CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 15598|Reply: 81

Dende semase di sekolah rendah dan menengah

Assalamualaikum...
aku barubaru ni jadi cikgu ganti...
dari minggu lepas..
skarang second week and next week would be the last week..
mak aku tade opsyen (kat dalam berita gune perkataan nih, pelik aku..gune le "pilihan". ni translate direct lak)
jadi die mintak la aku tolong..

camni la..aku nak kongsi pengalaman aku jadi cikgu nih....sejak jadi cikgu ni...
aku teringat la zaman aku sekolah rendah...time aku paling ingat...
dendedende die sume tuh...
aku tengok budakbudak kat sekolah yang aku ngajar nih aktif dan nakal pun ader..aku ngajar darjah 2 ngan darjah 3..sejak ngajar nih..aku ade la naik suare...
naik angin la jugak aku skali tuh...skali je la..
aku ingat lagi...cikgu kelas aku mase darjah 5...
campak buku membe aku pasal salah buku ke atau tak siap keje...
baru je start musim sekolah time tu..
cikgu tu la paling garang aku penah belajar ngan die..penah tu...
aku sampai nangisnangis satu haritu aku tetinggal buku kat sekolah..
aku sekolah petang...jadi nak amik buku malam tu sekolah dah tutup..
terpakse la mak aku gi umah cikgu tu mintak salin soalan..
gerun aku ngan cikgu time tuh....

mase mulemule tu mak aku cakap jangan cubit budak tuh..marah takpe...
yela..risau gak aku..anak orang...lagipun...
parents budakbudak sekolah tu (atau parents zaman skarang nih)jenis attack cikgu..
dieorang taktau perangai anak dieorang camne kat sekolah...kengkadang tu nak je aku debik sorangsorang...

harini aku tanye la mak aku...
bole ke bawak dieorang masuk kelas sebelah pastu ketuk ketampi...mak aku kate jangan le..
katok ketampi tu pun 5 10 kali je..
jemur bawah panas pun kejap je..

hmm.....zaman skarang tak macam dulu......
cikgu zaman skarang takleh nak garanggarang cam dulu dah...
mungkin disebabkan oleh faktorfaktor generasi (baby boomers, generaion X, generation Y dll)..
padahal..nak didik budakbudak sejak dari sekolah rendah la penting..
aklo dah menengah dah susah..
time tu jiwe sedang membesar remaje..
remaje tends to memberontak..
susah nak kasi dendedende nih...

kat sini aku listkan la dendedende yang penah aku kene, tengok dan dengar time sekolah rendah:

1. ketokketampi kat depan dalam kelas sebelah (seingat aku, aku tak penah kene yang nih, tapi dengar je dah takut dah, tak silap aku aku penah tengok la dende nih.....)
2. muke kene conteng dengan kapur (kesian....)
3. muke kene pakai bedak (duster tu tepuk kat muke, kasi bedak skit)
4. kene lari pusing satu blok sambil angkat tangan (yang nia ku kene..sebab dapat markah rendah tak silap aku....malunyer....dah lari depan kelas orang lain lak tuh...darjah 6 time nih....)
5. kene lari satu padang sambil bukak baju (darjah brape aku tak ingat..tapi  bukan darjah 6, aku tak bawak baju pj, cikgu tu suruh bukak baju, lari satu padang, ade la beberape budak lagi, budak perempuan takla die suruh bukak baju tuh....tapi...aku segan gile time tu..nasib baik la tade orang kat padang....padan tu satu bulatan 200meter......)

ni le dendedende aku tau...yang rotan tu bise le kan...tapi yang ni aku rase ade kesan makan dalam kat budakbudak...

sakit boleh sembuh...malu...sampai bilebile..........

korang ade pengalam kene dende...crite le sini.....bole kan topik ni kat sini?bole le aku cedok idea korang nak dende budakbudak sementare jadi cik lagi nih...hehehehe :devil: :devil: :devil:

