CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shinky_pinky

SUKA DUKA HIDUP DI PERANTAUAN

Originally posted by NadiaMurad75 at 10/2/06 11:40
Wah achik Dar, byk pengalaman merantau ya

Dkt Malaysia dulu pun selalu pindah randah ke negeri orang. Kalau buka mulut sekejap orang ingat saya orang Trengganu, sekejap dia ingat saya orang Kelantan -- sekejap ingat saya orang negeri. Dlm forum rojak habis bahasa saya - Negeri Sembilan lah, Perak lah, KL lah (sekema sekalik) ... entah apo apolah

Reply #27 NadiaMurad75's post

macam macam ada

emmm .. serunut pulak baca pengalaman kakak kakak kat sinih ...
tak tau mana nak mula plak ...heheheh ...

Masa baru datang ke france dulu, kitorang tinggal dengan PIL untuk 6 bulan. Kiranya okaylah lagi sebab still with the family circle. Bila pindah ke Paris, which is very far from everybody baru terasa sayu & lost sesangat, teringatkan family kat Malaysia, family kat kampung. Dan time tu jugak baru terhegeh-hegeh nak belajar cakap peranchis, sebab kat kampung hb dulu, sepupu-sepupu dia ajar local dialect and speak english so tak kuasa nak belajar time tu. So end-up my french was a survival french..cukup-cukup makan aje, janji kita faham apa orang cakap. We got no friends..so my hb & I becoming the closest friend, together dengan anak kucingku Tagazoo (ganas ya amat). Pergi ke supermarket bila I issue the check diorang ingat aku cilok mak aku punya..bila aku tunjuk my IC baru tersori-sori...he..he..ingat aku ni budak sekolah lagi, same goes one day masa jenjalan kat Paris, time lalu depan sekolah (masa tu loceng dah bunyi so semua bebduak berlari masuk) polis tanya kenapa aku tak masuk sekolah, aku jawab suka hati akulah, aku nak pergi meronda..dia tenung aku bagai nak telan bila aku tunjuk IC aku bari dia sedar yang aku ni bukan budak, tapi dah boleh jadi mak budak...

Latest it was in 2004, bawak Louisa pergi jenjalan. Keluar dari metro station ada makcik merungut-rungut pandang aku atas bawah. Dia kata I'm too young to have kids..aku kata kat dia balik, hang punya problem ke kalau aku ada anak..dia kata too many teens having kids nowaday. aku cakap mak bapak & laki aku tak mara, yang ngko nak meroyan apa hal..aku ikut dia dari belakang sampai rumah..takut jugak makcik tu..end up dia realised yang aku tinggal satu kawasan apartment dengan kitoran. Lepas tu tak pernah nampak dia lagi..apparently jiran aku cakap makcik ni ada mental problem sikit..

Got a lots of friend there, from Morrocan to Italian, Portuguese to chinese..so far no problem to communicate dengan diorang and even sekarang ni kitorang kat malaysia, we all still write to each others..

I guess i can say my stay kat France okaylah. Not too bad. Mana-mana kita pergi kalau tak reti bawak diri pun tak menjadi jugak..Mak I ajar I about this pepatah melayu: masuk kandang lembu menguak, masuk kandang kambing mengembek, so I'm using this pepatah everywhere I go..so far no problem InsyaAllah

[ Last edited by  Calim閞o at 3-10-2006 11:32 AM ]

Rate

1

I tak kisah tinggal manapun. As long as I have my family with me.

Memula pindah kat sini, Omar belum masuk kindy lagi. So kawan tu tak de lah. Except for in law. Tapi biasalah sooner or later, buat kawan ngan cina kedai oriental lah, buat kawan ngan neighbour lah dan buat kawan dari forumer cari gak. Bila Omar dah masuk kindy, jumpa ramai orang Islam. Tak semestinye Melayu, tapi Islam. Tapi kat sini memang ramai Melayu Australia. Yang asalnye dari Christmas atau Cocos Island. Ada gak Melayu dari Malaysia yang memang dah berpuluh-puluh tahun tinggal kat sini.

Bila Omar dah lama kat kindy, mulalah berkenalan ngan other parent from the kindy.  Omar pulak memang pergi ke Islamic school, so kebanyakkan parent memanglah Islam. Setengahnye dari Indonesia, Afgan, Africa dan of course dari Australia. Banyak yang Muslim revert. Tak kira bangsa, tapi still sama agama.

Makanan halal memang senang kat kawasan tempat tinggal. Ada fish and chip shops yang jual kebab dan hamburger halal. Yang halal dan siap dimasak. Ada jugak yang jual halal meat pie and sausage rolls, Aussie fav. food dan tak lupa juga ada jugak yang jual nasi lemak bungkus, kuih dadar, kuih talam, kuih serimuka, lapis dan banyak lagi.

Bila weekend boleh pergi ke city, dan makan2 tepi Swan river.

Kekadang Plat turun ke Perth, kitaorang boleh shopping sesama.

Rate

1

Originally posted by Calim閞o at 3-10-2006 03:23 AM
Masa baru datang ke france dulu, kitorang tinggal dengan PIL untuk 6 bulan. Kiranya okaylah lagi sebab still with the family circle. Bila pindah ke Paris, which is very far from everybody baru tera ...

