CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bezita60

pilihan first degree? doktor dan engineer shj ke yg hebat??

amik degree human resource managamanet sudey..
laku je kat mana2 organisation..

seno nyer semua course hebak hebak belaka.. contoh ko amek dip tarian seni kat aswara.. mesti korg tanya, menateyyy gapo dio tuh.. hah.. org yg amek jer boleh bawak hala tuju dia.. dia boleh carik projek teater,persembahan,tender ngan gov terutama kementerian warisan n budaya,boleh bukak kelas menari.. antara usaha ngan tak usaha jer..marketing pun kene la hebak..

mcm tu jugak lew ngan student nak amek doc n engineer.. antara pandai buat duit ngan tak pandai jer.. kalo dia selesa takat tu, takpe la.. mungkin dia tau ape yang beh tuk dia..

kesimpulannya.. semua course hebak hebak.. yg beza nya pandai bawak diri atau malas nak bawak diri je tuk idop lebih selesa..

p/s : aku x minat menari..

Originally posted by tiey_miyuki at 9-11-2007 10:58 PM

me pon tgh final yr dlm EE gk....bkn setakat berasap otak...kadang2 smpi xthn pressure...nangis gk la...
huhuuhuu....

kesian...
aku pun turut bersimpati...

Reply #83 sharx's post

simpatimu diterima......

klu tak silap aku bidang medic, law, acc dikira sebagai professional sbb lps abes study mmg akan menjurus pada kerjaya tu tp bidang engeneering n lan2 dikira sbg non-professional coz lps study tak tertumpu pada kursus yg diambik je tp bleh p byk lapangan lan. actually mana2 course pon hebat la..aku amek engineering gak n aku rasa...bukan rasa tak hebat tp course2 lain pon sama hebat. mcm mn ntah aku bleh pilih engineering, main ambik je dulu. skrg dah final yr tetiba rasa minat bidang masak-memasak,boleh enjoy ms belajar dapat jd chef hihihi sepatutnya masa sekolah cikgu2 patut main peranan utk bg pendedahan pasal kursus2 yg ditawarkan kt universiti tak kisah la glamour tak glamour. at least student dpt la sikit idea n dia dapat plan apa dia nak buat nti bukan sekadar terikut2 je. dapat plan awal2 lebih bagus, klu dah kt uni baru nak anjur program kerjaya agak terlewat bg mereka2 yg minat bidang lain..

kena tanya balik hebat dari segi apa?
masing-masing ada persepsi sendiri pada profession tertentu..
benda ni terlalu subjektif...
tp kalau ikut keadaan semasa makna hebat pada mata orang ; gaji mahal + glamer..
orang tak tanya ko kerja buat apa, kelulusan ko (CGPA etc)
yg org tgk lebih kepada luaran spt gaji, lifestyle, kereta yg korang pakai, aset korang dsb...
orang lulusan agama walaupun pada setengah orang nampak senang, sapa-sapa pun boleh lulus..
tp dari konteks keagamaan sbnrnya org yg ambik jurusan agama ni sebenarnya hebat..
cemerlang di dunia cemerlang di akhirat ( kalau diamalkan le)
walaupun beban belajar, kerja tu sebenarnya lebih kurang/ sama byk antara profession tu tp org tetap pandang lekeh kalau gaji rendah...
sistem penggajian sedia ada ni sebenarnya mewujudkan jurang antara kerjaya2 dan antara faktor penyumbang kepada tumpuan untuk belajar bidang2 tertentu sj spt eng, medic

Follow Us
This is my humble opinion la ek.

Mak aku slalu ckp,kite kerja ape carik makan dgn ape x penting.Yang penting kite usaha,kerja halal duit berkat tuhan pun murahkan rezeki.Maybe parents skarang ade yg berpikiran mcm tuh,anak2 hanya boleh senang klu amik medic or enginering.Yelah,mak bapak mane x suke anak senang.

Aku rs,mane2 course pun ade susah senangnye.Blaja,mane ade senang.Nak gain something,u hv to sacrifice something la right?Sama la jugak bile kite keje.Kite jd engineer pun,tp malas nak berusaha mane nak dpt kan.Tp org tu keje biase2 je,tp rajin kerja,boleh berjaya punye.

So kepada kawan2 yg x amik course yg dikatakan 'gempak' nih,x yah la risau.Kalau rezeki ade utk korang berjaya,amik la ape2 pun korang berjaya.Ape yg Tuhan dh kasi kat kite tuh,is what He had laid out for us.All we have to do is just put an effort.

Good luck!

rasenyer skarang ni dh ramai parents yg open minded
dulu iyer laa..ramai parents yg berkelulusan tak tinggi..
mentaliti masih rendah lagi..
diorg hanya nmpk profession mcm eng,dr,acctnt ni satu profession yg sgt2 bagus..

tp skang neh..
ramai jer parents yg kasi ank diorg pilih ape course yg diorg nak...
sbb sme course sama jer..
rasenyer dh xde problem mendiskriminasi course2 yg ade..

tak semestinya doctor ngan engineer je yg hebat. maybe orang rasa camtuh sebab nak amek first degree dedua subject ni perlukan result yang cambest.

tak kire ape2 kos yg anda amek, pastikan anda wat yang terbaik untuk kos ituu..
kalo amek kos yg power2 tp tak wat dgn baek, pun tak besh gak kan..?
jadi, buatlah yg terbaek utk kos yg anda amek sekarang..

usaha tangga kejayaan,,insya Allah...ameen ..

bersyukur lah sebab anda telah ditawarkan kos tu,,sebab ade gak org kat luar sana yg tak dapat kos yg anda dapat ,,kan kan..?

aku nih kelulusan eng comm dr local uni..keje dah pun...master pun dah abis..tp aku rs org amik engine nih bese jekk..seme course ada keistimewaan masing2...semlm sambil tunggu bos besar nak meeting, aku terbc the economist sept 2007 rsnyer..just after 50 years celebration le kan...cehh..dia kutuk kaw2 punyer malaysia nih..ckp mengamalkan official racist la..rasuah la..ok ada yg betul ada yg idakk..teringin aku nak jwb je balik, but as a technical person, aku tak go in depth pasal soal2 sejarah tuh seme.pelajaran sejarah yg aku blaja time skolah pun haku mmg luper n aku mmg lemah subject tuh pun..kita nak jwb mende mcm tuh kene berdasarkan facts..bukan emosional...
so bukankah ini keistimewaan org arts or specifically org yg go in depth dlm history?so bagi aku setiap org...dengan kelulusan tinggi atau tidak ada keistimewaan masing2..asalkan anda gunakan pemikiran yg waras dan tidak hanya menunggu buah yg tak gugur...