CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11609|Reply: 19

JONGKONG

Ada sesiapa tau camna nak buat kuih jongkong yg sedappppp menjilat jari tak???
resepi yg I punya pernah try.. tapi cam tak menusuk kat tekak I arrr..

sooo sesiapa ada resepi yg sedap tu .. harap2 leh la share kat sini..
meaceh.....

Rate

1

jongkong ni memang my faveret nih....cepat la sapa2 bagi resepi yg sedap....i pun tak pandai  buat, tapi pandai makan
Tapi cranko, dah nampak cantik jongkong you tu...nampak sedap je

Mak aiiii .......... terliurnye .... :love::love:

sunsuria33 This user has been deleted

Reply #2 sunshine05's post

resepi tak ada tapi hari ni saya beli jongkong ni bersepah kat hulu langat, kawan2 pakat beli..saya beli dua aja ada kawan beli sampai 10 bungkus...baru buka satu pun tak habis lagi...kuih beli saya jarang makan habis.....sedap macam mana pun lah...memang kawan kata sedap, hari2 keluar time free pegi beli jongkong ni....last year pun saya beli sekali aja....beli tempat lain2 ni tapi rasa cam biasa aja tak ada lah luar biasa sangat..sebungkus dia orang jual seringgit...

nurraa This user has been deleted
Salam;
Sy orang baru di sini. Nak tanya camna  rasa jongkong ni ? Ada iras2 tepung pelita tak?

sunsuria, jongkong ni ada setahun sekali je tau kat Hulu Langat tu. Tu sebab dulu, kawan saya ada duduk kat area sana, beli kan saya kekadang sampai 20 bungkus tau...bukan la makan sorang, ngan family saya sekali la makan. Ayah saya memang suka bangat ngan jongkong orang Hulu Langat nih...tapi satu tempat je yg dia suka, kat area Bt 14 tu. Sedap..
Saya dulu jarang beli kuih muih kat Param ni sebab takut tak sedap...Kekadang nafsu je nak itu, nak ini...tapi sudahnyer nanti tak abis...

Follow Us

Reply #6 sunshine05's post

ha kat situ lah sekolah saya, betul2 kat batu 14 tu, semalam kekawan saya pegi beli si penjual tu tak buka kedai lagi terus dia orang pi rumah si penjual tu .....dasat dia orang ni...kabarnya sedap kuih ni....ikut selera masing2 kan mostly kata sedap kecuali saya tah...hak semalam pun ada lagi satu dlm fridge tu sat lagi rasa he he wa sudah raya

Rate

1

resepi jongkong, dpt kat blog chetam jalan2 sat tadi

Kuih Jongkong
Dulu ada pengunjung Teratak Chetam yang meminta resepi kuih jongkong.

Chetam ada dua resepi di sini. Satu adalah sumbangan dari pengunjung Teratak Chetam juga. Chetam minta maaf sebab ambil masa yang lama untuk postkan resepi Kuih Jongkong ini.

Kuih Jongkong
Sumbangan : Hamiesda
Sumber : Ibu Beliau

Bahan2: -
2 cwn tepung beras
6 cawan santan
Gula (ikut suka; nak manis/kurang manis)
Garam (terpulang, nak taruh boleh, tak nak taruh pun blh)

Cara:-
1) Tepung beras campurkan dengan 4 cawan santan (kacau sebati)
2) Masakkan bahan no. 1 dlm kuali dengan api yang perlahan (macam masak kanji som-som)
3) Bila sudah beku dan masak, masukkan lebih kurang 2 sudu makan tepung yang sudah msak ke dalam cawan.
4) Masukkan gula & santan kedalam cawan tersebut tp jgn sampai hapus/tutup kanji tepung tadi.
5) Kukus sampai santan masak (santan jadi mcm santan kuih limas/kuih sampan) - lebih kurang 1/2jam.

*** Kalau nak masukkan garam, masukkan garam ke dalam santan.
*** Santan jangan cair sgt...tp bukan gunakan pati santan tau...
*** Proses buat kuih jongkong nih pkai cawan, tp insyaALLAH nanti as akan antakan pic cara2 buat dia punya sarung...

Rate

1

resepi ke dua jongkong

Ini pula resepi sumbangan Diana.

Jongkong Kelapa Muda
Sumbangan Diana

JONGKONG KELAPA MUDA

Bahan-bahannya
100 gram tepung beras
50 gram tepung sagu
? sudu teh garam
600 ml air
50 ml air daun pandan
2 helai daun pandan, dipotong-potong 5cm
250 gram gula melaka, dihiris halus-halus
2 biji isi kelapa muda
500 ml santan dari 1 biji kelapa
daun pisang untuk membungkus

Cara-caranya
1. Campur tepung beras, tepung sagu dan garam sehingga rata. Bancuh dengan sebahagian air dan ketepikan.
2. Didihkan air selebihnya, masukkan bancuhan tepung sedikit demi sedikit sambil dikacau. Tambah air daun pandan dan kacau adunan sehingga pekat dan masak. Angkat dari api.
3. Letak sepotong daun pandan di atas 2 lehai daun pisang yang ditindih. Tambah 1 sudu besar gula melaka, 2 sudu besar adunan tepung, 3 sudu besar isi kelapa muda dan 4 sudu besar santan. Bungkus dan semat. Kukus selama 60 minit sehingga masak.

