CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ciku_nunu

[MERGED] Ayam/daging salai masak lemak cili padi

Originally posted by antiQue at 14-7-2006 08:54 AM

Daun / Pucuk dia pun orang buat juga... hiris halus-halus masuk dalam masak lemak cili padi memang sedap...

oh yerr...baru ingat...betul la...daun tu hiris halus2 cam bunga rampai...memang sedap....

Originally posted by smeetasmitten at 7/14/06 07:44 PM

Masak la dlm 2,3 ketul pastu kau freezekan. Bila nak makan panaskan, jangan microwave. masakan melayu ni kdg2 lagi lama lagi sedap.

kalo dah terel ok la masak lebih. first attempts kena wat sket sket dulu, kalo tak jadi bazir nanti. maklumlah, hamba tak berbakat.

Originally posted by Baiduri Othman at 7/14/06 08:35 PM
Tak sangka BeanDiesel lepak kat sini. Ni mesti rindu masakan di rumah.

lame tak balik. tak reti masak seniri plak tu. skali aritu gi makan kat restaurant rendag daging, nasi putih ngan kangkong goreng belacan kena $40 da.

Originally posted by BeanDiesel at 15-7-2006 10:50 AM

:hmm: malangnya daku tak miliki kereta utk gi beli serai ngan asam nun jauh di hollywood. paneh plak tu summer ni. agak agak letak lemon juice sket ok ke?
kalo guna bahan yang aku sebut kat ...

letak lah lime juice pun... tapi jangan banyak... sikit je... tapi kan Bean, kalau macam ikan sungai kan, memang sedap kalau masak lemak dgn lime juice yg dimasukkan banyak kasi masam (ni cerita je lah eh).... terangkatt......

tak ada serai tu pun tak apa lah... dah darurat kan tapi nanti kureng power lah sikit ayam tu Gulai ikan tak apa kalau tak ada serai...

Sukatannya tu, bergantung lah kat Bean... agak-agaklah... tengok juga banyak mana ayam yg nak dimasak, dan tahap kepedasan yg Bean suka.

Lagi satu, kalau Bean tak suka ikut cara orang tua N9 (setengah orang tak selesa kalau tak berbawang :lol ), boleh gak tumbukkan bawang merah, bawang putih dgn halia. Masukkan sekali masa nak kecutkan ayam dgn cili padi tu. Cili padi tu, hijau pun hijau lah.... takde masalah.

Kalau Bean suka masukkan kentang, masukkan lah kentang. Tapi, kalau nak masukkan kentang, asam keping tak boleh letak awal. Nanti kentang ni tekstur nya tak best, tak empuk dgn baik.

Rate

1

Originally posted by BeanDiesel at 15-7-2006 04:51 PM

lame tak balik. tak reti masak seniri plak tu. skali aritu gi makan kat restaurant rendag daging, nasi putih ngan kangkong goreng belacan kena $40 da.

Kesian BeanDiesel. Kalau budget tu cukup tak apalah makan kat luar kan. Nanti kalau masih belajar & nak masak lagi, mesti bnyk masa terbuang dgn memasak. Kalau nak jugak masak, kena buat simple2 je. Kalau BeanDiesel ada masalah, bolehlah tanya kat Chef Iron & kitaorg kat sini. InsyaAllah kitaorg cuba sedaya upaya simplify the recipes for you.

Reply #64 antiQue's post

Sis, kat belakang rumah bnyk cili padi. Memang menjadi. Saya kalau makan tak sah kalau tak ada cili padi campur dgn kicap & limau kesturi. Nak tanya kalau daging dendeng yg dah dikering tu boleh ke guna buat masakan daging salai masak lemak cili padi?

Follow Us
Originally posted by antiQue at 7/15/06 03:05 AM

letak lah lime juice pun... tapi jangan banyak... sikit je... tapi kan Bean, kalau macam ikan sungai kan, memang sedap kalau masak lemak dgn lime juice yg dimasukkan banyak kasi masam (ni cerit ...

erm, kentang, baru teringat. thanks for the reminder.
and lime juice quite senang nak cari. lagipon rasa dia melayu la sket kot, dari lemon. tak leh terima lagi makanan mat salih. they have no taste.

[ Last edited by  BeanDiesel at 15-7-2006 03:48 AM ]

Originally posted by Baiduri Othman at 7/15/06 03:16 AM

Kesian BeanDiesel. Kalau budget tu cukup tak apalah makan kat luar kan. Nanti kalau masih belajar & nak masak lagi, mesti bnyk masa terbuang dgn memasak. Kalau nak jugak masak, kena buat si ...

menyesal tak berguru sebelum datang sini. among the first thing i'd do bile balik nanti is to take a month break from career, and wat DVD personal instruction memasak with my mom's help supaya saya tak lupa. she's getting older, I'm not gonna have the privilage of enjoying cooking for my entire life. I intend to treasure it.

Originally posted by Baiduri Othman at 15-7-2006 07:22 PM
Sis, kat belakang rumah bnyk cili padi. Memang menjadi. Saya kalau makan tak sah kalau tak ada cili padi campur dgn kicap & limau kesturi. Nak tanya kalau daging dendeng yg dah dikering tu bole ...

