CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cloud_hardcore

Seni bela diri-kongsi pendapat-

Reply #240 cloud_hardcore's post

hi
tdpp rasa ramai yang ke gelanggang untuk beriadah jer. Tu sebab rasa pelik tengok kalau ada suka gado. Lagi pelik bila ada orang nak rebut jawatan dalam persatuan.

[ Last edited by  tdpp2006 at 28-6-2007 12:08 AM ]

Reply #241 tdpp2006's post

tu yang sebenar nya yang menjadi masalah...
mereka datang untuk beriah...
memang...seni beladiri adalah satu cara untuk beriadah...
tetapi...
mereka tak tahu betapa bernilai seni beladiri ni...
mereka tak tahu dan tak ambek tahu kenapa beladiri ini wujud...
mereka tak tahu kenapa beladiri di kekalkan sampai sekarang...
mereka tak tahu khazanah dalam ilmu seni pertempuran tanpa senjata/tan pasenjata api....

mungkin mereka kegelanggan untuk menjadi hero2 seperti dalam movie...
memang betol dan kena cara kalau itu untuk mempromosikan seni beladiri....

dalam seni beladiri byk mengajar benda selain daripada seni pertempuran...
mengajar bersabar...
mengajar mengenali jasad...
mengajar mengenali rohani...
mengajar mengenali musuh...

tapi apa yang mereka nampak?
seni beladiri untuk bergaduh...!!!
itu yang mereka nampak....

keluar lah dari kepompong....
cari ilmu yang berguna...

wassalam..............................

Rate

1

Originally posted by cloud_hardcore at 29-6-2007 01:04 AM
tapi apa yang mereka nampak?
seni beladiri untuk bergaduh...!!!
itu yang mereka nampak....

hi
Mak tdpp pun cakap begitu. Dan ramai juga sikap ahli beladiri yang menyebabkan mereka rasa begitu. Macam kes seorang guru utama saman anak dia yang dibela oleh ipar dia dari kecik. Ada orang tanya tak boleh selesai cara berbincang ker kenapa nak guna media dan mahkamah?

ero_sennin This user has been deleted
hai semua...
sy org baru di sini...
topik yg menarik juga.

sy dulu

Rate

1

Reply #244 ero_sennin's post

Betul  tu beb. Aku pelajar silat cekak. Cukup kagum ngan seninya. cukup simple tapi praktikal. Tapi yg aku tak suka perangai ahlinya. baik jurulatih, baik pembantu jurulatih sume suka mengaku silat ni la yg paling bagus. tetambah pulak lagi masa kelas kemahiran, mendabik dada sangat yg silat nih boleh potong semua buah MA lain. Camne la nak ubah perangai diorang ni ye? Lagi satu aku perasan diorang nih sangat la taksub dgn guru utama. sebagai contoh kalau ada majlis ijazah ke, lepas guru balik , berebut yg nak minum sisa guru. berkat guru katanya. kekadang aku terpikir apa hebatnya guru silat berbanding guru agama atau pensyarah? kenapa diorang tak boleh bagi respek yg sama dgn golongan pendidik yg lain? Lagi satu, kalau korang tengok time konvo silat, mak aiiiiii, siap pakai persalinan kuning ngan iringan nobat segala macam. macam sultan la pulak aku tgk guru aku ni. ada tak senior CH yg boleh bg penjelasan? btw aku org baru. mintak tunjuk ajar semua.

ero_sennin This user has been deleted

Reply #245 sri_lanang's post

betul tu bro sri_lanang...
sy stuju dgn bro.

ape pun bagi yg beragama Islam kita kembalilah kepada ajaran agama kita iaitu 'bersederhanalah'

bersederhana skopnya sgt luas tp dlm senibela diri ni saya rasa jgnlah terlalu taksub dan melampaui batas seterusnya mengundang perbuatan kurafat tanpa disedari atau pun mmg sedar tp buat tak peduli atas alasan mmg adatnya begitu.

minta maaf sy katakan salah satu sbb kenapa sy kurang berminat kepada silat adalah disebabkan perkara

Follow Us

Reply #245 sri_lanang's post & Reply #246 ero_sennin's post

salam.....

sebenarnya silat mengajar kesederhanaan...begitu juga MA yg lain...
tentang tabsub pada guru utama mmg susah nak komen...
tetapi aku rasa sebagai guru utama mmg tidak meminta di lyn sebegitu...

aku melihat pada kawan2 dan aku sendiri sememang nya tidak tabsub kepada guru utama atau pun guru2 lain...tetapi lebih kepada hormat...

