CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sherlyn

Gaji yang tak pernah cukup....

Pada aku selain dari beri pada ibu bapa, zakat pendapatan jangan lupa. Macam mana tak cukup pun gaji tu, zakat pendapatan kena bayar. Insya'allah gaji akan diberkati. Alhamdulillah mac memang amalkan sejak dari mula kerja, so rezeki sentiasa ada dan duit gaji sentiasa cukup. Alhamdulillah sesangat.

Rate

1

Niel This user has been deleted
Betul ke MLM tu semacam......Aku besok nak join dengar talk dgn member aku....Sekarang ni tengah TOP 'Bio Pad' yang Ifa Raziah tu....Pastu laks member aku cite yang dia jumpa AMY search ngan bini sekali join talk nih.... Dia saound AMY dah kaya pun nak join ke.....AMY kata business bagus...... Tulah member aku join 4 bulan dah jadi Diamond Manager bulan ke3 ni BONUS RM9000....memang kauler........nak tukar HODA lepas ni....Dia kata kalau BONUS dia berbelas ribu baru nak berenti keje....Dia ni clerk aje....(Kalau berbelas ribu tu aku rasa gaji CEO aku..... tu pun selepas increment kurang-kurang 10 tahun)

Mushkil betul lahhhh.....ada sesiapa boleh beri pandangan?????????????

Emm..boleh cuba tips yang guna common sense. Contohnya, yang macam dah disyorkan, jangan kerap makan di luar. Cuba jangan guna kad kredit langsung. Belanja dapur tu, pandai-pandailah reka menu yang tak perlu penggunaan daging, ayam, udang, dll. yang banyak. Misalnya, instead of kari daging/ayam, masaklah hidangan mee/nasi/pasta yang menggunakan hanya sedikit daging/ayam/seafood sebagai rencah. Cuba lakukan aktiviti hiburan/rekreasi yang tak memerlukan perbelanjaan. Misalnya, instead of tengok wayang atau pergi mall, take a walk di taman-taman yg dekat dgn rumah, dll.

Rate

1

Reply #83 xeo's post

jangan guna kredit kad langsung tuh agak payah la..its more to say limitkan pengunaan kredit card..just for emergency case ke ape..
the way i see it la kan..makin besar gaji kita...makin besar kita nyer kemahuan..macam mula2 start kejer..naik kancil je..
biler gaji dah besar..cecah 3-4K..mesti nak yg lebih ummph..nak vios ke..sentra ke..
my 2cents.

Rate

1

Aku tak join MLM sebab dah cuba tapi tak pandai.. awal2 mengaku mmg tak leh buat sbb segan jumpa org promote  bisnes. TETAPI banyak MLM yang boleh berjaya kalau buat betul2. Aku kenal bbrp orang yg memang berjaya dan income lebat dan pakai kereta mewah hasil MLM setelah betahun2 idup sengsara sbb gaji ciput.
(Tak tau kenapa ramai gak yg pantang dengar MLM nih..).
So.. saper2 yg boleh tu.. proceed.. bagus sbg extra income.

Dalam board Entrepreneur ramai gak yg buat bisnes sambilan.. menambah pendapatan.. bila baca kat situ leh naik semangat nak meniaga... Janganla takut..semangat Bisnes leh develope sikit2 . Bisnes kan 90% sumber rezeki di dunia nan fana ini..

Banyk buku utk panduan mengawal kewangan kita. Aku dah baca
1. Azizi Ali - lupa plak taju kbuku dia warna merah tu....
2. Persatuan Pengguna Pulau Pinang - Wang
3. Buku2 motivasi meniaga - Chef Li
(apa lagi ek, buku yg bagus2?? buku cakar harimau tak mau la... )

Lebih baik baca buku2 tu dari beli majalah hiburan spt *tooot* yg ntah hapa2....

Selamatkan wang gaji anda!!!
(aku org meniaga... dgn izin-Nya hari2 ada duit cash di tangan.. takla kebulor):pray:

Rate

1

Lagi satu kad kredit sebenarnya bagus JIKA DAN HANYA JIKA kita telah pandai mengurus kewangan. Ada point dan hadiah lagi.. aku suka guna. Tak payah bawak cash bnyk2 utk beli barang. Janganla pegi shopping merepek2.. Carik nahas tu. Ikut keperluan la... Janganla nak berlagak nak mampus bila bayar pakai kad kredit ..kunun2 donia ana yang punya..... tu yg Tuhan tarik balik kemudahan tu..  
Islamic banking pun dah bnyk skrg..
:nerd:

Rate

1

Follow Us
macamana korang settle hutang kad kredit ye?

saya ada soklan nak tanya.. jika kad kredit perlu bayar RM200 sebulan, bolehkah kita bayar RM100?

