CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 13633|Reply: 76

Kegagalan didik anak punca masalah sosial

Kegagalan didik anak punca masalah sosial

PEMBENTUKAN sebuah keluarga perlu diiringi dengan pembahagian tugas, peranan dan tanggungjawab setiap anggota keluarga - ibu, bapa dan anak-anak. Satu daripada tanggungjawab utama sebagai ibu bapa secara umum ialah memberikan pendidikan sempurna kepada anak termasuklah pendidikan kerohanian.

Suhaina Mat Ludi dari Bahagian Hal Ehwal Pelajar Universiti Brunei Darulsalam, berkata akhir-akhir ini wujud fenomena seolah-olah anggota institusi keluarga sudah kurang menjalankan tugas dan tanggungjawabnya.

揑bu bapa dikaitkan dengan kegagalan mendidik anak menjadi satu daripada punca utama berlakunya masalah sosial sehingga bertambahnya gejala sosial di kalangan anak remaja. Pertumbuhan ekonomi negara yang semakin pesat dan perubahan arus pembangunan semakin deras, juga menimbulkan berbagai implikasi ke arah struktur, saiz, sistem, nilai dan hubungan kekeluargaan yang secara tidak langsung menjejaskan keharmonian nilai kekeluargaan,

very true....

kita kat sini kalo bincang parenting...mak ai...perkara2 detail semua bincang......as if macam anak2 kita nih really the great ones.....hahahahhaha...

shame to me also....

tapi reality nya mmg aku setuju maslah sosial punca cara didikan kita yang tidak effective.....

aku rasa kita detail up banyak benda.....but actually we are not moving forward.....our children is just worse than expected....kira parenting performance kita2 nih actually agak gagal membentuk satu bangsa yang bersahsiah.....

erm..aku pun dok terpk2 mende nih..menjadik ke anak aku esok2..kenkdg rs anak2 kite skang are pampered too much!

Originally posted by honeybee1802 at 18-4-2006 04:20 PM
erm..aku pun dok terpk2 mende nih..menjadik ke anak aku esok2..kenkdg rs anak2 kite skang are pampered too much!

betui honey....
aku yang rasa tak pamper anak nih pon.....tahap keyakinan aku....tak sampai 80% menjadi macam yang aku nak....

actually tak tau mana silapnya kita...yang yakin dan pasti, our parents generation punya parenting style lebih effective depada kita ...that the challenge on us la.....dan yang pasti.....tahap akademik tidak membantu mana2 parents dalam membentuk anak2.....by observation la....

skang most parents mmg ada degree.....tapi most children yang they all brought up jugak yang bermasalah sosial, masalh itu, masalah ini.........isu nih mmg payah  tapi still most parents in denial.....kita dokciter susu derang minum, pakai baju apa, klinik ana bagus, paed mana bagus, tak mau tanggal puting, tak tido buaian, anak tak beso, tak cukup tinggi, kurang berat...sedangkan bagi aku itu bukan perkara yang kita patut focuskan....sorila if its offend some parents...tp itu pendapat akulah......bukan slah dibincangkan cuma we have bigger task to do.....responsibility kita lebih besar scopenya.....bagi aku kita kurang beri tumpuan pada dalaman anak2 itu sendiri.....macam kata dr fadzillah, keperibadian anak bermula dari dalam perut ibunya lagi.....makanya ramai parents tak tau when it should be kick off...bila masa patut tanamkan sifat2 murni, hati kena baik, berprasangka baik, berpandangan positive,  keyakinan diri, do what u think is right, tolong menolong, sayang Allah....., apa role kita dalam dunia, kewajipan seorang kakak, seorang muslim......bagi kita , kita pk this is the big thing yang mungkin tak sesuai nak introduce at the very young......

tapinya nabi junjungan kita dah jadik macam tuh dari awal lagi.....dah tau sifat berdikari, dah tau sifat al amin, dah tau cara komunikasi sebelum dia menerima wahyu lagi......itu may be extreme by some people....tapi sempena memngingati maulud nabi minggu lepas rasanya tak terlambat kalo kita bench mark diri kita dan anak2 cara2 asuhan masa zaman nabi...some people may think it is outdated.....tapi kit aynag updated punya approach nih pon banyak yang fail.....:pray:

apa yang aku merepek petang2 nih da.....

tak merepek.

kan itu pandangan peribadi.

tak salah pun rasanya.

