CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: arnabkiut

Ulit Mayang

Originally posted by sepiITUindah at 12-6-2009 14:00
sape yg cipta lirik ni

tak tau la sape yg cipta lagu misteri nih... pencipta nya pn misteri gak nih...huhuu

Originally posted by hepimoon at 12-6-2009 15:39
tgk lirik lagu je pon da seram je...
teringat time kat kampus dlu senior aku cte lagu ni memang bpuaka skit....

yeke? ade story yg tjd ke hepimoon?

penah terjadik kt aku gak..time tu 1996..aku n the gang ada latihan tarian kt sekolah.. time tu br std.6...kicik lg..

Cikgu ckp just berlatih until 5 je..then balik umah
tp kami degil dok berlatih till 6.30 kot. so sudden, time nari2 tu..angin kuat kt dlm bilik...time tu tingkap sume tutup..and angin cam angin pusar..1 tmpt je..
kami yg pompuan sume ni mengelabah terus kuar bilik..tp time tu xpiki la mistik2 sume ni..

ada sorang senior aku tu je, dia Amoi..jadi Puteri 7. time klam kabut takut2 tu, dia dok pegang je tangkal buddha yg dia pakai as rantai tu..then dia ckp something bad..jgn berlatih dah..

Time tu sume cuak, tp last2 kitorg piki cm jgn percaya sgt.. mistik2 nih..tambah2 yg ckp tu Amoi kan..

tp bile piki2 skrg ada mistik gak kejadian tu...
org ckp jgn nyanyi yg rangkap last tu, yg tu dok buat misteri sgt2 tuuu..tu yg dok puja2 sgt

izinkan aku memetik artikel blog 'Catatan Seorang Pelaut' dari http://dukerobin.blogspot.com/2009/02/ulek-mayang.html

Banyak betul paparan kisah dan cerita seram disiarkan di televisyen percuma mahupun berbayar di negara kita sekarang. Ini merupakan trend-trend semasa yang melanda dunia perfileman bukan saja di Malaysia malahan Asia Tenggara. Tapi trend ini mungkin tak lama sama seperti zaman kegilaan filem Bollywood yang pernah melanda negara, pasti anda semua paham bukan??

Kali ni bukan niat saya nak menulis mengenai industri perfileman semua tu, tapi nak berkongsi cerita pelik+aneh dengan anda semua, pembaca istimewa blog Catatan Pelaut ni. Kisah ini telah berlaku sudah hampir dua tahun ketika berada di atas kapal M.V Bunga Pelangi. Kisah misteri di atas kapal mungkin jarang didengar, malahan tak pernah pun difilemkan....melainkan industri perfileman Hollywood.

Hari Ahad di atas kapal, biasanya akan dipenuhi dengan beberapa aktiviti di waktu pagi. Jam sepuluh pagi anak kapal diwajibkan menonton tayangan safety video, dalam waktu yang sama Kapten (Master) akan menjalankan ship & cabin inspection. Safety video hanya akan tamat sebelum jam dua belas tengah hari selepas itu kami akan terus lunch. Lunch pada hari Ahad biasanya agak istimewa dengan hidangan western food.

Petang Ahad selepas solat Zohor seperti biasa saya akan merayau-rayau dan melawat bilik-bilik rakan lain. Ataupun saya akan usung portable HDD dan copy lagu mp3 ataupun movie2 yang belum saya ada. Pada hari itu saya ke bilik 3rd Officer Faizal (kini 2nd Officer di M.V Bunga Delima) dan menyedut sebahagian koleksi lagu-lagu MP3 beliau. Setelah habis menyedut saya kembali ke bilik dan mula mendengar semula lagu-lagu MP3 tersebut. Aplikasi Winamp player dibuka, pilih folder lagu dan speaker Altec Lansing dikuatkan volumenya. Pelbagai lagu silih berganti sehinggalah tiba kepada lagu "Ulek Mayang" mula kedengaran. Saya pun melayan lagu ulek mayang....rasa terbuai-buai fikiran saya sehinggakan tiga! kali saya mendengarnya.

Tok...tokk dinding cabin saya diketuk oleh 5th Engineer Hanafi sambil menjerit " woii Third...jangan main lagu tu!!" sambil merujuk kepada lagu "Ulek Mayang". Saya masih tak endah akan amaran Hanafi tu, kerana saya hampir2 terpesona dengan lirik dan irama lagu rakyat Terengganu tu...

Setelah berkali kali mendengar lagu Ulek Mayang ni, saya berasa amat mengantuk lalu terus tertidur. Dalam tidur tiada perkara aneh yang menganggu tidur saya. Saya hanya tersedar apabila jam hampir enam petang....itupun setelah saya merasa badan saya sakit-sakit seluruhnya dan terasa sukar untuk bernafas. Walau bagaimana pun saya tetap gagahkan untuk bangun dan membuat keputusan untuk makan malam dulu. Nasi beriani yang dikunyah, hilang rasa enaknya. Kepala saya pening, badan pula sakit-sakit, saya rasa terawang-awang...sampai rakan lain tegur pun saya tak ambil peduli. Masa makan, saya masih lagi sukar untuk bernafas, terpaksa menarik nafas panjang-panjang....penat betul... Otak turut terfikir kenapa dengan saya ni? Tak pernah saya mengalami keadaan aneh ni...Ahh pening..

