CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ciku_nunu

[MERGED] Ayam/daging salai masak lemak cili padi

Saya tak pernah makan ayam pencen. Rasa dia macamana pulak? Rasa lebih manis kot dr. ayam biasa.

Originally posted by kelate_girl79 at 19-7-2006 10:54 AM
yer ker ayam kg yg sedap..kan ker daging dia liat skit..mm..nanti balik kg leh la test..hehehe..tp setakat nih daging salai gak yg sedap msk lemak cili api nih..memang powerrrrr...hehehehe...nanti  ...

Daging salai memang lah sedap... itu takleh nak nafikan... lagi-lagi yg salai atas dapur kayu... smoky je rasa dia

Tapi ayam tu, kalau compare ayam kampung dgn ayam biasa, memang sedap lagi ayam kampung... ayam kampung udah kalo kamu semelih ayam kampung yg taji dah 2 inci memang lah liat  girlz (tapi ada cara nak lembutkan, tapi rasa akan affected sikit)... ayam kampung ni kena sembelih yg muda-muda, yg dara-dara, daging lebih lembut, rasa lebih sedap... kuah gulai tu pun akan jadi lebih sedap berbanding ayam biasa...

Originally posted by hanieliza at 19-7-2006 06:22 PM

ayam pencen pun sedap gak..tapi kena rebus/renehkan dengans egala bahan dengan api perlahan sekali..

tapi nak senang..masak jer dalam slow-cooker..

kejap lagi kkliza nak buat rendang ayam ...

hehe... ayam pencen memang saya belum pernah makan, kak lieza Bapak saya tak boleh makan ayam pencen, so memang dari kecik kitorang tak pernah makan... dah terbiasa beli ayam daging je...

Kena rebus dulu ke ayam pencen tu kak lieza?

petang tadi masak lemak cili api guna resepi N9 yang ori yang korang bagi tu... perghhhhh... berasap kepala ku!!!! camne korang bleh tahan pedas ek?? otomatik dapat selsema..(ekekekek....berair2 idung). last week guna resepi maklang taruk bawang, arini takder bawang... for me, dua2 memang kaw!!!!

Reply #84 ciku_nunu's post

Pedas sgt ke? Kat belakang rumah saya bnyk cili padi. Hari2 saya & abang makan cili padi campur dgn limau kesturi & kicap. Tak sah kalau tak ada cili padi. Makin pedas makin sedap.

Originally posted by antiQue at 19-7-2006 06:30 PM

hehe... ayam pencen memang saya belum pernah makan, kak lieza Bapak saya tak boleh makan ayam pencen, so memang dari kecik kitorang tak pernah makan... dah terbiasa beli ayam daging je...

...

rasanya daging ayam pencen ni lebih pejal berbanding ngan ayam daging tu..
kakliza baisanya rebus ayam dengan abhan2..gunakan api perlahan jer..tapi lama laa...

Follow Us

Reply #86 hanieliza's post

Boleh guna pressure cooker nak bagi isi daging ayam pencen lembut kot.

Originally posted by BeanDiesel at 7/14/06 17:45
Masak lemak

Hello,
dah lebih 3 taun dok US, tak penah balik. Aku cume reti masak ayam goreng ngan nasi goreng jek. dah bohsan. sape leh aja masak lemak ayam yang simple. kempunan ni.
Ni jek bahan yang aku leh cari.

Bawang putih
Cili padi
Ayam
Santan
kunyit

takde bawang kecik leh ke? tak jumpe la kat kedai dekat. bahan tu cukup ke utk kuah lemak basic? sape reti tolong aja cammana nak buat, utk sorang jek, seketul ayam jek. .

Bawang merah ada dijual di Albertsons, Trader Joes, Whole Market or mana mana kedai pakistan. Kalau nak senang - pergi kedai cina (Ranch, Hong Kong Supermarket) beli brahim punya rencah dlm pct ada rendang, lemak cili padi, laksa etc.

Originally posted by Baiduri Othman at 19-7-2006 10:45 PM
Pedas sgt ke? Kat belakang rumah saya bnyk cili padi. Hari2 saya & abang makan cili padi campur dgn limau kesturi & kicap. Tak sah kalau tak ada cili padi. Makin pedas makin sedap.

pedas woooo.:ting: last week nunu guna 3,4 biji cili padi je.. alih2 smalam guna dekat segenggam!!

tapi betul cam kak bai cakap, lagi pedas lagi sedap!!!  sampai tak sedar kami dua orang bleh habiskan nasi seperiuk!! :nyorok:

wahhh nunu..byknyer ko mkn..tp tu ler penangn cili api..memang powerrrr....tu la rase mcm arini nak msk lemak cili api ayam la...heheehe...ada tak org msk ayam salai lemak cili api ehh..kakakkaa..camne rase dia agaknyer..

Originally posted by Baiduri Othman at 19-7-2006 09:01 PM
Boleh guna pressure cooker nak bagi isi daging ayam pencen lembut kot.

mmg boleh sangat la gunakan periuk pressure ni..
jimat masa...

