CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wacayasamalula

SAYUR2AN

Reply 1298# lavenderUngu81

Cantik..first time tgk.....

NI kacang buncis di belakang rumah.Ada le dalam 10 pokok tanam dalam polybag.Antara pokok yang paling payah nak semai.Semai 10 kluar 2-3 je pokok.Ada terbaca yg kacang ni kena tempat redup.Kat blkgtu x le redup sangat tapi terlindung le jugak.Ulat yg selalu dtg ialah ulat bulu n ulat putih kat daun tu.

Guna tanah hitam di campur sabut kelapa n baja organik.Tiada racun digunakan.

Rate

1

kacang buncis kena semai biji benih yg fresh.. baru senang tumbuh. kalau yg beli kat supermarket kak aya semai langsung tak idup. PELIK!!..

last2 try beli kacang buncis yg kat supermarket.. pilih yg tua (kadang2 ada ada terselit/tersesat kacang yg dah tua dlm banyak2 tu). balik rumah terus kopek amik biji letakkan dalam kain lembab. 2 hari dah cambah. dah boleh semai.

kalau biji yg fresh kita campak2 pun dia boleh cambah kalau tanah selalu lembab (dr pengalaman ni..).

Rate

1

best kalau dok kg macam cikgutuition ni.. macam2 boleh tanam sbb tanah luassssss... cuma rajin ngan ma--- je..

Aya,

Saya x duduk kg tapi area2 kg gak le..Dok rumah semi-d setingkat n kebetulan sebelah rumah tu ada tanah kosong tak tau sapa punya.Dulu punyalah semak tapi lepas da racun 2-3kali dah ok sikit n saya tanam je lah pokok2 pisang sementara tuan dia dtg balik..

Maybe kot kena yg fresh..Buncis yg sedia ada tu ada yg saya biarkan tua nak buat benih.Kalau dlm 8-10 pokok x cukup untuk dapat banyak sekali ambik.Kurang2 20pokok baru sedap utk dituai setiap batch

Reply  cikgutuition

aduh......gile ar kalau tak terliur dengan masakan kampung mcm nie.... ...
razifah Post at 15-3-2011 16:38

he he Emak saya mmg terror masak.Kenduri2 mmg org panggil jadi tekong masak.Yg paling saya suka mak saya masak ialah rendang daging hitam.1-2 harini nak suruh dia masakkan.Ni x pakai santan tapi pakai kerisik n kicap.Tahan lama..leh simpan berbulan2 dalam freezer sbb x ada santan.Makan ngan roti pun sodap..Nanti saya pastkan gbr..

Follow Us
Reply 1306# cikgutuition

org tua kalau masak memang sedap...dulu masa nenek ada lagi...mcm mcm dia masak...paling ngada2 masa bulan puase...mcm2 request...paling takleh lupe mee goreng n bee hoon singapura...sedap sangat....tapi sekarang dia dah takde...jadi cikgu hargailah emak yer.....sementara dia ade lagi...nikmati air tangan dia...mcm ifa...bila dia dah takde...mcm2 kesalkan dlm hati...

Reply 1306# cikgutuition

bg resepi sekali ye

Reply 1308# kieu

Nanti saya mintak mak saya tuliskan resepi dia.. Hari ni lak makan ayam masak kuah oren.. he he

he he Emak saya mmg terror masak.Kenduri2 mmg org panggil jadi tekong masak.Yg paling saya suka  ...
cikgutuition Post at 16-3-2011 02:03

Rendang daging hitam ..? i likeee ... tambah plak dgn daun kari masa merendang tuhh ... perghh, beraroma rasa. Memang tahan lamaaa ... lebihkan tang kerisik n bahan2 blended tuu ... masa raya haji thn lepas g bercuti ke cameron hgland bawa rendang hitam nihh, abis licin sampai titisan terakhir abg sy makan ... cicah ngan ketupat n roti, atau ratah gitu jerkk ... perghh. Di samping + daun kari, + dgn kentang (potong bulat n goreng dulu) pun sodappp ... wallaaa

Menu harini

sayur terung + buncis + bendi + cendawan. Cendawan je yg beli,yg lain tanam sendiri.

Ayam masak kuah oren

Ikan bilis masak petai

Ulam pucuk putat

Rate

1

request resipi rendang hitam gak....  

nak cuba nanti inshaAllah..
bagi la dua-dua resipi.. yg mak cikgu dan juga safiku... mungkin ada sikit kelainan dr segi bahan2 or step memasaknya...

bagi la dua-dua resipi.. yg mak cikgu dan juga safiku... mungkin ada sikit kelainan dr segi bahan2 or step memasaknya...

wahh cikgu.. bestnye menu dia.... dok dgn mak memang kenyang laa... masakan kaw2 walau simple.

Reply 1314# ayasofiya

Tu le..simple2 je tapi menyelerakan..cuma putat tu saya x makan..Mak saya ni semua jenis ulam di makan.Ulan yg saya tanam kat rumah ni cuma ulam raja, pegaga n kacang botol je..

Esok x tahu le apa lak dia nak masak..

bagi la dua-dua resip ...
ayasofiya Post at 16-3-2011 22:49

hihii ... jadik ruangan resepi pulak erkk ... sat nak recall (biasa main leburrr jerkk ... so kena recall bila nak menurunkan resepi nihh). K, ni yg ada dlm ingatan sy ... sapsapsui punye cara n xde sukatan

bahan2 :
- daging

bahan2 kisar :
- bwg putih
- bwg merah
- lengkuas
- halia
- serai

- semua bahan2 yg tlh dikisar diperap bersama daging yg tlh dicuci/tos + kicap lemak manis + kayu manis + bunga lawang. Gaul rata n perap dlm 1 jam.
- Panaskan minyak dlm kuali, then masukkan la semua yg tlh diperap tadi sampai agak kering air daging tuh ... then tambah la ngan sedikit air sampai daging empuk.
- Bila dah pecah minyak, masukkan bahan2 penambah perisa berkut;
+ daun kari (ikut suka nak banyak mana)
+ beberapa biji cili api (pun ikut suka nak byk mana)
+ kentang (potong bulat dan tlh digoreng terlebih dahulu) - tp ada org kata kekadang kalau masukkan kentang blh jd cepat basi ... so far bg sy xde la pulak problem sbb kentang tu pun dh digoreng dlu kann ...
- Akhir skali masukkan kerisik n kacau rata sampai la daging bebetul empuk. Tambah air jika terlalu kering atau nak berkuah.

Rate

1

Mak saya masak x letak daun kari tapi letak daun kunyit kalau x silap..

thanks a lot safiku... nyam nyamm sedapnyeeee...

sorry yea momod... terkeluar dr benang skejap ;)

cikgutuition..... turunkan le ilmu dr mak pulak.. ni mesti resipi turun temurun. susah tau nak dapatkan resipi turun temurun. selalunye pupus bila org tua2 dah takde. anak cucu bukanye peka bab2 ni... selalu bila dah 'melepas' baru la terkenang2 dan menyesal tak blajar dulu. masa diaorg dok masak dulu kita jadi tukang makan@melantak jew kan?!!.... hehe

Reply 1317# cikgutuition

selain daging bole ganti dgn ayam tak?