[ Last edited by  hetrek at 27-6-2006 11:24 PM ]

Rate

1

masa muzik..saje taknak bawak recorder..cikgu tu namanya miss chong.garang gak la...purposely tanak bawak batang berbunyik tu.
1st week dia leh consider lg
2nd week dia tak kate hape
3rd week..haha...dia suruh amik pensel,tiup pensel tu gaya guna recorder depan kelas.sibbaik geng kitorg agak ramai..6org.dak2 len yg guna recorder ikut kami gak.haha...malu seyhhh

aku lak kene :
tarik sideburn--adeh sakitnyee..
kene cubit- kuku cikgu tu da a tajam adeh bebise...
aku rase tu je kot..

ha ha ha........... tergelak lak aku baca tiup pensel......... kalau aku jadi cikgu, aku suruh tiup pensil tu sampai berbunyi!!!

aku dulu malas gak nak bawak rekorder.... kalau tak bawak kena pinjam dengan kawan dari kelas lain.... tak suker la pinjam rekorder........... dioerang tiup dengan masukkan mulut rekoerder sampai separuh, geli aku nak pakai......... kadang2 ada air liur kering melekart kat dalam salur.... yucksss..........

kalau aku bawak, aku sorok tanak kasi orang pinjam.......... kalau kantoi bawak, lepas dipulangkan, aku mesti basuh bersih2......

aku teringat masa darjah 5....... cikgu math, namanye Pn Samiah Samari.... ingat lagi namanya....
dulu darjah 1 pun dia ada ajar gak tapi baik, tak garang........... darjah 5 garang ya ampun!!!
setiap hari mesti ada test congak.......... dan aku paling lemah congak........... mesti dapat 10/10........ kalau tak, kena rotan kat belakang tapak tangan........ kalau tapak tangan leh accept lagi........ aku nyer takut sampai kekejangan.......... dah terkejang, tak la kena rotan..... tapi sejak tu fobia........
kalau ada test congak lepas tu, aku curi2 buat pengiraan kat buku/kertas demi nak dapat 10 / 10...........
alkhirnya sekarang, walaupun aku lulusan engineering, still tak hapal sifir2 tertentu.... still tak leh hitung congak.... pengiraan mesti bergantung pada kertas atau kalkulator.... ataupun jari
kesimpulannya, mengajar garang2 yang amat sangat pun tak jugak mendidik......... murid akan berpikir bagaimana untuk mengelak daripada hukuman, bukan untuk mencapai objektif tujuan guru mengenakan hukuman......... garang2 biar berpada2 dan munasabah........

apa2 pun utk hetrek, selamat mendidik............ bebudah sek rendah memang ada satu peel sikit....

aku pernah part time ngajar tuisyen di tuition centre, ngajar math sek rendah.........
masa tu aku membawa watak ceria dalam kelas....... akhirnya disalahgunakan oleh mereka....
belajar tak serius.... asyik ngusik kawan sebelah.... vbengang gak aku
2nd kelas nbext week  memang aku tinggi suara....
baru la reti sikit budak2 tue....

banyak2 la bersabar ye hetrik........

sebab tu, 3rd week aku pas subj sekola rendah kat guru tuisyen lain, aku amik subnjek SPM sahaja.....
budak SPM lain sikit peel....
nakal2 dioorang... jahat2 diorang.... diorang tahu bezakan kelas dan time nak tunjuk perangai.....

cam nak kembali jadi cikgu jer.............
kenangan dulu-dulu............

Reply #5 bobo_haha's post

oh tqtq bobo_haha

aku skarang pun congak dah kurang....
asyik gune kalkulator je..
hahaha...
sifir pun dah ade yang luper....

aku pun try bawak watakwatak ceria..tapi biase la budakbudak tu main je reti...
skaliskale kene la naik suare..
dah la aku ni bukan jenis pemarah...
susah tau nak marah nih.....
pas dah marah...bole pulak rase segan ngan budakbudak...
hahaha..patut dieorang la yang segan..nia ku lak...
lantak je la..wat muke selamber...

