CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wacayasamalula

SAYUR2AN

sy pernah tgok kat rumah mkcik di kg.. dia tanam pegaga dlm bekas susu... sy tgok tanahnya ...
spiderlily Post at 7-3-2011 12:20

saya dalam projek menanam pegaga.... dah mula idup...tunggu membiak dan cover suma area tu... baru bole snap gambor dan publish.... nak tujuk sekarang.... malu... baru beberapa urat dan masih bawah umur...

sy pernah tgok kat rumah mkcik di kg.. dia tanam pegaga dlm bekas susu... sy tgok tanahnya ...
spiderlily Post at 7-3-2011 12:20

lembab dan berair... itu kemahuan pegaga... satu lagi.... sentiasa redup...

(applicable juga untuk kesum)

Reply 1262# spiderlily

Wah...rajinnya anak dara ni masak...kenyang suaminya dia nanti...dapat isteri pandai masak.........

lembab dan berair... itu kemahuan pegaga... satu lagi.... sentiasa redup...

(applica ...
craven Post at 7-3-2011 16:01

betul2... kat belakang rumah arwah opah saya.. byk tumbuh daun kesum.. rimbun..gemuk2 ... sampai makcik saya (dia berniaga kat pasar pagi..) boleh kutip n jual kat pasar pagi. 1 ikat rm1..

Reply  spiderlily

Wah...rajinnya anak dara ni masak...kenyang suaminya dia nanti...dapat isteri  ...
shiina Post at 7-3-2011 16:09

hee..hee... x rajin masak pon.. kadang2 je masak..

Kenapa dlm tanah pokok sayur yang saya tanam ada semut... nak buat macm mana nak bagi semut tu hilang @ mati?  tolong la... byk pokok sayur saya mati sbb semut ni...

Follow Us
Ni koleksi sayur-sayuran di rumah saya..

Kangkung yg agak gemuk yg kdg2 tak termakan.

Sawi yg disemai dahulu dan dah besar sikit baru transfer ke tanah.

Rate

1

Ni terung panjang putih.Dapat anak pokok dari kawan arwah Ayah di Slim Village,Perak.Tak pernah tengok yg warna putih sebegini.Rasa sama je dengan terung panjang ungutu.

Pokok ni beli kat nursery at RM8 kalau x silap tapi pokok dia skrgni cam nak matije..

Rate

1

Post Last Edit by cikgutuition at 14-3-2011 02:57

This pic was taken last 21st Feb. Skrgni lagi penuh dengan pegaga batasni..tempat ditanam x le redup pun n biasanya disiram dua kali sehari, pagi n ptg.

Tanah di batas tu tanah hitam di beli di nursery.Kata owner dia ,tanah diambil dkt dgn kilang kelapa sawit di Bidor, Perak. Tanah mmg pure black.Bukan di campur arang cam sesetengah nursery buat.Tanah tu kdg2 melekat2 n keras so kena genburkan sikit. Dicampur juga dengan sabut kelapa n of course mixed with mula2 dulu baja tahi ayam (pellet) n then baja organik yg dibeli pada RM80 seguni.

Koleksi terung-terung saya.Adalah dalam 12 bag rasanya.Semua ditanam dalam polybag kerana tanah di sini tanah liat je yg byk.Letak tanah hitam,dicampur sabut kelapa n baja tahi ayam n then baja organik.Tiada racun serangga digunakan.Kdg2 spray ngan herbicide and bubuh manuallyje ulat2 kecik yg macam ulat bulu tu.

Rate

1

Post Last Edit by cikgutuition at 14-3-2011 03:16

Ni kacang buncis.Masani baru 2-3 pokok je..Antara pokok yg paling susah nak disemai.Tanam 10 biji benih,kdg2 bercambah 2 je..hu hu Di tanam dalam polybag juga and satu bag max 3 pokok.

Lain2 sayur yg tiada dalam gambar yg ada saya tanam ialah:-

i. Kacang botol
ii. Kacang panjang
iii. Bendi
iv. Bayam
v. Cili padi
v. Pak Choy
vi. Ulam raja
viii. Pucuk ubi
ix. Terung pipit

Memang seoronok tanam2 semua sayur2 ni tapi byk gak dah keluar duit esp utk beli tanah hitam tu.Tapi skrgni dah ada batas,recycle je lah tanahtu.Lagipun akar2 sayur yg dah diambil dibiarkan atau digemburkan semula untuk next cyclenya sayuran.Yg best, semuanya organik n leh terus makan je.Alhamdulillah, sihat2 je sayur yg ditanam cuma ada yg terbantut tumbesaran mereka kalau lambat dipindahkan dari tempat semaian ke tanah. Terung kalau tanam di tanah walaupun ada tanah hitam x sebesar kalau ditanam di dalam polybag.

