CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3725|Reply: 16

mendidik anak ni ader 1 size fits all ke?

hari ni 1st day datang opis lepas incident anak aku masuk hospital sebab terjatuh...... so people tanya la how's my son is doing........then came this one of my opismate kata.........."u bagi muka sangat kat anak u, kalau u tak disiplin dia, nanti dia 3-4 years, tengok la, lagi tak dengar cakap, tengok aku, anak dah 5, kalau perlu rotan, kena rotan..baru diaorang tahu".......
  aku pun terasa hati la juga..... maybe la aku tak penah jentik anak aku.......walaupun anak aku teramat la active and kekadang tu payah nak control......tapi do we really have to instill fear dalam jiwa anak-anak kita....
   parents aku pun tak penah jentik aku pun.....and so far i turn out to be okay jer.....another thing people said I might be overpampering.......setakat ni , ni sorang ler anak aku yg ader......salah ke kalau aku nak peluk cium anak aku lebih lebih.....kalau anak sedara aku yg 11 orang tu pun aku sayang.....takkan anak sendiri aku nak restraint diri kot........
   sorry la.....release tension sikit pagi nih

Rate

1

anak aku pung terjatuh dekat sebulan lepas..sampai berjahit mulut..mcm2 berlegar kat otak sementara nak tg jumper doc..aku nih cuai sangat ker?anak aku terlebih nakal ker?org leh ckp aku nih mendera anak ker?sib opismate aku tak bersoal aper..agaknyer anak memasing seme tgh naik kenakalannya.pd aku..kite as parents lebih tau pasal anak kite setakat nih selain tuh bbsitter..aku rs org luar takleh simply buat assumption.
bg aku jugak at time,sesuatu mende tuh mmg kena marah kena disiplin,so kite disiplinkan.ms dia buat something good we appreciate him.if we respect them,i believe they will learn to respect us to.

Rate

1

Tak tau ler orang lain cemana... Tapi kalo ikut cara Onei didik anak memang kena ikut disiplin... Yg salah tetap salah & memang akan terima hukuman... Kalo orang kata Onei tak sayang anak itu bohong lerrr... Mana ada orang yg tak sayang anak... Sebab sayang tu lah Onei tekad akan tanamkan sikap disiplin pada depa...

Sebagai contoh Dalilah tu baru 1 tahun 7 bulan... Onei dah train dia buat itu ini dengan sendiri... Air tumpah dia dah pandai lap sendiri... Tak sampai nak amik tisu, dia akan mintak Onei amikkan... Then dia yg akan lap... Time mandi, Onei akan cakap kat dia pi bilik air... Immediately dia akan terus pegi bilik air, siap bukak seluar & pampers dia... Baju jek dia tak reti bukak sendiri lagik... Kalo abang danial dia ada, si abang lar yg akan bukakkan baju si adik... Then baru Onei datang mandikan dia... Dah siap mandi & lap terus jek dia pegi amik pampers dia sendiri & tunggu Onei  pakaikan... So dengan disiplin keje kita jadik lebih senang... Anak pun akan mendengar kata & belajar berdikari...

Jangan tak tau Onei nie garang tau... Pernah sekali Dalilah menangis tengah malam dlm cot dia... Onei bagi susu dia takmo... Dia nak Onei dukung dia... Waaa... tengah2 malam buat hal, esok Onei nak keje... Memula Onei ckp kat dia tido jgn nangis esok mama nak keje... Tapi lagi kuat dia melalak... Onei dukung dia & terus letak dia kat luar bilik & Onei kunci pintu... Waaa... lagi ler kuat dia meraung2... Onei biarkan about 5 minutes, then Onei pegi amik dia balik then cakap, u hv to sleep on your own bed... Tak bleh nagis malam2 macam nie... Dlm sedu sedan tu Onei boh balik dlm cot bagi susu dia terus diam... Until now tak pernah lagik dah nangis memalam  nak tido ngan Onei... Bagi Onei nak bermanja kena ada tempat & batas nyer... Onei nyer prinsip, kita kena bentuk anak ikut cara kita yg betul... Bukan nyer kita yg kena ikut karenah anak yg kgkdang bleh buat kita sakit kepala... Kalo ikut cara depa jek yg susah kena pada kita jugek... Just my pendapat...