[ Last edited by  hetrek at 27-6-2006 11:18 PM ]

Follow Us
ha..
aku ingat lagi dende yang aku penah dengar time sekolah rendah..agknye kat kelas sebelah kot...cikgu letak tapak tangan die kat pipi budak....tampar banyak kali...ishishish........slowslow je la kot..tadenye nak wat kuatkuat......

thanks jac.......

Reply #3 jac_diehard_fan's post

tarik sideburn aku tak ingat penah kene ke tak..
tapi aku penah tengok la budak kelas aku kene..
ouch..sakit.....

oh..
aku ade crite skit nak crite...

membe aku crite..
mase die skolah rendah..die pranah la kene pukul ngan cikgu pasal tak siap keje ke ape..
dende la tu...
balik tu mak die ke bapak die tak marah pun kat cikgu yang pukul die tuh...
siap sokong lagi tindakan cikgu tu..

kirenye timetime tu...parents bole trime lagi la hukuman yang diberikan oleh guru...
skarang...cubit skit je makbapak trus datang sekolah..huh!

-pernah kene cubit psl lari kat corridor
-pernah kene diri atas kusi psl tak wat hw.. tapi time tu, hampir sume dak kelas aku kene diri.. sume pakat lupe kot..
-time sek ren, kene thn ngan pengawas psl lupe pakai cekak
-pernah kene ketuk ketampi psl lambat gi row call, tapi time tu ramai gak yg lambat.. breakfast best..

gile panjang sorang sorang punya cerita ... 90 minit tak habeh lagik nehh bace ~

Originally posted by hetrek at 27-6-2006 08:16 PM
Assalamualaikum...
aku barubaru ni jadi cikgu ganti...
dari minggu lepas..
skarang second week and next week would be the last week..
mak aku tade opsyen (kat dalam berita gune perkataan nih, p ...

kalau nak denda anak murid, jgn pukul or do anything physical kat derang, coz cuma cikgu disiplin ngan pengetua je ade bidang kuas, jgn suruh derang diri luar kelas, coz derang bawah tanggungjawab ko kot ape2 jadik, tak pasal2 lawyer2 cam aku dapat wat duit lebih...

kira orait la ko leh handle bebudak nih...aku budak terejal ok lagi..plg aku nyampah bebudak yg ngada2 skit2 nak ngadu kat cikgu...rimas...

- cubit
- ketuk ketampi
- duk kat tepi kelas
- duk kat belakang kelas
- diri atas kerusi
- diri biasa jer
- kena rotan

Kena buat lompat bintang dlm kelas sebab bising.
Cikgu tu kate selagi dia tak ckp pape jgn berhenti.
Huhu..kesannya..slps tu aku rasa begitu slim sekali.

adeh.. ingat plak zaman muda2 dulu.. hehe..
slalo:

1 berlari 2round pdg besar sek
2.berdiri atas kerusi
3.berdiri luar kelas
4.kena pkai papan tanda jln 1sekolah sbg cth: SAYA BUDAK NAKAL..bla..bla..(malu seyh)
5.rotan perkara biasa.. tgk kesalahan lg besar wat kesalahan lg nipisla rotan tu.. hehe.. zaza pon xphm ader jenis2 plak..
6.kena denda tulis dlm kertas sbyk 1000ptah stp perkataan dlm 1hari..cth: SAYA BERJANJI TIDAK AKAN MENGULANGI   PERKARA TERSEBUT.. penat gak...
7.kena wat kerja sosial seperti bersihkan longkang,kolam ikan,kutip sampah satu sekolah..kira ok lgla..
8.berdiri atas meja..nasib baikla xkena kipas, klux sia2 je kepala org..
9.kena cubit..sakit gak..lebam..

