CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 27369|Reply: 67

Budaya Membaca

Salam,

Sila tandakan perkara2 yg anda baca dlm hampir setiap hari.

I perasan bhw beberapa tahun kebelakangan ini I kurang membaca buku utk pengetahuan am dan pengisian masa lapang seperti masa2 lalu.  Contohnya, novel, buku cerita dan majalah hiburan.

I lancar membaca ketika darjah 2.  Mana tidaknya, asyik main aje.... bukan belajar...

Itu pun sebab minat sgt membaca siri buku cerita Enid Blyton (terjemahan).... Nancy Drew... The Hardy Boys

Sehingga tingkatan 3... I byk membaca novel2 Melayu seperti  novel2 Shahnon Ahmad, Khatijah (lupa lak), Hamka, Keris  Mas

Masuk tingkatan 3 dah stop baca novel Melayu.  Mula baca short stories dan English Novels

Masa kecil kat rumah ada 3 papers... Utusan Malaysia, Utusan Melayu & News Strait Times

Utusan Malaysia memang wajib baca

Utusan Melayu ngan News Strait Times byk baca bahagian kartun aje he he he

nanti sambung lagi.....
Multiple Polls, Total 30 Users voted
11.90% (32)
11.15% (30)
11.52% (31)
8.92% (24)
5.95% (16)
14.87% (40)
6.69% (18)
13.01% (35)
14.13% (38)
1.86% (5)
Your User group have no permission to vote

Ni hao,

Semua yang I tandakan didalam poll memang rutin I sehari-hari. Cuma sejak kebelakangan ini, I dah mula kurang berminat membelek akhbar harian berbahasa Melayu seperti Utusan Malaysia dan Berita Harian. Mungkin juga sebab sudah terbiasa menatap ruangan .com, jadi tak perlu lagi I membeli akhbar. Cuma cukup merindui berita-berita kaki.  Begitu juga dengan majalah dan tabloid berbahasa Melayu, kesempatan menatap dan membaca hanya dikala I bersantai diluar sambil menjenguk di toko-toko buku...

Minat membaca sudah sebati dengan diri I sejak kecil. Ayah memang menggalakkan anak-anaknya membaca sebagai hobi, begitu juga dengan pakcik dan makcik. Buku-buku Enid Blyton (dalam BI atau BM), komik-komik BEANO, DANDY malah GILA-GILA menjadi santapan minda kami seharian. Begitu juga dengan akhbar-akhbar (ketika itu broadsheet) NST, Malay Mail dan the Star untuk mempertajamkan Bahasa Inggeris kami. Malah, disediakan juga koleksi Encylopedia Britannica untuk dibaca tapi hanya versi junior's saja yang mampu I garap, dalam usia semuda itu

Tersenyum sejenak akan kenangan lalu - I pernah habiskan RM20, nilai token untuk Open Day disekolah, hanya semata-mata mahu membeli majalah Reader's Digest yang sudah kusam. Masih ada didalam koleksi I. Orang lain berseronok dengan riadah dan funfair - I balik memikul 20 majalah RD didalam beg sandang, menaiki bas mini balik ke rumah ;)

Novel berat jarang sekali I sentuh. Autobiografi, kisah benar atau apa jua subjek yang I fikirkan menarik, yang dicari. Biasanya yang melibatkan visual atau seni. Asal saja subjeknya penuh dengan 'warna-warni'.

Zai qian
tangtut1

Rate

1

Originally posted by tangtut1 at 28-7-2006 05:03 PM
Tersenyum sejenak akan kenangan lalu - I pernah habiskan RM20, nilai token untuk Open Day disekolah, hanya semata-mata mahu membeli majalah Reader's Digest yang sudah kusam. Masih ada didalam koleksi I. Orang lain berseronok dengan riadah dan funfair - I balik memikul 20 majalah RD didalam beg sandang, menaiki bas mini balik ke rumah

Readers Digest memang ada sentimental value bagi I... sebab dr kecil memang buku ini biasa ada depan mata... my brothers n sisters memang baca dan berlanggan.

Masa awal2 I baca ruangan points to ponder aje... he he he he   Lepas itu suka baca bahagian penulisan yg berdasarkan pengalaman..

Seterusnya memang suka la melukis semula apa2 shj lukisan di cover belakang.  I ni bukan  kategori pelajar pandai dan rajin... tapi kira ok gak la I dlm bidang seni dan B Inggeris.

I bet my life... I boleh maju dlm education  sebab budaya membaca... bukan sebab otak gred A.

Memang I bersetuju dengan you fleu - kalau nak diikutkan, I sendiri bukanlah pelajar yang bergeliga. Tapi menerusi hobi I membaca, pengetahuan yang kita dapat - fakta-faktanya lebih bertahan,jelas dan lebih mudah diingatii.

Lain pula halnya kalau proses bacaan itu dipaksa - seperti buku-buku teks. Ada kebenaran yang mengatakan " You are what you read " - bahan bacaan yang kita pilih boleh menentukan siapa diri kita agaknya...

