CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 26637|Reply: 127

Gaji yang tak pernah cukup....

tentunya ramai yang menghadapi masalah ni.. gaji bulanan tak pernah cukup untuk bayar bil2, apalagi kalo nak simpan kat bank...

So, aku nak tanya korang.. apa yang u all buat untuk mengatasi masalah ni? buat bisnes lain ke? setakat mana ia boleh membantu? aku tau ada ramai juga yang gagal dalam buat biznes ni.. jom kongsi2..:hatdown:

Rate

1

Reply #1 sherlyn's post

kalau kurang berkat pun bleh jadi punca gaks...

Reply #1 sherlyn's post

brapa gaji yg ko anggap tak cukup tuh?

Reply #3 dwbh163's post

maybe 4 me sebenornye tak cukuplah tp selamat coz stay with parents... my gaji masih ratus2 agi ... apa2 pun budget ler... wat biz tu boleh..tp biar ler yg tak membebankan u nanti.. selamat mencuba...

Originally posted by dwbh163 at 24-5-2006 01:31 PM
brapa gaji yg ko anggap tak cukup tuh?

less than 1.5k per month... antara 1k to 1.5k.. harga barang2 sumer pun dah naik tak macam dulu lagi.. aku ada kawan yang gajinya 2k - 2.5k per month mengeluh gaji tak cukup2 gak... korang rasa apa biz yang senang nak buat selain bekerja ngan majikan ni ek??

Originally posted by Hana_Hirokawa at 24-5-2006 01:34 PM
maybe 4 me sebenornye tak cukuplah tp selamat coz stay with parents... my gaji masih ratus2 agi ... apa2 pun budget ler... wat biz tu boleh..tp biar ler yg tak membebankan u nanti.. selamat mencuba...

dah cukup berjimat cermat pong... minyak kete kena bayar, makan minum/barangan dapur kena bayar, bil2 semua kena bayar, uwarrrrggh... sib baik u stay with ur parent.. good for u.. bleh jimat lebih sket..:tq:

Follow Us

Reply #5 sherlyn's post

jual makanan ringan ker..kuih ker besenye laku.... kalau ko pandai mekap owang pun leh jadi mak andam...untung gak tu... kawan hana bnyk involve..pastu katering utk jamuan kecil2an...

Originally posted by Hana_Hirokawa at 24-5-2006 01:38 PM
jual makanan ringan ker..kuih ker besenye laku.... kalau ko pandai mekap owang pun leh jadi mak andam...untung gak tu... kawan hana bnyk involve..pastu katering utk jamuan kecil2an...

thanks a lot for your advice.. pernah gak terpikir nak mekap owang ni.. tapi skill tu takde.. nak belajar pun kena bayar gak.. korang rasa jadi insurance agent tu ok ke tak? sebab pernah gak terfikir nak try dlm bidang ni.. tapi cam tak ready jer.. :jeling:

Originally posted by sherlyn at 24-5-2006 01:34 PM

less than 1.5k per month... antara 1k to 1.5k.. harga barang2 sumer pun dah naik tak macam dulu lagi.. aku ada kawan yang gajinya 2k - 2.5k per month mengeluh gaji tak cukup2 gak... korang rasa ...

mungkin ko perlu kaji semula perbelanjaan bulanan? elakkan apa yg tak perlu sehingga keadaan kewangan bertambah baik.

Reply #8 sherlyn's post

okeh gak tu...kena tebalkan muke ler...pulangan pun bagus gak...apa2 pun kena rajin...usaha tangga kejayaan...

Originally posted by sherlyn at 24-5-2006 01:27 PM
tentunya ramai yang menghadapi masalah ni.. gaji bulanan tak pernah cukup untuk bayar bil2, apalagi kalo nak simpan kat bank...

