CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: soraya

Mcmana kewibawaan pegawai2 High Comm/MSD/JPA/Mara/Petronas kat tmpt korang?

Originally posted by alahai at 19-9-2006 12:14 PM

dah ada master pun tapi mai buat PhD ,depa soh start dari master balik...cuba try tanya sapa2 hat buat PHD, ada ka 4 tahun?? kecuali la DR.FAZLEY buat setahun ja..
kawan2 hb aku yang nai ...

nape ye kene start dr master walopun ade master? tak pernah tau lak...  m'sian students yg wat phd kat sini 6 thn sbb dorg ade degree je , so kene amik master dulu.. ade gak students yg wat phd kat sini under professornye sponsor & ade yg amik phd part time sbb company yg sponsor.. kalo le kene start dr master walopun ade master, takde mslh rasenye nak mintak extend setahun due.. inform  kat sponsor ..   ade senior2 aku yg amik degree terpaksa  extend setahun & sponsor dorg (MARA,JPA & PET)  luluskan sbb alasan extend kukuh.. btw, i'm just an undergrad.. ehehe

anakperantau This user has been deleted
Originally posted by chuckiey at 19-9-2006 11:13 PM

nape ye kene start dr master walopun ade master? tak pernah tau lak...  m'sian students yg wat phd kat sini 6 thn sbb dorg ade degree je , so kene amik master dulu.. ade gak students yg wat phd ...

salah satu sebab univ suruh buat masters sekali lagi sebab masters yang seseorang tu ada tak memenuhi syarat yang diperlukan untuk dia proceed to phd level. Tak terjadi pada saya tapi terjadi pada kawan saya dari Africa Selatan... 48 credits masters tu... then 96 credits PhD.. tak campur mandatory 4 bulan internship untuk masters, dan setahun untuk PhD.. tak sempat dia habiskan under FUlbright.. dia Fulbright student.. so terpaksalah dia bergantung kat asssitantship..  Saya ni dapat 4 thn.. saya ambil kelas macam marathon.. paling sikit 4 kelas satu semester.. bayangkanlah ambil doctoral classes sampai 4... sapa2 pernah buat PhD kat US tahulah bebannya.. sampai berasap2... lepas dah habis semua kelas buat internship 8 bulan sepenuh masa... lepas dah habis semua duduk sorang2.. dah nak balik ni.. risau sebab ada hutang sikit2 lagi dgn credit card, husband sembunyi2 kerja juga illegal, habis tu nak kasi makan anak bini... gara2 elaun tak cukup.. hai tapi orang kat MSD terlebih2 mewah... sian kita yang jadi student ni

Originally posted by pulut at 19-9-2006 12:38 PM
hang pun tau kesah tu jugak ka alahaiii.. had yg tu lama narrr berada di takhta

dolu2 ni, org2 bawah dia dok buat lawak, dia nak dok US sampai pencen pasai setahun ke setahun extend.. kira masin ...

eh aku tak tau la kisah apa..tapi aku tau la dia pencen tu..psstt kisah apa citer aar mai:bgrin:
aku tau dia jadi Director tu 5 tahun, selalunya bopa tahun kontrak?

Originally posted by Anak Felda at 19-9-2006 01:24 PM

Saya ni seperti kata pepatah melayu "sayangkan anak,,, tangan tangankan,,, sayangkan isteri tinggal tinggalkan" :cry::cry::cry:

Sedih dengar citer kawan2,,, kita tak ada kuasa ke n ...

wahh hebat hang 3 tahun tahan dok sorang2.. dulu tanya dah, tapi lupa, maklumlah hang macam chipsmore:bgrin: ni nak tanya lagi, ada ke melayu lain situ, (aku tau la kat SA pun ada ethnic melayu...hehehe) tapi soklan aku ni melayu dari malaya.

Originally posted by pulut at 19-9-2006 11:36 AM

ada kawan aku, dia nak kawin, suruh ustaz jadik tok kadi, director MSD tak bg walhal jemputan dah panggae esok nu, soh kawin olok2, yg laki pompuan tak kawen dok skali beromen depa tak hingaq p ...

citer sat pasaipa depa tak bagi kawin?? pelik gak..

Originally posted by alahai at 20-9-2006 11:36 AM

wahh hebat hang 3 tahun tahan dok sorang2.. dulu tanya dah, tapi lupa, maklumlah hang macam chipsmore:bgrin: ni nak tanya lagi, ada ke melayu lain situ, (aku tau la kat SA pun ada ethnic me ...