rasa seronok bila baca posting korang semua kat sini... rata2 kita semua mempunyai gaji yg tak pernah mencukupi..

saya tak pandai buat business walaupun kadang2 rasa duit tak cukup. tapi kemudian saya berfikir, saya masih buat savings, maknanya gaji saya cukup untuk keperluan saya. ada kawan pernah berpesan, supaya merasa gaji yg cukup - terus2an berdo`a supaya gaji sentiasa halal & berkat. mungkin keberkahan gaji yang diterima itu kurang menyebabkan kita sentiasa merasa gaji tidak cukup.

ada seorang teman sepejabat, gajinya 5K, suaminya non exec, gaji tidak sampai 3K. anak dah 4, tetapi tidak pernah sekali pun suami dia meminjam duit dia untuk melangsaikan hutang dan sebagainya. malahan gajinya disimpannya sendiri. dgn gaji 3K tersebut, si suami yg membayar loan rumah, loan kereta, perbelanjaan yg pelbagai. malahan suami dia menghulurkan duit utk si isteri berbelanja.

macam mustahil kan? tapi hakikatnya, mungkin keberkatan rezeki yang diterima, mungkin di atas keredhaan seorang suami thdp isterinya, maka rezeki yg tak cukup itulah yg sebenarnya cukup bagi mereka anak-beranak.

mcm saye pulak, bile dpt gaji byr yg penting dulu..then saye simpan 10% ke asb..setiap bulan mesti simpan gak..simpan duit dlm 200 sbgai backup money kat akaun bank yg takde kat atm..haa..maksudnyer nak keluar duit kena pakai buku..so tak laju la duit keluar..bagi ibubapa mmg penting..mmg berkat..walaupun sikit..tapi kdg2 Allah akan balas rezeki kite dgn care lain..kurgkan makan kat luar n fast food..kalau nak shopping pergi mase sale..kdg2 bwk bekal dr rumah..mkn breakfast leh thn smpai petang..

Originally posted by alveolus at 17-7-2006 03:41 PM
mcm saye pulak, bile dpt gaji byr yg penting dulu..then saye simpan 10% ke asb..setiap bulan mesti simpan gak..simpan duit dlm 200 sbgai backup money kat akaun bank yg takde kat atm..haa..maksudnye ...

:setuju::setuju::setuju:

Originally posted by mardhiah12 at 17-7-2006 03:25 PM
saya tak pandai buat business walaupun kadang2 rasa duit tak cukup. tapi kemudian saya berfikir, saya masih buat savings, maknanya gaji saya cukup untuk keperluan saya. ada kawan pernah berpesan, s ...

memang betul duit kalau dari perkerjaan yg halal ada keberkatannya.. lagi satu jgn membeli brg yg tak perlu
hanya beli barang yg perlu... yg paling penting simpan duit dan berikan pada mak dan abah walaupun
sikit.. berkat duit tu..

jangan pulak nak berlagak mampu tapi hutang keliliang pinggang.. hidup berserdehana sahaja.

akak buat masa ni memang takde masalah wang kalau kata mampu pendapatan suami akak
memang terlebih mampu sangat gaji hubby akak berpuluh k. tapi kami hanya hidup sederhana
kereta taklah pakai bmw taklah pakai merc tapi kereta yg sederhana dan selesa kalau takat
rumah bukan rumah banglo pun.. tapi kami byk menyimpan duit utk masa depan lagipun
masa depan kita tak tau apa akan jadi kalau senang sekarang belum tentu kita senang selamanya.
kalau susah sekarang pun belum tentu susah selamanya.

akak nasihatkan pada adik2 sekalian beringatlah utk pada masa depan. simpan duit walaupun
sikit jgn berlagak senang walaupun tak mampu hidup sederhana jgn terikut ikut dgn kerenah org lain
dan buatlah kerja yg halal. insyaallah berkat duit tu.

Reply #91 Mimpi's post

"..tapi kami byk menyimpan duit utk masa depan lagipun
masa depan kita tak tau apa akan jadi kalau senang sekarang belum tentu kita senang selamanya..."

Betul tu. Kita tak tau bila kita akan memerlukan duit untuk kes kecemasan, misalnya medical emergency, diri sendiri, anak-anak, atau ibu bapa. Na'uzubillahminzalik.

Originally posted by alveolus at 17-7-2006 03:41 PM
mcm saye pulak, bile dpt gaji byr yg penting dulu..then saye simpan 10% ke asb..setiap bulan mesti simpan gak..simpan duit dlm 200 sbgai backup money kat akaun bank yg takde kat atm..haa..maksudnye ...

:setuju: .. simpan at least 10% dari duit gaji bulanan masuk ke ASB...

