CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bungacengkih

masalah kewangan serius

Originally posted by terang at 29-9-2006 07:00 PM
besar periuk besar keraknya...........
nasid saya lain pulak. gaji rm900 jeh tapi tak ada utang cuma utang pinjaman asb  rm197.
intenet rm 100
rumah sewa rm100
api dan air rm50
tabungang rm ...

aku pon minat ambik gambar jugak...
tapi tak mampu lagi nak beli dslr...
hehehe

Originally posted by SleepyFish at 29-9-2006 11:40 AM
Good Luck saudara/i

wait.. jgn setakat potong jer Kad tuh... call bank.. cakap camna nk terminate.... nantikan tak pasal pasal annual fee every year dia charge kan... okay.... Selamat berpuasa..

Bolehke potong without paying all? I rasa tak boleh....the olny thing yg boleh buat dicipline kan diri....put aside card tu, and jgn guna. Cut down one by one....if ada duit lebih next....bayar lebih sikit dari minimum payment tu yg 5% tu.....Bank tak akan benarkan kita potong kat tu kalau tak habis bayar...janji...dia tak akan default payment kalau kita bayar prompt...if kita slack the payment.....nanti nama akan blacklist

Reply #42 anasue's post

anasue...
oh ye ke bank tak kasik ek...
saya tak tepon bank lagi...
saya rasa kalo selagi cc tu ada dengan saya...
kemungkinan nak keluarkan balik duit tu mmg ada...
eheheh

guna kad masa tak cukup cash kat tgn aja.  tp pastikan mmg dah ada dlm bajet & dlm akaun ada utk bayar balik dlm tempoh seminggu @ tarikh akhir. jgn lak ambik dr savings acc.

orang selalu salahkan cc.... yg salah ialah pengguna cc bukan cc itu sendiri... cc ni kalau difikirkan banyak kegunaan dan faedah yang diberi... mcm gak pisau... kalau pandai guna, amat berguna sekali... kalau x reti, itu yg guna pi bunuh orang...

sebenarnyer disiplin AMATLAH PENTING dlm penggunaan credit card. Saya ada sedikit humble advice:

Click link ni:

http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D1

Wassalaam.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Abgzan
~Pada bulan Ramadhan ini, saya ingin memohon ampun maaf atas segala salah silap saya pada saudara saudari. Semoga aktivit kita pada bulan Ramadhan ini diberkati Allah.

[ Last edited by  abgzan at 3-10-2006 12:15 PM ]

Follow Us
boleh terminate cc tanpa langsaikan dulu tapi dia still charge for annual fees....

thanx burning.
saya tak sempat nak call bank lagi untuk bertanya lanjut.
dan saya tengah buat kira-kira lagi ni

kawan-kawan,

setelah saya membuat pengiraan bajet segalanya untuk tahun depan adalah amat sukar untuk saya setelkan kad kredit tu tanpa keluarkan balik.
sempot la nak hidup nanti.

so tetiba saya terpikir untuk tambah loan kat bank rakyat saya untuk setelkan semua hutang kad kredit.
apa kat korang?

Originally posted by anasue at 2-10-2006 08:39 AM

Bolehke potong without paying all? I rasa tak boleh....the olny thing yg boleh buat dicipline kan diri....put aside card tu, and jgn guna. Cut down one by one....if ada duit lebih next....bayar ...

Ada bank yg boleh convertkan hutang kad kredit kepada loan. Tapi kena bincang dgn bank. Interest tinggi skit tapi hutang memang menurun ler...kawan aku ada buit mcm ni dgn citibank. Dia dah terdesak sgt tak boleh bayar. Biasanya bank2 luar ni boleh bertolak ansur. Dari xdpt apa2 better dia bagi convert to loan..selamat jugak duit bank tu.

:nerd: ff:

[ Last edited by  hafizuka at 22-12-2006 06:01 PM ]

aku pun nak bagi cadangan jugak..mana tahu kalau boleh ikut...