Kat sini ada banyak lagi melayu selain dari melayu yg keje kat kedutaan tu,,, yg berniaga dan yg bekerja,,, ada 2 org kawan melayu tu dah melebihi 8 tahun tinggal kat sini,,,

Kami pun selalu bejumpa dan borak2,,, paling kurang pun seminggu sekali bila solat Jumaat,,,

Teman tak le terus menerus 3 tahun kat sini,,, balik jugak 3 ke 4 bulan sekali,,, Raya kali ni balik,,, dah beli tiket dah,,, dan bulan 12 jugak:bgrin:

nak buat mcm mana,,, rezeki teman mcm ni,,, syukur alhamdulillah,,,:pray::pray::pray:

Follow Us
life undergard dgn yg buat post grad berfamili ni lain. local student, dia punya yuran jauh lagi murah dari kami yg international student ni. budak undergrad memang jarang dengar ada masalah financial. tapi kami ni yg berfamili. mcm asben, dia punya reaserch base on lab experiment, memang kerja duk kat lab la. nak buat part time, sorry la melainkan jadi etaching assistat kat U. itupun bukan selalu dpt, once a year la kot. cmm aku kena jaga anak, nak kerja takder working permit. n one more, kalau kat belah north america ni memang paling cepat pun org habiskan dlm masa 4 years .( itupun jarang sangat nak jumpa) sebab, tahun pertama korang kena amik course, komprehensif lagi. kat UK lain, 3 tahun habis PHD pun kami tak heran.

org yg tak tahu, duk kata kitaorg kat sinie enjoy gila baban memang BUDUS la.. aku pi holiday ker quebec pun memang low budget gila baban punya, menompang kat rumah kawan n MSD officer. Nasib baik kerajaan Canada ni bermurah hati, walaupun kami ni just pemegang international student visa, tapi hari tu amsa aku buat tax return, diaorg kasik aku dlm RM1500. boleh la cover sikit duit belanja lampin anak aku.. huhuhuhuhuhuhuhuhu

sebab tulah kalau ader sesapa nak further for post grad kat sini, aku dah warning awal-awal .. duit scholar tak cukup, living cost sendiri dan hasilnya, setakat ni kamilah famili terakhir yg dtg ke canada sejak 2 tahun lepas utk post gras study under JPA/kementerian pendidikan tinggi. ramai tak sanggup, beb!

hafis This user has been deleted

Reply #48 eyzlyn's post

yang buat 3 tahun tu biasanya dia dah start cari bahan awal-awal.Biasanya setahun awal.Hehehehe
Sekarang ni kalau tak silap,sapa-sapa yang undergrad dan master kat overseas,JPA hantar PHD kat local pula.Kira bagi chances kat yang belum pergi.JPA pun tak galakkan minta UK sebab kos tinggi.JPA galakkan yang nak futher,minta Canada,US,German.Lagipun kat UK especially Manchester,Birm tu dah macam perkampungan melayu.:nerd:

Hmm.. kat UK tu memang merata orang melayu.. dari univ tempat saya kerja tu punyalah ramai gi UK... kat US ada berapa kerat jer yang datang dari tempat kerja yg sama (tak sampai 5 orang pun), dah tu bertebaran kat bumi america yang luas ni.. jumpa pun tak pernah...  hai cerita pasal phd kat north america ni memang mereka yang dah pergi jer tahu, tapi for me lah kan.. never regretted coming here sebab rasa lebih banyak belajar dgn pergi kelas, comprehensive exams, internships, banding dok mengadap satu research bertahun2...

Originally posted by alahai at 20-9-2006 11:32 AM

eh aku tak tau la kisah apa..tapi aku tau la dia pencen tu..psstt kisah apa citer aar mai:bgrin:
aku tau dia jadi Director tu 5 tahun, selalunya bopa tahun kontrak?

setahu saya kontrak depa tu 3 tahun jer... tu pun ada hati nakminta extend... cukup2lah 3 tahun tu... lainlah kalau students, dissertation tak siap lagi ke... saja lah tu nak lebih lama melancong...

ish ish... aku memang sakit hati kalau cerita pasal MSD ni...

Originally posted by hafis at 21-9-2006 01:23 AM
yang buat 3 tahun tu biasanya dia dah start cari bahan awal-awal.Biasanya setahun awal.Hehehehe
Sekarang ni kalau tak silap,sapa-sapa yang undergrad dan master kat overseas,JPA hantar PHD kat loca ...

tak lah doc, kat IPTA my hb tu depa digalakkan ke oberC, kouta dinaikkan!!

Originally posted by anakperantau at 21-9-2006 02:59 AM

Hmm.. kat UK tu memang merata orang melayu.. dari univ tempat saya kerja tu punyalah ramai gi UK... kat US ada berapa kerat jer yang datang dari tempat kerja yg sama (tak sampai 5 orang pun), dah tu bertebaran kat bumi america yang luas ni.. jumpa pun tak pernah...  hai cerita pasal phd kat north america ni memang mereka yang dah pergi jer tahu, tapi for me lah kan.. never regretted coming here sebab rasa lebih banyak belajar dgn pergi kelas, comprehensive exams, internships, banding dok mengadap satu research bertahun2...

Hmm..yang saya bold tu adalah penyebab ramai orang tak mau mai US/Canada buat PhD, ada kawan2 my HB boleh kata takut dgn. exam2 tu semua dan jenuhla nak ambik kelas tu, banyaknya...