Cali, nak ketawa i  bila you cerita psl kucing you tuh hehehehehe :lol

Follow Us
Memang ganas..kalau dia main dengan kita, habis luka muka or tangan kena cakar dengan sitagazoo ni..tapi sayang sangat kat dia

baca doloww, pendapat nanti naa...:bgrin:

Nak join gak

Kita masa memula sampai sini 26/5 yang lepas memang rasa macam sunyi sangat sebab pertama kali berjauhan dari family. Kat tempat ni memang tak jumpa lagi org melayu. org islam pun susah nak jumpa sebab kita jarang kuar... kalau kuar pun gi beli barang jer ngan hubby ngan MIL. Sebab tak keje, hari2 duk ngadap pc surf internet. bukak wesite utusan. nengok salam perantauan aidilfitri yg lepas2 terjumpa ucapan antara forumner kat sini so menggoogle lah jumpa site ni terus join. so sekarang aktiviti harian melepak kat forum ni (sampai hubby pun cakap forum forum forum). Kalau nak cakap melayu borak kat forum takpun tepon family kat kampung. Hari2 duk speaking dah tergeliat lidah. Nak loghat negori borak ngan kak shinky hehehe takpun achik nadia so raso cam duk kampung lak bilo lepak kek sini... hehehe....

Rate

1

Originally posted by alahai at 3-10-2006 12:06 PM
baca doloww, pendapat nanti naa...:bgrin:

Memanjang jelah baca doloww makcik nih, kalau kat board nun sana bukan main aktip lagi ya:jeling:

Originally posted by MrsCupit79 at 3-10-2006 12:14 PM
Nak join gak

Kita masa memula sampai sini 26/5 yang lepas memang rasa macam sunyi sangat sebab pertama kali berjauhan dari family. Kat tempat ni memang tak jumpa lagi org melayu. org islam pun s ...

Sian ekau kan mesti rasa lonely banget ... eden dulu pun rasa gittu, lagi tense sobab sini takdo yang cakap nogori:nerd:

Sabo lah kang kok dah ado anak kang, ekau tak rasa boring punyalah :geram:

Originally posted by NadiaMurad75 at 3-10-2006 09:03 PM

Memanjang jelah baca doloww makcik nih, kalau kat board nun sana bukan main aktip lagi ya:jeling:

sini kena mengarang, :bgrin:

Originally posted by NadiaMurad75 at 3-10-2006 09:05 PM

Sian ekau kan mesti rasa lonely banget ... eden dulu pun rasa gittu, lagi tense sobab sini takdo yang cakap nogori:nerd:

Sabo lah kang kok dah ado anak kang, ekau tak rasa boring punyalah :g ...

hehehe... tu yang kalau bleh nak cecepat nak ada baby ni....

Originally posted by NadiaMurad75 at 3-10-2006 12:26 AM

Ya betul semua bangsa kerek ... tapi walau camanapun still prefer orang melayu kita ... nak bespren ngan orang putih mintak maap ler, byk buruk dari kebaikan ... wa duduk rumah diam² lagi  ...

Che Nad kut minah French saja kut lorat sakan. Snobbish semacam ke? Aku tak tau la tak biasa berkawan dengan Europeans ni. White American ladies kat sini yg aku kenal bagusbelaka. Yg nak kawan ngan aku ler...kalau tak bagus aku pun tak mau. Aku tak de kawan Melayu, white ladies je la..kawan bersembang Melayu korang kat sinilah.:love::love: tu aku tak leh tinggal Cari ni...syok o sembang melayu.

Originally posted by Calim閞o at 3-10-2006 10:23 AM
Masa baru datang ke france dulu, kitorang tinggal dengan PIL untuk 6 bulan. Kiranya okaylah lagi sebab still with the family circle. Bila pindah ke Paris, which is very far from everybody baru tera ...

Cali hang ni kecik molek awet muda sungguh ler kalau gitu...:bgrin:

Originally posted by belanga at 3-10-2006 09:56 PM

Cali hang ni kecik molek awet muda sungguh ler kalau gitu...:bgrin:

hang tengok gambaq kawin dia dulu, takat ketiak pakcik Karim saja...

teringat dia cerita, tok ka sedara pakcik karim kata, pi jauh2 bawak balik "besar" ni saja:bgrin:

[ Last edited by  alahai at 3-10-2006 10:01 PM ]

Originally posted by Yasmine at 3-10-2006 12:59 AM

Yea, kita semua sama je tak kira bangsa etc.. Ada  yg kaya, miskin, baik, jahat, semuanya sama.  Jgnlah merendah-rendahkan bangsa kita sendiri.

setuju banget nih. Dan jangan rendah2 kan bangsa lain juga. Kita semuanya saudara asal dari  Adam dan Hawa.

Originally posted by Yasmine at 3-10-2006 02:57 AM
Kalau nak hidup di US - dok lah dkt California. Penerimaan orang dia dgn orang luar memang sangat terbuka. Setakat ni tak ada lagi pengalaman duka. Mungkin sbb saya ada sanak saudara di sini. Tak r ...

jangan lupa New York!New York! Nobody gives a damn how dark u are. In Manhattan, almost everybody is an immigrant. 186 ethnic groups!

Originally posted by alahai at 3-10-2006 10:00 PM

hang tengok gambaq kawin dia dulu, takat ketiak pakcik Karim saja...

teringat dia cerita, tok ka sedara pakcik karim kata, pi jauh2 bawak balik "besar" ni saja:bgrin:

tu la....Sekali Pak cik Karim cempung saja wak pelari pi France nun!

Yasmine, berapa ramai Melayu kat South Florida ni? Aku adalah terfikir nak jemput hang datang party aku Sabtu depan tapi fikir balik, ish, buat kurang pahala posa saja. Di bulan suci ni nak party pula..pesen ada arak. Teringat anak2 hang mesti best main2 ngan ank aku. Tapi tula....tak pasai karang ngan aku sekali tambah dosa jemput Muslim mai party nih. Pool party lagi...hm...aurat banyak ler....The'll be music and games for the kids. Boo will sing and dance Balinese. Awang will sing.