CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Arthur

Kelayakan untuk jadi pilot.

nak jd pilot jugakk la...
nursha Post at 17-8-2009 09:53

adakah anda tidak mabuk udara/takut pada ketinggian ?

adakah anda tidak mabuk udara/takut pada ketinggian ?
alphalfa Post at 17-8-2009 12:15

x takot ponn..

tp...dah terlambat nak jd pilot..

hehe.. saya malas nak bukak topik baru since dah ada topik ni nak menyelit lah skit..
actually, saya mmg slalu pikir mende yg saya tak perlu pikir, saja takde keje nak carik keje..

macam ni, saya musykil, pilot yg bawak kapai terbang ni, 24 jam kene kontrol ke macam bawak kete tu? bukan pe, haritu masa pi zurich, saya dok 7 jam dari klia ke dubai, pastu tambah 7 jam lagi dari dubai ke zurich, lenguh kaki pinggang sume hanya tuhan yg tahu.. saya tetiba terpikir, waktu bila pilot nih makan? ke minum air ke? ke makan sebelah tangan pastuh sebelah tangan lagi pegang stereng kapai terbang.. ahahaha...(sorry kalau soklan bodoh)..

pastu kalai nak gi toilet camne? mana lah tahu buatnya sakit perut ke time tengah bertugas tuh kan.. hihi..

pastu lagi satu nak tahu, kalau masa ada kat awan tu, berapa jauhkah jarak antara satu kapal terbang ngan kapal terbang yg lain? berapa km actually...?

imagine gak, jarak yg paling dekat berapa? adakah terlalu dekat sampai pilot kapai terbang ni leh lambai kat pilot kapai terbang yg lain, sambil ajak minum kopi kat memana ke? mana lah tahu kan..
cuma ingin tahu..

sekian..

x takot ponn..

tp...dah terlambat nak jd pilot..
nursha Post at 17-8-2009 19:24

sempat kalau nak jadi peramugari

max age :26/28

hehe.. saya malas nak bukak topik baru since dah ada topik ni nak menyelit lah skit..
actually, saya mmg slalu pikir mende yg saya tak perlu pikir, saja takde keje nak carik keje..

macam ni, saya musykil, pilot yg bawak kapai terbang ni, 24 jam kenekontrol ke macam bawak kete tu? bukan pe, haritu masa pi zurich, sayadok 7 jam dari klia ke dubai, pastu tambah 7 jam lagi dari dubai kezurich, lenguh kaki pinggang sume hanya tuhan yg tahu.. saya tetibaterpikir, waktu bila pilot nih makan? ke minum air ke? ke makan sebelahtangan pastuh sebelah tangan lagi pegang stereng kapai terbang..ahahaha...(sorry kalau soklan bodoh)..

pastu kalai nak gi toilet camne? mana lah tahu buatnya sakit perut ke time tengah bertugas tuh kan.. hihi..

pastu lagi satu nak tahu, kalau masa ada kat awan tu, berapa jauhkahjarak antara satu kapal terbang ngan kapal terbang yg lain? berapa kmactually...?
Lady_On_Earth Post at 17-8-2009 19:47

pesawat skg sume da canggeh..sume terbang dlm keadaan on profile/automasi je..so time korg masuk bording tu la pilot tu set kan sume..mane nk lalu..actually skg ni..pilot x perlu nk pening kepala kire2 bagai sume..system dlm tu sume da buat kan..die da recomend kan..brape tinggi..laju nye..minyak nk isi berape..brape lame flight nye..so pilot ni just tekan2 tak dapat pastu da set sume..tutop pintu..masa untuk undur(pushback) then da start engine sume..pastu time nk g runway tu..pilot tu sendiri "drive" kan..pastu da kat landasan..pilot tu tolak "throttle quadrant"(minyak/power) pastu..adjust2 skit..then da berlepas pun..pastu tolak tuil gear tu..naik..then tekan butang Autopilot master switch tu..selesai kerja pilot tu..just hanya memantau n buat radio call je..pesawat tu totally dlm keadaan automasi..so pilot tu boleh nk bace paper ke..nk pergi buang air besa berejam mcm kat rumah tu pun boleh sbb dlm kokpit tu ada pembantu juruterbang(co-pilot) die akan jaga dlm tu..kalau long-haul amat bosan kan..seolah mcm kte tgk jam dlm bilik..stiap saat ada ja nombor yg berubah..

