CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hasurinde

RESEPI RINGKAS, MUDAH & CEPAT

hubby daku kerja kat rumah, so sblm amik daku balik keje dia akan 'thaw' kan ayam/daging/ikan.  so once i arrived mmg dah ready to cook gitteeww... masak kt umah kiterang senang aje, prinsipal dia cuma musti ada 1 sup/sayur dan 1 daging. Contohnye:

utk dak Gabby montok musti ada telur goreng mata kebo
sup bunjut (ayam dan kentang direbus guna rempah bunjut Adabi tu)
sayur tumis air, ataupun cuk paku, cuk ubi tumis ngan bawang, ikan bilis yg ditumbuk

kalo ujung minggu harus daku masak spesel buat pengisi perut derang..heheheh

Opis ngan umah Kra dekat je... biasanya waktu lunch kra balik rumah masak  dan perapkan apa utk digoreng ptg nanti...

ishh bayam ni bab2 masak ni fail sikit..boleh tak tolong sikit nak tanya..cili kering tu bila kita blend kena tumis dulu ke baru boleh simpan?? pastu bawang merah putih semua tu tahan berapa lama kalaukita blend and simpan??

Saya memasak waktu balik lunch hour.   Masak sekali terus untuk dinner cuma kalau nak tambah just goreng ikan or ayam or telur.  Memang kadang-kadang orang tak percaya saya balik masak, tapi semua bahan-bahan dah ada, jadi memasak jadi cepat dan mudah. Anak-anak pulak tak suka makan lauk beli.  Paling tidak pun saya gorengkan dia orang nasi.

bagusnya sume rajin masak... camne ek kalau kena musim malas masak yg teramat2? :@  tension wooo

Reply #84 romashikin's post

bestnyer rumah dekat ngan opis niiii. rimbun pon dekat jerrr.. kalau tak jam juz 15 minutes jerr, but kalau jem.... huh

Follow Us
I kalau sampai rumah almost dah nak masuk dinner time normally I akan masak soup saja. Dalam sup tu i campur semua ayam,kentang,carrot,su-un and bila nak angkat tabur daun sup dan bawang.
Less than half an hour dah boleh makan.

Semua bahan kat atas tu memang I buat stock kat rumah.

makanan segera yang saya selalu buat lepas balik opis :-

1) spaghetti makanan laut - pakai diced tomatoes, tomato paste ngan udang+ikan, letak parmesan cheese sket n black pepper to pedas a bit
2) kuetiau hailam - letak cili giling segera, kicap manis, sos tiram pastu letak udang + fishcake n sayur2
3) kuetiau udang -macam masak mee udang, beli perencah readymade adabi, sedap gak, tambah udang ngan sayur
4) kuetiau sup - pakai rempah mee sup segera adabi gak, tambah ayam/udang n sayur
5) pizza frozen yang beli kat supermarket tu.. bakar aje
6) mashed potato - kentang 2-3 biji rebus, then lenyek + susu + butter + garam. makan ngan chicken gravy segera cap McCormick..senang gila nak buat gravy ni campur air mendidih aje pastu bole tuang atas mashed potatoes terus .. punya la malas
7) ayam goreng salut tepung adabi or tepung kentucky untuk dimakan ngan mashed potatoes.. kekadang ayam tu aku leper2ken jadi macam chicken chop.. western la pulak sekali sekala
8) fruit salad - buah naga, papaya, anggur ngan apple.. potong kecil2 pastu makan ngan yoghurt.. kalau yoghurt takde aku makan ngan susu pekat + susu cair.. ok gak rasanya...

skrg ni jarang makan nasi kalau malam sebab nanti perut sebu nak tido.. lambat nak digest gitu..

kita kalau balik lambat sangat beli tau pau je lah

kalau sampai rumah sebelum pukul 8 ... nasi & goreng telur & kicap , nasi & goreng ikan & budu, nasi goreng, cekodok udang, tuna sandwich

sabtu ahad je baru masak berat berat

Reply #89 duri_mawar's post

bagus la thread nie
10q informer semua

lepas ni nk g carik tupperware..hehe

hehe... ramai jugak rupanye yg wat camni rupanye ek... ingatkan aku sorang je yg malas nk kupas2 segala ni... biasanye.. on wknds.. mmg aku berpeluh2 la kt dapur tu. either sabtu or ahad. kira 1 ari spend utk jenjalan le pulak kan...

so biasanye on that day.. aku akan kupas semua jenis bawang, halia etc.. blend.. n simpan dlm tupperware. hhmmm pasni bole try tumis dulu la since ramai kawan2 kata klau tumis dulu lebih tahan lama.
n then.. biasanye petang2.. aku akan bertungkus lumus pulak menyediakan instant breakfast. buat karipap, donut, pizza base... then masukkan dlm plastik mengikut portion yg sesuai utk 1 hari.. then.. freeze.. so on wkdays.. nk makan donut, karipap.. just defrost 2 mins kt m'wave.. then campak je dlm kuali. senang...