dan byk lg.. terlampau byk denda2 nie..sampai xterkata utk mengingat... tapi masa zaza darjah enam dulu.. dptla cikgu pompuan ajar bm.. adeh.. tensi..garang giler..dia suruhla kitaorg baca jwpan soalan dia kasik.. klu salah kena tmpar, klu suara xkuat kena tampar..ingat lg..smpai bekas muka kwn zaza..nasib zaza lepas..rasa mau nangis time2..bdk laki yg selama ni xpernah nangis terus nangis sbb kena tmpar.. kuku cikgu tu tajam..dia mara dia kata bdk2 nie saja wat xtau jwpan padahal senang pastu wat suara xde.. padahal kwn zaza nie suara dia mmg halus..xdgr sgt terus kena tampar.. sejak tu kitaorg terus xbaik dgn cikgu2.. kitaorg tahan smpaila lepas UPSR.. sadis betul... :siok:

korang sedar tak sebab apa korang kena denda???? sebab korang semua nakal.. tak ikut cakap cekgu.. tu la pasal.. memang patut kena denda

saya pun penah kena denda gak hehe.. among others masa sekolah menengah..

rambut kena gunting sebab panjang (4 kali)
lari keliling padang bola 2 round (time tengahari) sebab ponteng latihan sukan
jari kena ketuk ngan pembaris (yg ni sakit gila..) sebab ponteng PJK
ketuk ketampi
kena rotan
kena cubit kat perut
kena tarik telinga
kana berdiri atas kerusi
dapat warning kena tukar sekolah (yg ni sadis...)

pada saya menghukum / denda boleh tapi ada hadnya.. jgn sampai cederakan murid / terlalu menyakitkan.. mungkin didikan melalui nasihat / ganjaran / pujian lebih baik dari dendaan..

bila kena denda sampai ke tua pun kita akan ingat.. dan akan berdendam / rasa benci pd cekgu kita.. suppose kita menjadi guru utk dihormati, bukan di benci..

Originally posted by bizzybeez6440 at 28-6-2006 00:38

kalau nak denda anak murid, jgn pukul or do anything physical kat derang, coz cuma cikgu disiplin ngan pengetua je ade bidang kuas, jgn suruh derang diri luar kelas, coz derang bawah tanggungja ...

oh ye kerr takleh sume tuh?
camne yang mase kite kecikkecik dulu tuh?
sekse jiwa batin aku tau kene dende......

Originally posted by bizzybeez6440 at 28-6-2006 00:38

kalau nak denda anak murid, jgn pukul or do anything physical kat derang, coz cuma cikgu disiplin ngan pengetua je ade bidang kuas, jgn suruh derang diri luar kelas, coz derang bawah tanggungja ...

oh ye kerr takleh sume tuh?
camne yang mase kite kecikkecik dulu tuh?
sekse jiwa batin aku tau kene dende......
aku tanye je..
bukan nakpukul pun...
sebab aku ni bukan jenis pemarah danpemukul...
tapi tak tau la kalo aku hilang kawalan ke satu hari nanti...
pandaipandai la aku control

pernah kena denda:
- kena pukul ngan pembaris kat tapak tangan
- wat ketuk ketampi depan kelas (naseb baik bukan sesorang)
- diri biase
- diri atas kerusi
- lari keliling padang
- jln itik
- kutip sampah
- wat ketuk ketampi ramai2 (popuan ngan laki menghadap.. popuan satu line, laki satu line.. malu!!!! dah la budak yg aku suke tuh kat depan aku.. die pon kena denda)

kekadang cikgu denda tu sebagai pengajaran tapi ada manusia yang buta hati dan tak celik lagi yg anggap ia menjatuhkan maruah..lainla dia suh bogel ke..raba2 ke..bleh la kata jatuhkan maruah..pastuh perangai budak skrang pun...bukan per..darjah 3 4 pun dah kurang ajar