Originally posted by kelate_girl79 at 20-7-2006 11:53 AM
wahhh nunu..byknyer ko mkn..tp tu ler penangn cili api..memang powerrrr....tu la rase mcm arini nak msk lemak cili api ayam la...heheehe...ada tak org msk ayam salai lemak cili api ehh..kakakkaa..c ...

kalau kkliza balik Kedah.. ayam akt pasar tu mmg disalai [bakar] dulu sebelum dijual..
tapi mahal sikit la..sebab kos bakar ayam tu kot..:hmm:
ada jugak ayam yg tak disalai..
tapi kkliza suka beli ayam salai tu masak kari..lemak cilipi.. kurma..dan rendang..
tapi selalunya kkliza buangkan kulitnya...

mmg sedap..
sebab isinya dah pejal masa disalai tu..
tak memek/lembek macam ayam yg tak disalai..

tapi kalu nak wat soto atau nasi ayam..
kenalah beli ayam yg tak disalai..

[ Last edited by  hanieliza at 20-7-2006 07:18 PM ]

About ayam ni, kalau saya, memang saya layur / salaikan dulu ayam tu before saya masak. Tapi bukan salai sampai masak, just sekejap je. Kalau beli kat pasar biasanya belum disalai kan, saya balik rumah, saya mesti salaikan sekejap atas dapur (orang N9 panggil layur).

[ Last edited by  antiQue at 20-7-2006 07:09 PM ]

Originally posted by antiQue at 20-7-2006 07:07 PM
About ayam ni, kalau saya, memang saya layur / salaikan dulu ayam tu before saya masak. Tapi bukan salai sampai masak, just sekejap je. Kalau beli kat pasar biasanya belum disalai kan, saya balik r ...

betuila tu..dipanggil layur..
mmg sedap//isinya lebih ejal [firm] dari yg belum salai tu..

Oh BTW.. terlanjur cakap pasal daging salai dalam thread ni, selalunya daging salai ni kita buat masak lemak cili api kan, tapi selain tu boleh juga dibuat lawar daging salai.

Bahan

Semangkuk kecil daging salai yg dah dihiris nipis
5 ulas cili padi dihiris nipis
1/2 sudu teh lada hitam ditumbuk halus
4 ulas bawang merah (yg kecik2) dihiris nipis
4 biji limau kasturi (atau boleh juga diguna limau nipis) yg diambil jusnya
3/4 mangkuk santan pekat
Garam secukup rasa

Cara

Senang je.. gaulkan je semua bahan tu Dah... siap... TIDAK PERLU MEMASAK.

Ada orang suka letak belacan sikit. Ikut lah. Tapi resepi ni tak tahan lama. Dia memang hanya sesuai untuk dimakan sekali sahaja, jgn simpan-simpan.

Rate

1

Originally posted by hanieliza at 7-7-2006 07:07 PM

Gulai Cliapi Ayam

Bahan
1 kg ayam
2 cawan santan
2 biji kentang
daun kunyit koyakkan]
1 batang serai
1 keping ...

beshh dan lazat....
haa dulu masa aku duduk berjiran ngan orang nogori nie...memangle dia wat masak lomak cili api ni...betul2 podeh...cili dia tumbuk dan dia tak guna bawang langsung...dia guna cam cik hanieliza watlah...dia guna kunyit idup...pastu serai plak dlm 3 4 batang .... kasi kick...

besh masak lemak cili api ni...aku sebenarnya tak berapa suka lemak2 tapi kalu pedas 2 pinggan pon habis...ekekke

Oh BTW.. terlanjur cakap pasal daging salai dalam thread ni, selalunya daging salai ni kita buat masak lemak cili api kan, tapi selain tu boleh juga dibuat lawar daging salai.

Bahan

Semangkuk kecil daging salai yg dah dihiris nipis
5 ulas cili padi dihiris nipis
1/2 sudu teh lada hitam ditumbuk halus
4 ulas bawang merah (yg kecik2) dihiris nipis
4 biji limau kasturi (atau boleh juga diguna limau nipis) yg diambil jusnya
3/4 mangkuk santan pekat
Garam secukup rasa

Cara

Senang je.. gaulkan je semua bahan tu  Dah... siap... TIDAK PERLU MEMASAK.

Ada orang suka letak belacan sikit. Ikut lah. Tapi resepi ni tak tahan lama. Dia memang hanya sesuai untuk dimakan sekali sahaja, jgn simpan-simpan.

mmmmm..santan xmsak sedap ker mkn nih...tp daging salai lg sedap la lemak cili api nih...try msk aym xbrape best cam daging la.

Rate

1

nak nyampuk sikit...

Husband reen org N9.. so, masak lomak cili api ni mmg fav dia lah. Tapi fav dia bukan daging salai or ayam, but burung (puyuh). Kalau pasar kat Jelebu tu.. mmg ada org jual burung ni yang dah siap salai. RM3 seekor. Tiap2 kali balik kg, mesti beli. Reen pun rasa lagi sedap masak lomak cili api burung ni drpd ayam. Cara masak (style Husband punya Wan), mmg yang pure punya style tu la.. no bawang whatsoever...

Lapar pulak.. Hehe

skang tiap2 minggu nunu mesti masak lemak cili api ni... selagi tak jemu selagi tu la buat.. sebab asben suka sangat:love:.. mekasih sangat2 pada yang menyumbang resepi tu:tq::tq:.. sumer nunu try except daging salai tak try lagi sebab tak tau nak salai kat mana...