So, aku nak tanya korang.. apa yang u all buat untuk mengatasi mas ...

first sekali, kaji apa benda yang kau dah beli dengan duit gaji kau.. secondly, renungkan kembali, adakah benda benda tu penting..

tapi aku nyer nasihat takleh pakai sebab aku pun boros juga :bgrin:

aku pun kadang2 lari jgk bajet tapi so far alhamdulillah jgk sbb semenjak dua menjak nie rezeki aku murah disamping tu aku buat bisness sikit utk tampung perbelanjaan aku..

yg penting aku boleh bagi kat emak n ayah aku di kampung..itu yg aku bagi priority..sbb aku xnak emak n ayah aku susah hati,cukuplah mrk susah masa membesarkan aku adik beradik...:nerd:

Bak kata orang2 lama...makin besar periuk nasik besar jugak lah keraknya...gaji banyak macam mana pun mesti tak cukupnyer..

Originally posted by Natalie at 24-5-2006 01:52 PM

first sekali, kaji apa benda yang kau dah beli dengan duit gaji kau.. secondly, renungkan kembali, adakah benda benda tu penting..

tapi aku nyer nasihat takleh pakai sebab aku pun boros jug ...

hahha samala kita, aku pun asyik nak shopping je.  tapi itu la beli barang yang benar2 perlu saja.

what about org lain yg gaji x sampai pon rm800 sebulan?
nape diorang leh survive?
(heheh konon bagus tol aku nih)

dulu awal2 camtuh gaklaa... sesak..

then buat blanjawan bulan2.... utk every month dah siap allocate benda2 yg mmg wajib kena kuar duit cam bil2 tuh sumer... then carik jln camna nak kurangkan blanja tuh smua so that leh allocate sket utk benda2 yg fleksibel cam makan/minum, savings, bersukaria

hasilnya, kalau awal2 dulu main isi minyak sekati jer bebila kosong isi... skrang isi setiap ari isnin pagi2 before gi keja... kalau terpaksa isi time lain sbb desperate... isi sket jaa cukup2 makan jer... mmg nampak bezanya.. tahan lagi lama..

pastuh, carik jalan alternatif jugak nak gi kerja, mmg save budget... skrang dah nampak laa ... kalau dulu spend dekat 60+ utk minyak.. skrang 40+ jer... hehe.. plak tuh route baru nih walaupon sakit jiwa sbb jln sesak... tp save byk sgt berkali2 ganda dkt tol

pastuh tukar dr pakai prepaid, pakai postpaid... sbb senang nak budget... n mmg terjaga laa... tak da kuar lebih 100 dah utk phone...

pastuh balance tuh bahgi utk blanja makan/minum n bersuka ria utk each week.. then setiap minggu make sure kuar duit sekali jer seminggu utk budget minggu tuh sahaja... senang nak nampak ada duit xtra ker tak...

hasilnya... kalau dulu nak saving mmg tak dpt laa.. skrang dah boleh dah.. ngan gaji yg sama... bezanya... bab shopping tuh mmg tak dapek nak ditolong laa kan... tappa... nnt gaji dah naik sket... leh laa shopping lebey sket.. :bgrin:

Rate

1

Reply #13 ezar's post

amat benar sekali. selagi kita berbelanja tidak mengikut kemampuan, masalah duit akan timbul.

Reply #15 Robab's post

kat tempat keje aku nih, ada seorg pekerja yg gajinya RM800 sebulan dan dia ada 11 org anak. dia dtg keje dgn berbasikal. tp masih mampu menyara kluarga.

Originally posted by ezar at 24-5-2006 05:10 PM
Bak kata orang2 lama...makin besar periuk nasik besar jugak lah keraknya...gaji banyak macam mana pun mesti tak cukupnyer..

kalau gaji besar tapi tak cukup2 itu namanya duit tak berkat.  mungkin tak keluar zakat, tak byk bersedekah dan tak kasi mak bapak.

Originally posted by Robab at 24-5-2006 05:13 PM
what about org lain yg gaji x sampai pon rm800 sebulan?
nape diorang leh survive?
(heheh konon bagus tol aku nih)

gaji adik aku rm500 je.  tapi okaylah sebab duk kat umah aku,  makan pun aku tanggung.  segala bil pun aku tanggung. motor pun aku beli.  hehehe mana tak survive.