CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zezima

SPM (Sijil Pelajaran Malaysia)

untuk pengetahuan ko:
biologi-subjek nie memang kena banyakkan bacaan....kena hafal...dan kena ingat....kalau ko bercita cita nak jadik doktor bolehlah ambik subjek nie....kalau ko tak baca biologi...memang kau takkan tau jawab la dalam peksa nanti....

fizik-yang ini ko kena paham konsep....baca sikit jek....ada buat kira2....tapi kena banyak buat latihan baru boleh ingat...dia perkara yang berlaku dalam persekitaran kita....ko paham konsep dia cukup....soalan pusing kat mana pun ko leh jawab....asalkan ko baca la....untuk jadi engineer....

kimia-subjek nie best....ada persamaan...kena ingat jadual berkala....dia kena banyak ingat jugaklah....pastue tau buat persamaan....nie ahli kimia kot....

klu kau masuk kelas sains....bukan bermakna kau dah pandai....ko cuma kena rajin jek....kau kena berkerja keras la klu kau ambik kelas science stream....buat pengetahuan ko,skrang nie budak tingkatan 4 tahun nie semua belajar subjek sains salam bahasa inggeris....kelebihanlah pada kau untuk mempertingkatkan penguasaan bahasa inggeris....

Umm... Aku pun dak Sains gak waktu sek menengah... Semua yg aku nak describe pasal Fizik, Kimia ngan Bio dah pun disebut oleh aina...

Pasal EST, subjek ni pada asalnya memang senang kalau BI kita bagus. Tapi tak bleh diremehkan. Sebab ramai gak (menurut analisis kawan aku kat SBP) yg dapat 9A1 ngan EST tak dapat A1. Kesimpulannya, kena hati sket... Kertas subjektif (dah lupa kertas 1 ke 2) kena pandai buat analisis drp info yg diberi pastu isi jadual atau diagram. Yg ni memang tricky. Tapi kalau ade kuncinya, tak susah... Pastu kena tulis essay cam report, letter ata u speech. Isi dah diberi, tapi mesti tambah lagi isi utk dpt markah lebih.

Tasawwur Islam, aku dengar subjek ni senang. Tapi aku tak amik sebab malas. Aku amik 10 jek...

Aku cadang ko masuk le aliran Sains sebab kalau ko nak switch to arts stream pun boleh nanti. Tapi kalau dah aliran sastera, memang takleh tukar ke aliran Sains...

Aku cadang ko amik subjek Kimia (subjek ni seronok kalau dpt buat byk eksperimen), Bio (memang kena byk baca, tapi subjek ni takdelah susah sangat. Subjek ni juga selalunya digemari pompuan), Fizik (ho... aku rasa kalau ko bukan jenis org yg bolehbuat analisa atau KBKK, lebih baik jauhkan diri dari subjek ni. Tapi pada peringkat SPM, Fizik tak sesusah mana), Add Math (ha... memang susah tapi memang penting sebab Modern Math tu senang giler. Amik Add Math utk mendalami erti Matematik) ngan EST...

Semuanya 10. Gud luck!

dulu aku amek sains sbb aku rasa cam bijak amek sains.. padahal aku tkdek pon cecite nk jd doktor.. kalo lah bulih diputarkn waktu..aku tringin sgt nk ambek prinsip akaun..

bolehkah ambil SPM balik?

kalau kite hendak ambil spm balik adekah berbaloi?....ape yg boleh buat dengan spm repeat paper yg baik resultnya. harap kamu dapat beri pendapat

boleh.. kelas aku ada sorang repeat.. bebaloi bagi dia.. tak bebaloi bagi aku.. buang masa buang duit.. orang lain dah kat depan kita lepak je kat blakang.. malu pun ada.. lepak2 ngan budak form bwh yg kita selalu ragging..

boleh.. nka repeat certain subjects jer pun boleh..

nk apply masuk mana2 IPT, kolej, politeknik etc. nnti tunjuk la sekali sijil yg korang repeat tu.. my brother wat mcm tu, x der aper nak malu la.. skrg ni dah smbg diploma pun