kerana mereka yang boleh menjadi guru utama bukan calang2 orang...

ketika di melaka...Pak Andak Majid pernah datang ke gelangang aku dan kawan2...
tapi tak pula aku melihat beliau di layan sebagai super VIP....

tetapi orang berbudi kita berbahasa...
kita yang menjemput die ke mari semesti nya kita melayan dia dgn baik...

bab berebut minum air sisa minuman guru2 tua....
sememang nya adat pendekar dahulu tidak berkongsi minuman dengan orang lain...
sebab minuman nya meningal sedkit sebanyak ilmu...
ilmu apa aku kurang periksa...
tetapi begitu la...
mungkin yang berebut minum air guru2 tua/utama tu untuk mendapat ilmu tersebut...
memang lucu mendengar nya....tetapi itu yang mereka percaya...

mungkin akan ada yang berkata baik tak payah belajar di gelanggang...cuma minum air sisa guru2 tua je...

aku pun tak pasti kebenaran nya....tp itu yang berlaku...

bab mendabik dada tentang MA yang dipelajari....
itu memang berlaku...
tak kira silat,teakwondo,wushu,karate dan sebagainya mengaku seni mereka yang terbaik...
sebenarnya tiada seni yang terbaik kecuali pengamal itu sendiri...
apabila pengamal mempunyai sifat keberanian,
kepantasan
dan kegagahan
ditambah dengan seni beladiri yang telah menjadi 'hak'...ia akan hebat..

jurulatih, pembantu jurulatih dan pelatih yang mengatakan seni mereka yang terbaik adalah belum matang...belum cukup hebat...dan secara mentality nya belum layak menjadi jurulatih ataupun pengamal seni beladiri...

kenapa?
ini kerana jurulatih haruslah bersikap seperti padi...makin tunduk bila berisi...
sebenarnya itulah yang dikatakan jurulatih...

jangan pula mengaku seni beladiri tidak hebat....yang lebih baik tunjuk kan seni mana yang hebat dengan pergerakan(fizikal dan rohani)..

disini aku bukan suruh berlawan menentukan siapa yang lebih hebat...
fizikal dan rohani yang aku maksudkan seperti
siapa yang lebih menahan sabar..
siapa yang lebih tenang...
siapa yang lebih tahu bertindak mengikut keadaan...

lawan yang paling hebat bukan lah lawan di depan...
tetapi lawan di dalam...
nafsu amarah...
ketakutan...
tidak tenteram...
itu sebenarnya musuh yang lebih dahsyat..

apabila dapat mengatasi musuh di dalam...peluang untuk mengatasi musuh di depan peratusan adalah tinggi....

.................................................................................................................
fikirkan coretan yang tak seberapa....ilmu untuk di kongsi...tetapi ada ilmu yang harus disimpan dan boleh di kongsi kepada segelintir....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[ Last edited by  cloud_hardcore at 1-7-2007 04:00 AM ]

Seaworld This user has been deleted
sekarang saya tengok seni bela diri makin jadi tak famous dikalangan budak2 sekolah di tempat saya, ramai yg dah beralih kpd sukan futsal dan badminton

[ Last edited by  dexa at 1-7-2007 07:42 AM ]

Reply #248 Seaworld's post

itu lah masalah yang dihadapi oleh pertubuhan seni beladiri...

sebab itu lah wujud silat olahraga untuk menarik minat remaja menyertai pertubuhan MA...

Hmmm,pasal silat cekak nih memang saya tak dapat nafikan mereka ini memang taksub dengan silat mereka.kalau tengok dokumentari tetang silat ini pun,mereka inilah yang bagus,mereka inilah yang silatnya asli.Boleh potong buah silat lain.Nak juga saya tanya pada mereka,pernah ke mereka ini bertarung dengan silat lain dan berjaya memotong buah mereka?Kalau setakat cakap dari mulut ke mulut tapi tanpa melihat kepada bukti di depan mata,tak payahlah nak mendabik dada silat anda yang terbaik.Orang akan lebih hormat kepada kita jika kita seorang yang berilmu dan merendah diri.Itu lah pendapat saya.

