CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31939|Reply: 201

UPSI

aku nk tanye de sape2 penh study kt upsi x??sape tau bile intakenye??

[ Last edited by  dexa at 24-12-2007 02:09 PM ]

Graduan UPSI masuk maktab semula

Sumber dari BPG

Sementelah KPLI sekolah menengah telah ditiadakan mulai intake 2007, para graduan pendidikan yang belum dipostingkan akan dicelup 6 bulan di institut-institut perguruan. Mana-mana yang tidak dipelajari atau tidak didedahkan kpd mereka ini akan cuba dipakejkan dalam masa 6 bulan tersebut. Contohnya BIG, persatuan, badan beruniform yang tidak dilalui oleh graduan-graduan ini sepanjang 3-4 tahun di universiti.

Kemasukan adalah secara berperingkat, bermula dari yang paling lama menganggur.

Sekian.

oo cam tu ek... kire kursus tambahan la ek.. okey gak tu!! daripada dok umah jer...

pelik.. macam menunjukkan yg UPSI tak berkualiti dari segi kurikulum dan yg sewaktu dengannya. sepatutnya bila graduan kuar ngan ijazah B.Ed. diorg dah lengkap dari semua segi, boleh terus bkhidmat sbg guru yg bertauliah.  

ATAU

hanya sebagai salah satu strategi KPM utk mengurangkan lambakan graduan UPSI???

sswanlake... tau dak bile upsi punya intake untuk master... my cousin nak apply... tp x tau bile intake baru upsi bukak....:stp::stp:

campro, i tak tau pulak pasal masters tu.

Pasal graduan UPSI ni, kena ingat jugak, syllabus untuk degree course di UPSI digubal oleh akademia di UPSI sendiri. Tapi ia sebenarnya mungkin tak berapa mencukupi kalau ikut keperluan KPM. Sebab tu KPLI walaupun ekspres, tapi cukup sebab memang ikut 'specs' KPM. Seperti yang saya cerita di pembukaan thread ni, di UPSI (dan IPTA lain), pelajar2 degree Pendidikan tak didedahkan dengan ko-kurikulum ala sekolah. Seperti di maktab (bukan hanya KPLI, termasuk jugak PISMP dan KDPM dulu), semua wajib masuk pasukan beruniform dan pada akhirnya akan dapat sijil kepegawaian unit beruniform terbabit. Ini sama juga dengan Kelab dan Persatuan, dan juga permainan. Kalau ambil sukan bola sepak, pada akhirnya semua pelajar KPLI/PISMP ada sijil kejurulatihan bola sepak.

Mungkin benda-benda macam ni yang nak diserap balik.

Follow Us
tu menunjukkan kelemahan dlm penggubalan syllabus upsi. sepatutnya sebelum penawaran program ijazah upsi diluluskan oleh kementerian, syllabus tu perlu di kaji dgn teliti samada ianya memenuhi keperluan pendidikan atau tidak.

haru biru btul la sistem pendidikan kt msia ni yek....:stp:

mcmna org luar nak respek...????

tu la.. saya pun tak tau nak kata apa.

contohnya, lepas praktikal hari tu, saya berkesempatan bertemu seorang pelajar fakulti pendidikan di sebuah IPTA (bukan UPSI). saya tanya macam mana evaluation oleh pensyarah semasa observation. Dia cakap, lecturer marah sebab dia guna power point. (Dia mengambil major Kimia, sudah tentunya di sekolah menengah, saya pula di sekolah rendah, KPLI). lecturer marah kerana katanya nanti kamu posting kalau dapat sekolah di luar bandar atau pedalaman, jangan mimpi la nak ada kemudahan LCD.

saya sangat pelik dengan keadaan ni. di maktab, kami diajar untuk mahir menyediakan / menggunakan 3 jenis sumber bahan bantu mengajar - kertas mahjong putih, carta sedia ada dan juga bahan berbantukan komputer (power point atau flash atau yang seumpamanya). Kena mahir la, tulis kat kertas mahjong mesti tegak, lurus, tulisan mesti bulat-bulat, margin kena jaga, lekat gambar pulak macam mana. Dan juga power point, guna konsep CASPER.

Berbalik kepada kenalan saya tadi, macam tak kena pulak kata-kata lecturernya. Sebab:

1. Kenalan saya itu sedang berpraktikal, dan sekolah itu MEMANG sudah ada kemudahan LCD. Jadi kenapa tak boleh guna power point pulak?
2. Kata lecturer tu, kalau dapat sekolah luar bandar / pedalaman.
a) sekarang ni banyak sekolah luar bandar / pedalaman yang dah ada kemudahan ni. kenapa buat generalization sebegitu? seolah-oleh lecturer tersebut dah lama tak ikuti perkembangan sekolah-sekolah
b) kalau kenalan saya itu dipostingkan ke sekolah bandar pula macam mana? bukan kah lebih baik sekarang ni dia dah biasakan diri menyediakan P&P menggunakan power point.

