CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bungacengkih

masalah kewangan serius

thats the best u SHOULD do... pastuh baru pk yg laen.. byk lagi step-step ni.. hehe

satu lagi kan.. kalo boleh laa.. 20% or 15% of yr salary tuh... simpan dlm ASB... biar laa 50 ringit pun..  try laa buat every month.. okay

ish... detailkan sikit...

ni cth...

1.  makan rm...
2. minyak rm...
3. klad rm...
4. loan rm...
5. beri mak rm...

take home pay brp lps tolak epf

Originally posted by bungacengkih at 29-9-2006 11:06 AM

yap...i dah pernah buat dah dulu.
sekarang ni tengah repayment jer

ayoookkk.... repayment yg ni lagik... kredit kad lagik.... YES... u SHOULD stop by now using Credit Card... thats my advise.. ermmm camni laaa.. i guess u mesti ada 2 3 keping kan.. i know u financial difficulties.. so try laa kerat satu satu dulu... jgn laa ptg semua sekali.. nanti naya plakkk u ni..

dietttt laaaaa kawannn!!!!

[ Last edited by  SleepyFish at 29-9-2006 11:17 AM ]

Originally posted by produkherba at 29-9-2006 11:10 AM
ish... detailkan sikit...

ni cth...

1.  makan rm...
2. minyak rm...
3. klad rm...
4. loan rm...
5. beri mak rm...

take home pay brp lps tolak epf

produkherba:
ini aku detailkan...

kad :rm550
loan : rm200
keta : rm310
kg : rm200
sewa rumah : rm100

gaji : rm1590

selebihnya itulah makan dan duit minyak keta

Reply #21 SleepyFish's post

oke sleepy...
aku rasa minggu depan aku pi potong kredit kad tu...
ada dua keping. aku akan potong yang sekeping tu dulu.
then bayar bulan2 sampai setel.
kemudian barulah aku boleh rasa lega kot...

dan nak saving rm50 pon mcm nak sempot nyawa aku dibuatnya....ekekkek

Good Luck saudara/i

wait.. jgn setakat potong jer Kad tuh... call bank.. cakap camna nk terminate.... nantikan tak pasal pasal annual fee every year dia charge kan... okay.... Selamat berpuasa..

Follow Us
Originally posted by bungacengkih at 28-9-2006 10:21 AM
saya nak mintak pendapat dan pandangan dan juga pertolongan daripada kawan-kawan semua.

saya rasa saya telah menghadapi masalah kewangan yang serius.
setiap bulan rasanya mcm tak cukup duit jer ...

budget utk mrk yg gaji RM1500 lebih kurang mcm ni.

1. Pertamanya ansuran kereta should be rm200 saja sebulan. Kereta kancil (850cc manual second hand 2001) sekarang boleh dpt RM14,000 (byk orang nak jual, check iklan The Star). so monthly pun about RM200 kalau buat loan 7 tahun.
2. Perlu ada motor (beli yg seken hand dah la). In case sesak hujung bulan boleh naik motor pergi keja or mana2. Isi tank rm10 penuh dah, boleh pakai seminggu.
3. Rumah biar sewa dulu. duduk la dulu flat/bilik ke yg rental rm300 sebulan. kalau tak kawin lagi senang sebab boleh share byr dgn kawan2.
4. makan minum pandai2 la budget. should not more than rm10 per day.

then baru boleh pikir deduct 10% of salary utk saving dlm ASB.

anak sulung ke?  kalu tidak mungkin boleh nego dgn family utk krgkan beri duit sampai stabil.  lps tu beri la mcm biasa. mkn masak sendiri @ luar? boleh start savings... syiling yg ada dlm purse tu keruk la seminggu sekali.  lama2 byk la.  kereta dah brp lama bayar? kalau dah lama cuba tulis surat minta krgkan interest.

ramai students yg buat part time untuk cari side income..

the choice is yours..u want to maintain the lifesytle u have and at the same time kena keje keras lagi untuk cari side income ..or u have to let go some of the luxuries u have now and cut on the budget on certain items..

