CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: LIPAN_BARA

Sejarah Kuala Lumpur

SOGO, SULAIMAN COURT DAN BUMIPUTRA ROCKERS !

Setiap kali aku aku lalu depan SOGO, aku sering terkenang kenangan aku tengok konsert rock masa sekolah rendah dulu, pergh! Actually pertengahan tahun 80'an dulu dikenali sebagai zaman kebangkitan muzik rock kat Malaysia terutama bila ex-husband Allahyarham Datuk Sharifah Aini, Ali Bakar, buat konsert Battle of The Band (gabung rockers terkenal macam Rahim Maarof, Ella and The Band etc) pusing satu Malaysia.

Aku dulu masa kecik cukup minat dengan Bumiputra Rockers (BPR). Masa tu lagu diaorang yang gila babi famous adalah Seribu Tahun Takkan Mungkin. Satu hari famili aku datang bercuti di Kuala Lumpur. Masa tu kami tinggal di Kerteh, Terengganu. Aku baru darjah 6 time tu. Aku dengar BPR dengan Ramli Sarip akan nyanyi kat Sulaiman Court. Mesti korang tak pernah dengar nama Sulaiman Court di KL ni kan?

Kalau korang nak tahu, Sulaiman Court tulah shopping complex SOGO sekarang ni! Dulu tempat tu adalah sebuah kawasan flat. Orang KL panggil flat Mido (sebab ada iklan jam Mido atas bangunan tu). Untuk pengetahuan korang, Sulaiman Court lah flat pertama dibina di Malaysia! 11 tingkat u olls. Masa mula-mula siap tahun 1958, hanya 13 famili yang sanggup pindah dari kawasan setinggan ke flat tersebut sebab masa tu manalah orang kita pernah duduk rumah tinggi-tinggi ni. Bila SOGO nak dibina, pada tahun 1988 flat tu pun dirobohkan.

Berbalik cerita pasal BPR ni, bila aku sampai KL, aku dengar kat radio diaorang nak buat konsert kat tapak Sulaiman Court tu. Bila flat di situ dah dirobohkan, tapak tu selalu dibuat konsert rock. Apalagi dalam diam-diam, aku keluar dari rumah sedara aku kat KL (tempat kami bermalam), naik bas mini sorang-sorang, terus pergi sana. Orang punyalah ramai tetapi sebab minat punya pasal, aku selit juga. Bayangkan punya seronok aku masa tu dapat tengok Joey (penyanyi BPR) nyanyi live lagu Seribu Tahun Takkan Mungkin. Nak dijadikan cerita, Ramli Sarip pun perform. Kenikmatan berganda! Nasib baik bas mini ada masa nak balik.

Sebab tu kalau bebudak sekarang dok cerita pasal rock, gua tak heran beb. Gua sekolah rendah lagi dah naik bas mini sorang-sorang gi tengok konsert rock hahahah. Sampai sekarang bila lalu SOGO...ingatan gua pasti mengimbau kenangan Sulaiman Court dan Bumiputra Rockers. Lu ada ?

Nukilan : Syahril A. Kadir

https://www.facebook.com/syahrilkadir

chumpon replied at 2-3-2005 01:28 PM
OLD NAMES OF ROADS IN KUALA LUMPUR

Ampang Road - Jalan Ampang

ooo patutla ade THE WELD kat jln raja chulan tu