p/s: sorry sam, cat silap tekan butang..anyway dah ganti kredit u kat atas k..sori..muahss - Cat

[ Last edited by  CatLady at 7-10-2006 07:02 PM ]

Rate

1

Originally posted by sunsuria33 at 6-10-2006 08:12 PM
resepi tak ada tapi hari ni saya beli jongkong ni bersepah kat hulu langat, kawan2 pakat beli..saya beli dua aja ada kawan beli sampai 10 bungkus...baru buka satu pun tak habis lagi...kuih beli say ...

hi sunsuria.. kat btu 14 tu gerai yg mana satu ye.. kak hannah teringin gak nak cuba.. tapi kot2 nanti pegi, semua gerai jual jongkong.. haru..

tapi kenapa sampai seringgit sebungkus?? besar agaknya bungkusan dia ye??

kalau kat penang jonkong kita orang di buat dalam talam pelengat. then dah siap makan dengan air gula merah campur santan yang dimasak. jongkong tu potong-potong ikut saiz yg kita suka

Originally posted by sunshine05 at 6-10-2006 05:14 PM
jongkong ni memang my faveret nih....cepat la sapa2 bagi resepi yg sedap....i pun tak pandai  buat, tapi pandai makan
Tapi cranko, dah nampak cantik jongkong you tu...nampak sedap je

heheehe sunshine.. tu gambar hiasan jer.. bukan I buat arrrr.. :malu:

noor hannah, dulu saya memang expert area Hulu Langat tu, sebab biasa gi sana, kawan baik saya ada duduk kat H langat nih. kedai jongkong yg sedap tu kan, kalau kita dari KL nak ke Hulu Langat tu...sampai je kat Taman Nanding tu, depan lagi, sampai jumpa ada jambatan, kat situ la ada orang jual jongkong tu...kalau dah sampai pekan Bt 14 tu, dah jumpa masjid, makna nyer dah lepas la warung tu..

Sunsuria, masih ada lagi kan orang jual jongkong kat jambatan tu. Tapi rasanya sekarang ni dah melambak orang jual jongkong ni, samada sedap dan tak sedap je...

Reply #13 sunshine05's post

ada lagi kat situ lah kami pegi, sampai ke rumah dia pun boleh masuk dlm sikit, dia start meniaga kul 3.30.....nak cari kedai ni sebelum sampai selekoh naik bukit tu lah kedainya dari kl sebelah kiri...ssekolah saya atas sikit..sebelah masjid...kat depan masjid pun ada orang jual jongkong ni...

Reply #13 sunshine05's post

eh ada satu lagi yang sedap kata kawan dekat dgn dusun tua...betul2 lepas masjid...kata kawan yang memang oarng langat lah...

betul tu suria, dekat depan masjid Bt 16 tu pun sedap gak, tapi cepat laku..manjang ada orang booking je jongkong dia..sayangnya kawan baik saya dah tak duduk kat Hulu Langat lagi dah.

ff: you ni dulu sekolah SMAJ ke?

thanx sunshine n sunsuria.. kak noor n suami rajin skodeng langat tu.. suami suka beli jagung kat situ.. nanti senang2 kami pi merayau sana.. kak noor suka cari buah je..

Reply #16 sunshine05's post

ha kat batu 16 tu dekat dusun tua dah 2/3 hari tak nampak dia jual tak tau kenapa.....saya mengajar lah kat SMKAJ tu he he ...hari2 pi sana, sape nak kirim jongkong boleh saya lalu kat highway saga tu dlm kul 6 meh kutip...jgn hangpa tak ambil sudah...sebab saya tak lalu sangat kuih ni..beli dua bungkus tu punya payah nak habis...

Originally posted by anasue at 7-10-2006 09:04 AM
kalau kat penang jonkong kita orang di buat dalam talam pelengat. then dah siap makan dengan air gula merah campur santan yang dimasak. jongkong tu potong-potong ikut saiz yg kita suka

a'ahh..btoi tu..
mmg kalau belah kita kat sini derang buat dalam talam..
then bila nk makan..potong2 then tuang air gula tuh..
tapi bila tgk jongkong derang yang berbalut apa seme tuh..
rasa hairan gakk..
kalau kat penang..kaler jongkong hijau..
rasa jongkong nie tawar skett sebab tu kena makan dgn air gula..
jongkong nie pula kategori lembik..

kuih jongkong

ni ha tempat yang paling sedap sebelum jembatan tu orang panggil sg bichu...sesapa yang suka boleh lah pegi tempat laiin tak sedap tau...saya dah rasa tempat lain punya...memang tak sedap...tadi balik dlm hujan tu pun ramai lagi orang singgah

[archieved]

[ Last edited by  Kacip_Fatimah at 21-4-2007 01:32 PM ]