CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: soraya

Mcmana kewibawaan pegawai2 High Comm/MSD/JPA/Mara/Petronas kat tmpt korang?

semalam call konsulat NY, adalah beberapa soalan nak tanya mereka, yang jawab soalan tu pegawai perempuan, amboi sombongnya cara menjawab.. vice consul bagitau dalam email kalau mohon birth certificate dan passport by mail dalam masa seminggu siap, tapi makcik ni kata sebulan, dah lah tu jawab bukan main eksen... lepas tu kata kami punya application incomplete walhal dokumen yang dia kata tak ada tu tak disenaraikan pun dalam list yang kena hantar... nasib baik kat phone, kalau depan mata mahu kubasuh makcik yang eksen ni.. kot ya pun nak suruh orang register kat konsulat, apa salahnya layan orang senegara dengan hemah. My hubby tak puas hati cakap sendiri dgn vice consul, barulah si makcik ni terpaksa proses gak our application.

Kesimpulan... sepanjang kami berurusan dgn mereka ni, beberapa orang like makcik ni memang eksen sesangat.. tulah kekadang pergi US gov agencies pun rasa mereka lebih welcome kita banding dgn gi konsulat ke malaysian embassy.. last july gi DC embassy cam tulah gak layannya... GERAM ajer...no wonder lah hari tu ada kawan kata masa dia kat pejabat konsulat ada sorang malaysian ni datang dgn masalahnya (panjang cerita) tapi pegawai kat situ tak nak layan dia, dia sumpah kakitangan konsulat tu...

Reply #104 aleesa1940's post

Memang tak dinafikan, mentaliti dan cara kerja pegawai kita diluar negara sama saja

Hari tu aku renew passport, malu sungguh tengok sikap pegawai kat pejabat imigresen yg membuat kerja sesedap rasa e.g. ikut suka kaunter mana nak bukak, cara melayan org dikaunter :geram:

aku pun pernah buat program jemput officer imegresen

punyalaa sombong dan tak der langsung budi bahasa ... orang sikit datang dia marah orang ramai datang dia marah ... aku memang hangin gilerrrr ..pastuh sibuk tayang mercedes baru dia .. hampeh tul ... tak sadar diri lagnsung

aku tak tau laa msd dah tau ke tak pasal kes kat scotland tuh ... tapi ikut pengalaman aku diaorang nie memang nak memerap jer kat london ... kalau ada perlukan maklumat baru sibuk cari student leader mintak tolong kalau tak hampeh ...

Originally posted by RedAlert at 2-12-2006 12:56 AM
Memang tak dinafikan, mentaliti dan cara kerja pegawai kita diluar negara sama saja

Hari tu aku renew passport, malu sungguh tengok sikap pegawai kat pejabat imigresen yg membuat kerja seseda ...

:setuju::setuju::setuju: Mmg setuju sgt. Mcmana agaknya orang2 yg sombong2 ni boleh terpilih keje kat obersea jadi pegawai msd, high comm, jpa & so on eh?  Ada kwn cerita student adviser petronas & jpa yg tak well versed dgn sistem pembelajaran kat NZ & Aussie. So kalau students minta nasihat dorang tak tau nak nasihat camne. Tapi jawatan adviser tuh. Haru haru....

dia orang ni 'membusykan' diri masa memula posting lepas tuh haram kalau nak nampak muka ..

sekadar nak share cerita

hishhh... seriyau jugak dok baca posting kat sini nih.. aku baru 80% siap buat surat rayuan KE JPA nak tukaq negara dari netherlands ke US. netherlands tu yg aku tak mau pasai tempat yg aku nak buat masters tu (IHE) padat gila 18 bulan cuti 2 minggu saja... dia perah otak hang betoi2.. tapi ada field trip pi europe la.. kalau aku ni bujang aku ambik la tapi ni ha la ni dah ada 3 orang accompanying heroes ni kena la pikiaq panjang sikit..

memula teringin nak pi UK tapi UK semua masters setahun saja so aku tak mau pasai semester pertama macam dok pi rheja dari pagi sampai petang.. hari2 lagu tu.. pi rheja boleh laa dok pi senyum sengeh chit chat break time pukoi3 tu, ni pi kelas, hang dok kena perah otak woiii dok pikiaq balik segala teori yang hang blajaq masa undergrad dulu.. otak dah la koi berkarat, mana dengan urat putuih lagi (ni pasai 2 kaliC-sect)..woish, pikiaq pi pikiaq mai, tu pasai aku pun nak tukaq pi US tu..