Originally posted by sswanlake at 28-11-2006 04:40 PM
tu la.. saya pun tak tau nak kata apa.

contohnya, lepas praktikal hari tu, saya berkesempatan bertemu seorang pelajar fakulti pendidikan di sebuah IPTA (bukan UPSI). saya tanya macam mana evalu ...

nampak seperti lecturer tu tak peka ngan perubahan teknologi. kalau di upsi kebanyakan lecturer merupakan bekas guru sekolah ataupun lecturer maktab tetapi di uni2 lain tak semestinya lecturer yg mengajar bidang pendidikan ada pengalaman kerja sbg guru.

Jadi harapnya graduan pendidikan IPTA jgnlah nak marah atau tak puas hati apabila posting, lepasan KPLI diutamakan.

maaf sekiranya ada yang tersinggung.

Originally posted by sswanlake at 29-11-2006 09:54 AM
Jadi harapnya graduan pendidikan IPTA jgnlah nak marah atau tak puas hati apabila posting, lepasan KPLI diutamakan.

maaf sekiranya ada yang tersinggung.

mereka patut marah sebab mereka yg menjadi mangsa. dan penubuhan/fungsi upsi juga boleh dipertikaikan.

sedih juga apabila mengenangkan UPSI dulu (sebelum jadi IPT) adalah sebuah institusi pendidikan PALING GAH di Malaysia.. kini kenapa jadi begini...

kalau pernah jumpa bekas orang2 IPSI mereka akan kata IPSI DIROMPAK oleh kementerian Pengajian Tinggi dari Kementerian Pelajaran. Datanglah para profesor pelbagai bidang...law, engineer, bioteknologi... yang tak pernah masuk kelas mengajar, sekolah rendah atau menengah datang menduduki jawatan2 besar...dengan segala macam teori. prof-prof ini majoritinya adalah yang dah pencen 56 tahun dari IPTA masing-masing tapi tak disambung kontrak di U masing-masing tapi masih nak bekerja. mereka tak pernah merasa berdiri di dalam kelas berdepan dengan 40 orang remaja sekolah menengah atau rendah ni....

then kalau nak cerita pasal kemelayuan...ipsi yang dahulunya milik bumiputera telah kini mengikuti kuota 40-60 seperti mana semua IPTA yang lain.

cubalah duduk dengar cerita bekas-bekas pensyarah IPSI...tempat lahirnya guru-guru pejuang kemerdekaan

sebab tu pensyarah maktab aku kata.. pernah ada ura-ura semua maktab perguruan akan dinaikkan taraf jadi universiti.. tp ada yang menentang.. sbb mereka tahu. kalu dinaikkan taraf sebagai universiti..

akan jadi cam universiti awam lain. terbuka dan tengaa penagajr bukan dari golongan guru yang pernah mengaajr disekolah-sekolah..

bukan graduan upsi je kena serap masuk maktab..kawan aku utm pun kena juga...

Originally posted by CRK at 24-11-2006 08:53 AM
pelik.. macam menunjukkan yg UPSI tak berkualiti dari segi kurikulum dan yg sewaktu dengannya. sepatutnya bila graduan kuar ngan ijazah B.Ed. diorg dah lengkap dari semua segi, boleh terus bkhidmat ...

betul tu.. aku rasa mgkin sbb diorang taknak maktab2 ni mati kot. So nak bagi duit kat diorang supaya terus hidup, so suruhlah graduan ni belajar lagi. Maksudnya UPSI terpaksa gadai nama dia lah... dianggap sbg tak cukup beri education pada bakal2 cikgu nie..

Originally posted by CRK at 24-11-2006 08:53 AM
pelik.. macam menunjukkan yg UPSI tak berkualiti dari segi kurikulum dan yg sewaktu dengannya. sepatutnya bila graduan kuar ngan ijazah B.Ed. diorg dah lengkap dari semua segi, boleh terus bkhidmat ...

betul tu.. aku rasa mgkin sbb diorang taknak maktab2 ni mati kot. So nak bagi duit kat diorang supaya terus hidup, so suruhlah graduan ni belajar lagi. Maksudnya UPSI terpaksa gadai nama dia lah... dianggap sbg tak cukup beri education pada bakal2 cikgu nie..

Upsi berkualiti ker? Tahun 2003, kawan i yg bercakap pun tak dengar, suara tak keluar berjaya dapat course kat UPSI. Interview pun tak ada, terus dapat tawaran. Memang tak respect la.

kena bagi kawan u a chance. kat UPSI dia belajar la cara nak keluarkan suara dll. tapi tu lah, bile tak dapat posting, senang2 aje nak tuding jari kat KPLI, as if KPLI ni 'merompak' tempat diorang.