Originally posted by sri_lanang at 30-6-2007 10:37 PM
Betul  tu beb. Aku pelajar silat cekak. Cukup kagum ngan seninya. cukup simple tapi praktikal. Tapi yg aku tak suka perangai ahlinya. baik jurulatih, baik pembantu jurulatih sume suka mengaku sil ...

pasal persilatan,nampak gaya ko mmg dah tau sumernyer..termasuk kelas kemahiran.

aku pon ahli cekak gak.ermmm...tak pernah plak aku mendabik dada ke ,aper ker.n member2 aku pon takde sorang pon yg riak cakap silat cekak nie the besh.aku taktau persatuan cekak mane yg ko masuk. kiter org yg belajau silat cekak nie,makin belajau makin rasa tak terer sebab byk lagi org yg lebih terer dari kite org. kite org cuba wat terbaik dalam kelas utk amik buah serangan MA yg lain, dgn assumption kalau pengamal MA tuh sendiri yg bagi buah,belum tentu kite org dapat tangkis (bukan sebab kelemahan buah,tapi diri sendiri yg lemah).

pasal taksub dgn guru utama..aku pernah gak dgr. tapi setakat nie belum pernah plak tgk depan mata. minum sisa guru tuh plak,aku tak pernah dgr.ko tgk sendiri ke? taksub gak member2 korang dgn GU (aku assumed GU kite sama CH )

better ko stick dgn pendirian ko utk tak taksub dgn sesapa. aku pon heran nape org taksub dgn GU cekak,sebab silat cekak takde mandi myk panas ke, celup tangan dgn myk panas ke,kene tetak dgn parang ke, takde karate2 genting/atap mcm martial art lain.

Reply #251 tuah_r's post

Pasal berlaku dan aku nampak tu sebab aku bersuara. hanya nak penjelasan kenapa penghormatan yg diberi tu melampau sangat? En Tuah kelas cawangan mana?

mmmmm taksub yaaa?

hahaaa kat sini ada sorg yg taksub bnda2 ghaib nih... adeii pening aku nak melayan

apa pong taksub ni satu benda yg bagi aku ialah pendapat peribadi: menyusahkan badan, taksub pada perjuangan parti, pada MLM, pada swishcash haaa camtu laa taksubnya

kita moderate jer dah ler, bknnyer nk belajar silat tu smpi leh terbang... lain laaa kalau naik kapal terbang nak gi perlawanan tu kira positif laa :lol

salam.

bab taksub silat cekak ni aku penah alami.

apa taknya.. cekak kan ada buah pemati kuntau, terlak, gayong dsb. sebabtu kebanyakan ahli rasakan depa hebat sebab semua buah serangan beladiri lain depa dah hafal.

bila try takde pun semua tu keluar..

semua seni beladiri ada kelebihan masing-masing. walau belajar silat pulut.. kalau mahir apa-apa buah pun boleh makan..

Originally posted by kayangmai at 8-7-2007 01:14 AM
salam.

bab taksub silat cekak ni aku penah alami.

apa taknya.. cekak kan ada buah pemati kuntau, terlak, gayong dsb. sebabtu kebanyakan ahli rasakan depa hebat sebab semua buah serangan bel ...

salam...
hahaha...
ada pemati buah kuntau,terlak,gayong?
buah kuntau ada satu ke?
buah terlak sikit ke?
buah gayong tak banyak ke?

kalau betul la apa yang di khabar kan ini memang silat cekak adalah yang terbaik...
sebab apa?
sebab untuk mematahkan buah kuntau,terlak,gayong dll mesti lah mengetahui dulu cara dan kaedah buah2 silat tersebut...
kalau yea la mereka mengetahui buah silat dari terlak,kuntau,gayong mereka memang hebat...
untuk silat gayong sahaja...mereka yang dapat belt cula sakti 6 tidak ramai..mereka kata masih banyak buah gayong yang kena belajar...
itu yang cula sakti 6...
kalau yang jurulatih belt merah,kuning,hitam?
berapa banyak lagi perlu belajar..

itu baru gayong...
kuntau?
terlak?
MA lain?

kalu ada lah guru cekak mendakwa sedemikian...
suruh mereka tunjukkan buah2 silat terlak,kuntau,gayong dll dari A-Z...
kalau hanya tunjuk buah silat satu dari setiap perguruan sesiapa pon boleh...
pergi ke perhimpunan seni beladiri malaysia dah boleh lihat buah2 mereka...
tapi itu yang asas...
untuk pertunjukkan...

fikir-fikirkan lah........................................

hi
tdpp rasa pemati setiap buah tu bila kita boleh buat kesimpulan. Perhatikan Silat Cekak ni tak kan elak jadi dia biar kena sedikit jadi kalau setakat penumbuk dan penendang lurus boleh buat kaedah tepisan yang sama. Kalau penumbuk spring tak terfikir plak tdpp. Belum lagi pukulan pakai senjata panjang macam galah atau lembing.