memula aku tanya lin pasai waterloo tapi bila dok belek pi belek mai elaun JPA utuk canada, mak aiii...ciputttt sajaaaa.. duit elaun tu mau dok perabih bayaq rumah sewa kat waterloo tu... kalau laki aku boleh tolong tak pa la.. dia rheja private so dia kena ambik CTG (sib baik dia mau jugak ikut bini dia...) so canada rasa kensell kot.. so pasai tu la come US..

ni adalah pilihan yg aku dah shorlisted.. aku dah start pening pala ni pasai most of the univ closing date dia 1 Jan ni.. habih sangat pun 1 Feb. Dah la tu, siap kena bayaq application fee pulak tu.. bunyi dalam USD memang la aku boleh senyum ja.. co tukaq mai dalam RM tengok, mau tak mulut hang tenganga.. satu U saja tak pa la.. ni kurang2, 3 application.. cikai2 mau kat RM700 wooo...

ni pilhan aku, kalau sapa ada dok blajaq kat sini boleh la bagi sepatah 2 kata:
(nota: tak ikut priority pasai tengah dok pikiaq lagi)

1.  UC Davis, CA - ni mungkin cancel pasai susah sgt nak masuk, kena ada trial period :hmm:
2.  Colorado State Univ, Fort Collins - ni ok tapi extreme la weather dia.. :bgrin:
3.  Penn State Univ, PA - ni ada anti muslim dak kat area ni? :stp:
4.  Ohio State Univ. - ni mcm ok tapi tatau lagi
5.  Uni. Illinois Urbana Champaign - ni pun ok siap ada internship lagi ;)

sebarang nasihat dari segi kemudahan untuk mendapatkan rumah yg ok sebab anak aku 2 orang, budak nak pi sekolah tadika sorang dan laki aku mungkin nak buat rheja utk tampung kami sikit2.. dia pun tengah dok pikiaq kot2 boleh bawak mak dia pi sana.. aku ok ja dgn my mil.. ada dia baguih jugak pasai mak mentua aku rajin masak..

Follow Us

Reply #109 tom_tombak's post

pilihan no 3, 4, tu untuk pengetahuan Tom .. ramai malaysians kat situ.. ramai ni maksud saya JPA memang hantar undergrads ke situ.. kat UIUC pun rasanya ada malaysians.. bagi saya, satu cara nak locate malaysian ialah dgn join MISG yahoo group, insya Allah ramai yang nak tolong.

terima kasih cik leesa ye.. dah balik mai mesia dah ka? waaa... skang dah ada title dr la no.. dr aleesa.. :love:

Originally posted by tom_tombak at 27-12-2006 03:55 PM
sekadar nak share cerita

hishhh... seriyau jugak dok baca posting kat sini nih.. aku baru 80% siap buat surat rayuan KE JPA nak tukaq negara dari netherlands ke US. netherlands tu yg aku tak ma ...

Tak minta nasihat advisers jpa ke or msd ke yg ramai2 bertapa kat sana ke? Hehehe.

p/s: Malays are very lucky. Mana2 negara nak sambung belajar pun boleh pergi. Kerajaan akan hantar. Kdg2 saya terfikir juga bangsa2 lain yg ada yg jauh lebih berkelayakan dari kita ek..hehehe. Juz my sincere thought

Reply #112 soraya's post

not necessarily.. it depends.. my colleagues chinese dapat sambung phd kat obersi, sorang kat IHE netherlands which i was suppose to go to and sorang lagi kat melbourne.. sorang lagi sambung masters macam saya dia buat kat UK. semua gov. staff and sponsored by JPA.. so sama saja tak kira bangsa tapi sebab melayu lagi ramai so u nampak melayu je yang dapat and lagi satu bangsa lain dorang suka pi tempat pilihan sendiri so dats y tak ambik jpa atau semi-gov punya scholar..

MSD officer....hehehhe....kalau diingat memang rasa nak tergelak pun ada...sebab kenangan yg paling tak indah lah......siap kena bambu lagi ada lah....bukan kasi semangat....

