CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31263|Reply: 193

KERJA KUAT...terus buat...

EH... betul ke kalau kita nak start bisnes apa2 pun tak perlu byk pikir dulu.. tapi buat dulu... pastu pikir lah baik buruknya... kalau nak pikir dulu pun.. pikir sikit2 je.. pastu terus buat lah... sebab apa nanti takut tak jadi nak buat,.. takut pada risiko... sambil2 buat tu belajar lah... apa2 yang patut... dalam masa tu jugak kita bleh ubah2 apa yg patut...

tapi bukan terus buat yg besar2 pun... buat dulu yg kecik2.. pastu sambil2 tambah2 lah apa yg patut tambah... betul ke aku cakap nih?... ada pandangan?

[ Last edited by  sinar_inspirasi at 3-9-2006 11:47 PM ]

Originally posted by sinar_inspirasi at 3-9-2006 11:46 PM
EH... betul ke kalau kita nak start bisnes apa2 pun tak perlu byk pikir dulu.. tapi buat dulu... pastu pikir lah baik buruknya... kalau nak pikir dulu pun.. pikir sikit2 je.. pastu terus buat lah.. ...

:setuju: :setuju: :setuju:

100% aku setuju.

byk org melayu yg bila ditanya psl apa x start niaga psl katanya modal x cukup.jd diorang aku cuba kumpul modal sampai cukup.bila cuba bukak bisnes dgn modal yg byk dan berharap keuntungan juga dpt byk dgn cepat.tu yg buat org melayu bukak bisnes ari ni pastu tutup esok.

seperti kata sinar_inspirasi tu betul.buat bisnes dgn modal yg kecik.biar dpt untung kecik dulu pun x pe.kena la sabar sikit.buat sikit berterusan lebih baik drpd buat besar tp lingkup tgh jalan.........

Reply #1 sinar_inspirasi's post

yerr tersangat laa betulnya tu, pasal kebanyakkan kita yg newbie nak bisnes, mmg perasaan takut2 samada berjaya atau tak tu mmg sentiasa ada. So kalau takut rugi besar, start dulu kecik2... so kalau kurang berjaya pada kali ni takda laa banyak lost. Sbb kalau start besar pastu kurang berjaya, next time sure dah tanak  involved dlm bisnes (serik/phobia dgn bisnes)... so mcm kata chef li... biar kecil asal berhasil.

pk ckit2... wat plan 2-3 baris.. pastu... jalan...
jgn tunggu2... kalau x, sampai bila pun kita xkan tau...
tul x sinar...??
jgn amik lame sgt mase nak pk tu... terus buat...
:hatdown:

itu yg aku pikir dah yg aku buat... tapi tak semua aku buat tu menjadi... sebab pengurusan aku sebelum ni teruk sangat... aku merangkak, berjalan, berlari kesorangan,... so rebah pun aku kena bangun.. jatuh gaung pun aku kena bgun,.. sehingga sekrang masih baru dan masih berjalan... alhamdulillah walaupun duri dan onak byk dihadapan... aku terus tebas dan berjalan ... doakan aku berjaya...alhamdulillah aku sekarang bukan berseorang... berkawan.. semoga kekal persahabatan ini... hal2 kecil, masalah kecil... akan di tempis dan abaikan dengan sempurna... semoga bejaya... doakan kita berjaya bersama...

seorang diri satu idea..... 10 orng 10 idea... dan seterusnya... jgn tamak .. sikit2 pun tak apa tapi berterusan... keja keras penting... jgn lengah dan banyak alasan walaupun nampak logik setiap alasan... kalau alasan nak kencing teruslah kencing ..jgn cari alasan nak berak plak... pastu air sikit lah dan lain2 masalah... buat apa yg patut dulu.... wslam

bttoll...
strong team binding is da key to success..
insyaallah... :pray:

Follow Us
dalam posa ni pun aku buat giler2 sikit kali nih.. brg yg tak penah aku jual pun aku jual gak... aku cuba duplicate pekerja... aku doa agar dia jujur dan bersemangat... insyaALLAh berjaya... antara aku jual bulan posa ni dan skrng... pakaian lelaki perempuan pelbagai jenis... pelik2 pun ada... kristal yg cantik2 danmenarik serta murah.... jam2 berkualiti seperti jenam rado dan lain2.. pompuan dan laki2... serunding, tudung, pakaian kanak2 (tak byk sangat) termasuk kasut kanak yg hebat...

aku pun buat borong kecil2an utk semua brng2 tu.. sape2 yang berani dan sanggup keluar modal utk bisnes nih.. aku bagi harga berpatutan dan jaminan pertukaran barang yg tak abis diterima... dan bleh refund dalam tempoh tertentu... sgt mudah... modal pun kecik... besar pun bleh.. insyaALLAh.. sape2 yg ada ramai kawan dan customer.. bleh kita bincang panjang lebar dalam bab nih.....

mungkin nampak mcm iklan... tapi mmg promot pun... ... utk sape2 yang berminat je... berani atau tak?... ujian utk sebgai usahawan bulan posa dan musim raya.... peluang cerah dan pembeli ramai... rata2 orng akan membeli musim nih... ok.... wslam....

dotwimpu This user has been deleted
Aku punya pendapat maybe lain skit la... nama pun pendapat je kan... so terpulang la kpd masing2 utk fikir betul ke tak.