Originally posted by Syd at 18-4-2006 05:16 PM
tak merepek.

kan itu pandangan peribadi.

tak salah pun rasanya.

ff:
syd aku tengok ko nih manjang post article.....sib baik article best2...tapi jarang kasik opinion.....muskil aku ko nih ada anak tak.....???? saja jek off topik jap...

aku cuma selalu jumpak ko kat gossip....

Follow Us
pssst...akubest..aku pun slalu ngk syd aktif kat belah sana..jgn mare tau..hehe...
1. kenkdg aku ngk..takde salah pun parents tuh mendidik anak,skali anaknyer tak menjadi.cabaran tul hidup kat bandar nih.nih abg tiri aku.dia kira berjaya n akhlak pun ok.skali anak sulungnyer buat hal jek.sib anak lelaki kedua ok.aku pun tertanya2,mana le silapnya.sbb aku ngk cara dia berkomunikasi dgn anak2nya ok.huhu..pening lor..
2.zmn dulu, mak paling byk mendidik kita.nih aku ler sbb mak aku housewife.garang gak mak aku.zmn skarang keb. family dual income.tinggal le anak2 kat bbsitter n nursery.kalo nsb baik skit dpt le dok ngan atuk nenek.kenkdg aku pk gak,tak memberontak ke anak aku g nursery ek?tolak2 ms keje,ms buat keje umah..tinggal baper jam jek nak didik anak.org kata yg penting kualiti bukan kuantiti.iyo ker?

sama ada isu itu kecik atau besar...biarlah sis.  Masalah yang trivial bagi kita mungkin besar bagi sesetengah orang.  Tapi masalah tu tetap masalah dik..kalau boleh bantu kita bantulah.  Kalau rasa menyemak otak tak yahlah tolong pikir.  Habis cerita. Masalah kecik usah diperbesarkan dan masalah besar usah diperkecil-kecilkan.  

Tentang parenting style...taboo sebenarnya persoalan ni.  Isu ni selalunya "untouchable"...sebab boleh create huru hara kalau diperbincangkan.  Dari perbincangan aman boleh bertukar jadi perdebatan hangat.  Sebabnya masing-masing dah ada mindset tentang camana nak disiplinkan anak-anak.  At this stage rasanya belum layak nak cakap which is the right way and which is not.  Anak sendiri pun belum tentu lagi mcm mana jadinya nanti...apatah lagi nak mengajar orang cara nak didik anak orang. Kalau benda-benda "technical" tentang child care tu oklah.  Tapi kalau mai bab disiplin, sahsiah, keperibadian very subjective benda tu.   Fadzilah Kamsah yang glamer tu pun tak semua orang boleh terima cara dia.

Salah satu perbezaan mak bapak dulu dengan mak bapak sekarang.  Mak bapak dulu tak takut dengan anak.  Kalau dia nak gedebuak, digedebuak je budak tu.  Mak bapak sekarang banyak takutnya.  Kita takut anak sedih, takut anak kecik hati, takut anak distraught, takut anak tertekan, takut anak lari  dsbnya.  Banyak sangat bebenda psychology ni sampai boleh psycho dibuatnya.  Tapi yang ironicnya...disebalik psychology segala, statistic anak yang lari dari rumah sekarang lebih ramai dari zaman kita membesar dulu.  Kenapa agaknya tu?

Dalam dok berpsychology sekarang ni anak murid lempang  cikgu.   Budak 13 tahun rogol budak 8 tahun.  Budak 10 tahun gi rompak rumah orang.  VCD lucah jadi aktiviti masa lapang sekeluarga, anak saman bapak sebab tak bagi kahwin dengan penagih dadah.

Ada terbaca satu artikel...tak ingat di mana.  Dari segi sosial, trend di negara kita sekarang sama macam di negara Uncle Sam pada tahun 80an.   Jadi kalau trend tu tak berubah...macam mana kita dengar tentang keadaan sosial di negara uncle sam sekarang, begitulah negara kita 20 tahun akan datang.  