pastu nk mendarat..kebanyakan pesawat yg besar2 ni..mcm airbus 340/330(sume model airbus) atau boeing 777 ke berkemapuan mendarat dgn sendiri (kalau kabus ke) dlm keadaan automasi gak sampai la pesawat tu ke simpang nk kuar dari landasan..mcm pesawat yg kecik2 ni pun ada yg punyai Autopilot nye..mcm ATR72 ke..tapi slalu nk landing dlm 500kaki ke..pilot tu putus kan automode nye..mendarat manual..sama mcm airbus320 tu..kalau perasan..time landing da nk sentuh landasan tu..pesawat tu mcm terumbang ambing skit..skit je..xperasan pun kdgn2..

then slalu nye pilot ni dlm 6bln/12bln ke kene test ujian kecekapan..dlm simulator..tgk mcm mane diorg handle seorang diri je..kalau engin rosak ke..electric xde ke.kalau kapal tu "sakit" ke..mcm mane kte nk atasi..da selesai ujian tu baru boleh mcm terbang balik..kalau fail ke..kene resit balik..tp slalu kes ni terpencil..

pastu psl jarak tu..actually pesawat modern skng da boleh cakap da..kalau kapal tu rendah..die akan bising..mengeluar kan suara amaran..sama dgn jarak pesawat tu..ada radar dlm pesawat tu..kte boleh tgk kapal2 lain sekitar pesawat tu..pastu system tu akan recomend kan pesawat tu supaya turun rendah/ mendaki tinggi dari pesawat lain tu..tapi selalu nye kapal airline ni susah nk rosak..mcm ko naik flight Emirates tu ke..diorg banyak duwet..xda masalah nk repair2 ni..lowcost ni aku x brani nk kate ape2 ke..

43# Lady_On_Earth

ko ni apa dah
time mkn kan ada dua pilot tu
satu mkn satu bawaklah
kalau sorang gi toilet
Pramugara pramugarilah yg tolong kejab.
itu pun tak tak tau ka.

Follow Us
43# Lady_On_Earth  

ko ni apa dah
satu mkn satu bawaklah
kalau sorang gi toilet
itu pun tak tak tau ka.
PerKasa Post at 18-8-2009 00:39

Pramugara/peramugari tak layak nk menerbangkan pesawat..hanya pilot je dibenar kan..sbb diiorg ada lesen terbang nye.

43# Lady_On_Earth  

ko ni apa dah
satu mkn satu bawaklah
kalau sorang gi toilet
itu pun tak tak tau ka.
PerKasa Post at 17-8-2009 20:39

Kau ni apa dah perkasa,

nak makan dua dua serentak pun boleh.
nak gi toilet ker, nak buat PR kat dalam cabin ker, tak jadi hal, sorang lagi boleh take control.
Pramugara/pramugari mana boleh tolong apa apa dalam cockpit.
nak buat radio call pun kena ada lesen ...

tu pun tak tau ka.

Tambah sikit untuk pengetahuan Lady on Earth.

Selalunya jarak paling dekat ada lah 2000 kaki, kat kawasan2 yg khas,congested area, 1000 kaki.
kat kawasan2 khat ni (RVSM) area, planes yang mempunyai equipment yang mencukupi sahaja dibenarkan. Nak lambai tu tak nampak la,selalunya kalau bertembung head on di udara pada jarak tu, main flash lights jer.

pesawat skg sume da canggeh..sume terbang dlm keadaan on profile/automasi je..so time korg masuk bording tu la pilot tu set kan sume..mane nk lalu..actually skg ni..pilot x perlu nk pening kepala  ...
alphalfa Post at 18-8-2009 00:35

tima kasih atas penjelasan panjang lebar.. baru saya faham skrg..
semuanya automatik.. cuma masa nak take of n landing jer kene driver sdiri ye..

hehe.. kan ape, saje tepikir kalau destinasi yg berjam2 tu kalau kene fokus all the time, jenuh la kan..
apa pun tiap kali naik flight rasa takut tu ada lah gak, alhamdulillah takat ni semua selamat..
hehe.. tapi bagi saya walau tak kontrol 24 hrs, banyak jasa pilot2 ni nak pastikan keselamatan penumpang..

anyway, tq atas penjelasan panjang lebau tu..