For me, before start bisnes, planning is mandatory. Tak kira la biz apa skala pun... hatta dari sekadar menjual prepaid card, nasik lemak sampailah ke tahap IKS ataupun yg lebih besar lagi. Planning memang tersangat penting. Bila sebut planning tu of course la kena put a lot of thinking. Jangan fikir cincai2 je...fikir betul2. Fail to plan is Planning to fail. Sapa kat sini yg buat bisnes nak gagal??? Not me for sure.....

Ramai yg kata...kerana dok fikir sangat2... apa pun tak jadi!!! Tapi kalau kerana tak fikir sangat2.... semua pun takkan menjadi gak... Jangan dok cross finger and hope for everything to be OK.... saya fikir sikit2 dah la... then saya tawakal kpd Allah..... Allah tak suruh kita usaha sikit2... kita kena usaha betul2 baru boleh tawakal kpd Allah.

Abih tu asyik dok fikir je... Bila nak start bisnesnya??? Yang nko gi pikir sorang2 tu sapa suruh??? Gather la few mastermind... buat brainstorming.... thinking map...  but the important key here is SPEED !!!!.

Fikir betul2 doesn't mean that kita kena takes few months or a year!!! Fikir betul2 means that kita kena consider all aspects...that's why kena guna Thinking map... or even Fishbone pun boley la... Jangan prejudice sangat to all this technique. Try tengok baru leh cakap.

Once again...SPEED!!! Jangan tunggu lama2...nanti lama2... dia diambil orang....
Lama sangat delay... peluang pun abis orang dah kebas..........

Sekadar pendapat.

Originally posted by dotwimpu at 4-9-2006 11:16 AM
Aku punya pendapat maybe lain skit la... nama pun pendapat je kan... so terpulang la kpd masing2 utk fikir betul ke tak.

For me, before start bisnes, planning is mandatory. Tak kira la biz apa s ...

:setuju:...cuma lepas planning tu terus buat...bukan ah esok lah...minggu depanlah, bulan depan lah, tahun depan lah atau ahh tunggu anak besar sikit atau mungkin tunggu umur 55..dan macam alasan. Lepas Planning...terus tindakan [action].

Reply #1 sinar_inspirasi's post

'plan dulu then redah 'pon bole.or 'redah dulu,planning blkg kira' pon bole. tp since ko suka dgn teori 'redah dulu,planning blkg kira'..boleh tak ko bitau prnh ke ko praktikkan teori 'redah dulu,planning blkg kira'? dan bisnes apa tu?

itu saja dulu...

dotwimpu This user has been deleted
Dalam dunia tanpa sempadan ari ni..... SPEED is important. Sesaat kita delay... mungkin dah berapa steps dah kita ketinggalan. It happen to me!! Ada idea menarik.... tapi lambat sikit execute... tengok2 dah ada orang yg masuk dulu.... HAMPEH!!!! So the moral of the story is...  nak bisnes ni SPEED is the key factor. Nak buat decision kena cepat... nak buat planning kena cepat.... nak apply loan kena prepare cepat2... nak apply tapak kena cepat... nak carik supplier kena cepat... CEPAT CEPAT CEPAT.....

Ada satu article kat laman web MECD... 10 kesilapan utama dlm perniagaan kecil:-
1. Terlalu yakin dengan sesuatu idea dan taksub dengannya.
2. Tiada Pelan Pemasaran
3. Tidak mengenali pelanggan anda
4. Tidak peka dengan kedudukan aliran tunai syarikat
5. Tidak peduli tentang kakitangan
6. Keliru tentang kemungkinan dengan realiti
7. Tiada pelan penjualan.
8. Penyendiri
9. Tiada 'Mastermind'
10. Berputus Asa

Semoga mendapat manfaat.

tuna nyer pengalaman dalam biz.. redah dulu.... dah redah baru tau camner... tapi redah tanpa modal ler...

then dah masuk dalam biz baru pk nak cari modal....

yg buat tuna heran, biz yg tuna wat ni bukan la bidang yg tuna minat... malah takde kemahiran waima kreativiti.. penah menangis sbb takde kreativiti ni... mcm orang dungu... tapi Alhamdulillah, dari situ belajar cara2 nak bina kreativiti sampai orang leh respek

dah masuk dalam bidang ni baru la tuna byk ber pk... pk camner nak increase incme, nak perbaiki service... mcm2 ler

nak kata terlambat... mmg tuna dah terlambat utk masuk dlm bidang ni sbb orang lain dah sapu dulu... org lain dah glemer dulu... selain tu, usia pun bukan lagi muda... tapi, tuna tetap yakin, rezeki ada di mana2.... asalkan kita berusaha, berdoa dan bertawakal

tak dinafikan, tuna adalah org yg tak berani amik risiko.. sbb tu tak berani dapatkan modal melalui pinjaman... modal semuanya dari gaji....

