CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kelip_kertas

how to forget the past?

Originally posted by philipinoe2 at 27-11-2006 01:11 PM
so instinct aku 99% betulla kan psl citer tuh...:jeling:..

akunyer advice kat die plak...sbagai ibu mmg dier akan sntiase ingt anak dier..bkn nk ckp psl law ke hape, tp pade pendapat haku dier k ...

:setuju: dgn philipinoe.....biar la anak tu besar dgn keluarga yg jaga dia skrg ni...tak yah diganggu kehidupan anak tu...biar la dia membesar dalam suasana skrg ni yg membahagiakan dia...kalo dah besar nnt anak tu sendiri nak cari mak dia kalo dia tau sejarah kelahiran dia tak aper la...mungkin masa tu dia dah boleh terima...kalo skrg ni dia diganggu takut nnt anak tu jd celaru masa depan....doakan ajer la dr kejahuan tu bahawa anak tu akan mencari ibu dia satu hari nnt dan boleh terima ibu dia seadanya tanpa mengungkit kisah silam....

aku nyer style care nk lupekan psl masalah:-

org salu advice: alaa, senang je care nk handle kalu kiter ade prob...sntiase ingt org laen nyer prob maybe lagi teruk/besar dr kiter...kalu kiter xde duit miss soru dlm sbulan tu, org kat africa miss soru staun...etc...

advice di atas mmg betul, maybe buleh mmbantu cmne utk kiter handle prob kiter..

tp care aku laen sket...:nerd:...aku kalu dpt ape2 prob pon aku akan sengih/happy/sronok etc jer...sbb ape aku sengih/sronok?...sbb aku dah set dlm pale aku bhw syukurlah aku ade/kene prob mcm tu JE, mcm mane kalu lagi teruk dr prob yg aku kene tu?...

cnth: bile aku acciden, kete remuk sket la...so aku pon sengih sambil tersenyum manje...:cak:..kire ok la takat kemik ape la sgt, cmne kalu aku accident pastu mati ke lumpuh 1 badan ke...

biler korg sntiase pikir cmtu, dah set bhw "ape la sgt takat jd mcm tu...", msti x ade aper prob pon yg buleh wat korg sakit pale kene pk sampai kene migrain etc...

cnth: mcm urda (topic sbelah) kate adik dier sakit terlantar kt spital, pastu bapak dier ade pmpuan laen, pastu mak dier pon mule sakit...dier plak tpakse la keje kt kg nk jage famili dier...mmg teruk/berat prob dier...tp cmne kalu mende nie plak yg terjadi: bapak dier kene tangkap khalwat dah jd kes mahkamah etc, adik dier ade jantung berlubang, ade barah paru2 ke etc yg berat2 la, mak dier pon same dlm critical condition sampai doktor ckp buleh idup sehari je lagi?...korg rase mane lagi berat?...:hatdown:

maybe org ckp aku pandai ckp je sbb aku pon x penah ade/kene prob yg besar2 mcm org laen, tp tu la care cmne aku nk hendel prob aku slame aku idup nie...:lebai:

renung2kan..! dan slamat beramal..!:nerd:

:setuju: dgn philipinoe2  sekali lagi...:bgrin:

kadang2 kita rasa masalah kita dah berat sgt...sebenarnya ader org yg lebih berat lagi masalah dr kita...kena ingat maknanya tuhan tu sayang kita sbb tu dia kasi ujian...kena tempuhi setiap dugaan dgn tabah dan tenang...cari jalan penyelesaian yg terbaik...tak dapat nak pk sorang mintak pendapat org yg dipercayai dan punya bnyk pengalaman...dgr dan pertimbangkan segala kata nasihat dan pandangan kawan2....

nightghost0126 This user has been deleted
tak ada cara yg betulx2 boleh melupaka kisah dulu. pendapat saya ialah, bukan harus kita melupakan masa silam tapi mempelajari apa yg silap pada masa  itu. dgn mempelajarinya kita baru sedar apa yg patut kita harus buat di masa yg akan datang.

ingat masa depan jer,,,,tak payah nak ingat masa yg lampau. Aku selalu ingat pesan arwah bapak aku..." menangs sampai keluar air mata darah pun tak boleh nak kembali pada masa lalu" so basically apa yg diingatkan ialah kita perlu fikir semasak masaknya sebelum buat sesuatu.......

Originally posted by mba at 29-11-2006 10:05 AM
ingat masa depan jer,,,,tak payah nak ingat masa yg lampau. Aku selalu ingat pesan arwah bapak aku..." menangs sampai keluar air mata darah pun tak boleh nak kembali pada masa lalu" so ba ...

bole je ingat masa lampau...tp berpada-pada la...
ingat sebagai teladan..jgn buat kesilapan pada masa akan dtg...