u think about it and try to work on it...watever ur path yg u choose..kena ada determination in order to succeed...

terang This user has been deleted
besar periuk besar keraknya...........
nasid saya lain pulak. gaji rm900 jeh tapi tak ada utang cuma utang pinjaman asb  rm197.
intenet rm 100
rumah sewa rm100
api dan air rm50
tabungang rm200
lebih tu saya simpan lagi untuk beli benda di idamkan bila cukup.
pi kerja naik motor kriss jeh.
duit makan minum saya guna duit overtime dam elaun mingguan sebanyak rm15.
saya masih boleh idup mewah( mewah cara orang gaji rendah) walaupun pendapatan bawah rm 1000 dan masih m,ampu pakai kamera digital harga rm 3500 lebih( bijak keh agaknya beli barang mahal hanya untuk kepuasan hidup tapi masih tak jejaskan kewangan untuk hidup).

yang penting bagi saya ialah ubah cara hidup dan banyak membaca buku berkaitan perangcangan kewangan. cuba kita kurangkan duit untuk membazir seperti kereta besar kita tukar kepada kereta kecil yang menjimatkan minyak dan dari situ kita dah dapat jimatkan duit. kalau kita makan kat luar cuba berlajar masak. kalau masak sendiri masakan yang kita masak lebih sedap dari kedai walaupun cuma goreng ikan bilis.
kita nak kurangkan juga aktiviti dan sosial yang membuatkan kita guna duit seperti main futsal, boling dll. sebaliknya banyakkan aktiviti yang boleh buat duit contohnya jadi jurugambar sambil berhobi, join MLM dan apa2lah janji boleh masuk sambil enjor.
heeeeeeeeeeeeeeeeee hamtam jehlah janji kurangkan hutang dan bulan2 masih ada ruang menabung walaupun sikit.

[ Last edited by  terang at 29-9-2006 07:02 PM ]

kalau ada org usha kita supaya masuk insuran dgn dia adakah ini membaziran...katakan saya dah ada 2 polisi insuran..?

Originally posted by bungacengkih at 29-9-2006 10:35
terima kasih atas beberapa cadangan/pandangan yang telah diberikan.

keta saya takleh nak tolak. sebab dah takde transpot lain.
dan tpt saya ni susah sket kalo nak ke pejabat dan ke tempat lain. ...

masalah penggunaan credit card ko nie boleh diatasi dgn cara begini..
bila ko dah bayar,  disiplinkan diri utk jangan guna semula..
atau pon...dalam bulan ramadhan nie..ko berniaga la apa2 yg patut...
cth:
jual kuih ke..
meniaga pakaian/kain/kelengkapan utk raya ke.
memang perit skit bila dah jadi mcm ni..pengalaman aku setahun lalu...mcm tu gak..tp aku tekad masa tu..masa tu credit card aku tak byk pon nilai dia rm4000 ja..aku pon guna sampai abis limit dan bila bayar..aku guna semula...so dalam setahun masalah tu membelegu aku..tp alhamdulillah, bila aku tekad..aku bayar ja..dan tak guna2 lagi...alhamdulillah..dlm hampir setahun aku berjaya langsaikan..

so mcm sekarang, kalau aku pakai rm3000 bulan tu..aku akan bayar rm3000gak dalam bulan depan tu.....so..itu alternatif terbaik bila nak berbelanja menggunakan credit card..

ko cuba la...insyaallah...berhasil

since ko dah ada rekod kat br nun, apa kata ko gi sana ckp ko nak buat additional loan to setle all your cc loan n repackage your loan repyt coz kalu ko continue paying all rm 750 to br, u will settle your total loan faster coz kat cc u pay interest on interest with much higher interest rates... kalau utang kete u banyak lagi, apa kata tukar kete murah sikit.... yg lelain tu rasanyer dah xboleh cut dah... desperate situation need desperate action...

apa pun aku doakan ko berjaya dlm pelajaran....

Originally posted by shahgti at 29-9-2006 11:42 AM

budget utk mrk yg gaji RM1500 lebih kurang mcm ni.