Rate

1

pada aku lah...the best people to nurture the children is the parents itself...tapi itu tak semestinya the best method tehy adopt....

bagi aku, aku mendidik, tak de rules of thumb tak de rigid parenting.....bukan style mak pak, aku bukan style nenek aku...style akus endiri...sebab anak aku, bukan perangai sama cam aku.....bukan sama cam anak2 sedara aku.....

cuma kau peratikan ramai orang akan ada tendency untuk followwhatever their parents doing...since they think they are perfectly enough.....pada aku....kalo boleh aku tak mo anak aku jadik cam aku jek....bior lebih lagi.....bior lebih baik lagi.....so aku kena cara yang lain depada mak pak aku.....

but in the end aku rasa nowadays parenting budak kena customization...aku rasa i size fits all tuh dolu2 memang menjadi...zaman sekarang au tengok theory tuh dah tak valid lagi....banyak yang dah tak menjadi....

tengok budak la....tapi anak2 aku tarak manja2 nih....time manja2...memang manja ahh....peluk cium...siap anak aku selalu picit pipi aku kata "geram"....hahahhaha...tapi time buat salah....jgn nak ngada2.....babap tetap babap....!!!

Rate

1

Anak sulung aku, kene pakai psikologi...kene slow talk. Baru ok...kalau aku keras...pukul ke...die cool..buat derk aje..mmg x jalan la babap2 ni...lgpun die kecik agi...tak sampai 5 tahun. Diorg bukan tau pikir secara logik lagi...

Rate

1

Originally posted by akubest at 5-4-2006 11:38 AM
pada aku lah...the best people to nurture the children is the parents itself...tapi itu tak semestinya the best method tehy adopt....

bagi aku, aku mendidik, tak de rules of thumb tak de rigid p ...

:setuju: :setuju:
Haaa... Cara aku lebih kurang sama ngan cara akubest nie...
Time manja memang manja... Tapi ada limit nyer...
Time salah tetap salah... So ada ler jugak habuan nyer... :geram:

Follow Us
lain anak lain ragamnyer....karektor berbeza2....so itu cabaran sebagai parents kena ada byk skills jugaklah utk handle anak2 yg berbagai ragam ni....mungkin sesuatu method tu berkesan utk anak yg sorang ni...tapi tak berkesan utk yg sorang lagi....tapi bila dah kata budak2, kita pun kena faham dan explore diorg nye sikap yg ditunjukkan mengikut peringkat umur...sikap nakal, lasak tu biasalah...cuma kita perlu mengawal kelakuan mereka supaya jgn sampai memalukan kita pulak....kita pun tak bolehlah expect yg baik2 jer dr anak kita...diorg pun masih kecil dan kadang2 melakukan kesilapan jugak......kalau sesekali buat perangai tu biasalah..nama pun budak2....
as for me, time manja i manjakan, kalau perlu ditegur i tegur, kalau perlu di babap pun i babap.....
anyway, anak mder jatuh macam mana sampai masuk hospital, dan kenapa pulak opismate u kate u manjakan sgt anak u.....apa kaitannyer terjatuh dgn manjakan sgt tu? sorry tanyer yek....

Rate

1

icun anak ada 5
sulung n 2nd lelaki..sek men..cara pndekatan x leh marah2.lebih sebg kawan.pape masalah bwk berbincang..so far ok
3rd n 4th pompuan..sek ren. thn 6 n thn 1..kalau buat salah tetap kena marah.kalo dah
melampau sgt icun pukul tp xde la smpai mendera..kalo buat perangai baik nak peluk cium pon boleh..
5th baby lg..baru 6 bln..ala cayang bucuk
pape pon bdk2 sekrg ni bukan mcm kita dolu2..bdk2 sekrg lbh kpd logik..so kena xplain kenapa mama mesti marah n pukul..perkataan anak mama sayang mesti selalu kita ucapkan

Rate

1

Originally posted by epalhijau at 5-4-2006 12:34 PM
as for me, time manja i manjakan, kalau perlu ditegur i tegur, kalau perlu di babap pun i babap.....
anyway, anak mder jatuh macam mana sampai masuk hospital, dan kenapa pulak opismate u kate u manjakan sgt anak u.....apa kaitannyer terjatuh dgn manjakan sgt tu? sorry tanyer yek....

well epal....i penah bawa anak i pegi opis......well cube kat office tu macam maze.......dia memang suka-suka ler lari around.......well as long as dia tak kacau barang orang, memang i tak marah ler......i just biar je dia lari....probably he observe, anak i maybe tak sedisiplin or stay put macam anak dia......

Rate

1

whichever parenting style you choose untuk mendidik anak  ie. permissive ke, authoritative ke, tak jentik langsung ke, nak rotan ke,  every  parent  figure should not tolerate any kind of behaviour that would jeopardize a childs health and safety.   Kalau nak berlembut pun kena make it clear to your child, kalau nak berkeras pun kena explain why is that so. Be firm.

It is not about parenting style...

