CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Dunhill.

Old pictures of Mecca and medina

ni ceta pasal orang2 dulu dari Kelantan
Dari Terengganu
dari kampung kena keluar gi Spore dulu baru naik kapal kat Spore.

kena jual lembu la apa la nak tampung kos.:hatdown:

sebelum belayar, bang dulu.

nangis2, cam skarang jugak...

lagi dua gambo..

yang keluar pasal orang2 dulu gi aji naik kapal kat harian metro tu hari nanti aku scan ek lain kali....ntah mana pun aku taruk sokkabar tu ngah carik balik :hatdown:

Originally posted by kuda-liar at 5-11-2006 08:23 PM
.....salah tanya ke hamba....nk tau x bleh ke? Ka'abah adalah struktur binaan yg bleh d lihat dgn 'mata kasar',fungsinya sebagai kiblah,itu yg perlu d lihat dgn 'mata hati'. Lokasi,kedudukan arah K ...

Takde soal hukum menghukum tapi kalau nak tanya kena berhemah..cam masuk rumah orang lain kena bagi salam, mintak izin etc. Same gak cam tanye benda sensitif cam soal religion nie..kena tanye baik-baik...tak nafikan dalam internet nie boleh berlaku salah faham tapi kita boleh kurangkan salah faham tuh dengan construct ayat pertanyaan yang jujur dan tidak sarcastic. Saya mintak maaf kalau awak nie terasa hati tapi saya agak responsif dalam soal isi Kaabah lepas ade beberape forumers yang mempertikaikan isi Kaabah dengan mengatakan di dalam Kaabah ada satu bilik rahsia yang menyimpan patung berhala...Nauzubillah minzalik...saya harap forumers yang membuat thread itu dalam Bod Religion and spiritual akan di buka pintu hati untuk bertaubat, amin.

Originally posted by rurouni_khairul at 1-12-2006 11:38 AM

Takde soal hukum menghukum tapi kalau nak tanya kena berhemah..cam masuk rumah orang lain kena bagi salam, mintak izin etc. Same gak cam tanye benda sensitif cam soal religion nie..kena tanye b ...

bro forumner yang ko maksudkan cakap dalam ada bilik rahsia ada berhala tu bukan Islam...ignore je..
Ada forumners kat carik sini bleh type melayu, mengaku pernah islam, mengaku sembunyik2 tukar agama..
tapi insyallah tu semua hanya tipu muslihat dorang jek...

pada aku mana2 orang islam kita rajin nak explain kat bod religion, syukurlah
tapi pada aku bod tu ada berapa orang hati busuk...malas aku nak baca pun

[ Last edited by  deaf4ever at 1-12-2006 11:49 AM ]

Follow Us
Originally posted by deaf4ever at 1-12-2006 11:46 AM

bro forumner yang ko maksudkan cakap dalam ada bilik rahsia ada berhala tu bukan Islam...ignore je..
Ada forumners kat carik sini bleh type melayu, mengaku pernah islam, mengaku sembunyik2 t ...

Aku tau bro mamat tuh memang bukan Islam pun...die claim dulu die Muslim, lahir sebagai Muslim tapi lepas tuh convert kepada Kristian kononnya sebab dia kecewa dengan Islam (Kecewa tak dapat kawin dengan awek melayu kot? ...) tapi bila dia nak bukak thread bagitau kenape dia convert die tak jadi, alasannya takut orang Islam dalam cari.com.my akan bunuh dia nanti...memang kelakar la dia tuh.. nick die kalau tak silap truth8...takde yang truth sangat pun pasal dia tuh

The House of ALLAH in Makkah, "The Kaaba" is coverd by a black cloth known as 'Kiswa',wich is produced & changed every year. Special factory is designed for the making of Kiswa in Makkah. It costs approx SR 17million.The cloth is made of 670kgs of silver dyed black. About 120kgs of pure gold & 50kgs of silver is used in writing the Quranic verses over the cloth. The total area of the cloth is 658sq meter.

Please forward this message so that every one knows this.

Lagi  ;)

Originally posted by chumpon at 4-12-2006 10:29 PM
Lagi  ;)

http://img.photobucket.com/albums/v202/juzt_reb ...

thanks for sharing pon.

Korang nengok eh, sebahagian pekerja pakai kerusi roda ek.... bagus la, kasi peluang pekerjaan kat less fortunate, dah tu dapat lak keja buat benda ni ek.

Sekarang ni kelambu kaabah dibuat diMekkah sendiri. Satu masa dulu, kain dibawa dari Mesir...sebab tradisi dari zaman Nabi Musa - isteri Firaun yang Islam buat kelambu tersebut dan diserah kepada adiknya, seorang jeneral (yang juga Islam) yang berkuasa ke wilayah semenanjung Arab untuk dipasang.

Originally posted by Dunhill. at 8-11-2006 12:02
aku pun pernah dengar dalam Kaabah ada sesuatu benda, tp tak sanggup lah nak cerita kan sbb ni pun aku dengar dari kawan aku yg mendengar cerita dari seorang alim :ah:

kalo korang dengar meman ...

cerita lah geng .....

Kaabah yg asal, nama dia Baitul Makmur, diangkat ke langit bila jin & malaikat berperang kat bumi sebelum adanya Adam a.s. Bila manusia tawaf di Baitil Haram kat Makkah, malaikat tawaf Baitul Makmur seramai 70,000 sehari semalam & yg tawaf pada keesokannya tidak sama dgn yg semalam dan seterusnya.