Originally posted by soraya at 28-12-2006 06:09 PM

Tak minta nasihat advisers jpa ke or msd ke yg ramai2 bertapa kat sana ke? Hehehe.

p/s: Malays are very lucky. Mana2 negara nak sambung belajar pun boleh pergi. Kerajaan akan hantar. Kdg2 sa ...

yg i jumpa masa kat oversea yg cakap cam u nie banyaknya anak orang kaya yg dapat scholarship kononnya tapi malu sebab dia cakap ada bangsa lain yg lebih layak... tapi dia sendiri tak malu amik hak scholarship tuh dari orang lain yg lebih layak n tak berkemampuan ..dia tak sadar dpt scholarship sebab bantuan kabel besar padahal kalau nak kira mampu ..kalau dah satu family bleh pi uk 3-4 kali setahun ... bagilaa chance pada orang yg tak berkemampuan utk scholarshiop tuhhh

ttg bangsa lain yg cakap memang banyak camtuh gaks padahal ramai gaks yg ok ... kalau tengok jpa scholar pun ramai  gaks dari bangsa2 lain ... kalau yg buat phd mostly ramai yg layak ... tapi try pegi british council ker idp aus tengok siapa yg dapat scholarship foreign kat situ .... tengok maklumat mana yg disampaikan secara terbuka or tertutup .... tuh baru sikit citer

Originally posted by tom_tombak at 28-12-2006 02:06 PM
terima kasih cik leesa ye.. dah balik mai mesia dah ka? waaa... skang dah ada title dr la no.. dr aleesa.. :love:

tak balik lagi tom.. tengah busy packing dan juga shopping -... rasa semua nak dibawa... tapi dah tinggal less than 15 days nak tinggalkan US ni..

Reply #116 aleesa1940's post

yup..mesti a bit sedih kan.. walaupun ada susah payah dok negara org tapi it will make u a better person.. he..he..hee.. selamat berkomehhh.. bab komehh barang  lah yang paling eseii tak gomar amekk

ff: kepada korang semua aku nak ucapkan selamat hari raya haji.. yea..yea.. esok besday aku so malam ahad baru nak celebrate dgn buat bbq dan bakaq satay ayam dan daging... so raya-raya ni hampa tak mau pi makan2 ka kat rumah MSD nun? :cak:

Originally posted by yaneng at 28-12-2006 11:12 PM
MSD officer....hehehhe....kalau diingat memang rasa nak tergelak pun ada...sebab kenangan yg paling tak indah lah......siap kena bambu lagi ada lah....bukan kasi semangat....

samalah yaneng... kami sekeluarga pun ada pengalaman pahit dgn MSD tu yang tak malasnak join program dia orang ....

Originally posted by tom_tombak at 29-12-2006 09:54 AM
yup..mesti a bit sedih kan.. walaupun ada susah payah dok negara org tapi it will make u a better person.. he..he..hee.. selamat berkomehhh.. bab komehh barang  lah yang paling eseii tak gomar amekk

hari ni kami dah ship barang2 so dah boleh bernafas lah sikit... sedih memang nak tinggalkan US... tah bila nak datang sini.. husband suruh buang jer winter coat lepas check -in, tapi saya tak bagi... kot lah ada rezeki pergi conference kat sini in the future masa winter... nak beli the same brand kat malaysia beratus... so simpan satu lah kot2 guna..

Originally posted by aleesa1940 at 4-1-2007 09:44 PM

hari ni kami dah ship barang2 so dah boleh bernafas lah sikit... sedih memang nak tinggalkan US... tah bila nak datang sini.. husband suruh buang jer winter coat lepas check -in, tapi saya ta ...

wise thought.. abg, kak cheq simpan satu masa student kot depa mai balik and indeed depa kena pi oberc berkali2 sib baik simpan satu for emergency.

pegawai mara

pegawai mara kat london baik2 hehe..pegawai mara tu sume ditempatkan in one flat so senang la urusan keje. haritu suki gi london dengan kawan2 ireland dak mara gak.. pastu dapat la lak jemputan ekslusif daripada salah sorang pegawai mara antara yang berlima tuh..cik yatim nama dia.dia jaga student2 ireland mara...dahla masa dok london ikat perut asik makan roti tuna+roti sardin memanjang (makanan mahalll :geram: ) so apalagi,bila datang umah dia,serbu la..makanan melayu gitu..pastu siap dessert bertalu2. baik2 betul pegawai mara situ. cik zul pun ajak singgah tapi sbb dah penat..huhu.. mau pulang malaysian hall... diorang memang slalu tumpangkan pelajar2 tido sume..so bagi suki takde masalah dgn pegawai2 mara sini hehehe :love:

[ Last edited by  sukitena at 6-1-2007 08:29 PM ]

kat Jepun ni okay2 belaka. peramah. time pose buat terawih bagi makan free. time raya buat open house. buat urusan kat kedutaan pun okay. duta baru pun best bukak rumah dia masa raya.