Saya masih belajar n experiment so harap leh berkongsi tips di sini especially untuk halau or cegah ulat2 terutamanya pokok terung tu.Sayuran lain cuma kena tengok2kan ulat bulu je lah or ada yang kdg2 akarnya dimakan ulat.

Yang tengah di semai skrgni ialah:-

i. Kacang pea (yg org buat masak sayur campur tu)
ii. Jagung
iii. kacang panjang (2nd batch)
iv. Tembikai

Paling senang nak tanam sudah tentu kangkung.Leh tanamje biji kangkung tu directly ke tanah.Cuma kdg kena tengok gak bila dah bercambah sesetengah akar di luar tanah so kena betulkan semula.or course kalau nak gemuk kena tanah hitam yg cantik n berbaja.

Rate

1

Ni gbr pegaga 20 days b4 gambar di atas.Dlm masa 20 hari dan berkembang mcm di atas.

Rate

1

Reply 1290# cikgutuition

wah seronok je tengok sayur2an yg ditanam teringat zaman kat kg di mana mak selalu tanam sayur2 ni tak perlu beli pun...tapi zaman tu dah berlalu. la ni dok kat taman nak makan sayur semua kena beli.

Post Last Edit by nurulazzah05 at 14-3-2011 09:15
atok ummi kater, ciku biasanya berbuah biler tuan yg tanam dier dah mati.. betul ka?? ummi ingat nak ...
mrsaafifi Post at 20-3-2006 14:59

kat rumah aku pun ada tanam ciku, tp belum berbuah lagi.. jenuh da letak baja.. x mau berbuah dia... entah la, kat rumah aku ada tanam :
a) pokok mempelam ( dah berbuah dan bole makan )
b) serai
c) Halia
d)Daun Pandan
e)Pokok delima ( ni pun satu.. x nak berbuah lagi... dah berbunga tp gugur.. bila nak berbuah entah, dah 5 bulan tanam)
f) Pokok Kelapa
g) Pokok Inai
h) Pegaga
i) Pokok Roselle

pokok tanaman akan datang :
a) kacang buncis
b) Daun salad
c)sawi

mak aku dah 'sound' da .. cukup tanam pokok tu semua kat belakang rumah... dah menyemak rupanya hihihi.. aku kat rumah hari minggu buat apa lagi.. selain berkebun... nak keluar shopping karang duit pun melayan.. hehehehe)

Rate

1

Nurul,

Saya pun ada beli ciku yg mmg dah berbuah di nursery n now tanam dalam polybag besartu. Alhamdulillah ada juga berbunga yg baru. Tapi mmg ada letak baja tahi ayam n then yg organik tu. Tanah dlm polybag tu pun letak tanah hitam. Nanti saya letakkan gbr kat sini.

Post Last Edit by nurulazzah05 at 14-3-2011 09:21
Nurul,

Saya pun ada beli ciku yg mmg dah berbuah di nursery n now tanam dalam polybag besartu. Al ...
cikgutuition Post at 14-3-2011 09:14

terima kasih cikgutuition.. nanti jangan lupa paste pic pokok awak kat sini.. mcmamana nak suruh pokok ciku ni berbuah lebat ? baja berapa kali seminggu ? kalau nak tanam pokok ni kena tahu cara-caranya gak... x boleh pakat main tanam je.. kena tau cara penjagaan dan cara mengelak dari serangga perosak... kena belajor dari yang berpengalam ni...

uukk.. Saya x berpengalaman pun.Pengalaman mengajar BI je.. he he

Pasaltu saya beli yg dah berbuah.. he he Tapi tanah maybe kena cantik kot.Baja x der berkali2 setiap minggu..Nanti matilak pokok tu.. Nurul kena tengok sukatan n kekerapan baja tu le.Cam yg saya buat dalam 1 - 1 1/2 sekali saya bajakan ciku saya tu..

Post Last Edit by cikgutuition at 14-3-2011 11:30

Ni gbr pokok Ciku saya. Kat belakang tu serai 'peha ayam' dalam 150 pokok..

Rate

1

pokok kunyit sy dh berbunga....
bunga kunyit ni sedap dicicah dengan budu....nyammm!

Uploaded with ImageShack.us

Rate

1

Saya tengah kekeyangan selepas makan nasi lauk ikan goreng je tapi sayur dia masak lemak terung panjang + pegaga + bunga kantan + ikan masin yg mak saya masak. jangan terliur lak ya..

Rate

1

Reply 1299# cikgutuition

aduh......gile ar kalau tak terliur dengan masakan kampung mcm nie....adusss.....