, especially Wesak Day.

Instruments used include a pair of hand cymbals, a pair of small knobbed gongs, a pair of wooden sticks, a barrel-shaped double-headed drum, a reed instrument and a single headed vase-shaped drum. (Tan 1988).

http://www.geocities.com/ar035595/senibudaya/menora.html

pada amatan saya menora di kelantan di kalangan melayu dah lama 'extinct'...

yg ada sekarang di mainkan oleh orang siam dan mungkin ada satu dua pelakun yg melayu dalam troupe tu tak tau la...

tapi walaupun orang siam dan di mainkan di 'ketek'2 (wat) di tumpat misal nya...setahu saya mereka guna loghat klate jugak...

saya pernah sekali tengok menora (tradisional) ..waktu kecil2 dulu...di mainkan di rumah orang cina di kampung melayu (cina yg telah integrated dengan orang melayu..( dan .boleh tulis jawi )...waktu tu kalau tak silap saya hari raya cina ke chap goh meh ke tak pasti..dah lama benar...

menora ni macam wayang kulit la irama muzik nya... tak ingat apa jalan cerita nya yg saya ingat semua watak termasuk perempuan di mainkan oleh lelaki..dan kumpulan lawak nya begitu funny saya ingat saya tergelak sampai  lembek tubuh....

Originally posted by belanga at 23-2-2006 05:23 AM
         Dia penari menora ke Fluerza, datin ni?  Yg. saya 'curious' ada lagi ke penari menora Melayu? Ada apa2 info tentang kumpulan menora di mana2 state ,tolong beritahu ya...kalau boleh say ...

I cuma boleh recall wajah Datin tu shj he he he he nama beliau lupa lansung.

InsyaAllah nanti kalo ingat I update.

Follow Us
Originally posted by Greenbottle3 at 25-2-2006 12:41 AM
menora ni macam wayang kulit la irama muzik nya... tak ingat apa jalan cerita nya yg saya ingat semua watak termasuk perempuan di mainkan oleh lelaki..dan kumpulan lawak nya begitu funny saya ingat saya tergelak sampai  lembek tubuh....

Yg. saya tengok ni musiknya tak macam wayang kulit. Nak kena tengok yg. Kelantan punya pulak.  Betul tu pelawaknya kelakar habis. Walaupun saya tak faham Siam tapi tengok perlakuan kedua2 'peran' tu memang menggelikan hati. Saya tengok penonton ketawa berdekah-dekah.

Cerita yg. dimainkan adalah berdasarkan cerita Buddist Jataka. Lebih kurang macam Ramayana juga. Cerita tentang Prince Suthon nak selamatkan Puteri Manohara. Puteri ni separuh manusia, separuh burung yg. dikenali sebagai Kinnari.