Saya ambil keputusan untuk kembali ke cabin dan bersolat Asar ketika waktunya masih bersisa. Selepas itu saya terasa hendak tidur semula dan sebelum tidur saya pasang mp3 bacaan Al- Quran. Sedar-sedar setelah sejam tidur saya terjaga. Terjaganya saya dari tidur terasa seperti sangat segar (macam tidur berbelas jam gayanya). Sakit-sakit badan dah hilang, kepala tak pening dan bernafas dengan lancar. Alhamdulillah.....getus saya.

Peristiwa aneh ini saya tidak ceritakan pada sesiapa sehingga suatu hari (di atas kapal juga) kami berborak mengenai kisah misteri yang berlaku atas kapal-kapal. Akhirnya terkeluar juga dari mulut saya mengenai peristiwa Ulek Mayang tu. Terus je 5th Engineer Hanafi kata " Haah kan saya dah warn 3rd jangan dengar lagu tu kat laut". "tengok jerlah lagu dia punya lirik....yang laut balik ke laut....yang darat balik ke darat... Tu puja semangat laut tau!" jelas Hanafi. Barulah aku terfikir akan logiknya...lagipun saya pun tak ambil kisah pasal benda2 halus macam tu. Lagipun pegangan saya " saya tak kacau "dia" dan "dia" tak patut kacau saya". Itulah saja cerekarama minggu ini. Saya tak kerja pagi ni, tetapi kena masuk malam untuk kerja dengan HVAC sistem hari ini di PV3 (KD Perak).

P/s: jangan biarkan hidup anda diselibungi misteri.....

Balas #64 zamansimba\ catat

uhhuu....

seramnya...

mmg lagu ni ade msteri la...

time kelantan kalah bola hari tu, geng2 selangor nyanyi lagu ulik mayang utk perli, bodo betul, punyala jahil pasal penegtahuan negeri2 di msia ni, ulek mayang asal tganu laaa, bukan kelantan

Follow Us
lg2 info syok gak layan walaupun bulu roma aku dah mula meremang

http://www.youtube.com/watch?v=Mihz6fFhwyk&feature=related

haaa
ni pun terbaik gak....1 malaysia

member aku nyanyi lagu ni kat tepi pantai...tiba2 dia balik ada mahkluk ikot oooo

aah...senior aku cte nelayan dlu2 kalau nak ke laut mesti nyanyi lagu nih...
cam puja semangat laut la...

puja untuk apa er...aku pon heran gak...

baru je dengor lagu nih..
Nok2 mgu depang ade cter ulek mayang kat tv9.. wojik tengok

Salam semua, saja nak upkan thread ni....Memang banyak sangat dengar tentang puteri 7 yang mengganggu niiih. Uncle sendiri pernah cuba nak lihat mereka ni dan memang nampaklah...duk bermain atas ombak cam gambar Nyi Roro Kidul tuuuh. Sila komennnnn....

Salam semua, saja nak upkan thread ni....Memang banyak sangat dengar tentang puteri 7 yang menggangg ...
azredclaw66 Post at 25-10-2010 13:18

Uncle cete lah detail dulu ..baru komen ... pasal nyo kidal ..ada sorang porumer claim pernah jumpa jugak ...  tred juragan malam kat MPS ...

lagu ni mmg ada unsur2 mistik...
penah dulu masa sekolah, kitaorg buat persembahan ulik mayang kat tepi pantai...masa tu camping kat tepi pantai...normally last day tu akan dibahagikan group and setiap group kena buat satu persembahan...semuanya last menet...
so group aku plan buat ulik mayang sbb kebetulan slh sorg peserta group ada kaset (time tu kaset) lagu2 tradisional...and lagu ulik mayang ada lam kaset tu...tepi pntai beb...senang nak cari umbut kelapa semua...start persembahan ok lagi...tp tiba masuk puteri 4, tiba2 ombak start kuat...angin bertiup agak kuat..ada kemah yg tumbang...tp kitaorg tetap truskan persembahan...sbb yg jadi puteri semua tknk behenti seolah2 diaorg mcm dh kena pukau...yg menonton pun cam terpukau sbb semua ddk jek...aku time tu jd pembantu yg pegang org skt yg kena ubat...bila kuar puteri 7...angin mula perlahan...ombak pun dh kurang sket...abis jek puteri 7 pusing2 org yg skt tu...dia jatuh...mmg betul dia dh kena something...
trus persembahan malam tu dihentikan...smpi skang bdk2 yg join persembahan kitaorg tu stll ingt kejadian...

Tak banyak yg uncle nak kisahkan pengalaman sendiri, cuma masa menyusuri PCB, terus terdengar alunan lagu UM tu, bukan dari radio ke ape. Macam beralun ikut angin. Tingkap keta Uncle buka untuk nikmati udara laut. Uncle berhenti tepi pantai dan cuba menghayati. Masa tu lah Uncle nampak 7 beradik ni duk main ombak. Cantik memang sangat cantik. Baju berbagai warna. In about  seminit, Uncle stop penghayatan.

Reply 76# azredclaw66

uncle ..  macamana gambaran puteri2 tu ..dorang pakai baju macamana ...mcm yg selalu digambarkan tu ke ...

Itulah...baju kain jarang . macam puteri majapahit dulu kut. siap ada dolphin main kat belakang lagik...

ohh...mmg gambaran yg biasa digambarkan tu lah yea...siap dgn perhiasan dekat lengan tu ...

* hopefully penulisan novel misteri uncle berjalan lancar...

Itulah...baju kain jarang . macam puteri majapahit dulu kut. siap ada dolphin main kat belakang lagi ...
azredclaw66 Post at 26-10-2010 13:14

Kira baju perempuan Jawa la...Ketat, jarang macam nak telanjang...

Macam ni kan?