Apabila Ibrahim a.s diperintahkan membina semula Kaabah, kesan Kaabah yg asal ketika itu ialah sisa2 batuan. Untuk membina bahagian yg tinggi, mengikut riwayat, Ibrahim a.s. berdiri atas satu batu sambil diangkat oleh Jibril. Tu yg jadi maqam Ibrahim ditepi Kaabah iaitu kesan tapak kaki Ibrahim a.s., yg saiz kaki dia sama dgn kaki Rasulullah saw mengikut hadis. Sekarang rupa kaki asal dah hilang kerana masa dulu2 org berebut nak pijak batu ni ambik berkat.

Ketika pembukaan Makkah, Nabi sendiri yg membetulkan rupa asal Kaabah, selaras dgn binaan Ibrahim a.s dgn tangan baginda saw yg mulia membina Hijr Ismail. Jadi sesiapa yg solat dlm kawasan Hijr Ismail bermakna dia solat dlm Kaabah. Ada 4 penjuru dipanggil Rukun & Nabi bila solat dlm Kaabah akan menghadap ke Rukun Yamani.

Kaabah ni adalah salah satu tanda kebenaran dari Tuhan. Jangan pulak bila solat kita anggap mengadap dia tapi mengadap yg Maha Esa. Kaabah ni jgk menjadi penunjuk arah iaitu qiblat yg mana menunjukkan kesatuan hati umat Islam didalam ibadat. Kena hati2 bab ni.

Letih jugak menaip. Ambik nafas jap.

[ Last edited by  tokki1 at 30-3-2007 02:38 PM ]

tebayang kesusahan org dulu nak pegi mekah dan menunaikan haji..
bila banding zaman kita sekarang, segalanya mudah dan lengkap, itu pon ader gak yg mengomel tak puas itu ini.............

Sejarah Kaabah ni panjang. Dah byk kali pembaikan dibuat antara zaman Ibrahim a.s & Rasulullah saw. Ada satu ketika tu sebelum zaman Nabi saw, utk membaikpulih Kaabah, kaum Quraisy kutip harta & salah satu syarat ialah harta tu tak leh dari sumber yg tidak baik i.e macam duit dari peniaga2 yg tipu etc. Kemudian jika ada sumber haram, harta yg mberupa emas & perak tu akan terbakar dgn sendiri.

Pernah pada zaman jahiliyyah ada satu couple berzina dlm Kaabah tapi kena bala. Dan maa pembukaan Makkah oleh Nabi saw, terdapat beratus2 berhala dlm tu, yg terbesarnya lata & uzza. Nabi saw pun memerintah seorang pahlawan baginda untuk membunuh jin/setan yg merupa dlm Kaabah sebagai berhala either lata or uzza (lupa, semua from memory). Nabi saw bagitau kat pahlawan tu tentang kedudukan jin tu, bersembunyi disebalik berhala sekian2. Rupa jin tu wanita hitam yg berbadan ular yg besar.

Nama2 utk kisah2 diatas tu ada dlm rujukan utk Makkah & Kaabah. takleh nak recall semua. Tapi pointnya, Nabi saw dah berjanji yg tidak ada lagi berhala di Makkah & berhala2 didalam Kaabah memang semua sudah dimusnahkan.

Reply #55 sayangyus's post

Tuan,

adatlah sebab kadang2 banyak mende yg buat rasa tak puas hati & sepatutnya pihak yg bertanggungjawab tak boleh la selalu guna excuse ni tanah haram, kena banyak bersabar etc. Kenalah buat improvement.

Costnya tak murah, untuk setengah org, mungkin sekali seumur hidup. Kalu jemaah negara lain dapat kelebihan, kenapa jemaaah Malaysia takleh, sedangkan bayaran yg dikenakan cukup tinggi utk jemaah haji kita.

Sepatutnya, ibadah haji ni dibuat affordable utk semua org & sebenarnya tak perlu pun utk tinggal sampai 40 hari lebih di Makkah & Madinah.

Bercerita pasal Kaabah ni, elok jugak tahu berkenaan tanah haram & apa kelebihan dia, terutamanya pahala solat yg berganda jika dikerjakan disana.

Pasal kelambu Kaabah ni, ada jemaah dari negara jiran yg jual kelambu2 Kaabah yg lama dg nharga kurang lebih SR50 untuk potongan yg tak sampai 1 square inch. Kononnya jika ditanam dgn org mati, org tu tak kena seksa kubur, untuk pelaris atau buat ubat.

Satu hal lagi, pasal air yg dibawak tawaf utk jadi cerdik. Tu yg susah sebab niat nak beribadat tapi campur aduk dgn menda2 khurafat.

Rasa banyak tersasul dah ni, tapi nak bagi peringatan kot2 ada tuan2/puan2 yg akan ke Tanah Suci tak lama lagi.

bilala aku dtg peluang nk g umah Allah nie..xsabo..

:pray: insyaallah...kalau ada rezeki aku...tahun ni aku akan ke sana..buat umrah jer...itupun company hantar..

Perbandingan yang lama dan yang bakal berubah wajah.
Beginilah kota Kaabah yang bakal berubah wajah. Kerajaan Arab Saudi sedang buat shopping mall moden sekitar Mekah la ni.