Originally posted by Anak Felda at 20-9-2006 09:43 PM

Kat sini ada banyak lagi melayu selain dari melayu yg keje kat kedutaan tu,,, yg berniaga dan yg bekerja,,, ada 2 org kawan melayu tu dah melebihi 8 tahun tinggal kat sini,,,

Kami pun selalu ...

oic, aku ingatkan tak balik langsung dalam 3 atahun tu,,eh mana mrs. batu idup ni, dia nak tau rega tiket dari Afrika ni semua...mahal bebenor ke anak felda rega tambang nak balik malaya?

hafis This user has been deleted

Reply #52 alahai's post

Hehehehe kouta pegawai kerajaan dengan pensyarah lain.Kalau pensyarah memang banyak peluang sambung overseas,kalau pegawai kerajaan,kena tapis betul-betul.Pasainya la ni ada beberapa Univ nak naik taraf reseach Univ.Tu kerajaan galakkan pensyarah sambung luar,amik pengalaman.

Alahai,
Kawan saya minta UK dapat local.Dah appeal,dapat US tapi dia tak mau pergi pasal susah katanya sistem sana.Mungkin macam yang alahai cakap tu la kot.Sekarang ni di UKM sambung PHD.

Reply #49 hafis's post

doc, kat kanada memang PHD 4 tahun la doc.

UK punya system, memang 3 tahun. kebanyakan kawan yg pi sana memang habis on the dot.

tapi semua tak boleh lawan Dr Fazley, pasai dia buat DBA setahun jer lol

Originally posted by alahai at 21-9-2006 03:13 AM

Hmm..yang saya bold tu adalah penyebab ramai orang tak mau mai US/Canada buat PhD, ada kawan2 my HB boleh kata takut dgn. exam2 tu semua dan jenuhla nak ambik kelas tu, banyaknya...

Tapi saya dapati ramai gak yang pergi ke UK tak siap2 walau dah cecah 5 tahun even though mereka focus on research only... so far tak ada kawan2 saya 3 thn siap.. Dr. Fazley tu memang ler setahun... tu pun lama, awat dia tak order jer phd tu online.. sebulan boleh dapat hehehe..rege pun tak sampai 1000 Us dollar.. kan melambak sekarang..

Reply #57 anakperantau's post

wakakakakaka.. ko ni, kecik ati dr fazley dengar:lol

Originally posted by anakperantau at 19-9-2006 11:29 PM

salah satu sebab univ suruh buat masters sekali lagi sebab masters yang seseorang tu ada tak memenuhi syarat yang diperlukan untuk dia proceed to phd level. Tak terjadi pada saya tapi terjadi ...

student phd pun kene amik kelas ye? i thought phd student kejenye wat research aje..  dr pagi sampai  mlm dok kat lab/office & conduct experiment, wat research.. tu cite my senior yg tgh wat phd in ee. the good thing about doing intership in US, you'll get paid.. cam kwn aku yg wat intership time summer, he got paid around 12 dollars/hr.. & ade sorg kwn senior aku cite, die dpt dlm 5-6 thousand dollars time wat intership.. both of them were undergrad when they were doing intership. compare to senior aku wat yg intern ngan shell kat m'sia, die nye gaji sgt sikit.. ratus2 je.. jadi Teaching Assistant pun gaji mahal juge.. cume hrs je tak banyak

Reply #59 chuckiey's post

kalau kat kanada ni memang phd student wajib ambik course, minimum 3 subjek. tapi usually supervisor suruh ambil lebih. lepas tu kena ambil komprehensif lagi.lepas komprehensif lulus, caru konfirm dpt further phd. nanti u cubalah ambil phd, u tahu mcm mana. kalau dengar cerita org or kawan, lain. mcm kat sini, ada offer utk jadi teaching assistant, tapi bukan boleh dapat every term tahu, kalau setahun ada 3 term, u dpt 1 term pun dah kira ok. tak banyak mana pun, dlm 1500 dollar for 1 semester for task c. tak pernah dengar lagilah phd student buat duit gila-gila kat sini.

so senang cerita, sapa yg alami dan lalui, dia lebih mengetahui perit dan sengsaranya. u all ingat tak pressure ker nak study kalau duit tak cukup? sewa rumah, cukup bulan kena bayar. did they care?

Originally posted by alahai at 21-9-2006 03:15 AM

oic, aku ingatkan tak balik langsung dalam 3 atahun tu,,eh mana mrs. batu idup ni, dia nak tau rega tiket dari Afrika ni semua...mahal bebenor ke anak felda rega tambang nak balik malaya?

Harga tiket disini ikut season,,, musim cuti mahal le,,, tp kalau beli di MAS office ada harga lain untuk rakyat Malaysia,,,

semalam baru beli tiket untuk kawan nak balik esok harga ZAR 7,040.00,,, open utk 2 bulan,,, kalau beli kat M'sia lagi mahal,,,