Follow Us
ladyvedt This user has been deleted
bender da lepas....idup perlu diteruskan..perbanykkan ibadah mintak permudahkan semua..insyaallah..
semua akan seperti biasa..

macih pd sumer yg memberi sokongan... :love:
really appreciate it...

mmg betul... masa lalu tidak boleh diubah dan agak sukar utk dilupakan...
(melainkn jika dihiasi dgn kehidupan hari ini yg manis dan menggembirakan)
namun... sebagai manusia biasa yg sifatnya sentiasa berubah...
tdk dpt lari dr berkeadaan keluh kesah khususnya bila berada di dlm keadaan 'tidak selamat'...
dan itulah kehidupan sebenarnya... mahu atau tidak hidup perlu diteruskan walaubagaimana bentuknya...
all the best to all of us. Amin...

wahai paperclip,

whats past is past. let it be a memory or a reason to be stronger. semua orang ada kisah lampau. ada yang chrokic gile, ada yang just a mistake u once made. but as long as we learn from it and we are ready to go on with our lives, then its good enough.

try new hobby. make new friends. rapatkan lagi hubungan ngan parents. insyaallah ur life will change sebab thats what happened to me too. dulu kutu komputer sampai 3 hari tak kluar bilik. gate depan umah pon tak sampai. but then try wall climbing. bukan main syok lagi. and met a lot of new friends. and lama kelamaan old memories are just memories.

ramaramabiru This user has been deleted
kelip kertas

walaupun yang lepas tu pahit untuk dikenang,tapi cuba bayangkan kalau kita tak de langsung kenangan @ dgn mudah melupakn yg lepas2,mesti lagi tak best kan?kosong...

ooooo look what u've done u've made a fool of everyone.....

J.E.T

Originally posted by kelip_kertas at 21-11-2006 03:33 PM
ok..

tp mcmana kalau peristiwa itu amat perit hingga tidak tahu nk gambarkan bagaimana..
mcmana kalau perkara itu melibatkan dosa dan tidak terampun...
mcmana kalau keperitan itu terus membele ...

Assalamualaikum,

tiada masalah yang tiada jalan penyelesaian.. Allah itu MAHA Mengampuni, kecuali dosa-dosa syirik.

Yang telah berlalu, jadikan pedoman dan tauladan, bukan untuk dijadikan kenangan pahit atau mimpi hitam.

Semua manusia berhak untuk suatu kehidupan yang lebih baik. Terlambat bukan erti tamat.

I quote the Ayat 284-286 of Surah Al-Baqarah of the Holy Quran.

[284] To GOD belongs everything in the heavens and the earth. Whether you declare your innermost thoughts, or keep them hidden, GOD holds you responsible for them. He forgives whomever He wills, and punishes whomever He wills. GOD is Omnipotent.

[285] The messenger has believed in what was sent down to him from his Lord, and so did the believers. They believe in GOD, His angels, His scripture, and His messengers: "We make no distinction among any of His messengers." They say, "We hear, and we obey. Forgive us, our Lord. To You is the ultimate destiny."

[286] GOD never burdens a soul beyond its means: to its credit is what it earns, and against it is what it commits. "Our Lord, do not condemn us if we forget or make mistakes. Our Lord, and protect us from blaspheming against You, like those before us have done. Our Lord, protect us from sinning until it becomes too late for us to repent. Pardon us and forgive us. You are our Lord and Master. Grant us victory over the disbelieving people."

cuba renungkan dengan mendalam ayat-ayat Al-Quran di atas, semoga kita semua mendapat rahmat dan hidayah daripada Allah. Juga renungkan fungsi istighfar dan memohon keampunan. Ianya sangat baik, untuk mendapat keampunan atas dosa-dosa silam. Juga, semoga beroleh ketenangan. Dan semoga apabila dosa-dosa terampun, akan mendekatkan diri dengan Allah dan terkabul segala yang dihajati, Insya Allah. Cubalah...

