CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: paler kembang

Q&A : Videography

Aku tak pernah serajin nak membaca every thread, tp pasal nak cari info every pages sampai page 8 ni aku membaca. Banyak info dapat, thanks.

Tp Handy cam canon dc210 tetiba rosak,dvd takleh nak baca. Soalannya bukan pasal tu.

Soalannya disini, ialah setelah aku baca semua tu, which one is better sebenarnya ni dari segi kualiti video yg dapat maintain ke tahap paling optimum setelah editing....Handy cam jenis
1.MINIDV- (every time kena capture dulu ngan firewire,memang leceh sket)
2.DVD     - ( nak kena beli DVD lah pulak, tapi kenapa dlm thread ada kata tak leh edit dlm pc???)
3.Atau Hard Disk ( Risiko Hard disk rosak dan video adalah dlm format Mpeg, cam kureng je)

KEUTAMAAN AKU IALAH KUALITI GAMBAR TERBAIK WALAUPUN SETELAH EDITING...

Reply  paler kembang

highlander,
apa kata ko paste link youtube ko kt sini supaya kita semua bo ...
emmet_23 Post at 22-4-2010 02:54 PM

Menggunakan window movie maker sebenarnya amat baik sekali kualitinya dasn sangat sesuai kalau nak diupload ke youtube...

Di bawah adalah 2 contoh yang aku upload ke youtube, sumber asal video aku ambil dengan hpon Nokia N97.

Post Last Edit by dn_vision at 31-7-2010 00:50

nak minta pendapat member smua...
aku guna dvcam jenis pana nv-ds15..
1) Agak2nya sesuai tak kalau nak buat bisnes videografi kawin?
2) Ada tak cara macamana nak setting video dari dvcam supaya kualiti jadi ala2 kualiti video HDcam?
3) Memandangkan sekarang ramai guna HDcam, so mcmana masa depan orang yg still guna SDcam ni nk cari mkn?maklumlah bg mereka yg x mampu beli HDcam ni termasuk aku..

Harap boleh bantu saya.jazakallah...

Yang kita tengok kat TV (siara berita) selalunya dari DVCam
Cam yang guna HD dan DVD boleh edit dengan kekuatan hware terkini, baru boleh menampung sware terkini.

I'd like to ask la.
im into digital cameras. my preference will always be those. nk beli DSLR memang xmampu.
but, im quite a video-man. means that, video function agak penting for me.
but, camcoders pon aku kurang minat.

SO, spt yg dinyatakan td, my preference will always be digital cameras.
tp, most digital cameras didnt support led light - which i think, important kot kalao nak record video - can the Xenon be used as a light while recording video? x kan?

so blh x bagi senarai digital cameras yg support led light? ke ade kedai yg jual led light/light source/artificial light/whatever yg blh membantu mase rakam video time malam2 bute.

**sorry for asking quite dumb question i think, tp, kalao x tanye, sampai bile x pandai. hahaha. so help me pls!

compact digital camera yang boleh rakam dalam gelap gulita aku tak tau la model apa yang boleh, tapi kalau kecerahan biasa kebanyakan digital camera mampu, kemampuan lebih kurang setaraf mata manusia la... kalau mata manusia boleh nampak maka digital camera boleh ambil video.

Follow Us
Minta Tolong..Urgent..

Nak Beli Vcam Baru,Yg lama dah Rosak.Jenis apa yg bagus N kualiti elok Utk ambik gambar outdoor n indoor.
tq

Panasonic avchd.. selesa edit dengan adobe premiere pro cs4 ke atas... cari yang pakai memori kad..

Thanks Dude...

Reply 183# dn_vision

boleh terus pakai sd.. tapi kena upconvert ke hd masa post/editing. software banyak
kamera hd pun dah turun harga.. sebab dslr full hd function

aku suka pakai premiere saje sebab dah biasa sejak studi, kerja dan sebagai hobi...kalau bercadang nak jadikan karier yg serius...better belajar pakai avid

Reply 190# sudugarpu

thanx sudugarpu beri pendapat...betul, skrg ni hdcam harga dah turun..

Reply 9# mawar_pinky

Untuk video yang dah dipindahkan ke komputer, boleh gunakan perisian Vegas untuk membuat suntingan. Tetapi kadang kala format yang kita dapat dari camcoder/kamera digital. hf tu tak compatible dgn perisian vegas. jadi convert dulu video tu menjadi MPEG2...baru masuk kedalam Vegas untuk edit atau add music.
Vegas merupakan perisian suntingan viedo yang paling mudah dan terbaik bagi saya.

Reply 178# mnaa

Saya menggunakan Sonny vegas kerana mudah dan rinbgan untuk buat video secara basicnya lah. Jika nak yang high produk kena pergi kursus boradcast di ipt. Jika berminat untuk tahju serba sedikit tentang sonny vegas saya bolih berkongsi. Add me di FB..'lankota' kiya bolih chat dan bincang di sana.

jika nak tengok contoh hasil vegas saya ada kat urtube..seacrh 'lankota'. Saya hanya buat video untuk pendidikan je keranasaya seorang guru. Untuk tujuan pengajaran. Tapi adelah juga saya cuba-cuba buat yang lain.

http://www.youtube.com/watch?v=qr6DmHmqf7Q - satu contoh yang pernah saya buat, secara mudah-mudah level cikgu sekolah.

Reply 176# kwik

Netul tu/ Vegas dia mudah. ringan dan compatible dgn banyak video format sebagai source. Saya banyak guna vegas untuk buat video.

penah gak try vegas,,nmpak cam kurang frendly sket GUI dia..munkn sbb dh biasa dgn Adobe Premiere...video editting software ni, lagi umph klu dpt integrate skali ngan after effect...hasil dia mmg professional lah!

Sebenarnya mudah untuk kita tangani mana2 software yang kita dah biasa guna.. kalau kita biasa dengan vegas, maka teruskan dengan vegas untuk editing, begitu juga jika seseorang tu dah biasa dengan adobe premiere, maka teruskan dengan adobe premiere.

basic thing: kalo kita dah amik video guna dslr, then, masuk ke komputer ape kne buat??ada kne cnvert kpd apa2 ke sebelom boleh edit???