:setuju:... simpan 10%

Potong gaji korang at least RM100 sebulan dalam Tabung Haji. Sbb cawangan Tabung Haji kan tak banyak. Jadi kalau nk keluarkan RM 200 tu rasa mcm hampeh je. Drive jauh2, tapi nak amik RM200 je... baik takyah. Dalam masa sploh tahun, confirm dah bleh pi Mekah. Wajib tu, baik pergi time muda2.

Cara kedua nak jimatkan duit ngan jaga nafsu makan. Kena kurangkan nafsu hendak makan best2 sbb makan best2 tu sumer mahal2. Kena makan setakat bagi kenyang je, kalau nak best2 tunggu seminggu sekali. Alah biasa tegal biasa, aku tgk aunty2 cleaner yg keje kat tempat aku nih selalu bwk bekal dari rumah je. Aku pun start goreng nasi pagi2 bwk bekal masuk opis.

Ketiga, jangan terpengaruh sangat ngan kengkawan macam henset baru, MP3 baru, digital camera.... ngan aper2 lagi ntah. Beli kalau kita benar2 perlukan saja. Aku cukup tak setuju ngan kegunaan henset kamera nih. Dah ler gambar blur... mahal dan cepat rosak plak tu. Aperpun ikut keperluan masing2.

Keempat, kurangkan penggunaan petrol. Sebab petrol mahal giler... pandai2 la korang jimat

Kelima, beli insurans... ambik yg setakat korang mampu jer. Maybe RM100 sebulan utk insurans. Nanti kalau jadi apa2 takler nyesal tak berlagu.

Keenam, Beli lah produk tempatan. Aku tgk member2 aku pentingkan sgt brand. Aku beli beg 'BONIA' buatan siam pun ada kutuk2. Kasut sandal pasar malam RM10 pun kena kutuk gak. Jgn beli sgt produk brand mat saleh. Korang tau tak? mat saleh tu senang2 kaya-raya sbb kita ni bangang sgt nak dapatkan jenama depa??? Baju corak bodo2 pun mahal nak mampos sbb ada brand. Alah membeli bisa memakai...

Ketujuh... erm, tambah sendiri la...

mmg betul besar gaji besar la keraknye....been there, done that... last year gaji aku cecah 6.5k ... eem...memula rase macam cukup, tapi bila dah dapat duit tu bajet tah kemana... last2, aku rase pokai macam aku gaji 3k gak.. sib baik duit kat parents aku tak penah miss.. tapi bayangkan gaji banyak tu tapi takde savings langsung...semuanye abis kat kreta, abis kat kredit kad, abis kat makan2... pastuh thn nih gaji aku naik lagik... tapi thn ni dah start insaf.. sumone suggest aku bace buku azizi ali..so aku pun berkorban duit sket beli buku tu..fuuhhhh.... rase menyesal sebab i've wasted my hard earned money for nothing... kalau la aku ada some awareness utk menyimpan from the beginning, sure takde le sengkek kan... tapi skang i'm building my financial awareness.. and tak spend like hell... kad kredit pun pakai just utk isi minyak jek.. and guess what, i can save up to 1k per month... cuma kene tahan la segala godaan sales, godaan kengkawan ajak makan2 kat tempat mahal2... huhuh....daya ketahanan fizikal n mental kene kuat laa....

Besar periuk...besarlah keraknya...sebab tu saya selalu displin diri..bila dapat aje gaji, bayar mak ayah, bayar loan rumah, bayar credit card (full bukan minimum payment), insurans diri & anak, tabung haji dan masuk asb. Pas tu baru leh enjoy, janji semua gerenti beres.

kawan aku penah ckp kat aku ....'bayar zakat pendapatan...tak byk sebulan rm10 cukup la...janji ikhlas.....pastu aku rasa gaji aku sentiasa cukup' Sejak dr tu aku buat pemotongan zakat pendapatan...alhamdulillah ada perubahan.Baru aku terfikir ...rupanya tak semua gaji yg kita dpt ni... hak kita... :hmm:

kad kredit tu punca problem kewangan kau. never use cc kecuali emergency. aku ada kawan macam ni gaji lebih besar dari aku tapi duit dia habih membayar kredit kad aje..time belanja tak hengat donia.

Originally posted by misc at 4-8-2006 08:42 AM
kad kredit tu punca problem kewangan kau. never use cc kecuali emergency. aku ada kawan macam ni gaji lebih besar dari aku tapi duit dia habih membayar kredit kad aje..time belanja tak hengat donia.

memang bahaya kad kredit ni... tu lah pasal aku tak pernah ingin nak apply cc ni... sebab aku tau cc ni boleh buat seseorang tu sakit kepala nak bayar... aku pon ada kawan kat ofis ni yg tengah sakit kepala fikir camner nak settle hutang cc tu..

pada pendapat you all, memandangkan harga barang semua pun dah naik termasuk sekali minyak petrol.. apakah gaji u all cukup untuk sebulan selain membayar loan, dsb?:hmm: