CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: abgzan

TIPS penggunaan Credit Card

kalau kredit card islamic ni memang lama sket prosesnya..

tak payah nak byk2 credit card dlm wallet,
semuanya menambahkan beban hutang.
Dulu haku pun ada byk card tapi dah terminate semua,
tinggal kan satu aje utk emergency, buat pergi holiday and isi minyak kete.
selainnya kalau berbelanja, bayar cash lagi selamat, cukup bulan tak payah pening nak bayar hutang credit card.

Reply #202 Nisda_'s post

ye betul..pakai 'debit kad' dgn medical kad jek ..senang atii

brapa angka credit limit yg patut diminta

sy nk tanya pendapat pakar2 dlm tread ni,

tahun 2005, sy apply HSBC CC, lepas tu depa kasi 2 CC, Visa ngan Mastercard, masing2 credit limit 2.5K. So hari ni, HSBC increase my credit limit to Mastercard; 3.5K and Visa; 4K

I slalu guna Visa and pakai skali je Mastercard tu, so today i decide nk increase credit limit Visa i dr 4K ke amount yg sesuai. So brapa amount yg patut i mintak hah???
Gaji i skrg 5K.

Terima kasih.

Originally posted by mohdfaridz at 10-1-2008 08:53 PM
sy nk tanya pendapat pakar2 dlm tread ni,

tahun 2005, sy apply HSBC CC, lepas tu depa kasi 2 CC, Visa ngan Mastercard, masing2 credit limit 2.5K. So hari ni, HSBC increase my credit limit to Mastercard; 3.5K and Visa; 4K

I slalu guna Visa and pakai skali je Mastercard tu, so today i decide nk increase credit limit Visa i dr 4K ke amount yg sesuai. So brapa amount yg patut i mintak hah???
Gaji i skrg 5K.

Terima kasih.

huh... gaji 5k sebulan dah bleh apply platinum kad tu.. apa lagi soh laa dia increase credit limit sampai 20k.... lazat berbelanja tuh.......

Originally posted by Nisda_ at 31-12-2007 08:46 PM
tak payah nak byk2 credit card dlm wallet,
semuanya menambahkan beban hutang.
Dulu haku pun ada byk card tapi dah terminate semua,
tinggal kan satu aje utk emergency, buat pergi holiday and isi minyak kete.
selainnya kalau berbelanja, bayar cash lagi selamat, cukup bulan tak payah pening nak bayar hutang credit card.

ye lah, banyak kad pun tak guna jugak.. wat pening kepala jek nak manage.. pilih jek kad terbaik untuk simpan dan kegunaan yg terdesak....
tapi kalau salah berbelanja tu salah kad ke salah orang yg pegang kad tu eh?

Follow Us
Originally posted by mytrade at 28-12-2007 05:59 PM
gua baru apply cc bank islam...tak baru la dah dekat sebulan dah...takder info pun...ntah2 kena reject.....ini kad kredit pertama...sblm ni ada apply kad caj Al rajhi....dah dapat....sblm 3 bulan ...

kawan pun ada apply CC Bank Islam beberapa bulan lepas tapi kena reject, ntah kenapa sebabnya... ingatkan nak bertukar kepada Islamic type CC. yang heran tu RHB bank & EON bank bleh lepas pulak.....

aku lak...

swipe je......parents kasi.....tatau la bape limit sbb aku bukan blanje byk pon....xde nye aku langgar trust parents aku.....

skang dorang dh amik card tuh....sib baik aku bukan jenis shopaholic. xde lak aku ngigau2 nak g shopping.....idup aku rasa cam bese

bagi aku nati bila dh keje....aku nak guna credit card utk isi minyak ngan bayo kat care 4 camtu je la....slain kalo ada promotion zero interest tuh......xmo la main swipe je....sengsara nak bayo nati

Originally posted by kuya at 11-1-2008 09:03 AM

kawan pun ada apply CC Bank Islam beberapa bulan lepas tapi kena reject, ntah kenapa sebabnya... ingatkan nak bertukar kepada Islamic type CC. yang heran tu RHB bank & EON bank bleh lepas pul ...