Originally posted by kelip_kertas at 21-11-2006 02:37 PM
salam...

setiap org mesti mengalami saat yg sukar dlm hidup dia bukan. dan pengalaman lalu mungkin senang dan juga mungkin sukar untuk dilupakan...so in that case i would like to ask all of u ou ...

u cannot forget by not remembering it.

contoh kalo saya kata Jangan pikir pasal masa lampau.

apa yang terlintas di minda awak ialah masa lampau.

otak kita tak terima word JANGAN sebab otak di tejemah oleh IMAJINASI, image or bayangan gitu.

kalo saya tanya, lawa tak i? so u terbayang or kene bayang dulu LAWA tu apa , dari pengalaman so then u bandingkan imej lam otak tu dengan saya then u answer..lawa sangat

soklan awak tu dah banyak kali saya baca esp kisah oang putus cinta.

ada tu btui depa lupa abiss tak ingat..malah dah beranak pinak kendian makwe pakwe lama muncul..samada masih solo or depa pun dah bekoge dan berjalin semula berhubungan or bahsa pasor nya skendel hihihi

so macam no point nak cite pun..u might forget but i think ramai tak dapat buang elemen FORGIVE ni btui2 pasal tu jadi skendel ..dalam tak sedar macam nak balas dendam dulu2 punye walo mati matian tak admit tadak apa dah.

ramai sebut depa forgive but not forgotten , yang sebenarnya BERLAKU  i think terbalik..i can forget u but i wont forgive u aaa bab ni paling susah pasal tuuu sebelum titun elok mintak ampun kat tuhan dan maafkan seme2 kenalan kamu sejak kecik sampai laaa nih..ni nak bersihkan hati laa..so kalo misal terjumpa balik pakwe makwe lama..terhindar perasaan dendam ke hape yang membolehkan skendel k?

i tanya u kalo dapat forget the past, u really buleh sincerely forgive apa pun ke?

nak forget the past mudah jek..hynotic pun buleh tolong, busykan masa sekarang dan masa depan pun buleh tolong, always as busy as the bees but deep down from the bottom of ur heart u forgive ke? ni memerlukan unsur ikhlas, bukan senang nak buat.  time heals oang kata. wsalam.

Originally posted by ajinomotonosuga at 12-12-2006 03:54 AM

u cannot forget by not remembering it.

contoh kalo saya kata Jangan pikir pasal masa lampau.

apa yang terlintas di minda awak ialah masa lampau.

otak kita tak terima word JANGAN seba ...

:setuju: gak. The more u try to escape, you will end up doing the very thing u try to get rid of.

Buat derk je and buat menda lain. Nanti tak sedar dah lupa. Penting untuk kita ada minat lain yang boleh difokuskan.

tq for darlingangel, abg aji n the rest...

mungkin betul ckp korang semua.... haku x belajar untuk memaafkan diri aku sendiri dan juga org2 lain...
(bagaimana nk memaafkan jika apa yg berlalu adalah atas kesilapan dan kebodohan diri sendiri?)... ya i admit... sumer org buat silap tp apa yg aku buat telah menjahanamkan seluruh idup aku... :kant:... x tau lah... susah nk ckp... mungkin sikap dendam nih memakan diri aku sendiri... ntah lah... hanya masa yg menentukan.... (tp sementara itu... rasa mcm nk terjun tasik dpn opis jek )...

how tu forget the past??....think of the future....as simple as that...

fikir masa dpn!
masa dpn pun mcm x de je nih....:kant:
sbb haku hanya hidup untuk hari ini...
dan esok adalah suatu yg tidak pasti...

Originally posted by kelip_kertas at 13-12-2006 08:34 AM
(tp sementara itu... rasa mcm nk terjun tasik dpn opis jek )... ...

so, biler ko nk terjun dlm tasik tu?...:jeling:

:pmuka::pmuka::pmuka:

Originally posted by kelip_kertas at 13-12-2006 08:34 AM
tq for darlingangel, abg aji n the rest...

mungkin betul ckp korang semua.... haku x belajar untuk memaafkan diri aku sendiri dan juga org2 lain...
(bagaimana nk memaafkan jika apa yg berlalu a ...

Allah Maha Pengampun Lagi Maha Penyayang. Jika Pencipta kita Maha Pengampun, mengapa tidak kita yang hina ini belajar mengampuni, terutamanya diri sendiri? Usah terlalu keras dengan diri... juga tak perlu terlalu menyalahkan diri.. perasaan dendam itu suatu tenaga negatif.. kelak meracun jiwa.. maafkan sahaja diri anda, dan usah kenang masa lalu.. relevannya masa lalu adalah pada pengajaran yang kita dapati.. yang lain-lain itu tidak berkenaan.. terjun tasik, bunuh diri, usah jadikan mainan mulut.. nyawa kita bukan hak kita untuk mengakhirinya.. pinjaman je... usahalah tenangkan diri.. dalam ketenangan itulah akan tercipta suatu azam untuk perubahan dan pembaharuan.. semua orang berhak untuk itu..