Semuanya bergantung "kiblat" kita ke mana?.   Apa halatuju  kita dalam mendidik anak-anak? Akak yang cakap ni pun masih blur dan teraba-raba jugak.  Kalau ikut mat saleh, diorang selalu cakap "Babies dont come with an instruction manual".  Tapi itu mat saleh.  Kita sangat bertuah sebab kita tahu yang kita ada instruction manual tu.  Sama ada kita nak guna sebagai panduan ataupun kita nak pepandai sendiri.  Tepuk dada tanya iman.  Kalau nak kata tepuk dada tanya selera tak boleh sebab selera itu nafsu.

Tentang quality time yang honey timbulkan tu.  Terus terang selama ni bagi akak who ever yang "cipta" benda tu terang-terang tak tahu what he/she is talking about...ataupun cuma sebagai escapism.    Kita tak akan tahu bila the "magic moment" tu akan berlaku.  Kita tak akan tahu pada masa mana anak-anak kita amat memerlukan kita.  Kalau kita tengok diri kita sendiri sebagai orang tua ni kan...ada masanya kta rasa kita perlu sangat-sangat company/belaian kasih sayang dari suami/isteri tak kira masa, tak tentu masa dan kita tak dapat predict bila ..the feeling and the need datang gitu je.  Tak ada specific time, specific day.

Dan pada masa so called quality time tu adakah anak kita menunjukkan their true colours?  Mungkin dia dalam the very best behaviour sebab nak please kita.  So kita pun kata "Baiknya anak aku...betul lah cara aku didik dia".  Ataupun waktu quality time tu dia tengah tantrum.  Kita pun kata "Kenapalah terok sangat anak aku...cara aku tak betul lah tu agaknya".  Begitulah...

So quality time bagi siapa sebenarnya?  Bagi akak yang penting quality quantity time.  Berbelit gak tu..

Enuff said....

[ Last edited by  KakFie at 19-4-2006 08:07 AM ]

Originally posted by honeybee1802 at 18-4-2006 05:41 PM
pssst...akubest..aku pun slalu ngk syd aktif kat belah sana..jgn mare tau..hehe...
1. kenkdg aku ngk..takde salah pun parents tuh mendidik anak,skali anaknyer tak menjadi.cabaran tul hidup kat ban ...

point no 2... heh heh

the amount of time spent with the children should not be a factor..

mak aku keje sampai pencen... seminggu 2-3 kali on call..kadang 24 jam aku tak jumpa dia... kadang dia gi buat relieve work (betul ke aku ejA) sampai 2-3 minggu...
tp adik2 aku manja dgn dia..aku je kurang manja pasal aku ni kepala angin..tp sayang aku tetap tak kurang..cume tak manja je... hehehe..and setakat ni aku rase in terms of akhlak..alhamdulillah kot... kalau ade sesikit katb elakang tu tak pulak aku tahu...

* teringat lak kat sorang kawan lama aku anak ustaz...*

nursery? anak2 aku tak memberontak gi nursery.tiap2 kali amik mesti ngamuk2 tanka balik..pening kepala otak aku laki bini... siap sound suh dtg ambik kul 10 la, aku kata lain kali tido je la kat nursery tu tak yah aku susah2 dtg amik....elok dorang dok sana lagi drpd dok dgn nenek ke apa.... asyik baring2 depan tv je.. pastu tunggang langgang terguling terbalik dua beradik...tak pon asyik gi berjalann je dgn nenek dia gi shopping mall la..gi giant laa... . kat nursery luas sket pengalaman and lebih ramai kawan2 utk bercampor gaul bertumbuk ke bergusti ke ( ha ha ha)..a more colorful way of learning the meaning of life, friendship, joy, sorrow, anger, frustation, jealousy etc which will keep coming into their life ( in a bigger scale, of course)  in the future...

