CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wacayasamalula

SAYUR2AN

Reply 1289# cikgutuition

tengok sayur2an yg cikgu tanam jadi bersemangat nak tanam sayur. dalam polybeg pun boleh kan

Reply  cikgutuition

tengok sayur2an yg cikgu tanam jadi bersemangat nak tanam sayur. dalam ...
ainahakimi Post at 17-3-2011 15:07

Aina,

Tgk sayur apa gak..Kalau terung memang lagi cantik dalam polybag..buah lagi besar n cepat berbuah..tapi kalau bendi nampak yg di tanah lagi besar pokok dia.bendi tanam dalam polybag pun quite ok gak cuma kena tanah hitam yg cantik n berbaja..

Saya letak tanah hitam + sabut kelapa + baja organik.

Camni saya kena jadi supplier le tanah hitam mixed version.. he he

Reply  cikgutuition

selain daging bole ganti dgn ayam tak?
ainahakimi Post at 17-3-2011 15:04

x pernah lak mak saya masak dengan ayam..Tanya mak tadi dia kata x sesuai ngan ayam..jenis2 dagng je yg sesuai...

Reply 1323# cikgutuition

emmmm tapi kalu nak juga rasa rendang hitam redah aje la guna ayam . memang kalu rendang (apa jenis rendang pun) sedap rendang daging berbanding dgn ayam.   

masa mula2 kawin dulu family hubby biasa makan rendang ayam manakala saya biasa buat rendang daging (coz family saya memang suka rendang daging)...so time masak selalu tak menjadi rendang ayam tu....lately ni baru la menjadi. walau apa pun saya memang suka rendang daging tahan lama n rasanya pun yummmmmmy

Reply 1323# cikgutuition

opssss bagi la resepi nya...

Reply  cikgutuition

opssss bagi la resepi nya...
ainahakimi Post at 17-3-2011 16:01

OK, nanti saya mintakkan mak saya tuliskan resepi dia ya..

Follow Us
Reply 1319# ayasofiya

saya lah org itew kak....... ...rindu masakan nenek saya.....

Reply 1288# cikgutuition

Terung putih dan ungu tu...kalau nak semai semula...guna bijinya ke?...

Reply 1298# lavenderUngu81

Besarnya pokok kunyit tu...bunga kunyit memang sedap dan wangi kalau dibuat ulam...tapi tulah...susah pokok kunyit nak berbunga...kena pokok kunyit tua...barulah berbunga...

Reply  cikgutuition

Terung putih dan ungu tu...kalau nak semai semula...guna bijinya ke?...
shiina Post at 20-3-2011 20:50

Ya Shiina.Guna biji dia dari buah terung yg dibiarkan terlebih masak..terung putih dulu org bagi saya anak pokok dia..Nanti saya try tanam melalui biji dia.. Terung ungun tu dha try guna biji n memang senang nak tumbuh.Kalau beli yg dalam packet tu ada Cina yg jual tu suruh saya rendam dulu 1-2 hari sebelum semaikan. Kalau ikut pengalaman saya, tanam terung dalam polybag mmg lagi besar2 buah dia n lebih cepat berbuah. Tapi tanah kena guna tanha yg betul2 pure hitam cam saya gunakan n campur lak ngan sabut n then baja organik..mmg best!!

Reply 1330# cikgutuition

U mesti dah pakar tanam terung kan?...nampak terung putih u tu...memang semangat...subur...

Reply 1329# shiina

shiina,
    pokok kunyit tu xde la besar sgt pon....sy tanam dlm pasu je...x sangka akan berbunga...
    mr hubby suka sgt bila tgk berbunga ni...dia mmg suke mkn bunga kunyit cicah budu....
    sy tanam sekejap je dlm 5-6 bulan dh berbunga....

Reply 1332# lavenderUngu81

Yelah...bagi pokok kunyit...rasanya 5-6 bulan tu kira dah lama jugalah tu...considered pokok dah masuk kategori tua...pokok kunyit i pun pernah juga berbunga beberapa kali...then bila pindah...pasunya terpaksa ditinggalkan...so bagi kat jiran di negeri lama...sekarang ni tengah cuba tanam balik kunyit di negeri baru...harap2 keluarlah bunga tak lama lagi...macam u punya tu...yum yum...

Reply 1331# shiina

Pakar terung? x lah..Terung puih tu mmg species dia buah dia besar.Daun pun besar ala2 pokok ketapang..Tapi tanah yg saya guna memang tanah hitam purenya and ditambah lak ngan sabut kelapa n baja organik..Tapi ulat yg mcm ulay bulu kecik tu suka datang..Saya biasanya picit je.. he he  Lalat putih yg kecil2 duduk kat dauan tu pun kdg2 ada tapi agak tahan lasak terung ni..

Reply 1333# shiina

hehehehehe.....lama jugak ek kalo kira tu....
    x pasan pon sbb tanam jer....tgk2 dh bunga...
    sgt seronok...
    kalo kt kampung yg mak tanam kt kebun mmg slalu berbunga...

Reply 1334# cikgutuition

Tanah hitam tu sama dengan tanah bakar ke?...
Buah terung putih tu memang besar ye?...patutlah...memang nampak sihat betul buahnya tu...

Reply 1335# lavenderUngu81

Tanah kat kampung...tak payah tanam...main campak2 je pun hidup subur...entah2...kalau kunyit yang kita tanam dalam pasu ni kena tunggu 5-6 bulan baru berbunga...kunyit kat tanah kampung 2-3 bulan dah berbunga ye.......

Post Last Edit by cikgutuition at 23-3-2011 10:06
Reply  cikgutuition

Tanah hitam tu sama dengan tanah bakar ke?...
Buah terung putih tu memang b ...
shiina Post at 21-3-2011 11:17

Shiina,

x semestinya rasanya..tanah bakar memang power tanah dia tapi byk yg kita beli kat kedai tu ngelat je dia org campur ngan serbuk arang utk nampakkkan hitam..Kalau letak air nampak dah x hitam..

Yg saya nya ni India yg jual tu dia kata dia ambik tanah tu kat ngan kilang kelapa sawit di Bidor.Mmg hitam tangan n kena basuh betul2 lepas pegang..Mcm minyak pun ada..Mula2 x confident gak takut pokok mati tapi Alhamdulillah pokok2 ok je subur..

BUah terung tu mmg besar.Mahu dalam 3 biji dah dapat 1kg..Nanti saya timbang nak tengok berat dia..

Ni terung putih yg saya biarkan masak untuk buat benih sebab ada org order..

Rate

1

Ni pulak sabut kelapa yg dah dihancurkan halus-halus yg saya beli di Sg Besar..Syaa campurkan dengan tanah hitam n baja organik untuk semua pokok2 saya..Ngan anak pisang pun saya experiment letak ngan baja...

Rate

1

Reply 1338# cikgutuition

Ye...memangpun...bila siram tu...air hitam naik ke atas...memang diorang campur serbuk arang nak bagi nampak hitam...untung u ada alternative boleh beli tanah hitam pure...