dari segi mentor, totally tak de mentor.... kelemahan di sini, terkapai2 sorang.... cuma ada beberapa pembantu yg boleh membantu melicinkan operasi...

tuna byk belajar dari sini.... segala pengalaman korang2 tuna jadikan azimat... kini, korang la mentor tuna...

bole tak kalo bg pndpt tu..tolong bitau bisnes apa yg korg redah atau plan tu. so dr situ kita boleh buat sdkit penilaian. kalo bisnes jual dodol atau rojak.aku berani redah. kalo bisnes bikin monorel,aku plan dulu.

acol This user has been deleted
Originally posted by sinar_inspirasi at 3-9-2006 11:46 PM
EH... betul ke kalau kita nak start bisnes apa2 pun tak perlu byk pikir dulu.. tapi buat dulu... pastu pikir lah baik buruknya... kalau nak pikir dulu pun.. pikir sikit2 je.. pastu terus buat lah.. ...

saya ada temukan 3 gaya
gaya pertama: gaya bisnes jepun yang hati2 - 90% vs 10%
orang jepun mampu sukses kerana terkenal sangat berhati2 dalam berbisnes. mereka hanya akan melakukan investment dan tindakan entrepreneurship jika mereka yakin peluang untung adalah cukup besar (90%) dan risiko yang dihadapi adalah relatif kecil (10%). jika sebaliknya, maka mereka lebih suka menahan diri dan menunggu.
ini kerana, jika berlaku kerugian sekalipun, mereka hanya rugi 10% sahaja. maka kita tidak heran jika bizman Jepun sebelum melakukan apa2 tindakan dalam biz, mereka fikirkan dan analisa sedalam2nya.

[ Last edited by  acol at 4-9-2006 10:48 PM ]

gaya kedua: gaya cina yang main belasah je - 50% vs 50%
orang cina cenderung sondol tak pakai topi keledar. dalam erti kata lain, lebih berani dan lebih cepat bertindak untuk MEMULAKAN biz. asal saja mereka menghidu peluang, meski dihadapanya tercacak risiko yang cukup besar, mereka berani.mereka kurang melihat risiko tetapi di dalam otaknya adalah keuntungan $$.

[ Last edited by  acol at 4-9-2006 10:48 PM ]

gaya ke 3
gaya amerika yang koboi. - 60% vs 40%
gaya ini sama saja dengan gaya cina iaitu main bedal je. lebih suka melihat keuntungan (60%) dari risiko yang dihadapi (40%).

[ Last edited by  acol at 4-9-2006 10:49 PM ]

camne sinar? memandangkan kita ni Melayu yang memiliki sifat layu dan lambat. lebih baik kita ubah sifat kita tu dengan meniru gaya cina dan amerika.

ayuh sahut cabaran dotwinpu, kita harus memiliki SPEED.

speed bole tapi timing penting juga. strategi mana2 pun kalau timing kena, insyallah menjadi. tak kisahla mana2 pun flexibility kena ada. ada masalah takkan nak main redah aja. relax sebentar pasang strategi. dah ada strategi kenalah buat. lengah2 makin tambah masalah. macam main layang2 angin kuat kenalah kawal, bila dah reda boleh relax skit. nak naik tinggi lagi kenalah lepas benang. bila dah tinggi barulah best.

skrang nie aku follow style sinar...redah jer dulu...just nak belaja basic2 berniaga...buat network, buat advertisment, buat sales etc...tapi apa yg aku wat sumer nyer kecik2 jer...kalau nak main modal ribu riban, konpem aku pk masak2 dulu...buat strategi n planning etc...

di antara yg tuna main redah tanpa plan mahupun modal duit

1. kolej IT Professional.. bukak 3 bulan .. untung bersih RM10K dari modal RM0.. tak byk ler... dah redah, baru plan cari duit utk wujudkan komputer dan kelas.. duit tu tak kuar dari poket pun..... duit tu datang sendiri

2. jual beli komputer... sama gak tak kuar sesen pun.. buat bis ni main redah jer... guna duit kastemer... untung byk tapi tak tahan lama sbb ada orang gelap mata nampak duit... tuna tanggung utang sbb yg gelap mata tu mencuri duit dan barang bernilai ribuan ringgit

3. bisnes perkahwinan.. takde modal dan takde plan langsung... dah masuk dlm bisnes ni baru cari modal dan baru rancang apa perlu dibuat seterusnya utk maju

yg plan dgn modal jutaan ringgit baru buat bisnes

1. kolej IT professional.. ni ada orang kaya sponser... tapi bankrap bila tuna blah dr kolej tu.. dalam paper work sikit punya cantik perancangan....