CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 40631|Reply: 157

SUKA DUKA HIDUP DI PERANTAUAN

OKAY GENG,
OLEH SEBAB EDEN DAH LOCK THREAD  mentang2 dok oversea TU, EDEN BUKAK THREAD NI KHAS UNTUK KORANG BERGONDANG PASAL KEHIDUPAN KORANG YG INDAH DAN TAK BERAPA NAK INDAH KAT OBER-C.

TAKE NOTE:

Any forumer who found using language that are:
threatening, abusive, harassing, tortious, defamatory, vulgar, obscene, libelous, invasive of another's privacy, hostile, hateful, racially and etc.
WILL BE DEDUCT from 1 to 30 credit points, depend on the moderator.:bgrin:

[ Last edited by  eyzlyn at 10-4-2008 01:22 AM ]

Rate

1

First of all achik, injin dah paneh achik gi tutup lak thread lagi satu tuh :lol

Masa first time sampai sini, rasa down sgt ... sbb used to work, then suddenly duk umah jek .... cakap french pun tak tau so lagi ler rasa mcm kera sumbang ... semua kena depend kat suami .. rasa tension dan stress ya amat sbb rasa so alone ...

Lepas lahir si Adam, things getting better, could speak french a bit so orang takdelah mencikaikan gue ...

Yang paling gua tak suka ialah french women yg jaki ngan wa ... sbb im asian and im happily married, unlike most of them, kena dump or andartu ...
Dan yg menyampah bila kita punya baik dgn orang, orang look down just becoz im asian ... padahal orang yg pandang rendah to me to, taraf dia kat sini lagi cikai dari wa ... belajar pun tak abis, kerja pun malas, duduk bad area, lagi mau banyak cekadak ngan wa ... so what I have learned is that, stop to be nice with people, don't even talk to them, kalau diorang tegur baru ler cakap, otherwise buat hal sendiri. Dan sebab tu jugaklah I dont have friends here. Also becoz berjangkit ngan husband kut sbb dia pun tak berkawan. Tak kuasa.
Ni im referring to the people here ya. Kalau orang² kita sendiri lain cerita, ok so jgn ada yg salah ertikan i punya maksud. Im not being racist, just adopting to the place im living in.

Rate

1

Reply #2 NadiaMurad75's post

Respek hang punya pendapat... very honest.

Pendapat aku pulak, mana-mana bangsa pun ada kerek, tak kira melayu ka, orang putih ka, dsb.
Yang aku cukup menyampah ialah bila sesetengah orang melayu dapat berkawan dengan orang putih, macam dapat syurga. Terus tak nampak orang lain dah. At the end of the day, bila nak mintak tolong, cari yang sebangsa juga.

Rate

1

duh! Ada air berkocak2 rupanya...nanti ada masa gue nak gi tread yg dilock tuh. Adoi geng....bab suka...aku manyak suka sini dan manyak suka kampong sendiri juga. Tapikan bab tak berapa elok dah nak mari minggu depan. Korang tahu ler kan aku dah nak balik kampong. tup2 mentua nak buat party bon voyage konon. ok lah tu...tapi...party stail omputih ni di bulan Ramadan tak sesuai ler....sepatutnya kami yg muslim ni kena duk ataih tikar semayang berterawih. Nampak gayanya kena join party. yg tak bestnya ada arak tu la....tapi nasib baik la ada orang lain entertain guess bab arak.  suka party ni tapi duka sebab ada menatang2 yg sangat haram bagi kita. payahler party depa...arak mesti ada.:cry:

Rate

1

Originally posted by xeo at 2-10-2006 09:35 PM

Pendapat aku pulak, mana-mana bangsa pun ada kerek, tak kira melayu ka, orang putih ka, dsb.
Yang aku cukup menyampah ialah bila sesetengah orang mel ...