Follow Us
pd aku berbaloi tu pun kalo ko nak keje ngan gomen ler.
syarat utk naik gred/pangkat dlm gomen min. lulus SPM.

boleh aje..rasanya berbaloi je (untuk kepuasan diri & untuk kemajuan diri.whichever u prefer)
lagipun tak semestinye kalo repeat kene gi sekolah smula :D

Berbaloi sangat bagi aku. Saje2 nk repair result

Nk malu watpe sebab masa exam dok asing2 ngan budak SPM. duduk tempat calon persendirian

Tapi tahun depan lagi best rasanya. takyah bayar lagi kan? yuran dah dimansuhkan kalo tak silap

Time aku ambik SPM tahun lepas.. ada sorang pakcik ni. rasanya dia keje ngan gomen kot. umur dalam 40++. ambik SPM balik.. okey je aku tengok. siap kenal ngan budak2 lagi.. Untuk study, dia gi tuisyen kat kasturi

Reply #6 Zep's post

calon persendirian kalau kene tempat biasanya tak ramai org pun ne..biasanya subjek yg paling ramai org amek smula - Matematik je kot (ni ikut pengalaman sy la). subjek2 lain biasanye 2-3 kerat je yg amek.

yep..masa sy amek plak ada student yg nak amek STPM saje2 amek 8 ke 9 paper smula utk repair result SPM dier :bgrin:

ako punye pandangan.....ko fokus kn kt ko nye PMR dulu......
bile dah abis .....n dah dpt result......br la ko decide nk amik aliran apa.....
skrg x payah nk serabutkn kepala otak ko......better ko fokuskn kt PMR ko.....
so....usaha tangga kejayaan.......

Originally posted by zezima at 16-8-2006 09:03 PM
tp subjek ape yg kasi banyak peluang pekerjaan,kebanyakan forumers kat sini kan semuanya mahasiswa n mahasiswi,so xkan xde nasihat yg berguna ckit...

my father asked me to take account,ekonomi n ...

tasawur senang tp est bg aku yg last year amik sc subjek dlm bm ssh r tp kwn aku yg bdk f4 skang kte senang sbb die basic je bg korg yg dah tau istilah sc dlm bi..

tasawur lg seng dr pend.islam kwn aku ckp...

amik sc r sbb nanti ble nak smbg blaja byk cbg yg kte bleh amik...

amik sains gunaan - drop bio, tapi amik fizik, chem dgn add maths. lepas tu amik prinsip akaun. that's what I did

contoh kalau repeat paper saya baik resultnya. ada ke tempat belajar yg biayai(biasiswa) pelajar yg result ye baik. kalau ada di mana ?

skrng ni biasiswa susah nak dpt wooo.
PTPTN jugak senang

apa kelayakan diperlukan utk mendapat pinjaman PTPTN tu:tq:

Originally posted by Medium_Term at 18-9-2006 06:08 PM
apa kelayakan diperlukan utk mendapat pinjaman PTPTN tu:tq:

3 kredit dalam mana2 subjek je kan?

Aku dulu ambik SPM tahun 93. Cuma dapat sijil SAP saja pasal aku cuma lepas satu subjek elektif (aku ambik Fizik+Kimia+Bio). aku kena lepas at least 2 elektif untuk dapat sijil penuh. Kalau ikutkan kiraan gred, aku sepatutnya dapat gred 2. pasal tu lah aku tak dapat sijil penuh. BM aku ambik sekali lagi tahun 94 untuk dapat kepujian, pasal first try cuma dapat P7. Aku ada 6 kredit dalam subjek SPM.

Kau rasa aku perlu ambik SPM sekali lagi ke? Aku dah ada bachelor + master (suma kena ambik overseas pasal overseas uni cuma perlukan 5 kredit subjek walaupun tak ada sijil penuh).

Sempat lagi ke tak? Macam mana SPM sekarang ni compared dengan zaman aku (1993)?

Reign This user has been deleted

Reply #2 okb's post

Datang masa periksa je la...