as for ikan apa sume.. mmg dah mintak siang siap2.. hatta ikan kembung skali pon.. mintak siang siap2.. ikan bilis pon... beli yg dah siap siang... udang kecik2 perencah pon.. beli yg dah siap2 kupas kt giant. hehe.. udang2 ni lak.. basuh bersih2.. then masuk tupperware.. freeze.. bila nk guna.. kuarkan kejap.. then hiris2 je terus dengan beku2 tu. takyah thaw lama2. nnti rosak udang tu asyik thaw aje tiap kali nk guna. nk asing2 ikut portion mcm tak praktikal sbb bukan bnyk sangat pon udang rencah tu skali guna.

ni plak dlm perancangan kt kepala. daging nk hiris siap2 n asing ikut portion, ayam nk marinate siap2.. instead of beli drummet ayamas tu. mahal. lagi.. hmm.. sayur2.. bole potong2 siap2 n masukkan dlm aluminium plastic tu mcm yg kawan kita citer tu. lagi.. apa ek.. ha.. canned food mesti ada in case of emergency.. hehe.. biasanye sardin n sotong REX tu yg jadi penyelamat. wat nasi lemak sambal sotong or sardin.. or.. instant paratha with kari sardin..

n lg 1.. biasanye kan.. kawan2 beli sayur2 apa yg tahan lama ye? aku memanjang beli sayur2 moden hok sesuai masak sayur campur tu. carrot, cauliflower, brocoli, kacang holland tu, capsicum, kacang panjang (masak lemak je senang), terung (goreng aje), bendi (taruk dlm kari, asam pedas or celur wat ulam), .......
apa lagi sayur yg simple n tahan lama ye? rasanye dah bertahun kot tak makan sayur bayam. sebab bayam ni tak tahan lama klau simpan.. so mmg tak pernah beli sejak kawin. huhuhu.. any idea nk cari option lain?

[ Last edited by  talapia at 5-2-2008 05:35 PM ]

bgs...bgs...saya leh pakai idea nih...

Nak share ngan you all antara menu-menu bila leona sibuk
1) masak sadin
- tumis bwg putih
- masukkan sadin ( yeos @ marina )
- campur air sikit
- masukkan daun limau purut, tomato sos, kicap pekat sikit, bawang besar
- makan panas-panas

2) telur dadar
- tumbuk bwg merah
- campur dalam telur bersama dgn  garam, lada sulah
-goreng

3) ikan
- bakar ikan
- sos : kicap + asam limau + bwg merah hiris + cili merah/hijau hiris

4) ayam
- goreng ala kfc

5) sayur
- kobis hiris halus-halus

6) daging
- dibakar
-sudah masak, hiris nipis-nipis, cicah ngan kicap+tomato sos+bwg merah+cili merah/hijau

Kalau tak sempat juga nak masak, menu kat kedai le

thread ni saya tgk dah lama org tak masuk...
tp nak try tanya la...
masa tumis cili kering tu... masukkan bawang merah, bwg putih, air asam jawa, gula n garam siap2 ke?
ke tumis cili kering tu je...

kalau org yg lg malas mcm saya pulak, bawang2 sume saya parut halus2.  kalau msk lemak cili api pulak saya mula blend santan, pas tu tapis santannya.  santan pulak masuk balik dlm blender pas tu blend sekali dgn cili api cmpr kunyit serbuk sikit.  dah tu mskkan dlm piuk mskkanlah udang ke, sotong ke, ikan ke ...... heheheh kreatip tak org malas nie

Sejak tukar KB ni jgn sangat blh masak kuar pkl 6.30 balik samp kul 7.15 semua dan ready (sian kat mak mertua he he) ...tapi ari jumaat sabtu pulun abis2

Menu saya..

(a) Sup = Brokoli + tauhu jepun + sup bunjut adabi + kentang
(b) Drummet ayamas
(c) sardin
(d) telur dadar
(e) makaroni goreng
(f) Burger = daging burger ramli + roti + sos

cukup menu utk keja seminggu just rotate jer..
Hujung minggu baru buka buku resipi utk masakan heavy dan special...

saya pun kalau balik keje mmg masak sesimple yang boleh..

utk anak2 biasanya masak mee sup, mee g ...
white pearl Post at 13-9-2006 09:17

white pearl, mummy baru bc ur posting last week n this week mummy buat cara ko...mmg senang n xpenat sgt balik keja nk masak2 nie...tq for ur idea...very gud idea...

byk betul idea msk dr fairyjasmine

mslhnye antara nak ngan taknak aje.
sebenonye masak ni senang je...asalkan takde sape/hal2 yg menganggu.since takde anak ni, aku sempat la kalau nak buat nasi ayam ke...nasi minyak ke..bako ikan ke..mskkn yg renyah2, alhamdulillah, sempat je nak buat.
kalau ada anak2 tu yg buat keje lambat.

paling sng 4me..msk sup ayam..rebus je.pehtu buat smbal kicap.

shery.. sama gak ngan hubby saya...

kalau makanan yang kita letak dalam peti, kita panaskan balik ...
white pearl Post at 14-9-2006 14:17

hubby aku pulak tak kisah kalau bab2 makan ne kekadang tu balik keje tak sempat aku nak panaskan dia dah amik makan dgn nasi(nasi aku dah masak sebelum pegi keje).  bab makan ne dia tak berkira sgt tpiii kalau bab2 pakaian fuhh cerewet sikit.