:setuju::setuju::setuju:
Ramai aku jumpa yg pesen tuh dah seronok berkawan dgn omputih terus tak nampak geng Melayu tiba2 rasa tak kelaslah pulak kawan dgn org Melayu....  kononnya org Melayu ni busy bodylah apalah :geram:  Sebenaqnya bagi aku berpadalah kalau nak berkawan tak kiralah  bangsa apa jgn terlalu taksub.  Kalau nak berkawan dgn omputih jerk katakanlah terjadi sesuatu kat kita dan keluarga kita korang ingat omputih tu nak tolong ker and lagik worse kalau dibuatnya umur pendek korang rasa omputih tu ke yg nak uruskan jenazah korang fikir2kanlah erk :lebai:  Buruk2 org Melayu pun at least kita ni seagama weiiiiiiiiiiiiii :lebai:

Rate

1

Originally posted by belanga at 2-10-2006 10:28 PM
duh! Ada air berkocak2 rupanya...nanti ada masa gue nak gi tread yg dilock tuh. Adoi geng....bab suka...aku manyak suka sini dan manyak suka kampong sendiri juga. Tapikan bab tak berapa elok dah na ...

Adehhhhhh hang terlambatlah nak join godak ayaq yg berkocak Bel weiiiiiii

Follow Us
Originally posted by xeo at 2-10-2006 02:35 PM

Yang aku cukup menyampah ialah bila sesetengah orang melayu dapat berkawan dengan orang putih, macam dapat syurga. Terus tak nampak orang lain dah. At the end of the day, bila nak mintak tolong, cari yang sebangsa juga.

Ya betul semua bangsa kerek ... tapi walau camanapun still prefer orang melayu kita ... nak bespren ngan orang putih mintak maap ler, byk buruk dari kebaikan ... wa duduk rumah diam² lagi baik :nerd:

Originally posted by Banana at 2-10-2006 04:43 PM

Ramai aku jumpa yg pesen tuh dah seronok berkawan dgn omputih terus tak nampak geng Melayu tiba2 rasa tak kelaslah pulak kawan dgn org Melayu....  kononnya org Melayu ni busy bodylah apalah   Sebenaqnya bagi aku berpadalah kalau nak berkawan tak kiralah  bangsa apa jgn terlalu taksub.  Kalau nak berkawan dgn omputih jerk katakanlah terjadi sesuatu kat kita dan keluarga kita korang ingat omputih tu nak tolong ker and lagik worse kalau dibuatnya umur pendek korang rasa omputih tu ke yg nak uruskan jenazah korang fikir2kanlah erk   Buruk2 org Melayu pun at least kita ni seagama weiiiiiiiiiiiiii

Agree totally with you darling ... one more thing, orang² kita ada toleransi :love:

Originally posted by Yasmine at 3-10-2006 12:50 AM
I sendiri dulu dekat setahun tak jumpa org melayu, alamak resah gelisahla mcm ada tak kena je dlm hidup I ni.  Entahla,rasa  something missing.  Sekarang ni alhamdullillah dah jumpa melayu 2-3 org, ...

Baguslah mcm tu kawan je dgn semua bangsa....  jgn bila dah berkawan dgn omputih dah tak nak bergaul dgn org Melayu lagi :kant:  Org Melayu ni biasalah ada byk songelnya cuma kita kenalah pandai2lah bwk diri jumpa sekali sekala... jgn tak bergaul langsung :lebai:

[ Last edited by  Banana at 3-10-2006 01:02 AM ]

hidup diperantauan bg mrs of course la ada suka dan duka kan...
suka sb dapat disamping yg tersayang:lovesuami)
duka sbb terpaksa tinggalkan yg tersayang jugak:crymak ayah)
tak ade apa yg perit kat sini kecuali barang yang mahal....sangat mahal,macam dok nuyok je rasa:geram:
kesian tgk org local,nak beli lauk pun beli segenggam aje...tu pun yg tak fresh...
semua jenis benda mahal,dr pinggan mangkuk sampai la ke biskut kering.
yg murah compare to msia cuma seafoods,kain ela.

mula2 dtg mcm sis nad jugak,tak tahu ckp french.tp tak rasa down tapi itulah pembakar semangat buat nak belajar bersungguh2.
cuma yg paling parah dan duka ialah apabila kene fitnah,dgn org kita sendii kisah lama(kes PHD)...masa tu mmg rasa sedih sgt tp alhamdulillah berkat kesabaran, org tahu lah sapa yg benar...nak tahu sapa yg benar ni tak payah ckp kat org, lama2 yang Maha berkuasa kasi tunjuk satu demi satu.Dan alhamdulillah skarang dah ok dan hati ini cuba utk melupakan kisah lama dah buka buku baru.