43# Lady_On_Earth  

ko ni apa dah
satu mkn satu bawaklah
kalau sorang gi toilet
itu pun tak tak tau ka.
PerKasa Post at 18-8-2009 00:39

dey tambi, ada aku tanya ko ke..
kalau ko sendiri tak reti nak jawab, ko boleh dok kat tepi atau pi main jauh-jauh ok..
jangan kacau org nak belajar..
sebodoh aku pun, aku yakin peramugara n peramugari tak leh wat keje pilot macam jawapan yg ko kasik tu..

pastu aku tanye soklan yg ko nak marah pasal? hehe..
kelakau tol la.. kalau ko pun kasik jawapan betul takpe la gak..

wakaka.. peace..

Tambah sikit untuk pengetahuan Lady on Earth.

Selalunya jarak paling dekat ada lah 2000 kaki, kat kawasan2 yg khas,congested area, 1000 kaki.
kat kawasan2 khat ni (RVSM) area, planes yang mempunya ...
kelana36 Post at 18-8-2009 02:37

tq for the explaination..
ic jauh jugak la ye jarak antara satu kapai terbang ngan kapai yang lain..
btw, u did mentioned PR dalam cabin in yr post..
may i ask what PR stand for?

[ur
l=http://eforum6.cari.com.my/redirect.php?goto=findpost&pid=33164806&ptid=234878]52#[/url] Lady_On_Earth

PR maknanya ialah Passenger Request lah
itu pun nak tanya pElah ko ni

52# Lady_On_Earth

Sorry ,standard abbreviation, Public Relation.

[ur
l=http://eforum6.cari.com.my/redirect.php?goto=findpost&pid=33164806&ptid=234878]52# Lady_On_Earth  

PerKasa Post at 18-8-2009 17:13

hahahaha  dah  agak dah!

[ur
l=http://eforum6.cari.com.my/redirect.php?goto=findpost&pid=33164806&ptid=234878]52# Lady_On_Earth  

PerKasa Post at 18-8-2009 17:13

ko ni sibuk jer bila aku nak tanya..
kena sampuk ke apa ko ni?

52# Lady_On_Earth  

Sorry ,standard abbreviation, Public Relation.
kelana36 Post at 18-8-2009 17:39

ohh.. tq..

Boleh kata semua soalan dan jawapan di sini menjurus kearah menjadi pilot komersial dengan airlines saja.
Mungkin ada peluang untuk jadi pilot bukan komersial seperti pesawat ringan dan pesawat rekreasi macam pesawat experimental dan mikrolight. Apa yang saya tahu, untuk memandu pesawat-pesawat ringan ni cuma perlu dapatkan Private Pilot License (PPL) melalui kelab-kelab penerbangan tempatan. Kelayakan hanya boleh berbahasa Inggeris dan faham bahasa Inggeris. Kos belajar terbang pun jauh lebih murah dari flying school.
Matlamatnya ialah untuk menjadi pilot, jadi, tak kira lah apa jenis pesawat pun.....hatta kalau anda dapat terbangkan motorsikal pun dah kira pilot jugak la tu...

kalau boleh elaklah dari jadi AA pilot  ni

krn aku  dgar Tony sendiri tak suka Pilot ni sbb selalu nak gaji sama dgn MAS
sama jugalh semasa Tajuddin Ramli jadi CEO MAS dia pun tak suka Pilot MAS
sbb Pilot MAS compare gaji Pilot SIA.

But now AA pilot getting more pay than MAS narrow body pilot !!
MAS dah started cost cutting, less nitestop for domestic flight so less allowances to pay.
AA allowances higher, tu lagi bagus sebab allowances tax free.

Suka tak suka pilots are tha main force af an airline.
Tajuddin ramli dulu pilot yang tak suka dia, sebab gaji dia dan managers dan para consultant tak setimpal dgn kerja ,crew yg kerja penat2 dapat ciput. Tgk la apa jadi pada airline bak penangan dia.