-pasal kredit card mmg tak leh buat apa..mmg kena settlekan jugak..
-kereta- kalau sanggup downgrade ke motosikal
-pasal belanja makan ni aku rasa boleh dikurangkan..
.1)samaada berpuasa isnin khamis atau
  2)kurangkan belanja makan..contohnya beli nasi lemak tiap2 pagi dan makan separuh masa breakfast dan
     separuh lagi masa lunch (aku pernah buat benda ni masa mula2 masuk kerja dulu.lama jugak le. nak survive beb)    l

first kau kena buat :
1) jual kete n ambik kete lain (kancil ) - rm200
duit extra rm550 -rm200 = rm350 bayar utk settle kredit card

kalau kau boleh buat yg ni, kiter citer langkah lain lak..

kadang2 kita manusia ni malu muka kalau down grade kete ni... cuma satu jea kau fikir
buat aper malu dgn orang, diorang bukan bagi makan kat kiter..

kutu This user has been deleted
Apa yang aku pernah buat dan sedang buat ialah..

1. Rumah 2 buah aku sewakan...duit masuk kekal selagi kita bayar ansuran rumah dgn bank
2. Kereta aku pernah buat sewa. duit masuk selagi kereta masih elok.
3. Cubalah cari side income macam jualan langsung ker...etc revell, avon
4. Tanamlah beberapa sayur utk keperluan eg. daun pandan, serai ker dan cili. dapat percuma selamanya selagi pokok hidup.
5. Cubalah kumpulkan surat khabar ke..atau tin aluminium untuk dijual balik, kalau tak dapat cari sekurang-kurangnya simpan yang kita beli sendiri.
6. Kalau ada duit lebih simpan dalam ASB dapat dividen.

Kalau you nampak ada banyak sumber duit masuk walaupun sedikit tapi lebih baik dari tak der.

satuju dgn pendapat kutu..
nak seribu daya , tak nak seribu dalih.
kadang-kadang dengan orang esp orang k iter yg mengamalkan konsep biar papa asal bergaya
sanggup makan maggi sebab pakai keter power...
malau la konon pakai kereta buruk n kecik

Originally posted by bungacengkih at 20-12-2006 08:01 AM
kawan-kawan,

setelah saya membuat pengiraan bajet segalanya untuk tahun depan adalah amat sukar untuk saya setelkan kad kredit tu tanpa keluarkan balik.
sempot la nak hidup nanti.

so tetiba  ...

kalau hutang cc ko banyak, meme paling baik ko wat bank loan coz ko leh save interest about 10% tp lepas tu ko kenalah tukar cara hidup cam dia orang advise tu... hidup mengikut kemampuan kita... org tua2 ckp, ukur baju dibadan sendiri... at least 10% saving mesti ada....

bang..
tolong baca buku-buku mengenai financial planning yg berlambak kat kedai. Biler first time baca, rasa rugi sangat coz dulu asyik membazir jea dan tahu mengenai planning ni agak terlambat n bukan dari start kerja dulu.
sepatutnya knowledge ni diajar mase kita sekolah lagi.

Originally posted by mat403 at 30-12-2006 06:43 PM
bang..
tolong baca buku-buku mengenai financial planning yg berlambak kat kedai. Biler first time baca, rasa rugi sangat coz dulu asyik membazir jea dan tahu mengenai planning ni agak terlambat n  ...

aku setuju ngan ko... patutnyer financial planning ni dah diajar sejak bangku sekolah lagi...

mula-mula baca buku aizizi ali : ye lar kalau pilot pun boleh tak cukup duit dgn gaji berbelas ribu ( tak de financial planning n ikut nafsu ) inikan pula aku yg gaji ciput jea. semenjak dari itu, baca hampir semua buku azizi ali n lain-lain lagi.
Sedih gak tgk orang yang belanja hampir 1/2 atau lebih just nak bayar installment kereta tiap-tiap bulan. tak masuk lagi minyak n maintenece keter tu..

Reply #59 mat403's post

biar pape asal bergaye...

azizi ali pun drive perdana jek... rumah dia luas tp bukan sebab besar tp xde barang... beli barang2 yg diperlukan sahaja.. bukan beli utk menunjuk2...