Tapi la kan setakat pergi seminar silat pernah tengok la masa dulu ahli silat cekak malaysia ngan ahli silat kalimah bila jumpa pesilat lain diorang salam cuba sesama sendiri tak salam. Lepas tu bila dah ada silat cekak hanafi pun susah nak salam dengan ahli silat cekak malaysia. Terbaru pula cekak hanafi baru tukar guru utama. Dengar khabar guru utama lama masih beroperasi di gelanggang universiti yang bebas dari pertubuhan. Adakah akan tak salam juga.

???

Reply #256 tdpp2006's post

Memang takkan salam. letih aku dengan permasalahan dalaman silat cekak nih. byk sangat berpecah. dari banyak tinggal sikit. Aku tak tau mana satu nak ikut. dua-dua mengaku betul. Tapi aku yakin 100% guru baru tu memang tau kulit je. isi dalam tak tau laa nak cakap. cammana la nanti dia nak ijazahkan budak baru ngan ijazah tamat. tau ke nak pilih ayam nanti? ya lah dilantik jadi guru ikut lantikan MMK ngan MMT. Jadi boneka je la nanti.

Reply #257 sri_lanang's post

walaupun aku tak kenal dan tak tahu sapa guru utama cekak hanafi...
walaupun dipilih ole MMK dan MMT...tak kan lah mereka nak pilih orang yang setahun jagung?
mesti mereka yang telah mempunyai pengalaman...
bukan senang nak jadi guru utama sesebuah pertubuhan....
selain tahu ilmu pertubuhan mestilah tahu ilmu pengurusan...
kalau dari bawah terus ke atas memang susah mentadbir...
aku rasa kan guru utama yang baru tu seseorang penting gak dalam cekak hanafi...

--------hanya pendapat aku--------------tiada fakta yang menyokong------------------

Originally posted by sri_lanang at 8-7-2007 11:23 AM
Memang takkan salam. letih aku dengan permasalahan dalaman silat cekak nih. byk sangat berpecah. dari banyak tinggal sikit. Aku tak tau mana satu nak ikut. dua-dua mengaku betul. Tapi aku yakin 1 ...

hi
ermm sedih dengar sebab macam lebihkan silat dari silaturrahim.

Originally posted by cloud_hardcore at 8-7-2007 01:42 AM

salam...
hahaha...
ada pemati buah kuntau,terlak,gayong?
buah kuntau ada satu ke?
buah terlak sikit ke?
buah gayong tak banyak ke?

kalau betul la apa yang di khabar kan ini memang sil ...

..memang silat cekak ni kalau baca/dgr buah2 dia memang buat org dari MA lain terutama silat sakit hati...pemati itu la, pemati ini la...
..tak salah aku pun dalam salah satu rukun/syarat(wa tak tau dorang panggil ape tapi ade la baca broucherdorang) dorang tak boleh hina silat lain...tapi sekali pikir ni mcm dalam inverted comma jer...mcm perli pun ada gak....wa abaikan jer...

..pasal bebudak cekak tu memang wa secara peribadi memang tak de hal punya..tapi memang pernah le terserempak/deal dgn  beberapa yang 'agak' kerek tapi bagi gua tu biasa..mana2 pun ada org cam ni....

..ade skali masa demo kat kolej wa dulu..kitorang budak2 gayong ckp kat urus setia mintak naikkan kain tabir kat pentas sebab tabir tu buat pentas jadi kecik...tiba2 terdengar le suara dari side 'sahabat'  kita nie yang perli "ai..tempat kecik takkan tak leh bersilat kot????"..wa toleh tgk igt yang ckp tu budak2 baru tapi ni yang bengkong merah bagai....wa ngan geng wa malas nak gaduh so kitorang buat la gak demo walaupun tempat kecik..cikgu kitorang pun ckp biar la dorang...alhamdulillah ok gak demo kitorang walau pun beberapa acara demo kitorang di pendekkan...

lagi satu..walaupun ada syarat dorang kata tak leh hina silat lain tapi kengkadang waktu demo dorang mcm hina silat lain (tak taula sengaja ker tak)...cth mcm kengkadang ada MC dorang ckp  "hanya org kurang siuman jer yang pecah2 genting ni" atau"buat ape belajar melompat???bukan guna pun kan???"atau"belajar pecahan/buah banyak sampai beratus korang bleh ingat atau guna suma ker???"....

tak tau la pendapat korang kan tapi kalau wa sah2 memang tak campur ngan org camni....

[ Last edited by  Periuk_api1209 at 8-7-2007 06:21 PM ]