1. Pertamanya ansuran kereta should be rm200 saja sebulan. Kereta kancil (850cc manual second hand 2001) sekarang boleh dpt RM14,000 (byk o ...

boleh shahgti terangkan sikit tak macam mana shahgti boleh dapat figure rm200 untuk kereta dan yang lain lain base on kalau gaji RM1500.

mrcom pun tengah cuba belajar macam mana nak berjimat, kurangkan belanja dan berhutang.

Hi, first time post di sini.

Kalau ikut nasihat Bank Negara, bayaran bulanan pinjaman kereta + rumah tidak patut melebihi 33% pendapatan bulanan. RM200 lebih kurang 13% dari gaji RM1500, jadi ada lagi 20% (RM300) untuk bayaran rumah. Kira ok tu.

Sekarang ni saya tengok bayak orang, terutama yang muda-muda, kereta shj dah 30%. Macam ni bila nak beli rumah, mulakan pelaburan dsb?

hhhhmmm....

nak tumpang advice kat sini boleh kan....?

aku pun ada hutang CC,2 kad...BIC around 2K,amBank ada laa 800 lebih sket.....
perlu ke aku cut CC BIC aku?nak kata aku terdesak takde laa....aku bayar both of card 200 jer tiap? bulan....

need advise from hustler kat sini yer...

mekasih....

terang This user has been deleted
selamat datang DBR. macam kenal jeh....hee
marilah kita kongsi macam mana nak naik tarafkan kewangan kita dengan baik

Originally posted by mrcom at 30-9-2006 11:34 PM

boleh shahgti terangkan sikit tak macam mana shahgti boleh dapat figure rm200 untuk kereta dan yang lain lain base on kalau gaji RM1500.

mrcom pun tengah cuba belajar macam mana nak berjimat ...

Yg ni budget mrk yg gaji 1500 & pakai kancil:

Yg ni budget mrk yg gaji 1500 & pakai motor:

Budget allocation ni hanya berjaya kalau ada dicipline. And how to make sure this dicipline is by using SISTEM SAMPUL.
manakala utk bahagian SAVING, mesti buat deduction terus dari akaun gaji masuk ke ASB (kalau tak kebarangkali utk fail is 99.999 percent...ha...ha..).

Reply #1 bungacengkih's post

hopefully bungacengkih should start immediately whatever financial planning that have been discussed here. bungacengkih akan tahu the magic of financial planning towards financial freedom hanya dgn memulakannya. bila dah mula nobody can stop you, believe me. and hopefully bungacengkih dah pun beli buku 'MILLIONAIRES are from a different PLANET (version bahasa melayu ialah Jutawan dari Planet Jupiter), Azizi Ali's first book . harga rm35 tapi worth it a life time! buku azizi ada byk but just buy his first book, the best from him. selalunya bila motivasi i mula menurun, i akan baca balik buku ni & tiba2 jer get motivated semula.

anyhow, whatever financial planning been disscussed tak akan menjadi tanpa satu perkara. DISIPLIN.

just quote you one example. semangat utk memenuhkan 200k quota ASB memang berkobar2 sejak mula kerja dulu. tapi tak begitu menjadi sebab sentiasa ada benda yg kita nak spend bila lebihan itu ada DI TANGAN. I bold perkataan DI TANGAN ada sebabnya. Once duit tu ada di tangan pakai hangus la. believe me! apa yg i buat kemudian is to have it deducted at source i.e. before getting the money in my hands (auto deduct). dulu i mulakan dgn rm200, bila dah excited tengok benda tu bertambah i increase lagi become rm400, then sekarang rm1000 a month. fyi i've never withdraw any single cent from my ASB since then, sebab dah jadi mcm pantang. kalau terdesak gak nak pakai duit i akan usahakan dari source lain.

If you can do it once, you can do it twice and for the rest of your life.

thanks to u all semua.

i appreciate sangat...
insya Allah, saya akan cut credit card tu
then bayar perabiskan semuanya.
kemudian barulah boleh bernafas dengan ok.

thanks...thanks..

tapi kalo ada cadangan lagi, sila-silakanlah...