Rate

1

Originally posted by Yasmine at 3-10-2006 01:02 AM

Kalau kita melayu, kita tetap melayu, sampai matipun melayu, tak boleh tukar jadi org putih :lol

:setuju:

[quote]Originally posted by mrs_livingstone at 3-10-2006 01:04 AM
hidup diperantauan bg mrs of course la ada suka dan duka kan...
suka sb dapat disamping yg tersayang(suami)
duka sbb terpaksa tinggalkan yg tersayang jugak(mak ayah)
tak ade apa yg perit kat sini kecuali barang yang mahal....sangat mahal,macam dok nuyok je rasa
kesian tgk org local,nak beli lauk pun beli segenggam aje...tu pun yg tak fresh...
semua jenis benda mahal,dr pinggan mangkuk sampai la ke biskut kering.
yg murah compare to msia cuma seafoods,kain ela.

mula2 dtg mcm sis nad jugak,tak tahu ckp french.tp tak rasa down tapi itulah pembakar semangat buat nak belajar bersungguh2.
cuma yg paling parah dan duka ialah apabila kene fitnah,dgn org kita sendii kisah lama(kes PHD)...masa tu mmg rasa sedih sgt tp alhamdulillah berkat kesabaran, org tahu lah sapa yg benar...nak tahu sapa yg benar ni tak payah ckp kat org, lama2 yang Maha berkuasa kasi tunjuk satu demi satu.Dan alhamdulillah skarang dah ok dan hati ini cuba utk melupakan kisah lama dah buka buku baru. [quote]

Mai dok Omanlah weiii sini brg takleh semahal Senegal heheheheh

Yg ni kak Nana dah experience byk kali mmg betul kalau kena fitanah ke hapa tak payahlah nak pi bersemuka ke hapa coz itu hanya akan burukkan lagi keadaan baik dok diam2 lama2 kebenaran akan terserlah jua :lebai:

[ Last edited by  Banana at 3-10-2006 01:20 AM ]

Salam buat semua....

terpanggil nak posting kat sini...sebab nak tengok dan ikut posting terbaru kelak...

berdasarkan apa yg saya baca....banyak pengalaman hidup dari semua yg merantau....

penglaman dan makna hidup....

banyak yg boleh saya jadikan renungan,....

CHINA
=====
Pengalaman tinggal di negara Komunis ni (bekas) - sangat menyeronokkan walaupun banyak benda yang menjijikkan. Orang China kalau tau kita dari Malaysia or negara negara yang maju dari negara merena, memang dia orang bersemangat nak buat kita kawan. Ramai kawan dkt sana sebab saya join satu club senaman. Malam malam dlm pukul 9 keatas kami (dkt 20 orang) buat tarian senaman yang diajar oleh seorang cikgu. Saya improve my mandarin language dgn dia orang lah - sebab dia orang tak tau speking London so nak tak hendak kena lah belajar slang dia orang.

Pergi pasar pun best sebab dpt harga murah - pernah terjumpa cina Indonesia. Dia orang ni balik china pada tahun 1960 an - tapi terus sangkut dkt sana bila kerajaan Indonesia tidak membenarkan mereka kembali keindonesia kerana disyaki menjadi spy komunis. Bila dengar kami (saya dgn satu jiran yg dtg dari Malaysia) skp Melayu terus dia orang tegur dan buat kawan. Siap ajak dtg rumah dan ajak makan tapi saya ckp sya orang Islam tak boleh makan foods mereka - dia sanggup beli periuk dan alatan baru utk saya. Terharu sungguh!