aku dah dapat CC BIMB tu...apply ujung NOv..jan ni baru lulus.....tp sblm tu masa bulan Sept aku apply CC BSN yg Al-aiman tu....tp reject....yg pelik psl BSN ni, aku htr borang secara pos....pas sbulan lbh dlm Nov aku call tanya, diorang kata form aku takder pun...so aku igt dah ilang tgh jalan..so try apply dgn BIMB...
bila Jan ni BIMB dah lulus CC aku....dan same time surat reject dari BSN sampai....aik apsal plak sampai surat klu form takder kat depa....dah tu surat tu bertarikh awal Dec 07....Jan 17 baru sampai dgn cop stem 14Jan....bayangkn surat bertarikh sbulan leps baru sent dan sampai....lembap dan tak efficien langsung...

walauapapun aku prefer CC BIMB sbb aku pentingkan cash advance dia....klu melalui ATM BIMB setiap RM1000 cuma caj RM12...ATM lain 3% atau RM50 mana satu lbh tinggi...
Klu BSN plak...dia caj RM50 setiap RM1500 klu tk silap..tk igt dah...

skang dgn caj kad Rajhi dan CC BIMB aku leh cash advance dgn free interest hampir 5 bulan cuma bayar caj withdraw jer...

saya cebelum ni belum ada apepe CC.
baru nia da org promot CC Bank Islam. pah tu berminat dan isi borang.
yang jadi berminat sebab dia kata no annual fee, ada insuran takaful.
saya ni ada diploma je.

betul ke x de annual fee ni.. ? sebab nya saya baca post sebelum ni katanya
pemegang degree baru x kena annual fee.

Balas #210 yiyie\ catat

kalo ko penah guna at least RM120 setahun takder fee.......kalo ko ambik kad pastu simpan jerk takguna langsung setahun kena bayar la fee tu...

Originally posted by mytrade at 20-1-2008 04:53 PM
kalo ko penah guna at least RM120 setahun takder fee.......kalo ko ambik kad pastu simpan jerk takguna langsung setahun kena bayar la fee tu...

ohh.. gitu... thanks..

kad cc bank islam bagus guna kalau nk wat keluar cash coz dia amik 12 ringgit per seribu. Aku selalu gak kuar cash time x de duit. Huhu

Originally posted by m_chess77 at 10-12-2007 09:54 AM
Apa yang aku buat bila dapat credit card (so far ada 2, maybank & citibank), aku akan call bank untuk rendahkan limit semaximum mungkin (RM3,000). Guna maybank sebagai main card & citibank sebagai back-up. Dah dkt 3 tahun pakai credit card dan tak pernah bayar annual fee sekali pon. Setiap kali bank charge annual fee, minta bank reverse balik, kalau tidak apply card dari bank lain (dulu HSBC refused to waive, terus cancel, sebulan kemudian diorang call suruh ambik balik card tu; tapi dah ter'apply' citibank). Ini menunjukkan SEMUA bank boleh negotiate untuk waive annual fee.

nk tanya m-Chess or sapa2 yang tau..
u ada mention klau bank dah charge bleh mintak reverse kan...so, thats mean, diorang dah charge annual fee dlm bill, then u call them and ask for reverse..camtu ke???
klau bleh i nak try gak camtu, fee mahai gilos

dah nk masuk 4 thn guna mbf card, dpt gold sbb ada degree, tp credit limit 3k je....so, just lawa kat luaran la..gold..annual fee freee 2 years..
sepjg guna cc mbf ni, tak penah dpt apa2 romotion pn, or apa2 hadiah mcm free travel ke, hapa ke...
tgk member2 yg lain pakai cc ada gak dpt hadiah2 cenggitu...
aku rasa selama ni dok pakai cc ni takdak benefit apa2 pn compare dgn cc yg lain...harap tang lawa kat gold tu je la..

yg lebih menggeramkan lagi, last year kena charge annual fee rm225....ya allah..terkejut berok sat aku..
lg mahai dr apa yg aku spend....so, thn ni ingat nk tukaq la ke bank lain yg life anuual fee free..
call le mbf tu nk terminate, dia offer half-price + kasi voucher dlm rm50 gitu le..
aku yg mmg taktau dr dulu blh buat waive fee ni ingat dah untung la tu....so still stay camtu je

so nk mintak pendapat korang la samada aku nk
1) call n mintak bank reverse balik annual fee (mcm m_chess buat, kalau betoi) n stay at the same cc
2) buat transfer ke bank lain yg free annual fee for life....  

thanks in advance pada yg sudi menolong.....