[ Last edited by  KakFie at 5-4-2006 11:09 PM ]

Rate

1

My doter, this month going to be 2yrs old... sejak sehari dua ni.. tak tahu le.. dia asyik nak mengamuk je... kekadang mmg rasa mcm hilang sabar gak.. my hb said.. mungkin nak bertukar angin... ialah nak masuk fasa 2thn kan...

Kekadang I pukul gak tangan or punggung dia.. time susah nak pakai pampers le... tapi lepas tu dia gelak2 ketawa... hb ckp dia tak faham lagi... i pukul pun dia ingat.. kita main2... Lagi satu I notice.. my doter ni tak boleh kita marah2 sakan.. nanti sampai ngigau2 n susah nak tido.. tulah.. kekadang angin my doter tak betul... pening gak kami di buatnya.

Nak kata manjakan or sayang terlebih.. mmg le.. kami sayang dia sesangat... the only doter after 8 yrs of married... tapi kalau boleh mmg tak moh spoilkan dia dgn kasih sayang n manja yg berlebihan... cuma risau gak kalau method kita salah... tapi kalau time dia ok.. mmg my doter is ok... boleh minta tolong2 lagi..

So betul ke org kata.. budak ni mmg mcm tu.. kekadang beralih angin kejap... or org tua selalu ckp...'nak pandai le tu....' pandai apa tak tahu le....

Rate

1

Originally posted by KakFie at 5-4-2006 05:59 PM
whichever parenting style you choose untuk mendidik anak  ie. permissive ke, authoritative ke, tak jentik langsung ke, nak rotan ke,  every  parent  figure should not tolerate any kind of behaviour that would jeopardize a childs health and safety.   Kalau nak berlembut pun kena make it clear to your child, kalau nak berkeras pun kena explain why is that so. Be firm.

It is not about parenting style...
...

me 10000% agree dgn K.Fie... me alwiz believe on this..

[quote]Originally posted by KakFie at 5-4-2006 05:59 PM

every  parent  figure should not tolerate any kind of behaviour that would jeopardize a childs health and safety

Norsha agree with that..coz as much as i like the firm style of parenting tapi sometimes i cant do it because of various reasons..so, the best is just what Kak Fie cakap tu la..make sure whatever it is, it wont jeopardize my kids's health and safety..

Rate

1

Originally posted by OneiZa at 5-4-2006 11:28 AM
Tak tau ler orang lain cemana... Tapi kalo ikut cara Onei didik anak memang kena ikut disiplin... Yg salah tetap salah & memang akan terima hukuman... Kalo orang kata Onei tak sayang anak itu b ...

mama, aku teringan gak nak buat mcm hang.. anak  mengamuk, biar nangis tu... tapi orang yg mula2 akan melompat is Daddy dia...  itu orang manyak allergic ooo kalau anak  dia menangis.... harap2 Daddy will grow up soon otherwise we'll be in big trouble....

Originally posted by mias_2004 at 7-4-2006 11:53 AM

mama, aku teringan gak nak buat mcm hang.. anak  mengamuk, biar nangis tu... tapi orang yg mula2 akan melompat is Daddy dia...  itu orang manyak allergic ooo kalau anak  dia menangis.... harap2 ...

Mias,

Iman pun teringin nak buat mcm tu.. tapi as u said.. Daddy dia yg melompat dulu... sejak 2 menjak ni.. my doter selalu terbangun pagi.. kadang kul 3.. kadang kul 4... lepas tu ajak turun bawah.. normally dia ajak daddy dia...  kata nak makan aiskrim le.. nak ais le.. nak ngok cd le... Iman ada suggest gak kat daddy dia.. biar kat luar.. nanti lepas 5 minit kita ambil.. tak mohnya daddy dia... siap ckp.. tak pelah .. I malas nak gaduh.. lantak pi le... sbb yg kena kejut dgn my doter.. daddy dia.. bukan me... me tido je terus....

anak dira pun tak kurang hebat kenakalannya..tipu la klu dira kata tak pernah marah kan dia..marah tetap marah..sayang tetap sayang..
tiada ibu bapa yg bencikan anak sendiri w/pn geram yg teramat sgt sebab si anak asyik buat perangai..
apa yg penting nawaitu kita memang nak didik anak kita..

i selalu geram ngan anak sulung i, boy...umo 5 tahun...i garang tp dia tak takut....dia takut ngan papa dia je. kadang2 kena gak rotan sesekali tp bila time nak tido mlm tu i ckp baik2 ngan dia..."mama minta maaf ye..lain kali jgn nakal..mama bkn suka2 nak marah"...kesian jugakkan ngan anak2 kita ni, bila kena marah jek ...