CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hasurinde

RESEPI RINGKAS, MUDAH & CEPAT

husband mummy lak peel nya xleh makan luar...ssh gak la, tp at the same tyme feel appreciated sbb nk makan masakan kita..hihi...tp penat la kan...tp alah bisa tegal biasa...lama2 rs ok je masak2 ni...mummy guna cara white pearl, kejap je dh siap semua masakan...semlm masak kari ayam bkk posa...sedap...tp smpi je umah dr opis, teru bersilat kat dapur la...

makanan yg simple rs nya klu nak masak, masak pedas n masak cili api la kot...klu sayur, mummy selalu buat sayur campur n also sayur msk santan...cepat n ringkas!

Reply 50# ummiauni

dah cube wat beskot neh semlm.... sedap gak
patot ler kwn umi pgl beskot bodoh...sonang sgt nak wat

kalo korg nk masak sayur dgn senang ,cepat dan mudah, korg masak chinese style..
utk kailan atau kobis,korang tumis bawang putih yg dicincang halus sampai wangi...lepastu masuk kicap tiram, air, tambah gula...kalu nk letak cendawan cina tu boleh gak, korg potong nipis cendawan tu (tp rendam dulu dlm air)
bila dah mendidih kuah tu korg masukkan sayur...kacau2 jgn biar sampai sayur layu...pastu angkat dan hidang...

saya masak ekspress je.. tak payah tumis, tak payah kacau.

iaitu gulai lemak cili api, masak singgang, ikan kukus. kalau yg kukus just tabur bahan2 atas ikan dan kukus. kalau singgang dan gulai lemak cuma blender bahan2 pastu masuk periuk dgn ayam dah boleh tinggalkan dgn api kecil. kerja senang, perut kenyang, hubby pun suka

saya masak ekspress je.. tak payah tumis, tak payah kacau.

iaitu gulai lemak cili api, masak sing ...
masnina Post at 18-7-2010 17:19

masnina, agreed!!!

resepi ringkas tuk lauk pauk kalo blik keje

ikan bilis kicap

goreng ikan bilis sampai garing
pastu tumis bawang putih smpai naik bau ..then, letak hirisan cili padi hijau ..agk2 dh masak, pastu campak bawang besar ke dalam kuali ......letak kicap manis kipas udang warna merah ..agak2 dah ok, letak ikan bilis yg dh digoreng awal tadi..kacau sebentar ...zass..siap ....sedap dimkn ngn nasi panas n telur goreng ..hehehe

Follow Us
akak yang x keje ni pun suka masak y ringkas2 jer..akak suker masuk dalam slow cooker..kalau pagi selepas hantar ank skool..lepas tu rasa nak melencong ke tempat lain..jadi seblm keluar tu..masak dulu sekejap dalam periuk..lepas tu alihkan ke dlm slow cooker..contoh masakan kari daging/ayam..tomyam..sup daging/ayam/tulang...
kadang2 ayam /daging tu masih keras lagi..(pastikan cuci bersih sblm masuk freezer)akak masuk dalam slow cooker...

Reply 50# ummiauni

Dah cuba resepi ni. tak tau nak cakap camana. anak2 saya memang suka tapi bg saya moderate je. mayb selera masing2 lain. then anak saya bwk kesekolah, habis satu bekas. kwn2 dia soh buat lagi  cumanya saya guna planta instead of buttercup.
to me, bg markah 7/10, but mayb to my kids 9/10 kot.
walau apa pun terima kasih byk2 ye ummiauni. memang mudah betul nak buat!
nanti saya paste gambar.

thread yg informative

ini dia biskutnya!

akak yang x keje ni pun suka masak y ringkas2 jer..akak suker masuk dalam slow cooker..kalau pagi se ...
hannan6d Post at 26-7-2010 18:07

saya guna slow cooker utk masak sup tulang je. yang lain tak pandai.

ikan / ayam yang still keras tu masukkan dlm slow cooker utk thaw sekejap ( tak ada air dlm periuk tu)? atau masukkan sekali dengan kuah yang dah siap masak ( cth: kuah asam pedas ) ?

tanya sikit.. sory kalau soklan ni agak tak cerdik... huhuhu

yg bawang blend tu semua korang simpan dalam peti ais normal ke dalam freezer?

sbb my mom selalu kalau tumis sambal siap2, dia simpan dalam freezer... tapi kalau semua nak sumbat dlm freezer mana muat...

kalau letak dalam peti ais normal je... leh tahan lama jugak tak?

saya kalau dah petang sangat balik dari pejabat...anak/suami nak makan nasi...sekadar goreng ikan pun dah cukup than makan dgn kicap...bertambah lagi nak pulak tu makan time nasi panas2.  kalau tak pun masak singgang..campak segala bahan dlm periuk letak atas dapur...kalau rajin buat sambal ada tempoyak campur tempoyak...perggggghhhhh sedapnyeeeee

opppsss lupa nak berkenalan...saya masih baru lagi jejak kaki kat sini..apa kabar semua

tanya sikit.. sory kalau soklan ni agak tak cerdik... huhuhu

yg bawang blend tu semua korang simp ...
cyra Post at 30-7-2010 10:01

cyra, bawang blend atau cili boh yg blend sendiri ok je kalai letak kat bahagian normal kalau hari2 masak n cepat habis. Tapi kalau jarang masak tapi utk memudahkan nak guna bila perlu better letak kat freezer lagi tahan lama. Sbb kite kalau wat cili boh tu letak kat normal tu nanti bercendawan. Sayang je buang2 Kalau kat freezer lama pun leh je tahan

cyra, bawang blend atau cili boh yg blend sendiri ok je kalai letak kat bahagian normal kalau hari ...
serikandi_gurl Post at 30-7-2010 16:59

ok.. thanks serikandi, camtu saya buat letak kat fridge biasa je laa kot... nak kena buat stok untuk sepanjang bulan puasa ni, senang nak masak sahur...

up sikit benang nih... malam tadi dah siap mesin semua bahan stok sebulan menyambut ramadhan... hehehe...letak dlm bekas biasa jer (yg boleh reheat lam mikrowave tu)... hajat nak beli tupperware lum kesampaian lagik.. hehee

OK apa kata sambung aja thread ni dgn adengan masak utk sahur dan berbuka..aku mulakan ye...esok sahur.ayam amsak kicp masak utk lunch tadi.ada lebih, masuk fridge, esok buat sahur, sotong goreng ngan cili hidup kunyit, sambal goreng ikan bilis dan sup sayur petola...OK tak?
Untuk berbuka...tak tau lah lagi...tolong bagi idea

selamat berpuasa untuk semua warga forum cari..
jap lagi me bersahur dgn my 3rd dother, yg 2 lagi 2 MC.
dah plan nak goreng sayur kobis campur telur dan goreng ikan bilis kicap...simple kan?

Salam Ramadhan untuk semua warga CARI. pagi ni aku&suami sahur simple jer - nasi putih, sambal tumis udang & ikan bilis goreng+bawang & cilipadi. pastu buat air nescafe panas seteko. semuanya licin!