[ Last edited by  daisys at 24-1-2008 02:26 PM ]

U hutang pun hutang kad kredit anda saja.Kami cuma buat installment samaU.Tolong u turun minimum payment jadi RM50 saja dan turun interest.Itusaja.
Siapa Berminat buat refinancing kad kredit anda atau menjadi ejen sila laman sini:
http://www.cendol.info/book/226.html
Jadi Ejen sekarang offer hanya RM100 saja!
Syarikat kami adalah support Kad Kredit paling banyak jenis di Malaysia.
Kalau RM100 pun rasa mahal.Pun boleh contact aku, kalau u adacustomer,I share komisen dengan kamu lepas tu I buka account free untukkamu(sebelum offer tamat).
Cara Contact ada di:
[url]http://www.cendol.info/book/226.html[/url]

wah.. si tulisan besar nie ada gak..

Originally posted by ajib2018 at 2-6-2008 12:46 AM
wah.. si tulisan besar nie ada gak..

haaa laaa kembang bijik mate aku nak baca

nak tanya....

Aku tak pernah guna CC...baru nak apply. Aku rasa tak guna sangat CC nie. Just nak wat in case emergency je

Tapi aku tak tau mana yang better...CC Maybank atau CC BIMB?? Kalo kita tak guna CC tu, kena cas jugak ke? Yg mn lebih berguna untuk yang jarang guna CC cam aku ni?

2nd Opinion Please :)

Ogos 2008 adalah bulan paling teruk dalam sejarah kewangan aku.
Last week aku dah ter over swipe cc sampai cecah 3K dalam sela masa yang singkat.  
Tadi aku on9 nak tengok latest statement terkujat tengok amount due RM 2835!!
Aku tak mo citer panjang pasal kisah over spending nih, cuma nak minta pendapat korang, berbaloi ker aku buat balance transfer atau korek saving aku untuk bayar lump sum!

Balance transfer option, disebabkan aku guna 2 AMbank CC ngan 1 Maybank so kena pilih between both bank.
Ambank latest offer aku tengok rate 8.99% p/a untuk 12 dan 24 bulan [17.98%]
Maybank plak banyak tier dan aku opt pada rate untuk 24 @ 36 bulan payment option.
24 bulan Maybank caj 0.375% p/m = 4.5% p/a = 9 % [4.5 x 2 tahun]
36 bulan Maybank caj 0.413% p/m = 4.95% p/a = 14.87% [4.95% x 3 Tahun]

So aku cadang nak transfer RM 3000.
Kalau aku pilih Ambank untuk 24 bulan maka aku akan bagi keuntungan kat Ambank sebanyak RM539.40!
Dan bayaran bulanan sebanyak RM147.50

Kalau pilih Maybank 24 bulan plak, keuntungan Maybank akan ambil sebanyak RM270!
Payment bulanan sebanyak RM136.25

Dari figure di atas aku lebih prefer Maybank sebab kos rendah. Jadi di sini aku just nak minta pendapat korang sumer adakah baik aku buat balance transfer dengan lelap mata dengan kos tambahan RM270 atau keluarkan saving aku untuk bayar hutang kredit aku lump sum, jadi aku x kerugian RM270 dan masa yang sama saving aku dah luak RM3K!!

Buntu beb    ... tolong eh kenkawan kasi sikit sebanyak pandangan korang, thanks

korang ni jgn tertipu dengan taktik kad kredit ni, setahu aku larr.. sekarang ni aku dah ada 6 keping kad plastik ni.. semua aku kira limit dia rm32k.. weh.. kayo larr kalau berbelanja mcm tu.. kalau ko nak buat instalment pun.. kena fikir 3% cas dia tu (nampak skit.. bg aku banyak tu wehh.. dlm rm40-rm70 tuh.. leh wat ronda2 KL noo..)
aku ingat2 nak diterminet jer 5 keping tuh.. sebab tak pakai.. takut gak terpakai over limit nanti, kalau time sale.. waahhh best sakan aku berbelanja, tu tak kira aku buat facial lg.. spa lagi mau2 jer rm2 k... tak leh jadi ni... tapi aku prefer cc Maybank dan CIMB sebab senang aku nak bayar tepat pada masanya..