[ Last edited by  Delifrance at 19-4-2006 10:49 AM ]

Ada terbaca satu artikel...tak ingat di mana.  Dari segi sosial, trend di negara kita sekarang sama macam di negara Uncle Sam pada tahun 80an.   Jadi kalau trend tu tak berubah...macam mana kita dengar tentang keadaan sosial di negara uncle sam sekarang, begitulah negara kita 20 tahun akan datang. ---> ini yg takut dgr nih...zmn nih mcm gini..zmn anak kita lagik dasat pancaroba neh...

nak tambah skit...situasi dulu satu2 community nih mcm kenal antara satu sama lain.kire nak tegur anak org pun takde salahnyer.kalo mcm skang bdk2 buat ntah haper2 lantak ler...kalo tegur ntah2 bdk tuh yg tengking kita balik.last few weeks ada g brekpes kat food court putrajaya,ngk gelagat bdk pompuan belasan thn menghembus ngan bangga asap rokok,dah le pakaian tak senonoh..adus...harap2 anak2 kita tau membezakan budaya barat mana yg perlu diikut yg mana jgn diikut...

Erk...I setuju dengan Kak Fie about 'quality time'. Penciptaannya adalah sekadar menyedapkan hati. Budak-budak kecik mane paham erti quality time. ...Kalau buleh..my kids ni nak aje I ni ade sentiase depan mate diorg...
Kalau anak dah besar panjang, teenagers..haa...quality time ni relevant laa...

Nak setuju 100% on the subject pun, idak. Sbb selepas kite didik, beri yang terbaik, kalau tak menjadi seperti yang diharapkan...tak leh nak salahkan parents 100%....

Satu agi, sentiasa pantau siapa kawan anak2 kite ...sbb pengaruh kawan2 ni amat besar.....

isu PENGHAKISAN IDENTITI

From: http://www.rsi.sg/malay/minitsehari/view/20050901110350/1/.html

Isu penghakisan identiti antara punca masalah sosial

September 1, 2005

Dalam satu sesi perbincangan dengan cendikiawan, Prof. Syed Hussein Alatas, baru-baru ini, beliau menegetengahkan isu penghakisan identiti sebagai antara punca masalah-masalah sosial yang dihadapi masyarakat Melayu.

Menurut Prof. Syed Hussein, tanpa identiti golongan belia kita kehilangan panduan dan arah dalam kehidupan seharian mereka.

Isu ini diperburukkan lagi oleh ibu-bapa yang tidak mengambil berat terhadap anak-anak mereka sehinggakan mereka tidak mengawas gaya hidup anak-anak mereka yang mudah terpedaya oleh pengaruh-pengaruh lain.

Pengaruh rakan-rakan jauh mengatasi pengaruh ibu-bapa dan keadaan diperburukkan lagi dengan ibu-bapa yang gagal menunjukkan contoh yang baik di rumah. Menurut Prof. Syed Hussein, penghakisan identiti bermula di rumah apabila ibu-bapa sendiri tidak membudayakan identiti mereka.

Tanpa identiti yang tersendiri, pemikiran berkelompok ataupun 揌erd Mentality

Originally posted by Delifrance at 19-4-2006 04:25 PM
From: http://www.rsi.sg/malay/minitsehari/view/20050901110350/1/.html

Isu penghakisan identiti antara punca masalah sosial

September 1, 2005

Dalam satu sesi perbincangan dengan ...

deli,

comment dalam tulisan brown kat bawah tu deli yang tulis ke atau it comes with the artikel?

from me kakfie... heh heh heh

ko rajin masuk friendster deli?

Originally posted by Delifrance at 19-4-2006 04:37 PM
from me kakfie... heh heh heh

oh ye ke...boleh jadi bahan untuk blackmail tu...heh..heh...:devil:

Cam lagu Raihan

Iman tak dapat diwarisi
dari seorang ayah yang bertakwa..

Originally posted by nashra at 19-4-2006 04:44 PM
ko rajin masuk friendster deli?

rajin... kalau byk masa...tgk gambo org

frienster tu apa, di  mana dan bagaimana?

Innocentnye soalan...selalu dengar tapi tak tahu detail.  Boleh cerita deli, nash?

nash tak pernah masuk kakfie..

deli..kena register as member kalau nak tengok gambar?

hehehehe