CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ciku_nunu

[MERGED] Ayam/daging salai masak lemak cili padi

..ni ada resepi dari Chef Ismail (Rest.Rebung)

Masak Lemak Daging Salai

600g daging salai
150g cili padi
3 btg serai - diketuk
4cm kunyit
6 biji bwg merah
2 biji bwg putih
500g santan
2 biji bacang muda - hiris nipis
garam
cili hijau - belah 2

CARA
Daging salai dipotong nipis
Rebus daging bersama serai sampai empuk
Masukkan bahan kisar dalam air daging, biar mendidih.
Masukkan santan dan garam
Kacau selalu supaya tak pecah minyak
Masukkan mangga dan cili hijau.Didihkan dengan api kecil..biar 5' dan angkat.

ladyvedt This user has been deleted
masak Lomak cili api telur itik?...pun sedap tau

Originally posted by ciku_nunu at 11-7-2006 06:02 AM
selain dari asam keping, belimbing buluh ngan buah bacang ni, bleh ganti ngan pe lagi nak masuk dalam gulai lemak? yang senang2 nak jumpa... kalau takde, alamatnya setahun dua ni memang tak kick aa ...

yg senang jumpa ....buah tomato, kacang bendi..kacang panjang..lg ape eek...x ingatla..kawan2 tolong tambah...

Kalau kat kampong ....ikan/daging salai masak lomak campur dengan kulit buah rambai atau pun daun pucuk gelugor (hiris nipis2 mcm bunga rampai) boleh juga...lagi sedap..

Originally posted by ladyvedt at 11-7-2006 10:16 AM

rasanya ada bincangkan pasal masakan telur ni kat topik masakan  telur...
:hmm:

Originally posted by ladyvedt at 11-7-2006 10:16 AM

campur dgn kulit buah rambai pun sedap...

Masak lemak cili padi daging salai ni, macam-macam cara boleh masak... boleh masak daging saja campur daun kunyit.... boleh masak dgn kentang (tapi dgn kentang ni tak berapa kick)... lebih kick dengan nangka muda atau belimbing buluh / bacang....

Tips yang saya amalkan yg diturunkan oleh mak, kalau nak masak lemak cili padi ni, kena masak dalam kuali baru lebih best (dia tak meruap sangat)... garamnya letak secukupnya masa awal memasak... maknanya masuk santan tu masuk garam sekali... bila garam tu cukup, dia tak berapa meruap sangat so tak lah dia jadi tahi minyak (tahi minyak ke yg ketul-ketul tu?) .. lepas kuah dah masak, jangan terus tutup api, sangai dulu (maknanya bukak api kecillllll sangat lama-lama sikit).

Nak kasi kuah kaler cantik sikit, gunakan banyak cili padi yg dah masak (tapi susah giler nak tumbuk kasi hancur) ataupun, cili padi tu campurkan dgn setangkai je cili merah segar tu... cili padi pulak, pilih cili padi kampung... jangan pakai cili akar... rasa tak best...

Follow Us
Originally posted by ladyvedt at 7-7-2006 04:22 PM
orang negeri sembilan nye lagi senang skit...next time u bole cuba ek...
cili api+kunyit idup tumbuk(kalau nak pedas cili api tuh kasi banyak ckit la)
pastuh gaul ngan ayam..panas kan kat api..bu ...

i pun org N9 gak...macam inilah masakan masak lomak cili api yg bebenarnya...bawang ke halia ke lengkuas ke...takde yer... cili api & kunyit hidup je...

1st time mkn daging salai masak lemak cili api kt rumah mak angkat kt Rembau..bessttt sangat (teringat pulak kt dia, dah 10 tahun tak jumpa..hukhuk). Nampak senang jer bahan2nya..boleh try nanti.

tu la..sedap daging salai lemak cili api tuh...akak ipo aku dah tanyer org yg msk tuh..dia buh belacan skit..tu yg buatkan kaww...akupun nak try test le rmsk camtu...dia ckp memang kunyit idup dgn cili padi jer...xsabo nak msk la..

Reply #47 yath's post

betul tu... org nogori masak lemak simple jer... tak letak bawang pun...

hari tu ada jamuan makan kat tempat bloom, punya la sedap wife org tu masak dia letak pucuk asam keping.
Ricik halus2 dan masuk lam kuah lemak tu fuhhhhhhhhh tak teringat diet dah masa tu.. bley kot saper2 yg ada tanam  pokok tu cuba resepi ni...

Originally posted by yath at 12-7-2006 05:50 PM

i pun org N9 gak...macam inilah masakan masak lomak cili api yg bebenarnya...bawang ke halia ke lengkuas ke...takde yer... cili api & kunyit hidup je...

memang betul pun...ni baru original..