Menarik untuk difikirkan : )

tangtut1

Rate

1

hari2 mmg baca paper....kekadang kosmo...kekadang the star...
majalah lak mmg tiap2 bln beli...yg mingguan tgk tajuk....
kalau menarik baru beli...novel tu jarang2 baca...
kalau baca pun lmbt abis....
tp kalau ada bhn bacaan menarik...xkuar umah pun xpe...
dk ngadap benda tu je..

Rate

1

baca paper online jek.
malas nak beli.

kalo beli pon hari ahad.

skang tgh baca buku 'a brief history of time'... berpinar2 mata nak abiskan baca.
buku2 lain yg tgh baca(tapi tak abis2)-eragorn(fantasy).
buku2 lain yg selalu beli n baca-travel guide books.

pstu baru2 ni beli koleksi gila-gila -3 dara pingitan...jilid 1-4. 2 hari je dah abis baca...ahaha...:lol
n ada gak beli buku2 self improvement, tp smpat baca 2-3 bab je.
terus simpan kat rak.

majalah lak, byk beli majalah psl gadget n pc.
langgan mag 'stuff' & selalu beli HWM(hardware magazine).
majalah lain yg selalu beli-details, GQ, etc...

Rate

1

Follow Us
flu..saya tak faham ngan poll papan tanda & label..leh explain skit..

Originally posted by lows^man^lyrics at 1-8-2006 09:01 PM
flu..saya tak faham ngan poll papan tanda & label..leh explain skit..

Mana yg malas membaca tu terpaksa juga la baca papan tanda kat kat jalan atau luar rumah.  Nak guna barangan terpaksa la baca label dulu he he he he

saya vote berdasarkan minat dalam diri saya sendiri.

1.  pepagi celik mata (kalau boleh) nak semua paper ada atas meja (kalaulah saya boleh paham bahasa tamil & cina). tapi mmg wajib, sblm masuk opis..baca paper(malay mail, metro, kosmo, nst, utusan, bharian etc) kalau paper tamil ngan cina tuh, tgk pic kat front page, sambil baiya yang jual paper tuh, explain...hehehehe

2.  internet & telekomunikasi (heheh tak perlu diterangkan lagi..sudah terang lagi bersuluh)

3.  buku (kecik atau besar) mmg wajib ada dlm beg tiap2 ari (+paper yang banyak2 tu lari...) paper lama..paper lama... hehe

dan lain-lain.

baca bil ngan surat (itu yang last sekali) tak gemor...heheheh

Rate

1

ok..tak tau camne nak reply to this thread actually..tp ni habit reading aku..

1. pagi kuar dari umah mesti singgah ke kedai apek dkat opis beli The Star..kalo x baca paper sehari..rase resah je..mmg dari sekolah dulu gi camni..kalo ade paper lain2 yg bos x bawak balik..aku rembat je..heheeh

2. mcm dulu aku sekolah asrama..so weekend tuh balik umah sure aku selongkar balik paper minggu tuh nak baca..kot2 ade citer menarik..

3.kalo baca paper...usually..for sports fan mcm aku..aku flip from the back..then baru coverpage..

4.aku jenis tak baca buku sangat...more to magazine..tp mase sekolah dulu baca buku..at least seminggu satu..yelah..lbirary sekolah kan ade...anyone into Fear Street?

5.masuk forum..bnyk article best2 nk baca...bukan kat forum cari je..mcm aku selalu lepak kat forum skyscrapercity and airliners.net..yg berkaitan ngn job aku ar..

membaca best ape! heheh

Rate

1

dikalangan ahli famili aku, kawan2, dan jugak pemandu+konduktor bas
aku mmg terkenal dgn orang yang suka membaca...

kelemahan aku : ada duit banyak kat tangan...tapi dalam masa sekejap jerk...akan jadik skit..bila dah masuk kedai buku...aku bukan lah sorang yang handal nak baca benda2 yang tebal dan mcm orang intelektual..heheh...tapi macam2 jenis buku beli..buku hantu..heheh buku citer budak2 (suka kumpul..dah tua baru mampu nak kumpul)...dalam almari...ada sekepuk..buku2 agama (yang simple2 - cerita teladan, sejarah - mmg cenderung aku bab sejarah etc) yang lom abis baca lagi..heheh...beli rajin..tapi tak abis lagi...kumpul sejak kat ITM dulu..hehe...

apa lagi ek yang ada bawah katil..berkotak2 buku...mcm2 jenis...sampai sendiri pun dah lupa apa tajuk

majalah hiburan? tak penah beli..sbb mmg dari kecik..arwah abah tak kasik beli (nak kena sebat boleh lah try beli)...

mastika...baca gak (ekceli...majalah2 kat kedai mamak tuh...mcm semua nak beli..mcm nak baca)

mesti best kan kalau dapat keje kedai buku? ataupun jadik anak toke kedai buku.

hehe

Rate

1

Reply #11 Syd's post

kamceng..mcm aku ..every trip to the mall akan didahului ngn singgah di kedai buku..MPH ke..Times ke..mane2 kedai buku yg jual magazine la...kira starter before nak start window shopping la...so nanti biler member tgh shopping..aku leh la baca magazine tuh..heheh...semua jenis magazine aku beli..GQ..Flight Inernational..Airliners..AA&A..jgn terkejut..Cleo pun kdg2 aku beli..hahaha..