Dkt sini memang tak ada orang Melayu. Tapi ramai orang cina yang boleh ckp Indonesia (bila dengar cerita mereka rasa nak menangis - yalah dah tak boleh balik Indonesia and jumpa keluarga mereka). Yang tak best kedutaan Malaysia di Hong Kong - very rude. Cakap sambil makan makan. Bila saya ckp nak buat komplain terus dia put down the phone!. Kedutaan di Guangzhou tu bangus sangat. very the ramah tamah.

Vancouver, Canada
===========
Masyarakat dia orang tak ada masalah dgn orang Asia sebab dah terlalu ramai orang asia bermastautin dlm negara mereka. Orang dari HK jenis yang kaya raya bergitu juga dari Taiwan. Orang  Malaysia cina pun ramai. Jiran jiran saya (masa tu students) jenis lepas masuk rumah tak nampak dah batang hidung. Dkt sana my best friend is satu kakak dari Brunei. Sudents Malaysia pun tak ada (dkt Univ lain ada lah kot) tapi eden tak register langsung dgn kedutaan. So bila ada gath ke hapa ke memang tak pergi.

MEXICO
=====
Hidup dkt sini sama dgn hidup di China. Orang asing memang dpt layanan istemewa. Dia orang walaupun tak tau nak ckp English (dia orang bangga dgn bahasa mereka) mereka akan cuba tolong kita. Bukan mcm di Paris - kalau kita ckp English sales girls dia orang wat dek jer.

USA
===
Kalau nak hidup di US - dok lah dkt California. Penerimaan orang dia dgn orang luar memang sangat terbuka. Setakat ni tak ada lagi pengalaman duka. Mungkin sbb saya ada sanak saudara di sini. Tak rasa lonely sangat. Kawan kawan pun ramai. Kalau kawin orang sini dan tak ada saudara mara maybe saya pun boleh sakit jiwa.

Orang Melayu yang saya jumpa hanya di Restaurant Belacan or majlis makan makan yang diadakan oleh Kementerian Pelancungan Malaysia, MAS or Harijadi Agung/Merdeka/Hari raya. Tu pun saya tak get close sangat. Kalau too close takut jadi musuh satu hari nanti. Ya lah kan .. saya ni pendengar yang baik (hihihi) kang si A cerita pasal si B dkt saya, si B cerita pasal si A, C, D .. lepas tu sure dia orang nak saya take side. Kalau tak sebelah dia orang nanti ada jer cerita pasal saya pulak. So baik keep distance.

Lagipun most Malaysian tu dah pangkat DATIN. I tak leh join lah club datin matin ni .. sbb aku ni pakai simple jer. One more aku ni nak berborak dlm forum pun tak pandai apa tah lagi nak ambil hati & berborak dgn orang di dunia luar.

Rate

1

menarik pengalaman Darsita...

Wah bestlah baca pengalaman korang semua, especially Kak Dar & Achik Nadia. Seronoklah Min membacanya. Yang lain apa lagi silalah....:nyorok:

baiti_jannati This user has been deleted
yang best:
ada suami dan baby disini :love:.
Best beli barang2 dapur, diapers, baju etc banyak yg murah dan berkualiti.

tak best :
jauh dari family, sedara mara, kawan2 dan makanan melayu hehe :mll:
Dan kalau teringin nak makan sangat, kena cari resepi dan buat sendiri waaaaaa :kant::kant:

Rate

1

Originally posted by min_elskede at 3-10-2006 03:11 AM
Wah bestlah baca pengalaman korang semua, especially Kak Dar & Achik Nadia. Seronoklah Min membacanya. Yang lain apa lagi silalah....:nyorok:

Min, ceritalah pengalaman Min pula...:nerd:

Originally posted by Yasmine at 3-10-2006 03:31 AM

Min, ceritalah pengalaman Min pula...:nerd:

Tak banyak nak diceritakan, sama macam korang alami. Cuma kat sini tak ada Melayu. Yang tak indah tu tak adalah sebab org2 kat sini ok je. Yang penting kita tau bawak diri

Wah achik Dar, byk pengalaman merantau ya