Originally posted by bloomwood at 13-7-2006 02:13 PM
hari tu ada jamuan makan kat tempat bloom, punya la sedap wife org tu masak dia letak pucuk asam keping.
Ricik halus2 dan masuk lam kuah lemak tu fuhhhhhhhhh tak teringat diet dah masa tu.. bley k ...

pucuk asam keping ke? rasanya buah asam keping yg muda tu...memang selalu buat yg tu..ricik halus2..memang sedap...kat pasar malam kat seremban tu ada la jual...

Originally posted by yath at 13-7-2006 05:30 PM

pucuk asam keping ke? rasanya buah asam keping yg muda tu...memang selalu buat yg tu..ricik halus2..memang sedap...kat pasar malam kat seremban tu ada la jual...

Daun / Pucuk dia pun orang buat juga... hiris halus-halus masuk dalam masak lemak cili padi memang sedap...

Masak lemak

Hello,
dah lebih 3 taun dok US, tak penah balik. Aku cume reti masak ayam goreng ngan nasi goreng jek. dah bohsan. sape leh aja masak lemak ayam yang simple. kempunan ni.
Ni jek bahan yang aku leh cari.

Bawang putih
Cili padi
Ayam
Santan
kunyit

takde bawang kecik leh ke? tak jumpe la kat kedai dekat. bahan tu cukup ke utk kuah lemak basic? sape reti tolong aja cammana nak buat, utk sorang jek, seketul ayam jek. :tq:

Originally posted by BeanDiesel at 15-7-2006 09:45 AM
Hello,
dah lebih 3 taun dok US, tak penah balik. Aku cume reti masak ayam goreng ngan nasi goreng jek. dah bohsan. sape leh aja masak lemak ayam yang simple. kempunan ni.
Ni jek bahan yang aku ...

Bean, masak lemak cili api, kalau ikut cara orang-orang tua N9, memang tak payah letak bawang.... cuma tumbuk cili padi dgn kunyit (preferably kunyit hidup, tapi masa saya di UK pun saya bantai je kunyit serbuk tu)... serai senang nak cari kan? oriental shop banyak.... serai pun titik juga, lagi banyak lagi bagus... kemudian, campurkan cili padi, serai, kunyit dan asam keping tu dengan ayam dan kecutkan dalam periuk... sampai dah agak-agak kecut sikit tu, masukkan santan dan garam secukupnya ... garam tu kena masuk awal nak elakkan masak lemak tu meruap... masakkan dgn api perlahan, dan kacau selalu supaya dia cantik...

oh ya bean... dulu-dulu masa di UK, kalau saya tak dapat cari serai, atau serai yg dijual kat kedai kecut semacam, saya beli kaffir lime leaves, yang kering pun ada. Yg tu masukkan dalam masak lemak cili padi pun sedap juga. Nak kasi kaler cantik, guna cili padi yg merah, atau campur cili merah sebatang.

Originally posted by antiQue at 7/14/06 06:26 PM

Bean, masak lemak cili api, kalau ikut cara orang-orang tua N9, memang tak payah letak bawang.... cuma tumbuk cili padi dgn kunyit (preferably kunyit hidup, tapi masa saya di UK pun saya bantai ...

:hmm: malangnya daku tak miliki kereta utk gi beli serai ngan asam nun jauh di hollywood. paneh plak tu summer ni. agak agak letak lemon juice sket ok ke?
kalo guna bahan yang aku sebut kat atas tu jek tak sedap sangat ke? oh satu lagi, cili padi sini sume hijau. dalam selonggok, aku rasa cuma 1/20 jek yang merah.

lagi satu, leh tak kasi tau sukatan bahan bahan utk masak utk sorang jek. cukup utk makan ngan sepinggan nasi jek. aku ni tak berbakat memasak.

Reply #57 BeanDiesel's post

i think lime juice lagi sedap....

Originally posted by BeanDiesel at 15-7-2006 10:50 AM

:hmm: malangnya daku tak miliki kereta utk gi beli serai ngan asam nun jauh di hollywood. paneh plak tu summer ni. agak agak letak lemon juice sket ok ke?
kalo guna bahan yang aku sebut kat ...

Masak la dlm 2,3 ketul pastu kau freezekan. Bila nak makan panaskan, jangan microwave. masakan melayu ni kdg2 lagi lama lagi sedap.

Reply #57 BeanDiesel's post

Tak sangka BeanDiesel lepak kat sini. Ni mesti rindu masakan di rumah. Hari tu saya ada potong daging nipis2 & lepas tu simpan dlm ice-box. Simpan kat bahagian tgh tu. Lepas tu lupa psl daging tu. Bila teringat daging tu dah jadi kering. Mujurlah dah perap dgn bahan2 mcm halia, bawang & rempah. Dahlah tak cover. So saya goreng tanpa minyak guna non-stick pan. Baru tumis bahan2 lain campur santan & rempah-ratus. Sedap pulak daging tu.