Baiduri, kalau ikut teori saya memang boleh... improvise namanya tu :lol Rasanya mungkin lah lain, jadi another dish. Tapi biasanya experiment-experiment macam ni menjadi

Saya pun suka buat benda merepek-repek ni. Biasanya daging salai tu kan orang salai atas dapur kayu (biasanya my mum buat banyak-banyak untuk anak-anak bawak balik bila kitorang balik kampung), tapi saya salai dalam oven je. Lepas tu letak atas grill. Cuma rasa dia tak sepower yg salai atas dapur kayu, sebab salai atas dapur kayu tu dia ada rasa macam asap sikit :lol

[ Last edited by  antiQue at 15-7-2006 07:59 PM ]

Reply #68 BeanDiesel's post

Nanti balik Msia, jgn lupa bekal belacan, udang kering, ikan bilis, serbuk ketumbar, serbuk kurma & mcm2 lagilah keperluan utk memasak. Tak adalah berat sgt pun kan. Baru senang memasak.

Reply #69 antiQue's post

Kalau cuba masakan yg dipelbagaikan caranya tu org sebut merepek2 ya. Tapi bagus jugak kan sebab ada daya kreativiti. :jeler: So daging salai tu memang salai atas dapur kayu ya. Yg tu belum cuba lagi. Nak jugak cuba buat smoke ni. Ada hari tu rajin sgt masak daging. Potong daging nipis2 & lepas tu campur dgn sedikit garam, gula & serbuk ketumbar. Lepas tu jemur sampai kering sebab kat sini cuaca memang panas terik. Bila masak lembut je daging tu. Mesti sedap jugak kalau salai atas dapur kayu & lepas tu masak lemak cili api.

kalau saya teringin makan gulai ni.saya akan ke kedai kak rose di kg pandan..selalunya lunch time hari sabtu la saya pegi..tapi kena cepat..lambat skit jer dapat kuah aje la

smlm aku dah test letak belacan..memang kau la dainyer lemak cili api..simple jer tumbuk cili padi+kunyit idup..memang power lah..

kalau mak saya punya style lauk ayam/daging letak bawang (bawang meran+halia)
tapi kalau lauk ikan atau udang ke tak letak

daging salai/ayam salai selalu buat campur buah bacang, terung yg kecik2 bulat tu atau daun asam

ladyvedt This user has been deleted
Originally posted by BeanDiesel at 15-7-2006 07:47 PM

menyesal tak berguru sebelum datang sini. among the first thing i'd do bile balik nanti is to take a month break from career, and wat DVD personal instruction memasak with my mom's help supaya  ...

U can Do it!!!!....hehehe..memula mungkin tak pandai lagi..sok-sok..terror la..
kena rajin try!!!..dan jangan putus asa k!!

BTW.. ayam kampung sebenarnya yg paling sedap di masak lemak cili api ni.. kuah dia rasa lain sikit banding dgn ayam biasa...

yer ker ayam kg yg sedap..kan ker daging dia liat skit..mm..nanti balik kg leh la test..hehehe..tp setakat nih daging salai gak yg sedap msk lemak cili api nih..memang powerrrrr...hehehehe...nanti balik kg bes la sebab kat kg byk belimbing buluh dan nak salai dagign pun senang..sini dok flat susah nak salai...silap2 kena marah plak dgn jiran2 sbb asap byk..nak salai dapur gas malas..hahhaha..

Originally posted by yath at 15-7-2006 04:00 PM

oh yerr...baru ingat...betul la...daun tu hiris halus2 cam bunga rampai...memang sedap....

mak kerepek ajar dulu...ambil daun yang muda2 aje..kalau daun yg tua tu rasa nya masam sangat...pastu macam kasar sikit n pahit...hiris halus2 kemudian rendam sekejap dalam air mendidih..kata orang N9 celorkan aje...pastu perah daun tu..ni nak hilangkan rasa masam n kelat2 (pahit kot) dan jadikan ia lembut...baru campurkan dalam masakan tu... kalau salah minta ampunnn...:pray:

Rate

1

Originally posted by ipah at 17-7-2006 01:23 PM
kalau saya teringin makan gulai ni.saya akan ke kedai kak rose di kg pandan..selalunya lunch time hari sabtu la saya pegi..tapi kena cepat..lambat skit jer dapat kuah aje la

Daging salai masak lemak tu ker? Jauhnya kg Pandantu.. Nak masak sendiri, tang salai tu susahler sikit.. Dulu ada kakak tu, husband dia orang N9, dia beli daging dah siap salai, lepas tu dia masak bawak gi office.. sedapnya..1st time makan daging salai masak lemak,setakat daging masak lemak jer tak apa..

Originally posted by antiQue at 18-7-2006 08:07 PM
BTW.. ayam kampung sebenarnya yg paling sedap di masak lemak cili api ni.. kuah dia rasa lain sikit banding dgn ayam biasa...

ayam pencen pun sedap gak..tapi kena rebus/renehkan dengans egala bahan dengan api perlahan sekali..

tapi nak senang..masak jer dalam slow-cooker..

kejap lagi kkliza nak buat rendang ayam pencen dalam slow-cooker la..