Rate

1

kui kui kui

kalau lah aku anak toke kedai buku tuh

tak payah toke kedai yang besar2, dpt yang besar kedai mamak tuh punng aku suka sangat dah...

hmmm...(berangan)..in future (aku harap dalam masa 5 tahun akan datang), hobi aku nak beli, baca dan kumpul sebanyak buku/bahan bacaan yang mungkin akan tercapai...

aku rasa banyakkkkkkkkkk lagi bahan bacaan dalam bahasa melayu, aku lom dapat peluang nak baca...

bestnya....kalau impian tu tercapai kan?

Rate

1

U all baca majalah Media Hiburan tak?

I baca majalah tu sejak kecil lagi...

Dulu kat tengah majalah tu ada jadual rancangan tv satu minggu.

Dulu majalah2 hiburan melayu lain mcm Hai, URTV tak ader info ttg artis2 luar negeri kecuali majalah Media Hiburan.  Krn itu I beli...

Lagi satu dulu memang tak miss baca majalah Cleo... sometimes beli Women Weekly

Majalah2 luar negeri baca kat rumah member2... keluarga diorg biasa beli...mcm majalah GQ, Asian weeks etc

Sebab ada jiwa seni... Memang suka tengok cover majalah lama2....

yerp syd..kalo ada kedai sendiri kan best..
ingat gi last year..time tgh tak kejer gi..unemployed la katakan..sanggup gi MPH midvalley nak habiskan masa baca buku n magazine kat saner...xde life btol time tuh..tp seronok...ade la 5/6  buku aku khatam dlm masa aku unemployed tuh..kalo dpt awek yg parents nyer ade kedai buku kan best..heheheheheeh..free memanjang je..

Rate

1

Originally posted by fleurzsa at 4-8-2006 04:34 PM
U all baca majalah Media Hiburan tak?

I baca majalah tu sejak kecil lagi...

Dulu kat tengah majalah tu ada jadual rancangan tv satu minggu.

Dulu majalah2 hiburan melayu lain mcm Hai, URTV  ...

kak zsa,
majalah seumpama tuh 'diharamkan' kat umah saya
abislah abah belasah kitorang kalau dia nampak..

hehe majalah kartun ngan majalah hiburan mmg tak leh langsung beli

sampai skrg pun jadik amalan. even abah pun dah lama jadik arwah

Originally posted by payrol at 4-8-2006 04:34 PM
yerp syd..kalo ada kedai sendiri kan best..
ingat gi last year..time tgh tak kejer gi..unemployed la katakan..sanggup gi MPH midvalley nak habiskan masa baca buku n magazine kat saner...xde life b ...

payrol,
kenapa kata takde life? cemburulah dengar...
ada gak time nak dok sana
khatam banyak buku...

saya tak penah ada kesempatan tuh
masa saya sentiasa ada benda kena buat

payrol,
nanti kalau bukak kedai buku nanti (in future - InsyaALLAH), contact saya ek?

he he he

:nerd:

Originally posted by Syd at 4-8-2006 04:40 PM

payrol,
kenapa kata takde life? cemburulah dengar...
ada gak time nak dok sana
khatam banyak buku...

saya tak penah ada kesempatan tuh
masa saya sentiasa ada benda kena buat

pay ...

heheh..takde Syd..time tuh tak tgh sibok carik kejer gi..since xde kejer sgt kat umah..dok melepak kat MPH midvalley..situ user friendly skit..sbb bnyk benches kat tgh2 tuh...tenang je..kalo Kinokuniya KLCC tuh mcm corwded sgt...takde tmpt nak duduk baca buku..heheh..
ok..set..kalo ade kedai buku nanti bg tau..heheh..tuh maksudnye kahwin ngn tokei kedai buku kot..heheehhe

yelah, masa tuh awak dah kawin dgn anak toke kedai buku

so, selesa skit lah saya nak baca kat sana...
tak lah segan

hehe

good luck!

Reply #14 fleurzsa's post

my akak2 n abg dlu rajin beli majalah gila2, gelihati, urtv, media hiburan...
gap umur dgn akak n abg jauh sket... so bila dh pandai baca masa skolah rendah tu, selak balik majalah2 lama diorang...(mostly dari tahun 70an dan 80an).
kire dpt gakla tau gossip artis lama2...ahaha... :lol

bila dah remaja, beli sndiri, beli gak media hiburan. urtv jarang beli, sbb byk gmbo je. artikel kurang.
lepas tu dh malas beli mag hiburan melayu, beli english punye, mcm lime,galaxie.
mastika pon selalu gak beli.
kalo ikutkan umah kat kg dlu mmg semak dgn majalah.

masa kecik2 dlu majalah yg wajib dibeli tiap bulan - bujal, dewan pelajar & bambino.
rindu plak kat majalah2 tu.

Rate

1